Volvo ovlašteni servis

Volvo ovlašteni servis

Član
O tome i ja pricam ali ovi to ovdje ne razumiju. Nema zezanja sa novim autom.

Kako odgovoriti covjeku kojem je 7 metara kraci zaustavni put nista. :)

HAHAHAHAH

Kako nastaviti diskusiju sa covjekom koji ne razumije smisao recenice i koji vjeruje da nadogradnja softvera moze smanjit zaustavni put od 7m, postoje te softverske nadogradnje ali ih ti ne mozes na normalnom autu osjetiti, na sportiskim autima jedva mozes se malo poigrati. Znaci u ove 2 godine si napisao 14 postova vjerovatno nekih gluposti sad da olaksas i nama i sebi malo citaj pa se vrati opet za 2 godine. Znaci na forumu na kojem su bili ljudi koji su sastavljali auta od 1000+ ks ispade nuklearna fizika uraditi mali servis.

Imas na yt kanal car throttle momak kupio lexusa is i sad testira to auto promjenom pojedinih komponenti na autu i kad pogledas onda javi dali neki softver moze toliko poboljsat auto. :)
 
Član
Iz iskustva prijatelja znam da ponekad ni ovlašteni nije bajan. Uvijek zavisi ko tu radi, jer u pokušaju da izbjegneš "majstore" odeš u ovlašteni gdje je neko možda tek počeo raditi. Nikad ne znaš. I to pogotovo što su tom (vjerovatno novom radniku) dali auto na servis od preko 100.000. Naravno to što su zeznuli popravljeno je u drugom ovlaštenom jer se više ne usudi otići u taj, al samo navodim primjer kako ni ovlašteni nije uvijek idealan.
 
Član
Pa sto ne bi softwerski se mogao skratiti put u ordedenim slucajevima. Pa pogledaj moose test i auta koja su pala, vecina njih je dobila update i sada ne padaju.
I remap je softwerski i moze se svasta uciniti. Elektronika igra veliku ulogu u danasnjim autima i njihovoj samoj stabilnosti. Ti ako mislis da se neki Suv napravi da se ponasa kao auto samo pomocu debelog anti roll bara grdno se varas i bez elektronike.
Volvo pogotovo je uvijek ulagao u bezbjednosni aspekt svojih vozila.
Ako imas novca i mozes priustiti odrzavanje u ovlastenom zasto ne bi? Ipak tu ne radi svako vec ljudi koji su prosli obuku i imaju certifikate da rade na vozilima tih godista. Danas majstor koji ne ulaze u svoju obuku ne moze opstati. Zato je i pola tema tedei problem bio kod majstora nez ni majstor sto vise.
Cijene zaista jesu prenapucane ali bar ti se podmaze svaki sarafcic, zategne na odg. Broj Nm sve kao sto pise.
A kada odes kod privatnog niti se sta podmaze sve je hajde da iz ruku. (vecina) ili uradi polovicno.

Momak transparentno kaze cijene a ti mislis da se odma kurci, pa polahko aBd i ti ces vozati novo. Cijena ulja i tih banalnih sitnica jeste podosta skuplja, ali rezervni dijelovi barem nisu upitnog porijekla. Ako mozes priustiti ovlasteni i zadovoljam si uslugom zasto da ne.
 
HAHAHAHAH

Kako nastaviti diskusiju sa covjekom koji ne razumije smisao recenice i koji vjeruje da nadogradnja softvera moze smanjit zaustavni put od 7m, postoje te softverske nadogradnje ali ih ti ne mozes na normalnom autu osjetiti, na sportiskim autima jedva mozes se malo poigrati. Znaci u ove 2 godine si napisao 14 postova vjerovatno nekih gluposti sad da olaksas i nama i sebi malo citaj pa se vrati opet za 2 godine. Znaci na forumu na kojem su bili ljudi koji su sastavljali auta od 1000+ ks ispade nuklearna fizika uraditi mali servis.

Imas na yt kanal car throttle momak kupio lexusa is i sad testira to auto promjenom pojedinih komponenti na autu i kad pogledas onda javi dali neki softver moze toliko poboljsat auto. :)

Prije nego sto krenes nekoga da ismijavas dobro pogledaj sta je taj neko napisao i zasto. Budi posten prije svega prema sebi, a onda i prema ostalim, pa procitaj nesto korisno u zivotu. Covjek uci dok je ziv. Procitaj sta je "zaustavni put" i "vrijeme reakcije" i koji sve faktori (a ima ih puno) uticu na te dvije stvari.

Evo ti link pa se malo edukuj. Nauci nesto korisno.
https://repozitorij.fpz.unizg.hr/islandora/object/fpz:324/datastream/PDF/view

Autu koje ide 40 km/h, uz srednje vrijeme reakcije od 0.75 sekundi (uobicajeno je izmedju 0.5 sekundi i 1.5 sekunde u zavisnosti od vozaca - pod uslovom da nije pod dejstvom alkohola ili lijekova) treba otprilike 20 do 25 metara da stane. Ako su na autu lose gume ili je mokar asfalt, poledica... onda treba i vise. Vozac koji vozi 100 km/h ce preci 30 metara samo dok krene nogom da reaguje i pritisne papucicu kocnice i jos 35-50 metara dok se zaustavi (zavisno od kvaliteta guma, asfalta itd.). Vozac koji zaspi, ima beskonacno vrijeme reakcije. Ovdje nastupa Volvo i drugi proizvodjaci koji imaju slicne sisteme. Volvo ima sljedece tehnologije koje pomazu vozacu da skrati vrijeme reakcije (koje moze znaciti razliku izmedju tvog ili necijeg zivota i smrti):
- Senzori uocavanja pjesaka
- Senzor prepoznavanja biciklista
- Senzor uocavanja zivotinja
- Racunar koji putem radara i senzora odrzava siguran razmak izmedju vozila
- Senzori koji odrzavaju putanju vozila unutar trake
- Upozorenje na mrtvi ugao
- Tehnologija izbjegavanja sudara - kamere, radari, senzori - softver prepoznaje situacije u kojima bi moglo doci do sudara i automatski koci.

Sve su ovo stvari kojima upravlja softver. Nije softver samo chip tuning kao sto to ti mislis. Mimo svih ovih senzora, svaki noviji automobil ima od 30 do 100 mikroprocesorskih modula cijim radom upravlja softver sastavljen od preko 100 miliona linija koda. Kao neko ko preko deset godina radi kao programer, odlicno znam da nijedan softver nije idealan i da uvijek ima mjesta za poboljsanje algoritama. Znam sta i najmanje poboljsanje odredjenog algoritma moze da znaci na ukupni kvalitet softvera. Da ne govorimo o bug-ovima koji se, sto je normalno, uvijek potkradaju. Normalno je i da Volvo svakodnevno unapredjuje softver koji upravlja svim tim silnim senzorima i modulima. Ta unapredjenja se u servisu kroz update softvera "ubace" u vozilo. Nakon svakog update-a vozilo neko vrijeme uci stil voznje vozaca. Ako si mijenjao ulje u A/T mjenjacu, Volvo uradi TCM upgrade (ovo radi samo ovlasteni servis) tj. update softvera koji upravlja radom mjenjaca. Nakon toga auto narednih 400 kilometara uci vozacev stil voznje. Naravno, odrzavanje svih ti senzora i softvera kosta. Volvo to vjerovatno naplati kroz ruke i dijelove. Ali, zivot druze nema cijenu.
 
Poslednja izmena:
Iz iskustva prijatelja znam da ponekad ni ovlašteni nije bajan. Uvijek zavisi ko tu radi, jer u pokušaju da izbjegneš "majstore" odeš u ovlašteni gdje je neko možda tek počeo raditi. Nikad ne znaš. I to pogotovo što su tom (vjerovatno novom radniku) dali auto na servis od preko 100.000. Naravno to što su zeznuli popravljeno je u drugom ovlaštenom jer se više ne usudi otići u taj, al samo navodim primjer kako ni ovlašteni nije uvijek idealan.

Ima svega. Slazem se. Ja sam se prije kupovine vozila o svemu raspitao. Nisam se tek tako zalijetao. Konkretno, imam izuzetno pozitivna iskustva sa Mercedesovim servisom - Lasva komerc. Medjutim, cuo sam da je Mercedesov servis u Rajlovcu izgubio licencu. Sad, Mercedes kojeg imam je star 16 godina i odrzavam ga kod majstora. Uradi on dijagnostiku, zamjeni ulje, filtere, jeftinije to izadje (moram provjeriti koliko jeftinije) ali fali jedna stvar koja autu od 16 godina nije ni potrebna. Auto se u servisu prikljuci na racunar i dva sata racunar testira komponente vozila. Vjerovatno se podaci iz racunara salju i porede sa bazom u centrali u Njemackoj i onda softver daje odredjene ekspertize (Ekspertni sistem). To sam vidio. Stoji Mercedes i racunar mu daje gas, oduzima gas, pali svjetla, zmigavce... Konkretno kod Volva, nakon svakog servisa dobijes na e-mail upitnik o uradjenom servisu, koji popunis i posaljes. Taj upitnik gledaju u Ljubljani. Gore je centrala. Ako im ima bilo sta nejasno, zovu te na telefon da pitaju.

Sto se tice novih radnika, pa majku mu svi smo nekad bili novi i pocinjali. Treba ljudima dati sansu. Iz iskustva znam da mladji ljudi, dok ih ne pokvare stariji izuzetno paze sta rade. Btw, cisto sumnjam da ce novom radniku (pocetniku) dati Mercedes SLS da mu uradi servis bez nadzora starijeg servisera. :)
 
Član
Ima svega. Slazem se. Ja sam se prije kupovine vozila o svemu raspitao. Nisam se tek tako zalijetao. Konkretno, imam izuzetno pozitivna iskustva sa Mercedesovim servisom - Lasva komerc. Medjutim, cuo sam da je Mercedesov servis u Rajlovcu izgubio licencu. Sad, Mercedes kojeg imam je star 16 godina i odrzavam ga kod majstora. Uradi on dijagnostiku, zamjeni ulje, filtere, jeftinije to izadje (moram provjeriti koliko jeftinije) ali fali jedna stvar koja autu od 16 godina nije ni potrebna. Auto se u servisu prikljuci na racunar i dva sata racunar testira komponente vozila. Vjerovatno se podaci iz racunara salju i porede sa bazom u centrali u Njemackoj i onda softver daje odredjene ekspertize (Ekspertni sistem). To sam vidio. Stoji Mercedes i racunar mu daje gas, oduzima gas, pali svjetla, zmigavce... Konkretno kod Volva, nakon svakog servisa dobijes na e-mail upitnik o uradjenom servisu, koji popunis i posaljes. Taj upitnik gledaju u Ljubljani. Gore je centrala. Ako im ima bilo sta nejasno, zovu te na telefon da pitaju.

Sto se tice novih radnika, pa majku mu svi smo nekad bili novi i pocinjali. Treba ljudima dati sansu. Iz iskustva znam da mladji ljudi, dok ih ne pokvare stariji izuzetno paze sta rade. Btw, cisto sumnjam da ce novom radniku (pocetniku) dati Mercedes SLS da mu uradi servis bez nadzora starijeg servisera. :)
Pa u ovom primjeru su dio koji ide na desni amortizer stavili na lijevi, iako jasno pisu oznake na tom dijelu. Dio je prethodno narucen pa se mozda i pri narucivanju desila greska, de znaj. Ali svakako se slazem da kroz obuke treba pruziti sansu mladima.
 
Član
Ja sam napisao da su Made in Germany pa su mozda iz tog razloga skuplji i kvalietniji od npr. Poljskog Filtrona ili Tesanjskog filtera. Skuplja radna snaga, bolji materijali, tehnoligija... :)

Imaš li neke konkretne dokaze ili je i ovo šuplja priča poput te da se auto spaja na kompjutere koji mu daju gas i pale i gase farove:turbo:
 
Član
Ima svega. Slazem se. Ja sam se prije kupovine vozila o svemu raspitao. Nisam se tek tako zalijetao. Konkretno, imam izuzetno pozitivna iskustva sa Mercedesovim servisom - Lasva komerc. Medjutim, cuo sam da je Mercedesov servis u Rajlovcu izgubio licencu. Sad, Mercedes kojeg imam je star 16 godina i odrzavam ga kod majstora. Uradi on dijagnostiku, zamjeni ulje, filtere, jeftinije to izadje (moram provjeriti koliko jeftinije) ali fali jedna stvar koja autu od 16 godina nije ni potrebna. Auto se u servisu prikljuci na racunar i dva sata racunar testira komponente vozila. Vjerovatno se podaci iz racunara salju i porede sa bazom u centrali u Njemackoj i onda softver daje odredjene ekspertize (Ekspertni sistem). To sam vidio. Stoji Mercedes i racunar mu daje gas, oduzima gas, pali svjetla, zmigavce... Konkretno kod Volva, nakon svakog servisa dobijes na e-mail upitnik o uradjenom servisu, koji popunis i posaljes. Taj upitnik gledaju u Ljubljani. Gore je centrala. Ako im ima bilo sta nejasno, zovu te na telefon da pitaju.

Sto se tice novih radnika, pa majku mu svi smo nekad bili novi i pocinjali. Treba ljudima dati sansu. Iz iskustva znam da mladji ljudi, dok ih ne pokvare stariji izuzetno paze sta rade. Btw, cisto sumnjam da ce novom radniku (pocetniku) dati Mercedes SLS da mu uradi servis bez nadzora starijeg servisera. :)

De uozbilji se bgt odes u servis i 30k predjes sa istim uljem dok ga ja zamjenim 4 puta a sipamo isto ulje. Dva sata on testira gluposti da bi mogli tebi to naplatit za 2 sata mozes uradit mali servis i prekontrolisat ovjesi i x stvari sto on naravno pomocu tog racunara ne moze.
 
Račun za C klasu W203 200CDI. Radionica. Nije ovlašteni servis. 2017 godina.
10_30_17_20_36_Office_Lens_1.jpg

Napomena: Radionica propisuje servisni interval na 10.000 km ili jednu godinu dana, dok ovlašteni servis naredni servis propisuje nakon 20.000 km ili 2 godine dana.

Račun za C klasu w203 200CDI. Ovlašetni servis. Prema preporuci glavnog majstora, urađene zamjene podloški na injektorima. Naime, podloške se zaprljaju što dovodi do nepravilnog rada injektora i na kraju kvara injektora. Cijena novog injektora je 750KM + PDV. Reparacija 300KM. Nakon zamjene podloški temeljito se očisti motor.
10_30_17_20_37_Office_Lens.jpg

10_30_17_20_38_Office_Lens.jpg


Račun za Volvo S60 2.0D. 2016 godina. Mijenja se ulje i filter ulja a ostalo se pregleda i po potrebi mijenja.
10_30_17_21_10_Office_Lens.jpg


Račun za Volvo S60 2.0D. 2017 godina. Preporuka servisa da se uradi zamjena kocionog ulja. Ostale se mijenjaju stvari kako su propisane na datoj kilometrazi.
hermann_electronic_datatest_d960s_9384_3.jpg
 
Član
Opće poznata je stvar da je zamjena ulja kod Mercedesa znatno skuplja od bilo kojeg drugog auta.

I haj mi sad objasni da te ovlašteni nije odvalio po ušima, zamjenom ulja u kočnicama za vozilo koje je 2017.
Šta je reć, sad se u kočnice sipa dovoljno da zakočiš par puta ?
 
Član
I ono najbitnije, tek sad fino vidjeh, FILTER JEBENE KLIME 103 KM ? Pa za te pare ako ga kupujem, bolje bi mu bilo da prečišćava vazduh i obogaćen kiseonik
 
Top