Automobilska pitanja - sitni problemi, savjeti i informacije

Automobilska pitanja - sitni problemi, savjeti i informacije

Član
dino_ze2 je napisao(la):
zAaKy je napisao(la):
Evo da i ja uletim u temu, moram mjenjati lamelu, počela proklizivati, a pošto je starije auto ne isplati mi se set kvačila uzimati tj i korpu i ležaj, jer je sve 140 km. Neki su mi govorili da je potrebno mjenjati i korpu i ležaj jer je kvačilo tvrdo. Pošto meni to ne smeta (tvrdo kvačilo), ja bih zamjenuo samo lamelu, i koliko bi to moglo trajati, da nebi opet morao ubrzo mjenjati cijli set.
Auto je Kadett E 1.3i

ako vec radis uradi kako treba,kvacilo sto ti je tvrdo korpa ti je polosa,a sve ce opet da vidis kad se mijenjac skine,mozda silom prilike promijenis obadvoje,a mijenjanje u kompletu traje mozda neki do 2 h,promijenis set i rahat coek :cool:

Posto kadet u pitanju kod njega se kvacilo vadi bez skidanja mijenjaca,posto sam to radio par puta ne treba mi vise od 1 sat da sve bude gotovo,ali hocu reci i ako to nije veliki posao trebao bi zamijeniti korpu i lezaj ne samo lamelu zato sto postoji mogucnost da ce se negdje na putu korpa sasuti u sitne igle a ti bas tada ces biti u nekoj zabiti a za inat nisi ponijeo mobitel i onda ces psovati sam na sebe pa onda na kraju i na auto a mozda poslije verbalnog pribjegnes i fizickom nasilju! Razmisli ali pametnije je uraditi sve

Porschefan je napisao(la):
CoL3: ja mislim da se air bag aktivira samo preko senzora u prednjem djelu vozila, ne daj bože prilikom udara, sumnjam da bi se otvorio ako radiš nešto oko volana. :icon_confused: ;)

Nebih ti preporucio da to radis a da prije toga nisi proucio neku dokumentaciju,potrazi na netu ,malo guglaj.Bilo bi bezveze da ti ispali jastuk zato sto si bio lijen izdvojiti pola sata za vrsljanje po netu,cak i kada skines kleme u sistemu ostane napona...Samo pametno
;)
 
Član
moze li mi neko ukratko objasniti sta znaci 7 jota felge? Gledam neke alumin felge za pezoa, 15.ke 7 jita,a mene najvise interesuje jel na njih mogu gume 195/65 R15... i na sta bi trebao obratiti paznju, ima i neki et :icon_smile:, laik sam za ovo pa pomozite i jos jedno jel za peugeota 307 4x108 raspon
 
Grga je napisao(la):
moze li mi neko ukratko objasniti sta znaci 7 jota felge? Gledam neke alumin felge za pezoa, 15.ke 7 jita,a mene najvise interesuje jel na njih mogu gume 195/65 R15... i na sta bi trebao obratiti paznju, ima i neki et :icon_smile:, laik sam za ovo pa pomozite i jos jedno jel za peugeota 307 4x108 raspon

ima tema pod razno sve detaljno objasnjeno. :cool:
 
Član
drug to 7 jota ti predstavlja sirinu felge, te su ti neke standradne sirine .. i mogu gume svake 15-ke na njih, a s obzirom da je 307-ica neces imati ni problema sa kacanjem, mada gledaj makar 16-ke

et oznacava koliko je izbacena felga, sto manji et to je vise izbacenija
a jes 4x108
 
Član
Ja imam problem sa Lukasovom(bosh)pumpom.Auto je POLO 1.9 96god. i pvremeno kaplje nafta na pumpi sa prednje strane .Gdje da uradim reparaciju i koliko to košta i da li bi se mogla ugraditi obična BOSH pumpa s obzirom da sam čuo da su Lukasove komplikovane i skupe za repar.
 
Član
Evo i moj problem hehe:icon_smile: Kod mene u pitanju je Golf 2 Gti 16v, kad pritisnem kvacilo,obrtomjer mi varira gore dole,uopste ne stoji na mjestu i kad stanem pritisnem kvacilo hoce da se ugasi,vozio sam majstorima,malo i ja cacko ali ne znam do cega je:icon_rolleyes:
 
Član
@ isccoGTI,promijeni pumpu...benzinsku,mislim:D
ne znam odakle si,probaj energopetrol,kod njih je ok gorivo,barem, u centralnoj bosni
il naspi na omvu stotke,da vidis ima li razlike...
 
Član
edoze je napisao(la):
@ isccoGTI,promijeni pumpu...benzinsku,mislim:D
ne znam odakle si,probaj energopetrol,kod njih je ok gorivo,barem, u centralnoj bosni
il naspi na omvu stotke,da vidis ima li razlike...

Ma sipam i na OMW i na EL Tarik, kod Turcina, Ina itd. ali opet isto.Kao da mi negdje zrak pusta ili usisava nemam pojma,kad otvorim hubu cuju se neki zvukovi s vremena na vrijeme. Cudno ali nikako da skontam do cega je to.Mislio sam da nije do filtera,promjenio i opet isto,malo one jablove isprobavao i svi su ok.

Odvucem majstorima oni lupetaju ka glava,a ja nju stavio novu nedavno,onda govore alternator, i pricaju ovako neke gluposti,a nagadjau sve isto ko i ja ,mozda je ovo mozda ono. E ne znam drug.

hvala;););););)
 
Član
isccoGTI je napisao(la):
edoze je napisao(la):
@ isccoGTI,promijeni pumpu...benzinsku,mislim:D
ne znam odakle si,probaj energopetrol,kod njih je ok gorivo,barem, u centralnoj bosni
il naspi na omvu stotke,da vidis ima li razlike...

Ma sipam i na OMW i na EL Tarik, kod Turcina, Ina itd. ali opet isto.Kao da mi negdje zrak pusta ili usisava nemam pojma,kad otvorim hubu cuju se neki zvukovi s vremena na vrijeme. Cudno ali nikako da skontam do cega je to.Mislio sam da nije do filtera,promjenio i opet isto,malo one jablove isprobavao i svi su ok.

Odvucem majstorima oni lupetaju ka glava,a ja nju stavio novu nedavno,onda govore alternator, i pricaju ovako neke gluposti,a nagadjau sve isto ko i ja ,mozda je ovo mozda ono. E ne znam drug.

hvala;););););)

Znam za slican problem i rijesen je stelovanjem K-glave ali to treba raditi dobar poznavatelj tog posla,jesi li ti bas stavio ganci novu glavu?
 
Član
isccoGTI je napisao(la):
Evo i moj problem hehe:icon_smile: Kod mene u pitanju je Golf 2 Gti 16v, kad pritisnem kvacilo,obrtomjer mi varira gore dole,uopste ne stoji na mjestu i kad stanem pritisnem kvacilo hoce da se ugasi,vozio sam majstorima,malo i ja cacko ali ne znam do cega je:icon_rolleyes:

Imao sam slican problem na kocki, samo sto je kod mene sve bilo uredu kad se vozim, al zato cim treba da stanem negdje pritisnem kvacilo poludi oce da se ugasi, pa se poslije gasio :icon_mad:.I odvucem majstoru da vidi kad mi spalo crijevo neko i vukao vazduha vise. Sad radi ko sat :icon_biggrin:
 
Član
evo da stavim ovdje za one koji jos nisu mijenjali... sitan je problem a svi koji vize benziske motore susretali su se s ovim...
nadam se da nisam toliko fulio temu... :)

ZAMJENA SVJECICA !
http://www.youtube.com/watch?v=ozzS0gqUFeg&feature=player_embedded

oni su ovje nabrojali i sto ne treba... ali uglavnom postupak je isti...
 
Član
GTI FAN je napisao(la):
isccoGTI je napisao(la):
edoze je napisao(la):
@ isccoGTI,promijeni pumpu...benzinsku,mislim:D
ne znam odakle si,probaj energopetrol,kod njih je ok gorivo,barem, u centralnoj bosni
il naspi na omvu stotke,da vidis ima li razlike...

Ma sipam i na OMW i na EL Tarik, kod Turcina, Ina itd. ali opet isto.Kao da mi negdje zrak pusta ili usisava nemam pojma,kad otvorim hubu cuju se neki zvukovi s vremena na vrijeme. Cudno ali nikako da skontam do cega je to.Mislio sam da nije do filtera,promjenio i opet isto,malo one jablove isprobavao i svi su ok.

Odvucem majstorima oni lupetaju ka glava,a ja nju stavio novu nedavno,onda govore alternator, i pricaju ovako neke gluposti,a nagadjau sve isto ko i ja ,mozda je ovo mozda ono. E ne znam drug.

hvala;););););)

Znam za slican problem i rijesen je stelovanjem K-glave ali to treba raditi dobar poznavatelj tog posla,jesi li ti bas stavio ganci novu glavu?

A nije bas nova,ali je nova stavljena na drugi Gti i na njemu je odlicno radila,i kad sam je stavio kad mene onda jos vise mi gas skace ne miruje.A ne znaju ljudi, pocnu mi nagadjati,izgleda da cu sam morat sjesti i precackat sve pa polahko vidjeti sta gdje i kako heheh.pozzz
 
NOVO PITANJE! Ovako jucer sam se naslonio s autom na neku zemlju i došlo je do sitnih ogrebotina! Eh sad dal se to može sanirati nekim običnim polir pastama? Ogrebotine su površinske ništa duboko, samo et onako jedva se primjeti.
 
Član
Ako nije puno duboko moze. Najbolje bi ti bilo da odes nekom ko ima masinu pa da ti to ispolira ;)
 
Top