Yugo 1,1EFI &BMR

Yugo 1,1EFI &BMR

Član
Dok se ceka resavanje problema oko spera, resio sam da se posvetim nekim sitnicama...

Modifikovano kacenje nosaca menjaca je izmenilo ili bolje reci vratilo motor u normalan polozaj, pa je dodatan cetvrti nosac bio koji mm kraci nego sto treba, pa sam napravio stelujuci:


Plastike gde se kaci naslon sedista su prilicno dotrajale, mozda su problem i G sile ( :D ) ali verovatno njihov ocajan kvalitet, pa sam iskoristio priliku da upotrebim jos jednom Pa6:


Mozda izgleda kao kozmetika, ali ima bitnost i po tuning jer su lakse cak 15g po strani ( :D ), zamenjene kvakice za otvaranje vrata sa because race car trakicama:


I deo zbog cega nisam kul medju pravim cunerima :D
 
Član
Kao sto je prethodno receno, poceo sam da pravim branik posle skromnih 10 godina :D Prvo sam prestelovao blatobrane kako bi zazori na spojevima karoserije bili barem u nekoj normali za Yuga. Ispeglano ostecenje na "novom" donoru braniku, napravljena dodatna ojacanja na sini, modifikovana sina zbog hladnjaka ulja i drugacijeg dizajna branika, modifikovano kacenje branika na karoseriju i napravljene ivice pod 90 stepeni na dodiru karoserije plus pojacane neke sabe tacke branika i maske gde najcesce puca fabricki, prepravljen nosac hladnjaka ulja. Takodje stara poliesterska (mozda bolje reci git) obloga (barem deo sto je ostao od nje) je vrhunskih 6kg, dok je nova obloga kompletnog branika 3.5kg :D












Kupljeni 21 oktobar zmigavci, brdo prohromskih srafova matica i napravljene specijalne aluminijumske matice, mreza...




I nakon svih uklapanja sa karoserijom, pocelo se sa vizuelnim prepravkama, prvo sto je letelo je Z znak sa maske.
 
Član
Napokon na grubo gotova maska, napravljen usis za CAI i ugradjeni osiguraci haube, sad idemo polako na branik kad se nadje vremena:




Fabricki leptir VS usis:
 
Član
Dok prednji branik ceka red, resio sam da uradim neke sitnice usput, napravljena nova alu. caura za sajlu kvacila (cak 10g laksa :D ), kupio sam nove zadnje pojaseve posto su kopce na starim tesko zabravile ponekad, a pojasevi ce biti bitni kad se prosire rubovi i budem dozvolio ljudima da se voze na zadnjem sedistu :D I modifikovano kacenje plasticnih pragova, posto me iritiralo fabricko resenje na plasticne tiple. Ovako ce se pragovi skidati za par sekundi odvrtanjem prohromskih srafova, bez mucenja i kupovine novih tipli.







 
Član
Nastavljeni radovi. Prvo na spisku je bio problematicni sper, pa je menjac ponovo skinut, rastavljen, modifikovan sper drugim oprugama, preradjena feroda i dodatnim kanalima za odvodjenje ulja:






Dok se sper krcka u menjacu, nastavljeni radovi i na braniku. Napravljeni donji nosaci branika i kuka za slepanje:


Pa sam to modifikovao laksim alu nosacima i prohromske podloske zamenio konusnim od aluminijuma:




Onda je vareno svasta nesto na braniku:




Modifikovana sina branika jer je smetala novoj poziciji zmigavaca:


Registrovan auto po desetu godinu otkad je kod mene, skromnih 13500din:


Uporedno stanje trenutnog stanja branika i prethodnog, koji je i dalje 0.5kg tezi iako dobar deo fali i sina je jedva funkcionalna:


Naravno prosli su meseci otkad nisam posvetio paznju tuningu pa je najnovija ideja izrada accusump sistema:


Sistem je nesto na nivou poor man dry sump, odnosno sluzi da odrzi konstantan pritisak i dotok ulja u motoru cak i uslovima kada standardna mehanicka pumpa nije u mogucnosti da usisa ulje iz kartera usled recimo prolaska kroz krivinu ili pri snaznom kocenju. Takodje jos jedna prednost sistema je da postoji opcija podmazivanja motora pod pritiskom pre nego sto se startuje i na taj nacin izbegne "suv" start motora ukoliko stoji duzi period. Ali videcemo jos sta cu po pitanju toga, pre svega zbog finansija.
 
Član
Da nastavimo sa radovima za kraj ove godine. Namontirane maglenke:





Zamenjen polomljen (nije moja krivica :D ) amortizer gepeka i zamenjen ostecen konektor na MAP-u koji je pravio problema sa radom motora:



Napokon posle 10 godina, auto ima kuku za slepanje, mada bi zadnja bila puno korisnija, ali bice i to uskoro:



Posto sam polomio moj adapter cepa za ulivanje ulja, napravljen nov, duplo jaci na mestu pucanja:



Napravljeno par nosaca i suspleh:





I par zimskih slika od pre koju nedelju:
 
Član
Nisam od samog pocetka pratio projekat, tako da ne znam kakvi su ti planovi za ovu zadnju karambolku.. Jel ostaje ovakva ili ces nesto mijenjati? Po mom misljenju bas odudara od svega, nekako mi je ćunerska, a pozicija zadnje tablice je jos kriticnija. Pragovi su tu i tamo, al' eto cak su i podnosljivi u odnosu na karambolku :p
Nemoj mi sta zamjeriti, to je samo moje misljenje, a sve ostalo ti je odlicno :D
 
Član
Vec su nabavljeni fabricki plasticni pragovi i zadnji branik koji ce zameniti ove poliesterske. Trenutni pragovi i zadnji branik su jedina stvar koju jos nisam popravio ili prepravio a da je delo bivseg vlasnika :D


Kao i prednji branik, pragovi i zadnji branik ce isto doziveti neke prepravke, pragovi ce biti prepravljeni da prate novu liniju i oblik a zadnji branik ce biti dosta slican fabrickom uz prepravku donjeg dela tj dobice difuzor koji ce biti spojen sa ravnim podom do ovog suspleha. Inace treba da dobije i prosirenje rubova za oko 50mm (rubovi na slici su oko 30mm), pa ce trap da se presteluje na svoju najsiru meru i smanjicu nagibe koji su sad preveliki, ali je moralo tako da bi barem koliko toliko stao tocak ispod ruba:
 
Top