Automatik vs shaltung vs ostali

Automatik vs shaltung vs ostali

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
ako nepravilno rukujes i sa obicnim mjenjacem pokvarit ces ga mada sto se tice troskova popravke il zamjene obicnog i automatika automatik ce te doc vise love i malo ga je teze nac pa ko sta voli nek izvoli
 
Član
Kod mene je automatski mjenjac na mercedesu,auto je kod mene nekih 8 god. nije bilo nikakvih problema niti je potrebno kakvo odrzavanje,za po gradu se vozat idealno!
Sto kod nas izbjegavaju,zato sto nikad nisu ni vozili auto sa automatskim mjenjacem,pa ne znaju ni sta je ,i to zavisi od auta do auta negdje je bolje jedan negdje drugi!
Znam da na svog GSI-a ne bih nikad stavio automatik,za njeg je manuelni zakon,isto tako sa mercedesa nebih nikad skinuo automatski pa stavio obicni,kao sto reko sve zavisi od auta,motora,stila voznje itd.
 
Super Moderator
ma ljudi uzitak je saltati tiptronica... zanimljivije je od manuala samo sto ne mozes se za*ebavat sa njim ko sa manual ;)
 
Član
allroad je napisao(la):
ma ljudi uzitak je saltati tiptronica... zanimljivije je od manuala samo sto ne mozes se za*ebavat sa njim ko sa manual ;)

potpisujem...
Ja iskreno nisam kupio automatika iz razloga sto znam da bi se kod mene sjebao... To je ako zelis uzivati. I naravno kod novijih auta s jacim motorima preko 250konja, ja bih uzimao automatik,mada samo uz potpunu garanciju...
Lijepo je bilo vozit na primjer S500 sa 388ks, i 7G tronik, stvarno osjecaj je predobar, kickdown vrati nekad i dvije brzine nazad...saltanje ne osjetis. tako brzo salta to je za nepovjerovat,bas ne primjetno.
Dok ova auto do 150ks, nebih uzimao automatika....

nista dok ga ja ne osjecem na kvacilu :lol::lol::lol: pa ne zaplese:cool:
 
Član
Automatik je ZAKON!!!

evo vozim svoju A8-icu sa automatik/tiptronic mjenjačem, fakat samo oni koji nisu vozili automatik znaju reć da ne valja.

Ovako, bar u mog audia, ovisno o tome koliko stisneš papučicu, on šalta u tu brzinu, tj ako stisnes do kraja gas, onda salta u sto je moguce manju brzinu i zakucaje auto u najvece obrtaje...

ali meni je drag automatik zbog relativno pogodne i lahke voznje kako u gradu tako i na otvorenom putu, želiš lagano ubrzavanje, nemaš potrebe da saltaš, držiš fino papucicu na jednom nivou i on sam, kasnije prešalta doslovno osjetiš kako se motor pogodno prilagođava mjenjacu i brzini.


Fakat Automatik nema mana, drugo su vaše djetinjaste želje za "driftanjem" gradom.:lol: (mada i to možete s automatikom )

Ali uz automatik auto, lijepo je imati i drugo auto koje je manualac, samo radi toga da se nece izaci iz šeme :cool:
 
Član
jebo tiptronic, ja bi moro ugradit bezze papucicu kvacila, kad bi vozo tiptronic, samo eto da pritisnem nesto :D
 
Član
Faya_M5 je napisao(la):
jebo tiptronic, ja bi moro ugradit bezze papucicu kvacila, kad bi vozo tiptronic, samo eto da pritisnem nesto :D

:lol::lol::lol::lol:
radis sta hoces,a ne mozes skrsit lamelu:lol::lol:
 
Član
Hmmm ispade da jedini razlog manje/vise sto raja voli manuelni mjenjac je da razgibava lijevu nogu dok vozi :) ?
 
Član
upravo to...ne moze se ba bez kvacila...ne bi mogo zamislit...automatic je ba za nevozace izmisljen, za one koji ne razumiju kvacilo, koji voze na pamet...a onaj koji zna sta je voznja i kvacilo, njemu ne treba automatika...
 
Član
Samo cu ovo reci...sta mislite zasto ameri voze automatike, a japanci manuelce...jel treba jos sto reci ? :lol:
 
Član
Mi imamo 2 Auta sa Automatik.

Prvi je starija generacija sa 4 brzine i taj nije nizasta. Za putovanje i ovako malo "cepanje" je ok, ali sada da kazem da je mocno voziti ga - nije.

Drugi ima noviji automatik sa 5 brzina i sasvim drugaciji sistem rada. Taj radi sa elektronskim gasom i salta kada ja hocu i dosta brzo. Iz starta vecina manualnih ce imati handikep jer mora na kvacilo a ja ne. Sto se tice "sporije salta nego manualni" - isto nije bas 100% tacno.. Ako ja vozim u 5oj 50km/h a drugi u 3oj 50km/h.. Kada pedalu stisnem na kickdown, nemoze toliko brzo reagirati ljudska noga do kvacila pa ruka na mjenjacu pa opet pustiti kvacilo pa opet na gas, kao elektronika u automatika koja odjednom u drugu prebacuje (iz 5te brzine, ne iz 3ce kao manual....) i povlaci kao da nepostoji vise sutrasnji dan!

Tako da je za mene automatik sasvim ok, nije tako los kao sto svi misle. Ja nikada nisam mogao zamisliti automatika, ali kada sam provozao se prvi put, milina. A ako se mjenja ulje (svakih 60.000km) i pravilno se koristi, onda nema sile da ce se pokvariti tako brzo...

Ali takodje volim voziti i manualni, jer je osjecaj drugaciji, jednostavno "sportski" - ali to nemora znaciti da je i brzi! :icon_smile:[/align]
 
Član
Moram i ja podjelit svoje iskustvo sa vama..
Vozio sam dosta puta prije (ne moje auto) automatic i slicne varijante, i vise mi se svidjao nego manuelni. A promjenio sam pooodosta auta i sva su bila sa rucnim mjenjacem.
Sad sam u vlasnistvu bmw 530d steptronic, pa iskreno mogu reci da nikad ali bas -> pazi -> NIKAD necu kupit auto sa rucnim mjenjacem (jedino ako nebude smjesna cijena a dobro auto) :)

8sec 100km/h
15sec 140/150km/h
...kazu :icon_smile:
 
Super Moderator
nermin je napisao(la):
Moram i ja podjelit svoje iskustvo sa vama..
Vozio sam dosta puta prije (ne moje auto) automatic i slicne varijante, i vise mi se svidjao nego manuelni. A promjenio sam pooodosta auta i sva su bila sa rucnim mjenjacem.
Sad sam u vlasnistvu bmw 530d steptronic, pa iskreno mogu reci da nikad ali bas -> pazi -> NIKAD necu kupit auto sa rucnim mjenjacem (jedino ako nebude smjesna cijena a dobro auto) :)

8sec 100km/h
15sec 140/150km/h
...kazu :icon_smile:

imo sam i ja steptronic u 325i pa sam vec reko da je zanimljiviji od manuala :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top