Automatik vs shaltung vs ostali

Automatik vs shaltung vs ostali

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Super Moderator
pa dobro faya al samo ti sanjaj o M5 sa automatic mjenjacem il kakvom bjesnom 550i sa steptronic mjenjacem :lol:
 
Član
allroad je napisao(la):
pa dobro faya al samo ti sanjaj o M5 sa automatic mjenjacem il kakvom bjesnom 550i sa steptronic mjenjacem :lol:

ovi automatici,steptronici i ta cuda (svi bez manualnog kvacila)su sad bolji od manualca po performansama (procitao sam negdje da enzo preko polugica mijenja brzinu za 150ms,znaci teoretski skoro 7 puta u sekundi,iako je neizvodljivo,al et,teoretski)...i sta neko sa manualcem moze protiv toga...automatik je udobniji,bio sam u X5,gas do poda,promijeni brzinu,nisam ni osjetio,da nisam cuo po zvuku,ne bi ni znao,automatik je...al je merak malo razradit lijevu nogu,zanimljivije auto vozit...a uostalom,ne voze ljudi sta je bolje,nego na sta su navikli...
 
Super Moderator
edoze je napisao(la):
allroad je napisao(la):
pa dobro faya al samo ti sanjaj o M5 sa automatic mjenjacem il kakvom bjesnom 550i sa steptronic mjenjacem :lol:

ovi automatici,steptronici i ta cuda (svi bez manualnog kvacila)su sad bolji od manualca po performansama (procitao sam negdje da enzo preko polugica mijenja brzinu za 150ms,znaci teoretski skoro 7 puta u sekundi,iako je neizvodljivo,al et,teoretski)...i sta neko sa manualcem moze protiv toga...automatik je udobniji,bio sam u X5,gas do poda,promijeni brzinu,nisam ni osjetio,da nisam cuo po zvuku,ne bi ni znao,automatik je...al je merak malo razradit lijevu nogu,zanimljivije auto vozit...a uostalom,ne voze ljudi sta je bolje,nego na sta su navikli...

pa upravu si da je bolje razradit lijevu nogu i manualni je sigurniji i sta ti ja znam... al to zanimljiviji i nisi upravu.. jako je zanimljivo vozit tiptronic mjenjac puno zanimljivije od manuala samo sto je manual bas ono race fazon :lol:
DSG salta brzinu za cini mi se oko 100ms... ima dosta clipova na youtube automatic vs manual meni zanimljivo sve sam ih pregledo :lol:
 
Član
allroad je napisao(la):
pa upravu si da je bolje razradit lijevu nogu i manualni je sigurniji i sta ti ja znam... al to zanimljiviji i nisi upravu.. jako je zanimljivo vozit tiptronic mjenjac puno zanimljivije od manuala samo sto je manual bas ono race fazon :lol:
DSG salta brzinu za cini mi se oko 100ms... ima dosta clipova na youtube automatic vs manual meni zanimljivo sve sam ih pregledo :lol:

nisam vozio tiptronic;)
za sad obicni automatik vs manuaj--->>>definitivno manual...a kad probam nove mjenjace mozda promijenim misljenje;)
 
Član
@allroad: kao prvo, M5 ima u izvedbi s klasicnim 6-stepenim mjenjacem, kojeg bi ja uvijek uzeo, prije onog "cuda tehnike" 7-stepenog SMG-a (ili kako mu je vec naziv) sto brzine mijenja za basnosnovnih 20 ms na najbrzem rezimu rada...dzaba kad nema meraka s medjugasom, kad ga u nizu puknem, pa ja kontrolisem kolko ce trznut i to...nema toga, tamo sve elektronika radi...
isto i ono za automatski parking...pa meni se merak parkirat, ne bi to nikad uzeo...ti svi mjenjaci su izmisljeni za one koji ne znaju vozit, sam ti automatic potice iz amerike (citaj, pravljen za glupe amerikance)...dok je manual, manual, nikad nece izac iz upotrebe...
 
ee bolje se ja osjecam kad lijeva ruka na volanu,a desna na mjenacu,uzitak je tooo..meni bi bilo dosadno u autu sa automatik mjenacem,..bolje kad ja vozim a ne da auto vozi mene..:lol::lol:
 
Član
Vjecna dilema, automatik vs manualac. Sve je stvar ukusa, kada je rijec o maloj jurilici, ja vise volim manualac. Naravno ako je dobar manuelni mjenjac, ako je kakav kao kod Opela spor i ruzan za koristenje, radje cu onda automatik. Znaci negdje do kompaktne klase bi uzeo manualac, a preko toga i automatik dolazi u obzir. Automatik lako razmazi covjeka, pa u voznji ima vise vremena za druge aktivnosti. Ljetos ja se penjem na Bjelasnicu u BMW-om X3 2.0D automatik - jednom rukom drzim volan, a u drugoj jedem sladoled na stapicu. Sa manualcem bi to izveo malo sutra, kad ima kamaru krivina i stalno moras saltati.

Uz to, primjetio sam da sam sa automatikom uvijek brzi u gradu pri kretanju sa semafora nego sa manualcem. Samo poklopis gas, on sve odradi. No opet, ako hoces voziti automatika kao manualca, u gradu moras ubaciti na ono rucno saltanje. Npr. auto ispred tebe koci, u traci do koja je slobodna iza ide jedan auto jako brzo, ako si u automatskom modu, ti nagazis gas, dok on presalta nize auto je vec preblizu i ne mozes se ubaciti izmedju. Toga sa manualcom nema, znas npr. da si u drugoj brzini, tacno znas kako ce auto povuci i sasvim se sigurno ubacis i nastavis dalje. Takodjer za voznju kakvom brdskom cesticom manualac ima vise cari od automatika. Jer saltanje sa dobrim mjenjacem je jedan od uzitaka ;)

U praksi izmedju automatika i DSG mjenjaca gotovo da nema nikakve razlike, posebno u automatskom modu. Jedina razlika je u zvuku, ostalo je prekticno isto. Kod nekih automatika doduse, kad ubrzas pa pustis gas, mjenjac isto kao da prebaci u ler, pa se stvara neki osjecaj odvojenosti od ceste. Toga kod DSG-a nema...
 
Član
Iskreno meni ova natezanja oko manuelni vs automatik ista prica kao i dizel vs benzin :cool::icon_biggrin:
 
Član
Faya_M5 je napisao(la):
@allroad: kao prvo, M5 ima u izvedbi s klasicnim 6-stepenim mjenjacem, kojeg bi ja uvijek uzeo, prije onog "cuda tehnike" 7-stepenog SMG-a (ili kako mu je vec naziv) sto brzine mijenja za basnosnovnih 20 ms na najbrzem rezimu rada...dzaba kad nema meraka s medjugasom, kad ga u nizu puknem, pa ja kontrolisem kolko ce trznut i to...nema toga, tamo sve elektronika radi...
isto i ono za automatski parking...pa meni se merak parkirat, ne bi to nikad uzeo...ti svi mjenjaci su izmisljeni za one koji ne znaju vozit, sam ti automatic potice iz amerike (citaj, pravljen za glupe amerikance)...dok je manual, manual, nikad nece izac iz upotrebe...

M5 E39 je bio sa manualnim i nikada sa SMG III, M5 E60 je samo sa SMG III i nikada nije imao manualni mjenjac.

Da se provozes jednom u BMW sa SMG mjenjacem, znao bi da ima medjugas i da je vrijeme na stazama od M3 SMG II u svakom slucaju bolje nego od M3 manualni - sasvim logicno.

I nije fer tako u sirinu reci da je automatik za one koji neznaju voziti. Mislim da neigra mjenjac glavnu ulogu dali neko vozi dobro ili lose.

PS: Nisu svi automatik-mjenjaci isti, tako da se nemoze tako lako porediti svi automatik-mjenjaci vs. manualni..

PPS: I automatika mogu ja da saltam manualno ;)
 
Član
tibor987 je napisao(la):
Iskreno meni ova natezanja oko manuelni vs automatik ista prica kao i dizel vs benzin :cool::icon_biggrin:

ja samo cekam kad ce trizex,daki i ekipa zakuhat ko i na onoj temi:lol::lol:
 
Član
the_sibi je napisao(la):
Faya_M5 je napisao(la):
@allroad: kao prvo, M5 ima u izvedbi s klasicnim 6-stepenim mjenjacem, kojeg bi ja uvijek uzeo, prije onog "cuda tehnike" 7-stepenog SMG-a (ili kako mu je vec naziv) sto brzine mijenja za basnosnovnih 20 ms na najbrzem rezimu rada...dzaba kad nema meraka s medjugasom, kad ga u nizu puknem, pa ja kontrolisem kolko ce trznut i to...nema toga, tamo sve elektronika radi...
isto i ono za automatski parking...pa meni se merak parkirat, ne bi to nikad uzeo...ti svi mjenjaci su izmisljeni za one koji ne znaju vozit, sam ti automatic potice iz amerike (citaj, pravljen za glupe amerikance)...dok je manual, manual, nikad nece izac iz upotrebe...

M5 E39 je bio sa manualnim i nikada sa SMG III, M5 E60 je samo sa SMG III i nikada nije imao manualni mjenjac.

Da se provozes jednom u BMW sa SMG mjenjacem, znao bi da ima medjugas i da je vrijeme na stazama od M3 SMG II u svakom slucaju bolje nego od M3 manualni - sasvim logicno.

I nije fer tako u sirinu reci da je automatik za one koji neznaju voziti. Mislim da neigra mjenjac glavnu ulogu dali neko vozi dobro ili lose.

PS: Nisu svi automatik-mjenjaci isti, tako da se nemoze tako lako porediti svi automatik-mjenjaci vs. manualni..

PPS: I automatika mogu ja da saltam manualno ;)

haj molim te kad si vec tako pametan upisi malo na google BMW M5 E60 with manual gearbox...pa onda dodji i laprdaj...naravno da ima s manuelnim, klasicnim mjenjacem, koji je uveden 2006. godine, bas zbog toga, jer su se "pravi vozaci" zalili sto nema...

sami ljudi u BMW-u su rekli da ubrzanje s manuelnim mjenjacem (ako naravno vozi dobar vozac) bude manje nego s SMG-om...

nek je i sporije za po sekunde, ja bi to opet pretrpio, jer onaj uzitak ne bi ni za sta dao...

haj mi majke ti objasni kako to medjugas odradit s mjenjacem bez kvacila :icon_question: (ako znas uopste sta je medjugas)

ovim gore da je automatic za "nevozace" sam mislio na to da mnogi se zale, sto im je tesko savladati dodavanje gasa i pustanje kvacila, pa bi najvise voljeli da samo gas pritisnu...(imam milion jarana, kojima je to smor, i koji bi htjeli automatic vozit)...

tako da, nemoj majke ti vise...procitaj dobro sta sam piso, progooglaj malo o tome o cemu pricas, pa onda pisi...
 
Član
No sikiriki, ja samo kazem to, sto sam dozivio - a to je da sam vozio SMGII u M3 (koji sam pravi medjugas), a ne iz google ;)

Ajd posto si ti pametni, have a nice day ;)

PS: Mozes mi naci sliku da vidim M5 E60 sa manual gearbox?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top