Automobilska pitanja - sitni problemi, savjeti i informacije

Automobilska pitanja - sitni problemi, savjeti i informacije

Dobar majstor za Suzukija? Benzin 2012g.
Cujem cudno cekicanje iz motora, ponekad, ne uvijek. Kad je auto na suncu citav dan onda nema zvukova nikakvih (ni hladan ni ugrijan).
Kad ga vozim iz garaze ujutro cujem zvuk i poslje samog paljenja i poslje 15 kilometara voznje.
 
Ima ima...uradio mali servis prije 20 dana, culo se i prije i poslje.Isti dan uradio i vodenu pumpu, roler spaner i 2 mikro remena.
Ulja tacno izmedju min i max.

Nasao sam jedan komad zeljeza u motoru koji vibrira kad ga rukom udaris (doslovice cvoku kad mu udaris).Nadam se da je to al nisam 100% siguran.
Evo video:

Znaci auto se cuje slicno ovom ali je jako jako glasno na vecim obrtajima.Nesnosljivo haman.
Strah me da nije nesto dublje i gore.
Ne znam ni za sta je ovaj dio sto vibrira...

Auto inace ide OK, vec 2 puta na more se islo, po bosni.Vuce fino, i pogon sam istestirao na prvoj kisi, sve super sem toga...Pali na po kljuca.

Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
Član
Ne mogu skontati šta i kako jer nisam nikada gledao pod haubu takvog automobila ali bi mogla biti toplinska zaštita ako mu je naprijed izduv, nekako mi izgleda da mu je naprijed izduvna grana.
 
Član
Pozdrav svima.
Imam passat b 5.5 2001 godiste 130 ks.
Od prije neki dan mi se počeo čuti neobičan zvuk poput šuštanja vazduha kad dodam gas. Skidao sam zastitne plastike sa motora da bi mogao vidjeti odakle dolazi zvuk i ustanovio sledece. Kad izvadim crijevo kao na slici stavim prst na crijevo stvara se vakum na njemu a šištanja nema.66363 Kada vratim crijevo pojavi se šištanje.
66364
Pitanje za sve u čemu bi mogao biti problem?
 
Član
Pa normalno, kako bi aktuator radio da nema vakuuma. Jel ti svice ili susti kao da zrak pusta? Ako ti susti to je napuklo crijevo, rupica ispocetka bude skroz sitna dok se ne prosiri, najprije pogledaj ono manje crijevo sto ode iz turbine, pa dalje. I da, obavezno pregledaj i intercooler jer i on zna napuknuti
 
Član
Pa normalno, kako bi aktuator radio da nema vakuuma. Jel ti svice ili susti kao da zrak pusta? Ako ti susti to je napuklo crijevo, rupica ispocetka bude skroz sitna dok se ne prosiri, najprije pogledaj ono manje crijevo sto ode iz turbine, pa dalje. I da, obavezno pregledaj i intercooler jer i on zna napuknuti
Pronasao kvar.
Debelo crijevo sa donje strane sto ulazi u turninu valjda je od interculera ima rupa na njemu i ono šišti.
Hvala puno.
 
Član
Molio bih, ako netko zna gdje da nabavim ovakav zvučnik audi a4 b5
 

Prilozi

  • Screenshot_20190814-172706.jpg
    Screenshot_20190814-172706.jpg
    1,2 MB · Pregleda: 22
Ovako raja.
Uzeo sam auto nekad u junu.
Odma sam poglrdao nivo antifriza i bio je haman na maximumu , znaci na boci ima napisano min i max i velika je margina izmedju, cca 15 ak cm.
Odma kroz mjesec dana sam zamjenio vodenu pumpu i citav antifriz (unitrade sarajevo).(bio vakat za to, nije radjeno bilo prije)

Primjetio sam odma po zavrsetku da su majstori nasuli manje antifriza nego sto je bilo prije.
Mozda na pola puta izmedju min i max.Cak malo i ispod polovice.
Ali nisam to smatrao problemom jer ako auto ne gubi tecnost okej je gdje god izmedju min i max.

Tad sam zabiljezio markerom na boci nivo vode.

Evo, 2 mjeseca poslje servisa vidim da je nivo vode pao za jedan centimetar.Idalje je iznad minimuma.

Eh sad ja se ne mogu sjetit kad sam prvi put poslje servisa mjerio kolko je auto odmaralo i hladilo se.Nisam odma sigurno ali i poslje par sati je moguce da nivo bude podignut pa da mi je dalo laznu sliku.(Ovaj put sam izmjerio poslje vise od 24h ne voznje auta)

Sta bi moglo biti? Lose uradjena vodena pumpa ili samo moje tripovanje?
Prethodni vlasnik kaze da nije gubio vodu nikad prije.
Kontam da dospem na pola ili vise i onda pratim.Malo je teze upratit kad je bocu iznad minimuma.

Sx4 1.6 benz 2012 150k preso.

Lp

Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
Član
Ovako raja.
Uzeo sam auto nekad u junu.
Odma sam poglrdao nivo antifriza i bio je haman na maximumu , znaci na boci ima napisano min i max i velika je margina izmedju, cca 15 ak cm.
Odma kroz mjesec dana sam zamjenio vodenu pumpu i citav antifriz (unitrade sarajevo).(bio vakat za to, nije radjeno bilo prije)

Primjetio sam odma po zavrsetku da su majstori nasuli manje antifriza nego sto je bilo prije.
Mozda na pola puta izmedju min i max.Cak malo i ispod polovice.
Ali nisam to smatrao problemom jer ako auto ne gubi tecnost okej je gdje god izmedju min i max.

Tad sam zabiljezio markerom na boci nivo vode.

Evo, 2 mjeseca poslje servisa vidim da je nivo vode pao za jedan centimetar.Idalje je iznad minimuma.

Eh sad ja se ne mogu sjetit kad sam prvi put poslje servisa mjerio kolko je auto odmaralo i hladilo se.Nisam odma sigurno ali i poslje par sati je moguce da nivo bude podignut pa da mi je dalo laznu sliku.(Ovaj put sam izmjerio poslje vise od 24h ne voznje auta)

Sta bi moglo biti? Lose uradjena vodena pumpa ili samo moje tripovanje?
Prethodni vlasnik kaze da nije gubio vodu nikad prije.
Kontam da dospem na pola ili vise i onda pratim.Malo je teze upratit kad je bocu iznad minimuma.

Sx4 1.6 benz 2012 150k preso.

Lp

Sent from my LG-M250 using Tapatalk


Zavisi ti od temperature kad si zabiljezio i kad si provjerio . Kod mene je na 2 auta uvijek posle voznje (zagrijan motor) nivo veci za nekih 1cm u odnosu kad je sve hladno i tako je godinama .

Ako si skoro odradio servis mozda nije bio dobro odzracen pa "povukao" jos malo antifriza . Prije prvog starta ujutru dok je hladan dospi na mjeru pa vozaj nekoliko dana i opet provjeri u istim uslovima dok je hladan prije starta .
 
Zavisi ti od temperature kad si zabiljezio i kad si provjerio . Kod mene je na 2 auta uvijek posle voznje (zagrijan motor) nivo veci za nekih 1cm u odnosu kad je sve hladno i tako je godinama .

Ako si skoro odradio servis mozda nije bio dobro odzracen pa "povukao" jos malo antifriza . Prije prvog starta ujutru dok je hladan dospi na mjeru pa vozaj nekoliko dana i opet provjeri u istim uslovima dok je hladan prije starta .
To cu i odradit.
Samo ma ovom sx4 nije lagano dosut ko npr na proslom autu fabiji.
Cep je jako cudan sa nekim crijevima po sebi.

Valjda cu skontat

Hvala

Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
Član
Taj sx4 ima zatvoreni sistem hladjenja,po potrebi povlaci iz te druge boce nebitno koliko ima u njoj samo da nije prazna,moguce da nije bio ozracen do kraja i da je povukao malo
 
P308, razglimalo se dugme za otvaranje/zatvaranje panorame. Imam osjecaj da ce ispast iz lezista. Ko bi to mogao fixati u Sa?


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
 
Top