Automatik vs shaltung vs ostali

Automatik vs shaltung vs ostali

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Super Moderator
Faya_M5 je napisao(la):
@allroad: kao prvo, M5 ima u izvedbi s klasicnim 6-stepenim mjenjacem, kojeg bi ja uvijek uzeo, prije onog "cuda tehnike" 7-stepenog SMG-a (ili kako mu je vec naziv) sto brzine mijenja za basnosnovnih 20 ms na najbrzem rezimu rada...dzaba kad nema meraka s medjugasom, kad ga u nizu puknem, pa ja kontrolisem kolko ce trznut i to...nema toga, tamo sve elektronika radi...
isto i ono za automatski parking...pa meni se merak parkirat, ne bi to nikad uzeo...ti svi mjenjaci su izmisljeni za one koji ne znaju vozit, sam ti automatic potice iz amerike (citaj, pravljen za glupe amerikance)...dok je manual, manual, nikad nece izac iz upotrebe...

pa naravno da ima manual M5 znam to to je izbaceno cini mi se ako nije tek dvije godine poslije izlaska M5-ice... samo sto on ne salta brzinu u 20ms jer formula salta u 30ms :lol:
onaj mjenjac u M5 nije narocito brz... DSG je brzi duplo al onaj u M5 ne brzinu ne salta glatko ko vecina manuala vec tako jako da trga kardan... bas cu nac na youtube jedan clip sa M5 kako skripi u cetvrtoj brzini na autoputu :lol:

VR6Boki je napisao(la):
Vjecna dilema, automatik vs manualac. Sve je stvar ukusa, kada je rijec o maloj jurilici, ja vise volim manualac. Naravno ako je dobar manuelni mjenjac, ako je kakav kao kod Opela spor i ruzan za koristenje, radje cu onda automatik. Znaci negdje do kompaktne klase bi uzeo manualac, a preko toga i automatik dolazi u obzir. Automatik lako razmazi covjeka, pa u voznji ima vise vremena za druge aktivnosti. Ljetos ja se penjem na Bjelasnicu u BMW-om X3 2.0D automatik - jednom rukom drzim volan, a u drugoj jedem sladoled na stapicu. Sa manualcem bi to izveo malo sutra, kad ima kamaru krivina i stalno moras saltati.

Uz to, primjetio sam da sam sa automatikom uvijek brzi u gradu pri kretanju sa semafora nego sa manualcem. Samo poklopis gas, on sve odradi. No opet, ako hoces voziti automatika kao manualca, u gradu moras ubaciti na ono rucno saltanje. Npr. auto ispred tebe koci, u traci do koja je slobodna iza ide jedan auto jako brzo, ako si u automatskom modu, ti nagazis gas, dok on presalta nize auto je vec preblizu i ne mozes se ubaciti izmedju. Toga sa manualcom nema, znas npr. da si u drugoj brzini, tacno znas kako ce auto povuci i sasvim se sigurno ubacis i nastavis dalje. Takodjer za voznju kakvom brdskom cesticom manualac ima vise cari od automatika. Jer saltanje sa dobrim mjenjacem je jedan od uzitaka ;)

U praksi izmedju automatika i DSG mjenjaca gotovo da nema nikakve razlike, posebno u automatskom modu. Jedina razlika je u zvuku, ostalo je prekticno isto. Kod nekih automatika doduse, kad ubrzas pa pustis gas, mjenjac isto kao da prebaci u ler, pa se stvara neki osjecaj odvojenosti od ceste. Toga kod DSG-a nema...

pa boga mi noviji automatici tako brzo rade ''kick down'' da se bez problema ubacis u traku koju hoces... nego jos jedna razlika je potrosnja... donedavno su auta sa automatic mjenjacem trosila vise oko 10-20%

the_sibi je napisao(la):
No sikiriki, ja samo kazem to, sto sam dozivio - a to je da sam vozio SMGII u M3 (koji sam pravi medjugas), a ne iz google ;)

Ajd posto si ti pametni, have a nice day ;)

PS: Mozes mi naci sliku da vidim M5 E60 sa manual gearbox?

ima druze novi M5 sa manualnim mjenjacem uveden cini mi se 2 godine poslije izlaska M5.. i ja sam to davno cito..

moze se praviti medju gas sa tiptronic mjenjacem a posebno sa SMG...
evo dokaz :D

http://www.youtube.com/watch?v=PABZuqcvG3A


i evo jedan sto skripi u trecoj ne mogu nac onaj na autoputu jbg

http://www.youtube.com/watch?v=g7d0IgpiYgQ&feature=related
 
Član
Nisam znao da ima M5 manual - opet naucio nesto novo, hvala ;)

Evo video kako radi kickdown...

http://de.youtube.com/watch?v=S8Elbz2MzKE

Trebao bi biti superman da brze presalta se iz 6 u 3 brzinu :lol:


http://de.youtube.com/watch?v=wZihh7kUMSk&feature=related


A odo sada i ja snjimiti kako radi moj automatik :p
 
Član
ne bi nikad, uredu je...al necu nikad doc do ovog da u 6. vozim 130 i da mi onda treba kick down...to se radi u gradu, gdje i vozis pod malo visim obrtajima, tako da je dovoljno spustanje samo jednu brzinu nize...
@sibi, eto rece ti lik na manual u M5, ako treba i slika, nije problem...naci cu i to...

i hajmo jedno pitanje, zasto je novi M3 prvenstveno radjen s manualnim, pa onda tek mozes narucit SMG...ako je vec uzitak isti...?
 
Super Moderator
Faya_M5 je napisao(la):
ne bi nikad, uredu je...al necu nikad doc do ovog da u 6. vozim 130 i da mi onda treba kick down...to se radi u gradu, gdje i vozis pod malo visim obrtajima, tako da je dovoljno spustanje samo jednu brzinu nize...
@sibi, eto rece ti lik na manual u M5, ako treba i slika, nije problem...naci cu i to...

i hajmo jedno pitanje, zasto je novi M3 prvenstveno radjen s manualnim, pa onda tek mozes narucit SMG...ako je vec uzitak isti...?

zato sto je SMG dotadna oprema i to kosta jedno 5-6 000 eura i hoce da zarade na tom jer ljudi znaju da SMG tehnologija i jedno 80% M3 sto vidis bice sa SMG jer ljudi sad vise vole te nove automatic mjenjace nego manual...

mozemo mi ovako do sutra pricat al kako ko voli :lol:
manual jes bolji al nije zanimljiviji... to moras da probas prvo... a i ako ti trebaju visi obrtaji u gradu to sve radis sa gasom... mi smo znali haman 1 km prec na 4000 / u trecoj brzini u D i nije salto... zavisi kako ga prije tog vozis.. ako ga malo izvlacis kick down i to onda ce dugo vremena mjenjac bit prilagodjen takvoj voznji i nece saltat u vecu (bar je tako u nas bilo ne znam u drugih auta).. a tu je i S opcija koja uvijek 1 brzinu nize nego kad je u D al naravno onda i vise trosi...
kao sto sam vec reko do nedavno su automatic mjenjaci trosili vise 10-20 % i bili su puno nesigurniji od manuala... i danasnji su manual mjenjaci opet puno sigurniji od automatic jer sa manual mjenjacem ti sebe mozes spasit a automatic mjenjac ti ne dozvoljava ni da opteretis ni mjenjac ni masinu dok sa manual mjenjacem sve to mozes... a ipak bolje je pokvarit i masinu i mjenjac al ostat ziv :D......




ja bi iskreno vise ovog volio :D
 
Član
Faya_M5 je napisao(la):
the_sibi je napisao(la):
Faya_M5 je napisao(la):
@allroad: kao prvo, M5 ima u izvedbi s klasicnim 6-stepenim mjenjacem, kojeg bi ja uvijek uzeo, prije onog "cuda tehnike" 7-stepenog SMG-a (ili kako mu je vec naziv) sto brzine mijenja za basnosnovnih 20 ms na najbrzem rezimu rada...dzaba kad nema meraka s medjugasom, kad ga u nizu puknem, pa ja kontrolisem kolko ce trznut i to...nema toga, tamo sve elektronika radi...
isto i ono za automatski parking...pa meni se merak parkirat, ne bi to nikad uzeo...ti svi mjenjaci su izmisljeni za one koji ne znaju vozit, sam ti automatic potice iz amerike (citaj, pravljen za glupe amerikance)...dok je manual, manual, nikad nece izac iz upotrebe...

M5 E39 je bio sa manualnim i nikada sa SMG III, M5 E60 je samo sa SMG III i nikada nije imao manualni mjenjac.

Da se provozes jednom u BMW sa SMG mjenjacem, znao bi da ima medjugas i da je vrijeme na stazama od M3 SMG II u svakom slucaju bolje nego od M3 manualni - sasvim logicno.

I nije fer tako u sirinu reci da je automatik za one koji neznaju voziti. Mislim da neigra mjenjac glavnu ulogu dali neko vozi dobro ili lose.

PS: Nisu svi automatik-mjenjaci isti, tako da se nemoze tako lako porediti svi automatik-mjenjaci vs. manualni..

PPS: I automatika mogu ja da saltam manualno ;)

haj molim te kad si vec tako pametan upisi malo na google BMW M5 E60 with manual gearbox...pa onda dodji i laprdaj...naravno da ima s manuelnim, klasicnim mjenjacem, koji je uveden 2006. godine, bas zbog toga, jer su se "pravi vozaci" zalili sto nema...

sami ljudi u BMW-u su rekli da ubrzanje s manuelnim mjenjacem (ako naravno vozi dobar vozac) bude manje nego s SMG-om...
Mora da su to "pravi" vozaci


In October 2006 BMW announced that a 6-speed manual transmission would be available in North America based on suggestions from the motoring press. Unfortunately, this gearbox reduces acceleration performance slightly. The 6-speed manual M5 was marginally slower, since the stability control cannot be disengaged as per the SMG version. The SMG III includes the "Launch Control" feature, which allows maximum performance standing starts automatically.
 
Član
n0b0dy_ je napisao(la):
Mora da su to "pravi" vozaci


In October 2006 BMW announced that a 6-speed manual transmission would be available in North America based on suggestions from the motoring press. Unfortunately, this gearbox reduces acceleration performance slightly. The 6-speed manual M5 was marginally slower, since the stability control cannot be disengaged as per the SMG version. The SMG III includes the "Launch Control" feature, which allows maximum performance standing starts automatically.

koliko sam ja upoznat,s ovim mjenjacem (smg) je bilo problema sa spojkom koja je crkavala vrlo brzo...iskreno,ne znam ni sta je spojka,al znam za kvar,zbog prevelikog opterecenja mjenjaca(imam negdje u novinama test ovog bmw na 6 strana);)
 
Super Moderator
edoze je napisao(la):
n0b0dy_ je napisao(la):
Mora da su to "pravi" vozaci


In October 2006 BMW announced that a 6-speed manual transmission would be available in North America based on suggestions from the motoring press. Unfortunately, this gearbox reduces acceleration performance slightly. The 6-speed manual M5 was marginally slower, since the stability control cannot be disengaged as per the SMG version. The SMG III includes the "Launch Control" feature, which allows maximum performance standing starts automatically.

koliko sam ja upoznat,s ovim mjenjacem (smg) je bilo problema sa spojkom koja je crkavala vrlo brzo...iskreno,ne znam ni sta je spojka,al znam za kvar,zbog prevelikog opterecenja mjenjaca(imam negdje u novinama test ovog bmw na 6 strana);)


pa taj mjenjac SMG u M5 kao sto vec pokusavam objasnit (a i vidi se na videu) ne salta brzine glatko vec ko da uzmes manual pa pri svakom saltanju dok drzis kvacilo drzis gas do daske i onda pustis naglo kvacilo... zato slajdra u cetvrtoj brzini jer taj mjenjac u njeg stvarno dere diferencijal :lol:
 
Član
n0b0dy_ je napisao(la):
Faya_M5 je napisao(la):
the_sibi je napisao(la):
Faya_M5 je napisao(la):
@allroad: kao prvo, M5 ima u izvedbi s klasicnim 6-stepenim mjenjacem, kojeg bi ja uvijek uzeo, prije onog "cuda tehnike" 7-stepenog SMG-a (ili kako mu je vec naziv) sto brzine mijenja za basnosnovnih 20 ms na najbrzem rezimu rada...dzaba kad nema meraka s medjugasom, kad ga u nizu puknem, pa ja kontrolisem kolko ce trznut i to...nema toga, tamo sve elektronika radi...
isto i ono za automatski parking...pa meni se merak parkirat, ne bi to nikad uzeo...ti svi mjenjaci su izmisljeni za one koji ne znaju vozit, sam ti automatic potice iz amerike (citaj, pravljen za glupe amerikance)...dok je manual, manual, nikad nece izac iz upotrebe...

M5 E39 je bio sa manualnim i nikada sa SMG III, M5 E60 je samo sa SMG III i nikada nije imao manualni mjenjac.

Da se provozes jednom u BMW sa SMG mjenjacem, znao bi da ima medjugas i da je vrijeme na stazama od M3 SMG II u svakom slucaju bolje nego od M3 manualni - sasvim logicno.

I nije fer tako u sirinu reci da je automatik za one koji neznaju voziti. Mislim da neigra mjenjac glavnu ulogu dali neko vozi dobro ili lose.

PS: Nisu svi automatik-mjenjaci isti, tako da se nemoze tako lako porediti svi automatik-mjenjaci vs. manualni..

PPS: I automatika mogu ja da saltam manualno ;)

haj molim te kad si vec tako pametan upisi malo na google BMW M5 E60 with manual gearbox...pa onda dodji i laprdaj...naravno da ima s manuelnim, klasicnim mjenjacem, koji je uveden 2006. godine, bas zbog toga, jer su se "pravi vozaci" zalili sto nema...

sami ljudi u BMW-u su rekli da ubrzanje s manuelnim mjenjacem (ako naravno vozi dobar vozac) bude manje nego s SMG-om...
Mora da su to "pravi" vozaci


In October 2006 BMW announced that a 6-speed manual transmission would be available in North America based on suggestions from the motoring press. Unfortunately, this gearbox reduces acceleration performance slightly. The 6-speed manual M5 was marginally slower, since the stability control cannot be disengaged as per the SMG version. The SMG III includes the "Launch Control" feature, which allows maximum performance standing starts automatically.

a sto ne bi bili...jesul to svi amerikanci debili...pa ima i njih koji znaju sta je voznja...to sto mi prica Launch control, nabijem ja to...to ni ne treba, ako vec vozis manual, onda imaj kontrolu nad autom...ć
i uostalom ba, pricajte sta hocete, manual je manual, nek je za 3 sekunde sporiji na ubrzanju, ja bi ga uzeo...nema tog uzitka ko sa manualom...

i da, ovo sto si naso je sa wikipedije, sto moze svaki papak (pa tako i ja i ti) napisat...sto ne mora bit 100% tacno...ja sam u novinama cito skroz drugu informaciju...tako da...ohladi

allroad je napisao(la):
edoze je napisao(la):
n0b0dy_ je napisao(la):
Mora da su to "pravi" vozaci


In October 2006 BMW announced that a 6-speed manual transmission would be available in North America based on suggestions from the motoring press. Unfortunately, this gearbox reduces acceleration performance slightly. The 6-speed manual M5 was marginally slower, since the stability control cannot be disengaged as per the SMG version. The SMG III includes the "Launch Control" feature, which allows maximum performance standing starts automatically.

koliko sam ja upoznat,s ovim mjenjacem (smg) je bilo problema sa spojkom koja je crkavala vrlo brzo...iskreno,ne znam ni sta je spojka,al znam za kvar,zbog prevelikog opterecenja mjenjaca(imam negdje u novinama test ovog bmw na 6 strana);)


pa taj mjenjac SMG u M5 kao sto vec pokusavam objasnit (a i vidi se na videu) ne salta brzine glatko vec ko da uzmes manual pa pri svakom saltanju dok drzis kvacilo drzis gas do daske i onda pustis naglo kvacilo... zato slajdra u cetvrtoj brzini jer taj mjenjac u njeg stvarno dere diferencijal :lol:

niko nije reko da smg salta tecno, moze i on sve presaltat da trza i to...al nema kvacila...kako ne shvatas covjece taj uzitak kad pritisnes i pustis kvacilo...??? to je ono sto vozaca cini vozacem, i ono sto ja zovem saltanjem, a ne klik mjenjacem (ili polugicom) koji se pomjeri 1 mm...daj ba...
 
Član
Topic nezove se "sta fayam5 cini pod pravim mjenjacem/vozacem" nego koja vrsta shaltanja ima svoj pro i kontra. ;)

Kao sto je vec receno - o ukusima moglo bi se diskutirati godinama.. Svako ima svoj - to je i dobro tako :)
 
Super Moderator
faya razumijem ja tebe dobro i znam taj osjecaj kvacila joj tebe :lol:
al ti ne poznas osjecaj tiptronica to je isto igracka covjece zabavno je uzasno citav dan bi se igro ... i ja sam za manual dao glas al eto samo tako pricamo.. al ipak mjenjac ne cini vozaca
 
Član
allroad je napisao(la):
faya razumijem ja tebe dobro i znam taj osjecaj kvacila joj tebe :lol:
al ti ne poznas osjecaj tiptronica to je isto igracka covjece zabavno je uzasno citav dan bi se igro ... i ja sam za manual dao glas al eto samo tako pricamo.. al ipak mjenjac ne cini vozaca

nego dobre kocnice,da ne pogine:lol::lol::lol:
eh sad,jel bolji disk il dobos:lol:
da sad raspravljamo koji dan:lol:
(sala)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top