Auto Simanic AS-chip tuning - misljenja i iskustva

Auto Simanic AS-chip tuning - misljenja i iskustva

Član
ja licno ne bi u SM jer je preskup a ima i on dosta kiksova, licno sam ga preporucio dobrom drugu kojem je radio passata i nije uradio kako treba
OK,ja opet moram postaviti pitanje jedno tebi da li ti mislis da je taj passat neki specijalan nesto posebno sto ja nisam znao da uradim ???

Ne znam ni o kojem je autu radi,ali ako ukljucis malo logiku,da li ti je logicno da sam uradio preko 5000 auta do sada i da se sada pojavi neki passat od tvoga druga koji je dosao i svemira i koji ja ne znam da napravim ???

Vjerovatno je rijec o nekom starom autu iz devedesetih godina koji je imao neki problem i koji nije mogao da se adekvatno uradi.Vecina auta koja su starija od 5 godina dolaze neispravna i cesto ne moze da se uradi tuning,na fabricku snagu mogu da rade ok,ali ne moze da se pojaca snaga jer nije sve potpuno ispravno.

Da se razumijemo,ja stvarno nemam nista protiv nikoga od ovih momaka sto rade chip tuning nista i drago mi je da ima sve vise interesovanja oko toga,svako radi kako misli da je najbolje,svako se bori za svoje trziste ali ne mogu da ne odgovorim na ovakav post kad neko napise "nije uradio kako treba".Smeta mi uvijek nepravda i laz i ako je stvarno bio neki problem do mene,ja sam uvijek bio spreman da sve rijesim i sve popravim.Najjave i najkomplikovanije projekte iz ovoga dijela EU sam ja radio i sad odjednom se pojavi neki passat koji ja ne znam da uradim,pa kako je to moguce ???
 
Član
Green Devil :D Neće čovjek da se pati sa zastarjelom tehnologijom :D
Ko ima viska para onda mu je sve jedno gdje radi, ja kažem da za male pare se dobije dobra mapa, a kakvo je stanje para nikad dosta bolje uložit u nešto drugo razliku u cijeni :)
 
Član
Imali ko kakav br. od njih posto nisam dobio odgovor s one grupe na FB msl pitao sam ih dal rade custom mape...
 
Bilo je to prije par godina, Passat 3B 2000.god 110ks, metalik plava boja, sredjen, uredno servisiran, znam ga ko da je moj bio, izdangubio si cijeli dan, nisi mogo napravit, pa si htio vratit originalnu mapu i opet nije bilo kako treba, auto nije dimilo a poslije tebe jest i kroz par dana se ugasio u voznji, kasnije je uradio O.CT chip i jos se voza sa tom mapom...
Nemam ja nista protiv tebe, svako zaradjuje svoj hljeb, ali za te pare koje ti naplacujes to se ne smije tako desavat, tebi svaka cast za odradjene aute na nasoj tuning sceni, meni je krivo jer sam ja druga molio da dodje bas do tebe jer si ti kao najbolji, momku pare nisu bitne, bitno je da se uradi posao kako treba
 
Član
SM, Simanic, Hi-Tech.... Svi oni koriste genericke mape koje nabavljaju od velikih distributera odnosno, od firmi gdje kupis opremu za mapiranje, tu platis i pretplatu za redovne update i mape...
Nadam se Eso da se salis oko ovakve izjave,jer ovo je u najmanju ruku totalna dezinforacija i ne lici na tebe,da mozes ovako neprovjerene stvari da pises.Sve firme koje rade chip tuning interface ne prave tuning fajlove,oni nemaju vremena da prate i razvijaju hardware a kamoli da se jos zezaju sa razvojem mapa.Update postoji ali on se odnosi na nove verzije ECUa i auta a ne na mape i fajlove.Da pojasnim ponovo sta znaci genericka mapa.To nije nista lose,niti je nista pogresno,genericka mapa znaci da se koristi sablon on nekog drugog auta sa takvim istim motorom koji je pravljen na dynu,ako su oba motora potpuno standardna,nema nikakvog razloga da mapa koji je pravljena na dynu za jedan motor ne radi i na drugom motoru,naravno da snaga ne moze tacno biti ista na oba motora ali otprilike je to to,to je genericka mapa i to koriste svi tuneri sirom svijeta pa i sama fabrika koristi genericke mape jer u svaki serijski motor upisuju iste mape i tu nema nista lose ako je sve standardno.Ako motor ima neke prepravke e onda tu vise ne moze da se koristi takav nacin mapiranja i mora da se pravi custom mapa.

Kupovina gotovih mapa od velikih distributera ??? Naravno da postoji,ja recimo imam preko 40 distibutera koji kupuju mape od mene,mape koje ja razvijam,sve vece tuning kuce prave same svoje mape i prodaju ih dalje,ali moze da se radi chip tuning i tako da se kupuju mape gotove a ne da se razvijaju.Svi moji distributeri kupuju mape od mene,ja mape razvijam i ne kupujem ih od nikoga.Kupujem dokumentaciju,opremu,programe za to,ali ne kupujem mape koje je neko drugi pravio,ja to isto pravim i prodajem dalje i cak mnogi veli svijetski tuneri su kupovli od mene mape i rijesenja za neke modele,cak neka auta sam ja u saradnji sa firmama za interface prvi u svijetu uradio i pravi napravio tuning.

A mozes otici i kod nekog drugog distributera, otvoriti pretplatu samo na mape i to je to... Zavaravate se ako mislite da iko od njih sjedi i sam iz temelja razvija mapu za svaki motor pa ih onda dalje prodaje... Pojedini maperi eventualno malo popeglaju pokoju vec gotovu genericku mapu i tu prica zavrsava...

Napravno da mozes otvoriti pretplatu i kupovati mape od nekoga,to je ova prica iz pasusa prije sto sam napisao_Ovo oko zavaravanja da neko sjedi i sam iz temelja pravi mape je ipak na tvoj racun,da se razumijemo ja samo govorim u ime SMa jer nemam uvid u druge,ali naravno da ja sam razvijam mape jer imam sve uslove za to i znanje i opremu i programe i tako radim vec godinama i od pocetka sam usao u ovaj posao sa tom pricom da sam radim sve i da nista ne kupujem gotovo.Kako bi se meni isplatilo da kupujem mape od nekoga i onda ih dalje prodajem svojim distributerima ???
Kako bih usopte radio custom remap ako ne znam sam da pravim mape i razvijam ih,kako bih bio u stanju da napravim bilo koji tuning sa nekim modifikacijama na motoru ako sam ne znam da napravim mapu,zar bi negdje mogao da kupim custom remap ???

Generalno, prava mapa je samo custom mapa koja se uradi na valjcima i na motoru na kojem ce se ta mapa i koristiti ! A ako se ipak odlucite na genericku mapu, onda obavezno trazite i mjerenje na valjcima odnosno - dokaz da ste dobili ono sto ste i platili, kako u brojkama KS/Nm tako i u ispravnom obliku krivulje snage/obrtnog ;)

Ovo isto nije ok tvrdnja,nije prava mapa samo custom mapa ako je motor civilni i nema prepravki,zasto bi radio custom remap na svakom motoru i trazio dlaku u jajaetu i idealnoj krivoj kad ni fabrika to nije radila i njima je to skupo pa koriste genericke mape,zasto tjerati svakoga da radi custom remap ako nema prepravki na motoru ??? Ja licno ne vidim smisao u tome i ne mislim da je jedini nacin da se kvalitetno uradi tuning.
Ako motor nije standardni onda sve osim custom remapa je fuserenje ali za standardni motor to uopste ne mora da bude izbor.
Bitno je da mapa bude uradjena u optimalnom okviru vezano za kvacilo,turbo,dim,EGT jer dobra mapa je prije svega sigurna mapa po motor,nije dobra mapa ona koja je najjaca i nije isto dobiti +30 ks za 0.1 bar vise pritiska turba i istih tih 30 ks dobiti za 0.5 vise bara,a to je cesto razlika izmedju jeftinih i netestiranih mapa i onih koji su isprobane na stotinama motora i na koji motori voze godinama,sve mape mogu ici dobro ali nije isto opterecenje po kvaliclo,turbo,dpf,egt...
 
Član
Bilo je to prije par godina, Passat 3B 2000.god 110ks, metalik plava boja, sredjen, uredno servisiran, znam ga ko da je moj bio, izdangubio si cijeli dan, nisi mogo napravit, pa si htio vratit originalnu mapu i opet nije bilo kako treba, auto nije dimilo a poslije tebe jest i kroz par dana se ugasio u voznji, kasnije je uradio O.CT chip i jos se voza sa tom mapom...
Nemam ja nista protiv tebe, svako zaradjuje svoj hljeb, ali za te pare koje ti naplacujes to se ne smije tako desavat, tebi svaka cast za odradjene aute na nasoj tuning sceni, meni je krivo jer sam ja druga molio da dodje bas do tebe jer si ti kao najbolji, momku pare nisu bitne, bitno je da se uradi posao kako treba
Zao mi je sto se to desilo,ali neki je problem bio cim nisam mogao da uradim to kako sam planirao.Znao sam odmah da je neki stariji auto u pitanju jer takvi problemi se rijedje desavaju na novijim autima.Vec gore sam ti rekao da moze biti problem da je nesto na autu neispravno,taj motor od 110 ks je jako kritican i cesto ima problem sa dimom poslije tuninga,taj problem moze da se rijesi ili reparacijom dizni i pumpe ili smanjivanjem snage,ako auto ne dimi na 110 ks a dimi na 140 ks i ako ne moze da se smanji dim nikako na 140 ks onda moze da se skine snaga i da se trazi granica do kad nece dimiti,ja to nikad nisam radio,i radije cu vratiti orginal nego nekome umjesto 30 ks vise uraditi 15 ks a da nema dima.Taj OCT sto sada ima ne znam na koliko je ks,ali sam siguran da je bio neki problem sa motorom cim nisam mogao da rijesim dim na 140 ks.Nadam se da razumijes sta govorim i sta pokiusavam da objasnim.
 
Član
Srdjane, bez namjere da se raspravljam ili da nesto vrijedjam tvoj ili neciji drugi rad... Ja cu jos jednom ponoviti - SVI tuneri pa i TI radis sa generickim mapama. Naravno, pod uslovom da nemas svoju koju si uspio razviti za konkretan auto... A da bi mogao razviti bas svoju mapu onako iz temelja, moras imati taj auto na valjcima ili njegov motor na dyno stolu za motore, kako bi pratio rezultate onoga sto radis...
To posebno nisi mogao kada si tek poceo sa mapiranjem i dok nisi imao dyno valjke... Znaci, mogao si raditi samo sa mapama koje je neko drugi vec napravio - na svojim valjcima
Kasnije kad isprobas sve sto si napravio, cuvas mapu u arhivi i loadas je na buduce iste aute i pri tome znas sta tacno loadujes

Fizicki je nemoguce da si svaki auto, koji imas u svojoj ponudi za remap, mogao imati na valjcima i za svaki auto razviti svoju mapu onako iz temelja...
Zato i kazem da koristis genericke mape odnosno, mape koje je neko drugi razvio u slucaju da ti nemas svoju koju si ti imao priliku licno razviti...
Svi vi koji se bavite mapiranjem ste uvezani u zajednicu gdje razmjenjujete te map fajlove i to nije nista lose.... Kao sto rekoh, nemoguce je da sam sve razvijes al nema potrebe pricati i da ne koristis neke mape koje je neko drugi razvio...

Cudno da kazes da custom nije najbolji obzirom da si ti prvi uvijek govorio da je mapa najbolja kad je uradjena na valjcima i bas za auto na kojem ce se koristiti. To je sasvim i realno i ja i dalje stojim pri tome... Sve ostalo je onako "odprilike"

Sto se generickih mapa dalje tice, i sam si ovdje otvorio temu gdje si opisivao "dobar i los remap". Zato sam i napisao da ko god odluci da radi tako sa gotovom mapom (bez custom mapiranja), treba traziti i provjeru na valjcima da vidi koliko je ta mapa stvarno dobra. U suprotnom, oslanjas se na osjecaj "zakucavanja u ledja" a vamo krivulja moze biti katastrofa...

I ja sam svoj auto iz temelja mapirao onako na cesti ali ne mogu biti siguran ni koliko ima ks niti koliko ima nm, niti da li je krivulaj snage/obrtnog linearna ili izgleda ko audio zapis neke techno pjesme. Da bi to znao, trebaju mi valjci i upravo ovaj moj primjer potvrdjuje ono sto sam napisao na iznad - da se mape moraju praviti i potvrdjivati na valjcima
 
Član
Ohhhh,pa ne ide to tako,pomjesao si sve :(
Mjerenje na dyno prije i poslije nema veze sa custom remapom.
Naravno da je najbolje da se za svaki auto radi custom remap ali da li je to neophodno,o tome sam ja pricao,da li treba za svaki standardni auto da se radi custom remap,to je poenta moje price a ne da li je custom remap kvalitetniji nego neki genericki.
Tvoj auto nema veze sa fabricki i naravno da se mora finalizirati na dynu i to je kod tebe neophodno,ali u mojem postu ja sam se iskljucivo bazirao na potpuno serijske modele.
Ja ne kupujem mape godinama,nekad davno,mozda sam poneku i kupio ali sada nemam potrebe za to jer sam vecinu sto imam na stranici sam razvio a ono sto nemam razvijam opet preko distibutera u hodu,jer vecina mojih distributera ima dostupan dyno u svojoj blizini ili sopstveni i preko njih radimo razvoj mapa u realnom vremenu,odnosno preko interneta,tako da nikakve nema potrebe da kupujem od bilo koga bilo kakvu mapu kad sam ustanju da sve razvijem opet sam preko distributera.

Imam distirbutere u cijelom svijetu,vecina nisu na stranici jer rade po drugim cijenama.

SM ti je mnogo ispred nego ti mislis :)
 
Član
Zdravo svima, prva pa tema koja se i mene licno tice :D. Prvo da vas sve pozdravim i zahvalim na lijepim i manje lijepim komentarima, svi imamo svoje misljenje. Protiv tuđeg misljenja se mogu pobuniti samo ukoliko je laz i izmisljotina u neke nerazjasnjene ciljeve. Sljedecu rijec na ovoj temi bi prepustio gospodinu s kojim sam se vec dogovorio oko tuninga golfa, da iznese svoje utiske kada zavrsimo automobil. Nadam se da cu biti aktivan clan foruma i doprinjeti clanovima koliko mognem.

Lijep pozdrav, AScht!
 
Član
koliko vidim moja tema ide u potpuno pogresnom pravcu...:(
otvorio sam je prvenstveno za misljenja AS-chip tuninga,a prelazi u svadju oko SM-a kao do sada XXXX tema na ovom forumu...:banghead:
jos cu jednom ponoviti da cijenim radove SM-a i zadivljen sam koliko su uspjeli u nasoj drzavi a naravno i u susjedstvu....

i molio bih forumase da na ovoj temi neblate posao SM-a i HiTech-a
 
Član
Zdravo svima, prva pa tema koja se i mene licno tice :D. Prvo da vas sve pozdravim i zahvalim na lijepim i manje lijepim komentarima, svi imamo svoje misljenje. Protiv tuđeg misljenja se mogu pobuniti samo ukoliko je laz i izmisljotina u neke nerazjasnjene ciljeve. Sljedecu rijec na ovoj temi bi prepustio gospodinu s kojim sam se vec dogovorio oko tuninga golfa, da iznese svoje utiske kada zavrsimo automobil. Nadam se da cu biti aktivan clan foruma i doprinjeti clanovima koliko mognem.

Lijep pozdrav, AScht!
drago mi je i da ste se vi javili na ovu temu...:D
 
Član
drago mi je i da ste se vi javili na ovu temu...:D
:D rekli su mi da nebi bilo lose da licno napisem koji post, a nadam se da kako ste zapoceli temu da cete je zavrsiti jos ljepsim komentarima i utiscima! Sto se tice ogovaranja i nekih kuđenja, od kad je svijeta uvijek se znalo da je nemoguce svima udovoljiti, pogotovo sto na sve to idu i price "rekla-kazala".
 
Ne volim baš puno da pametujem po forumima jer se te rasprave otežu u nedogled a suština uglavnom promakne a rasprave postanu besmislene. I ovde je tema omašena ali pošto sam između ostalih pomenut ajde da se oglasim. Mada na ovom forumu sam i ranije pominjana ali jednostavno mi se nije dalo da se uključim.
Ono što je karakteristično za sve forume karakteristično je i za ovaj. Glavnu reč uglavnom vode ljudi koji imaju najmanje dodira sa samom temom o kojoj se piše. Iskustva vezana za temu su im nikakva ili imaju jako skromna. A najčešće je ona priča "Kako znaš?" "Znam pričao mi jedan što je gledao". Takve rekla-kazala informacije ljudi pretragom nalaze i stvara se jedna potpuno pogrešna slika o chip tuningu.
Na primer iz ove teme komentar "...ali sam cuo da su nekom liku spalili auto zbog loseg remapa" je totalna nebuloza! Svakom ko je imao i malo dodira sa ovim poslom zna da ovakva konstatacija nema veze sa zdravim razumom.
Zatim ovaj "samo nemoj radit kod onih sto su jeftiniji od 200KM oni koriste jeftinu kinesku opremu(kablo)". Taj ili to "kablo" služi samo za dve stvari. Read i write (čitanje i upisivanje). Ako pročita pogrešno ili upiše pogrešno auto više neće upaliti!. Ne može da upiše slabije ili jače, ne može od "kablo" da zavisi kvalitet mape nikako!
Ili ovaj jako interesantan komentar koji se na mene odnosi "ali nema on opreme da radi chip kako treba, sad cu i ja kupit KWP2000, uplatim pretplatu za mape i ja cu radit po 50€". Ja se slažem da mi opreme manjka ali svakako ne za vozila o kojima vi pričate. Radi se o modelima starim do 4 godine! Svakako pomenuti kwp2000 nisam nikad u životu koristio a po karakteristikama može poslužiti za neke modele do 2002. godine. Obzirom da ja ne radim modele starije od 2000. godine ne vidim zašto bi ga koristio. Svakako priča o tome da sa kupovinom tog interfejsa dobiješ nekakve preplate, mape, update-ove ili šta već je potpuna neistina. Ovaj kao i mnogi drugi interfejsi služi samo za read/write a mape sam moraš druže kupiti, dobiti ili modifikovati...

SM je više nego profesionalno, tačno i korektno odgovorio na sve vaše ispade o generičkim mapama i slične nebuloze koje se forumima šire kao virus pa i na ovom. Nemam tu nešto bitno da dodam. Možda jedino ovo. Svako ko nabavalja mape od osobe A da bi imao interes mora da se ugradi u cenu. Pa ne vidim kako mislite da neko ima interesa da nešto kupi skuplje a prodaje jeftinije. Jer činjenica je da je kod nas na prostoru ex yu to dosta jeftinije nego u EU. I drugo. Ne postoje univerzalne mape što dosta vas misli, da se jedna ista mapa trpa u svaki na primer G4. Svako model makar iste snage i godišta ima bar po 3-4 a nekad i 10 verzija softvera. Ubacivanjem pogrešnog softvera motor neće upaliti. I ta priča da se može ne znam od golfa 96kW softver ubaciti u onaj od 74kW je bajka za malu decu!
 
Poslednja izmena:
Član
Ohhhh,pa ne ide to tako,pomjesao si sve :(
SM ti je mnogo ispred nego ti mislis :)
Nisam ja nista pomjesao nego ti ocito nisi shvatio sta sam ja napisao, ili ne zelis da shvatis...
Ja pricam o generickim mapama a i ti si sam priznao da ih koristis. Pod "generickom" podrazumjevam mapu koju je neko negdje, na drugom kraju svijeta, razvijao na valjcima i na ciljanom autu. Ti ces tu mapu koristiti ako ti se kojim slucajem na mapiranju pojavi auto koje nikada prije nisi imao na valjcima i za koje nisi imao priliku sam da razvijes mapu, sasvim jednostavno
Znaci,nema potrebe da tvrdis da si sve mape u svojoj ponudi ti licno i iz temelja razvio. Obojica znamo da to nije moguce i da nije istina...

I sad kazem, ko hoce pravi posao, bez obzira jel stock motor ili neka prepravka (kao kod mene npr) treba da radi custom i na valjcima. Naravno da u fabrici flashuju jednu te istu mapu na svaki auto koji im sidje sa proizvodne trake ali to ima smisla jer su svi ti motori novi, presli 0 kilometara i mala su odstupanja izmedju istih...
Kod polovnih auta, nije svaki motor isti pa tako i ta genericka mapa ne pase isto na svakom tom motoru
Evo moj "daily" auto je full ispravan i mogu se kladit da na valjcima nece pokazati brojke koje ti navodis da se dobiju tvojim remapom. Sta bi ti u tom slucaju bilo obrazlozenje : neispravan moj auto ? Nije nikako do tvoje genericke mape ?

Moj auto (onaj drugi) se naravno mora finalizirati na dyno-u ali to definitivno nece biti kod tebe ! Tekst koji ide dalje sam cuvao za tebe onako oci u oci al posto vidim da me u svojim odgovorima pokusavas predstaviti laikom (sto dobro znas da ni priblizno nisam), napisat cu ti sada:
Ja sam jako respektovao tvoj rad (nebi ti ja prvi dosao na custom da povjerenja nije bilo) ali si to izgubio djelimicno na meni a onda i u potpunosti na 2 auta koja sam ti kasnije poslao na custom i cijim vlasnicima sam licno svojim obrazom garantovao da ces odraditi posao kako treba...
Na kraju, oba auta su ti dolazila po nekoliko puta (potrosili su na gorivo//slepe da su komotno mogli platiti jos jedan custom) i opet ni jedan od ta 2 auta nisi mapirao kako treba iako ti je uredno placeno...

Jednog si mapirao na fabricki 120 Kpa MAP senzor iako je auto turbo (i to kopija mog setupa) i dobro znas da taj atmo MAP senzor ne moze raditi sa pozitivnim pritiscima.. Prethodno si se uvjerio u to jos na mom autu

Al djaba, uradio si sa tim MAP senzorom i sve uredno naplatio. Rezultat tvog "mapiranja" je da se taj auto trenutno ne moze voziti ispod 3500 RPM. Trokira i zaliven je gorivom... Svjecice mu izgledaju vise kao grijaci iz dizel motora... Da ne kazem da si mu bez ikakve potrebe odvrno pritisak goriva na 5 bar-a (3 je sasvim dovoljno, opet potvrdjeno kod mene i to si vidio)... Paljenje takodjer, fabricka knock zastita konstantno radi a motor i dalje blago knocka...
Na sve te primjedbe, vlasniku si rekao, citiram : "auto ti sad trokira jer smo ga mapirali zimus a sad je ljeto pa je razlika u temperaturi"
Za jednog mapera koji se smatra vrhunskim, ovo je krajnje neozbiljna izjava. Da ne kazem, bezobrazna!
Ako nisi mogao napraviti auto kako treba ili ako nisi bio siguran da ces ga moci mapirati, nisi ga trebao nikako ni raditi a ne sklepati ga i jos i naplatiti za "uslugu"

Mozda ti ja nista nebi rekao da prethodno nisi stekao iskustvo na mom autu i licno se uvjerio da ne mozes tako raditi... Ako se sjecas, moj auto si prvobitno htio mapirati da mjeris vakum na usisu u turbo, ja ti tad rekao da ce to tesko ici jer motor jednostavno ne pravi toliko jak vakum na zracnom filteru odnosno, nekih -0,5 bar-a na leru koliko je potrebno da ECU pocne ispravno "kuhati" smjesu/paljenje. Tako jak vakum mozes dobiti samo direktno na usisnoj grani...
Probao si ipak, vidio da ne valja, vidio da trokira, vidio katastrofalnu krivulju snage ali ipak si i mene poslao kuci uz izjavu da bolje ne moze... Da ne pricamo koliko si rizikovao da mi spalis motor jer mapiras "na slijepo" i bez ispravnog MAP signala
Meni to naravno nije bilo OK tako da sam na kraju JA nasao rjesenje ! Rovio, kopao, citao i na kraju skontao zamjenski MAP senzor sa kojim si konacno uspio da mi normalno mapiras auto. A i nakon tog mapiranja sam morao opet doci (3 put) jer si mi mapirao tako da mi auto trosi cca 20L normalne gradske voznje. Sjecam se da sam tad od Sarajeva do Banja Luke potrosio 30 litara benzina, lagane i "off boost" voznje :). Ti si to uredno ispravio na 3. mapiranju ali ni tad nisi izmjerio snagu/obrtni niti pregledao krivulje (da se uvjeris da si sve uradio OK) nego si mi tad rekao : "onako po osjecaju, mislim da ima oko 270-280 ks" :)

Da se razumijemo, ja sam koliko-toliko zadovoljan sa poslom koji si na kraju uradio kod mene. Nije moglo bolje u to vrijeme i na hardware-u sa kojim si raspolagao ali isto tako, siguran sam da to nebi bilo tako dobro da licno nisam imao znanja koliko imam i da nisam bio uporan u rjesavanju problema i forsiranju tebe da radis kako sam ja trazio i dok nisam "istjerao mak na konac"... Da sam bio totalni laik sto se mapiranja tice, vjerovatno bi i ja ostao na "mjerenju vakuma prije turba", trokiranju ispod 3500 rpm odnosno - zavrsio bi kao i prijatelj cije sam probleme opisao iznad. U stvari, kod njega je jos gore, mjeris mu boost sa atmo MAP senzorom direkt na usisnoj grani !!! Taj prijatelj je odlican mehanicar ali laik za mapiranje tako da si njemu ipak mogao prodati suplju pricu...

I gdje su sve te sonde koje stalno navodis da koristis ? Moje auto kao i sva druga auta si mapirao samo sa WB sondom (za AFR) i slusalicama (za knock). Mjerenje EGT-a ni na mapi a uredno svima podesavas mape ugla paljenja. Ja ne znam da i jedan ozbiljan tuner to radi bez da prati i EGT ?...
I ove fule sam ti izmjerio sa opremom koju sam u medjuvremenu kupio ;) Znaci, ni to ne pricam napamet
Da ne kazem da ti se mapiranje svodi na pun gas, zalijes ga sa 11-11.5 AFR pa onda odvrces paljenje do granice knocka pa skines par stepeni. Gdje je trazenje MBT-a na 3-4 tacke u rasponu obrtaja pa razvijanje ostatka mape iz tih tacaka itd itd Ne daje svaki motor max snagu na max uglu paljenja. Imas ih dosta koji max snagu daju i dosta prije ugla koji izaziva knock... Ali sta ja tebi sad imam pametovati, ja sam za tebe amater koji mapira onako iz hobija a ti se ipak profesionalno bavis sa tim poslom i vjerujem da sve ovo znas.

Drugi auto sam ti poslao na custom, 3-4 puta ti je dolazio i svaki put na valjcima ostajao bez vuce tacno na 4500 rpm (kada turbo zaspoola). 3 dana si dumao sta je problem i nisi mogao skontati da se na 4500 rpm, od vakuma spljosti crijevo na usisu turba i motor ostane bez zraka. Postavlja se pitanje : u koje sonde ti onda gledas kad nisi mogao viditi nagli siljak bogatog AFR-a koji nastaje kad motor naglo ostane bez zraka ? Da, upravo siljak, jer ja sam isti problem slucajno imao na svom autu dok sam mapirao SA elektroniku i jasno se vidi u logu AFR-a : nagli manjak zraka = siljak prebogatog AFR-a Znaci, ne pricam ni to na pamet (u slucaju da opet pokusas da me predstavis ko laika)
Na kraju ti je vlasnik auta otkrio problem (bas kao i ja na mom autu) i njegovom eliminacijom ti omogucio da dalje mapiras i opet ni sa otklonjenim smetnjama, nisi zavrsio do kraja... Ostao si bez struje na pola posla i tako covjeka sa polovicno uradjenim autom, uredno poslao nazad u Sarajevo. Nit zna koliko ima ks nit zna kakve su krivulje nit ista... A covjek sve uredno platio

Uglavnom, ni jedan od ova 2 pomenuta auta ti vise nikad nece doci. Nisam ih ja na to nagovorio (mene je dovoljno sramota sto sam te njima preporucio i tako izgubio obraz) nego su vlasnici odlucili tako.
Sad cu oba ta auta vjerovatno ja osposobiti tako sto cu im ugraditi i mapirati SA elektronike pa mapirati koliko mognem, onako na cesti. Besplatno - da kod ljudi bar malo operem obraz koji si mi uprljao. Kad ne bude moglo dalje na cesti, i moje a i ta auta cemo odvuci negdje drugo na valjke popeglati svoje mape, bez icijih "usluga" ! ;)

Kazes, "SM ti je mnogo ispred nego ti mislis". Ja bi prije rekao da u stvarnosti samo ti tako mislis i da si se u to ubjedio a u stvarnosti, nije ni blizu tako "ispred"
Moras malo smanjiti prepotentnost, prestati misliti da si najbolji i najpametniji u svom poslu, ozbiljnije i temeljitije pristupiti custom mapiranju i ne dozvoljavati sebi ovakve slucajeve koje sam ti opisao gore ! Tek tada ces moci opravdati svoje cijene i eventualno postati "ispred" i ja ti to najiskrenije i od srca zelim !
Ovo sam ti generalno sve napisao jer sam osjecao potrebu da ti ukazem na tvoje propuste (za koje tvrdis da ih nema) i ne namjeravam dalje voditi raspravu. Shvati ovo kao primjedbu vise korisnika tvojih usluga i potrudi se u buducnosti da ih ne bude. Toliko od mene na ovu temu !
 
Poslednja izmena:
Član
Ala brate pa dal si ti normalan ???
Napravio sam ti na auto sto niko ziv nebi mogao nigdje uraditi ni u EU,uradio sam ti remap fabricke elektronike na turbo i tako mi zahvaljujes.
Ti znas sve odmah i sta se skuplja od crijeva i sta se desava i mnogo si pametan na tastaturi,lako se sada biti pametan,kad se otkrije sta je problem.
Svoj motor si pokvario i polomio prvi put kad si skinuo moju mapu i potjerao na stand alone i jos mene krivis za to ???
Ti covjece imas neki poremecaj sa licnosti :(
 
Top