Vijesti iz F1

Vijesti iz F1

Član
Villeneuve: "Imam ozbiljne ponude"

Da povremene izjave bivšeg Svjetskog prvaka Jacquesa Villeneuvea o povratku u Formulu 1 nisu puko zabavljanje medija potvrdio je sam vozač još jednom ponovivši svoju namjeru da se vrati u F1. Kanađanin je zadovoljan mjerama koje su Formulu 1 učinile zabavnijom i privlačnijom, a podržava i najavljene promjene u pravilnicima za nadolazeće sezone. Villeneuve trenutno vodi pregovore s nekoliko ekipa i kako kaže na stolu ima nekoliko vrlo ozbiljnih ponuda.


"Već 10 godina ponavljam; ukinite dolijevanje goriva, vratite slikove i uklonite elektroniku! Pogledajte bolide danas, mnogo su zabavniji za vozače i za gledatelje i to može biti samo dobro za ovaj sport. Formula 1 ponovo vrednuje vozače više nego razna pomagala i računala, a u predstojećim sezonama to će još više doći do izražaja. Kao takva, Formula 1 ponovo mi je zanimljiva, jer ja sam trkač, želim raditi s ljudima na bolidu, ne želim da mi računalo pripremi bolid, a šef ekipe da mi kaže 'začepi i vozi!'.", kaže Villeneuve.

Jacques je još jednom ponovio i svoju ocjenu komunikacijskih sposobnosti aktualnih vozača: "Nitko više ne govori otvoreno! Kada slušate vozače imate dojam da se svi vole i poštuju i da je sve ružičasto i idilično. Stvarnost je, međutim, bitno drukčija, svi žele isprebijati konkurente na stazi."




VN Njemačke; najava

Vozači Formule 1 došli su do polovice sezone, a ovog vikenda na rasporedu je Velika nagrada Njemačke koja bi vrlo lako mogla ponuditi reprizu nedavne utrke sa Silverstonea. Loša vremenska prognoza i temperature ispod 20 stupnjeva celzijusa ponovno bi mogle ići u prilog Red Bullovog dvojca kojemu je ovo velika šansa da se bodovno približi vodećem čovjeku u prvenstvu Britancu Jensonu Buttonu.

Najava prohladnog i vrlo izglednog kišovitog vikenda na Nürburgringu ne odgovara BGP 001 bolidima koje su Red Bullovci porazili na domaćoj stazi u Silverstoneu, a jednako im se piše i u Njemačkoj. Ipak, Buttonova bodovna zaliha i više je nego solidna te se Britanac treba koncentrirati isključivo na marljivo sakupljanje bodova koji će mu u nastavku prvenstva itekako trebati.

Inače, Nürburgring je dugačak 5.148 metara, ima 15 zavoja (6 lijevih, 9 desnih), vozi se 60 krugova, a maksimalna brzina koju bolidi postižu iznosi 325 km/h.

Satnica VN Njemačke:

Petak
1. slobodni trening 10:00-11:30
2. slobodni trening 14:00-15:30

Subota
3. slobodan trening 11:00-12:00
kvalifikacije 14:00-15:00

Nedjelja
utrka 14:00-16:00
 
Član
jesil ti živ covjece :cool::cool:

FOTA JOŠ UVIJEK PLANIRA NOVO PRVENSTVO


Iako se smatralo kako su FIA i FOTA zakopale svoje ratne sjekire nedavnim primirjem u Parizu, posljednji dopis Maxa Mosleya, predsjednika Međunarodne automobilističke federacije, ponovno je zaoštrio odnose s timovima, te budućnost Formule 1 stavio u veliku neizvjesnost.

Kao što ste mogli pročitati u najnovijoj kolumni Mladena Jergovića, Mosley je timove koji su prvotno predali uvjetne prijavnice za sezonu 2010., obavijestio kako, usprkos tome što se nalaze na službenom popisu prijavljenih za predstojeće prvenstvo, zapravo nemaju osigurano mjesto. Očekivano, ovakva je novost šokirala timove i javnost, te potaknula FOTA-u da oživi planove o pokretanju novog, vlastitog prvenstva.

Iako su predstavnici timova potvrdili da planovi pokretanja novog prvenstva još uvijek postoje, jasno su dali do znanja kako će pokušati spasiti Formulu 1, čija budućnost ovisi o potpisivanju novog Concordeovog sporazuma. Vjeruje se kako će FOTA od sada, umjesto samo s FIA-om, na osiguravanju budućnosti Formule 1 raditi isključivo u suradnji s vlasnikom komercijalnih prava sporta - CVC-om.
 
Član
Nürburgring - Prvi slobodni treninzi

1. M. WebberAustralac Red Bull-Renault 1:33:082
2. J. Button Englez Brawn-Mercedes + 0:00:381
3. F. Massa Brazilac Ferrari + 0:00:663
4. J. Trulli Talijan Toyota + 0:00:713
5. G. Fisichella Talijan Force India-Mercedes + 0:00:757
6. K. Raikkonen Finac Ferrari + 0:00:758
7. N. RosbergNijemac Williams-Toyota + 0:00:820
8. S. VettelNijemac Red Bull-Renault + 0:00:827
9. K. NakajimaJapanac Williams-Toyota + 0:00:870
10. F. Alonso Španjolac Renault + 0:01:066
11. N. HeidfeldNijemac BMW Sauber + 0:01:139
12. R. Barrichello Brazilac Brawn-Mercedes + 0:01:145
13. L. Hamilton Englez McLaren-Mercedes + 0:01:401
14. R. Kubica Poljak BMW Sauber + 0:01:612
15. N. PiquetS. Bourdais Francuz STR-Ferrari + 0:01:745
17. Švicarac STR-Ferrari + 0:01:796
18. H. Kovalainen Finac McLaren-Mercedes + 0:01:811
19. T. GlockNijemac Toyota + 0:01:829
20. A. Sutil Nijemac Force India-Mercedes + 0:02:010
 
Član
2.Slobodni Trening Nurburgring


1 L. Hamilton McLaren-Mercedes 1:32,149 23
2 S. Vettel Red Bull Racing + 0,182 31
3 J. Button Brawn GP + 0,220 32
4 M. Webber Red Bull Racing + 0,331 28
5 J. Trulli Toyota + 0,362 32
6 A. Sutil Force India + 0,436 32
7 R. Barrichello Brawn GP + 0,515 26
8 F. Alonso Renault + 0,625 24
9 K. Nakajima Williams + 0,723 32
10 N. Piquet Renault + 0,843 29
11 N. Heidfeld BMW Sauber + 0,863 36
12 F. Massa Ferrari + 0,903 34
13 N. Rosberg Williams + 0,979 34
14 R. Kubica BMW Sauber + 1,012 28
15 T. Glock Toyota + 1,023 34
16 K. Räikkönen Ferrari + 1,033 29
17 H. KovalainenMcLaren-Mercedes + 1,575 27
18 S. Buemi Toro Rosso + 1,754 30
19 S. Bourdais Toro Rosso + 1,876 30
20 G. Fisichella Force India + 6,728 3
 
Početnik
drug ziv sam...kupio auto pa ko djete ne odvajam se....a malo se i radilo pa se nije imalo vremena..al sad sam tu..;)
 
Član
3.Slobodni Trening Nürburgring

1 L. Hamilton McLaren-Mercedes 1:31,121 16
2 F. Alonso Renault + 0,219 18
3 F. Massa Ferrari + 0,230 20
4 S. Vettel Red Bull Racing + 0,421 17
5 M. Webber Red Bull Racing + 0,489 16
6 K. Räikkönen Ferrari + 0,494 19
7 J. Trulli Toyota + 0,499 23
8 N. Rosberg Williams + 0,569 20
9 K. Nakajima Williams + 0,610 20
10 N. Heidfeld BMW Sauber + 0,807 21
11 J. Button Brawn GP + 0,888 22
12 T. Glock Toyota + 0,901 20
13 A. Sutil Force India + 0,983 20
14 R. Barrichello Brawn GP + 1,003 13
15 G. Fisichella Force India + 1,014 21
16 N. Piquet Renault + 1,102 15
17 S. Buemi Toro Rosso + 1,118 23
18 R. Kubica BMW Sauber + 1,148 20
19 H. Kovalainen McLaren-Mercedes + 1,621 18
20 S. Bourdais Toro Rosso + 1,762 21

Alonso: "Priče o Ferrariju su samo priče"

Fernando Alonso nedavno je, nakon duže stanke, odlučio ponoviti svoje službene stavove o Ferrariju i nagađanjima koja ga povezuju s tom ekipom. Španjolac je, štoviše, otklonio i glasine o navodnim, uznapredovalim pregovorima s Ferrarijem rekavši kako sa Scuderijom nikada nije razgovarao o mogućem angažmanu.

Priče o Alonsu i Ferrariju vratile su se na stranice svjetskih medija nedavno i to ponajviše zahvaljujući pisanju španjolskih i talijanskih medija. Potonji se pozivaju na neimenovane izvore i tvrde - Alonso će u 2010. voziti za Ferrari. Talijani su, naime, aktualnog Ferrarijevog vozača Kimija Raikkonena već "prekomandirali" u SP u rallyju, vjerojatno samo na temelju Kimijeve odluke da nastupi na nadolazećem rallyju za SP u Finskoj.

Alonso je na najnovije povezivanje s Ferrarijem odgovorio: "Priče poput ovih slušam već godinama i sve što mogu reći je da su to samo priče. S Ferrarijem nisam niti razgovarao o mogućoj suradnji, a kamoli potpisao bilo kakve ugovore", kaže Alonso i dodaje da će pri mogućem traženju novih poslodavaca jedan od važnih, ali ne i presudnih kriterija, biti konkurentnost bolida.

Kimi i dalje posvećen Formuli 1

Iako skorašnji debi Kimija Raikkonena u WRC društvu mnogi tumače kao pokušaj Finca da se prebaci u novu disciplinu, sam Kimi tvrdi da će Formula 1 još dugi niz godina biti njegov prioritet. Bivši Svjetski prvak u Formuli 1 Kimi Raikkonen nastupit će krajem ovog mjeseca na rallyju u Finskoj s Puntom S2000 kojeg priprema WRC legenda Tommi Makinen, a ove godine već je odradio nastupe u Skandinaviji i Italiji.

Nakon vijesti o nastupu na WRC-u uslijedili se i špekulacije da će Alonso zamijeniti Kimija u Ferrariju, no Finac je dao do znanja da planira svoj ugovor sa Scuderiom odraditi do kraja, a sam ugovor ističe tek na kraju 2010. godine. "Da nisam zainteresiran za Formulu 1, ne bih bio ovdje. A ja sam još uvijek tu. Što se tiče budućnosti, uvijek sam govorio da imam važeći ugovor i za narednu sezonu i tek ću slijedeće godine razmišljati o svojim opcijama."

Kimi također kaže da se već umorio od silnih kombinacija i kalkulacija oko Alonsovog dolaska u Ferrari: "Isto je na svakoj utrci. Vi postavljate isto pitanje, a odgovor je uvijek isti. Imam ugovor i vi bi trebali pitati moju momčad dali oni drugačije razmišljaju, no siguran sam da će te dobiti jednak odogovor."

Što se tiče nastupa na rallyju Kimi se zahvaljuje čelnicima Ferrarija što mu dozvoljavaju ovakve "izvannastavne" aktivnosti i kaže da se je već odavno htio oprobati među najboljim rallyjašima svijeta, no dok je bio u McLarenu to mu je bilo strogo zabranjeno

Novi Red Bull po Vettelovom ukusu

Red Bullov bolid za 2010. godinu bazirat će se na vozačkom stilu nove velike zvijezde Formule 1 – Sebastiana Vettela. Šef momčadi Christian Horner u razgovoru za njemački Abendzeitung otkrio je da Vettel ipak ima u odnosu na Marka Webbera "zvjezdaniji" status u Red Bullu te da će bolid za narednu F1 sezonu biti po ukusu mladog Nijemca.

"Situacija je takva da su oba vozača opremljena apsolutno identičnim materijalom i da uživaju jednaku potporu. Međutim, s obzirom na Sebastianove vožnje logično je da momčad razvija bolid prema njegovom stilu vožnje i to će se neizbježno dogoditi 2010. godine s bolidom RB6. Srećom, Mark ima sličan stil vožnje, tako da nam je značajno olakšan razvoj bolida za slijedeću sezonu."

Vettel trenutno ima 3,5 boda više na svom kontu od momčadskog kolege Webbera i u ovom trenutku oba vozača ravnopravno jurišaju na "skalp" Jenosna Buttona.
 
Član
Nürburgring - Kvalifikacije

1. M. Webber Australac Red Bull-Renault 1:32:230
2. R. Barrichello Brazilac Brawn-Mercedes 1:32:357
3. J. Button Englez Brawn-Mercedes 1:32:473
4. S. Vettel Nijemac Red Bull-Renault 1:32:480
5. L. Hamilton Englez McLaren-Mercedes 1:32:616
6. H. Kovalainen Finac McLaren-Mercedes 1:33:859
7. A. Sutil Nijemac Force India-Mercedes 1:34:316
8. F. Massa Brazilac Ferrari 1:34:574
9. K. Raikkonen Finac Ferrari 1:34:710
10. N. Piquet Brazilac Renault 1:34:803
11. N. Heidfeld Nijemac BMW Sauber 1:42:310
12. F. Alonso Španjolac Renault 1:42:318
13. K. Nakajima Japanac Williams-Toyota 1:42:500
14. J. Trulli Talijan Toyota 1:42:771
15. N. Rosberg Nijemac Williams-Toyota 1:43:859
16. R. Kubica Poljak BMW Sauber 1:32:190
17. S. Buemi Švicarac STR-Ferrari 1:32:251
18. G. Fisichella Talijan Force India-Mercedes 1:32:402
19. T. Glock* Nijemac Toyota 1:32:423
20. S. Bourdais Francuz STR-Ferrari 1:33:559
* Deplasiran 3 mjesta zbog usporavanja Alonsa na kvalifikacijama

RED BULL KAŽNJEN

FIA-ini suci ukorili su i kaznili Red Bull Racing zbog nesigurnog puštanja Sebastiana Vettela iz boksa.

Austrijska momčad kažnjena je s 10.000 eura, nakon što je svojeg vozača, u drugoj kvalifikacijskoj rundi, pustila iz boksa u trenutku kad je nailazio Williamsov vozač, Kazuki Nakajima.

Iako između vozača nije bilo kontakta, FIA je situaciju procijenila kao "potencijalno opasnom".
 
Početnik
V.N. Njemačke



P. VOZAČ NACIONALNOST MOMČAD VRIJEME
1. M. Webber Australac Red Bull-Renault 1:36:43:310
2. S. Vettel Nijemac Red Bull-Renault + 0:09:252
3. F. Massa Brazilac Ferrari + 0:15:906
4. N. Rosberg Nijemac Williams-Toyota + 0:21:099
5. J. Button Englez Brawn-Mercedes + 0:23:609
6. R. Barrichello Brazilac Brawn-Mercedes + 0:24:468
7. F. Alonso Španjolac Ferrari + 0:24:888
8. H. Kovalainen Finac McLaren-Mercedes + 0:58:692
9. T. Glock Nijemac Toyota + 1:01:457
10. N. Heidfeld Nijemac BMW Sauber + 1:01:925
11. G. Fisichella Talijan Force India-Mercedes + 1:02:327
12. K. Nakajima Japanac Williams-Toyota + 1:02:876
13. N. Piquet Brazilac Renault + 1:08:328
14. R. Kubica Poljak BMW Sauber + 1:09:555
15. A. Sutil Nijemac Force India-Mercedes + 1:11:941
16. S. Buemi Francuz STR-Ferrari + 1:30:255
17. J. Trulli Talijan Toyota + 1:30:970
18. L. Hamilton Englez McLaren-Mercedes + 1 krug
19. K. Raikkonen Finac Ferrari Odustao
20. S. Bourdais Francuz STR-Ferrari Odustao
 
Početnik
Vatanen: "Vrijeme je za promjene"

Bivši Svjetski prvak u rallyju Ari Vatanen potvrdio je da će se kandidirati za mjesto predsjednika međunarodne automobilističke federacije te da je krajnje vrijeme za promjenu autokratskog vođenja FIA-e. Odlaskom Maxa Mosleya s čela FIA-e u medijima se kalkuliralo da će na njegovo mjesto zasjesti Jean Todt, no sada se u igru ubacio i legendarni 57-godišnji Finac.



"Ovo je pravo vrijeme za promjene i dosta je bilo vladanja s autokratskim manirima. Ovakav način vladanja vodi rasulu te se moraju uzeti u obzir sve strane i dati osjećaj drugim ljudima da su i oni jednako važni jer smo svi u istom poslu", jasan je bio Vatanen prema Mosleyevom dosadašnjem načinu rukovođenja FIA-om. Vatanen smatra da treba sve učiniti da članice FOTA-e ne osnuju vlastito prvenstvo jer bi to bio definitivan kraj Formule 1.

Inače, Vatanen se posljednjih godina bacio u političke vode i u dva je navrata bio član Europskog Parlamenta, no na prošlomjesečnim izborima izgubio je svoju dobro plaćenu poziciju.
 
Početnik
Ljutiti Barrichello: Moj tim je sjajno uprizorio kako izgubiti utrku



DRVLJE i kamenje sasuo je vozač Brawn Mercedesa Rubens Barrichello na svoju momčad nakon što ga je na Velikoj nagradi Njemačke kiks u boksu Brawn GP-a možda i koštao pobjede.

Na devetoj utrci sezone Brazilac je djelovao vrlo dobro, već na samome startu oduzeo je prednost Marku Webberu (kasnijem pobjedniku utrke) i u trenucima kada je izgledao dominantno i spremno za prvu pobjedu u sezoni, pogreška u boksu oduzela mu je svaku nadu da će osvojiti puni plijen na Nürburgringu.

"Moj je tim sjajno uprizorio kako izgubiti utrku", kazao je Barrichello pritom misleći na neuspio pokušaj dotakanja goriva zbog čega se još jednom morao vraćati u boks, nakon čega je imao i problema sa gumama.

"Izuzetno sam ljut na njih i na razvoj situacije. Učinio sam sve što sam mogao da dođem do pobjede i sve što mogu zaključiti jest da ukoliko se ovakve stvari nastave one će nas koštati naslova i u pojedinačnoj kategoriji i u poretku konstruktora. Da vam iskreno kažem sada mi se ni sa kime ne razgovara, samo želim sjesti u avion i zaputiti se kući. Znam da će u momčad početi sa “bla bla bla" razgovorima, a meni se to ne sluša", dodao je u nedjelju šestoplasirani vozač na Velikoj nagradi Njemačke.
 
Član
Brawn razumije Barrichellove frustracije

"Rubens je ključni član momčadi, bio je s nama u teškim trenucima i odan je Brawn GP-u, a o događajima u utrci razgovarat ćemo kada se smire strasti", kazao je šef ekipe Ross Brawn na upite da komentira ogorčene kritike koje je na račun svoje ekipe izrekao Rubinho nakon utrke.

Prema Rubensovim riječima "Brawn GP na odličan je način pokazao kako izgubiti utrku", aludirajući pritom na ono što je smatrao "nevjerojatnom pogreškom u boksu" uslijed koje je morao više puta ulaziti u boks i odreći se izglednih šansi za pobjedu.

Iako je Barrichello nakon utrke ispaljivao i komentare poput "ne zanima me što mi momčad sada želi reći, bit će to nekakvi bla bla bla razgovori, a to me ne zanima, samo želim sjesti u avion i odletjeti kući" šef Ross ima razumijevanja.

"Rubens je razumljivo frustriran izgubljenom utrkom, to je normalno kada toliko želite pobjedu i ulažete toliko napora. No, istovremeno, mora biti svjestan da su utrku odlučili i neki drugi elementi, a ne samo zbivanja u boksu. Činjenica je da je u utrci imao tek 11. najbrži krug i to je problem koji moramo riješiti ne samo za njega već i za Jensona. Kada je doznao sve podatke i činjenice Rubens je drukčije komentirao cijelu utrku", kaže iskusni Brawn.
 
Član
Bourdaisu odbrojani F1 dani

Mjesto Sebastiena Bourdaisa u Toro Rossu na meti je mnogih vozača, a prema neslužbenim informacijama već od sljedeće utrke u Mađarskoj Bourdais više neće biti dio Formule 1. Britanski Autosport doznaje da je Red Bullova "juniorska" ekipa odlučila angažirati mlađahnog Španjolca Jaimea Alguersuarija, koji trenutno nastupa u World Series by Renault prvenstvu.

Mladiću je tek 19 godina, no unatoč tome aktualni je Prvak u britanskom F3 prvenstvu, a pomaže ga i španjolski naftni gigant Repsol. Ukoliko Alguersuari dođe u Toro Rosso očekuje se i Repsolov sponzorski novac za cijelu momčad.

Ako Alguersuari nastupi na Velikoj nagradi Mađarske bit će najmlađi vozač u povijesti Formule 1 koji je startao na nekoj utrci. Ipak, unatoč pričama o španjolskom junioru u optjecaju i dalje ostaje i Sebastien Loeb koji je vrlo ozbiljan u svojim namjerama da sljedeće sezone WRC staze zamijeni F1 pistama.

Hondu ne zanima povratak u F1

Uz očekivane argumente u Hondi tvrde kako ih Formula 1 više ne zanima jer ne pruža dovoljno prostora za "ispitivanje novih tehnologija i postignuća". Novi izvršni direktor Honde, Takanobu, izrazio je žaljenje što je Honda morala napustiti Formulu 1 krajem prošle godine, kada su financije bile glavni razlog povlačenja iz Svjetskog prvenstva. Međutim, Hondin šef sada tvrdi da niti oporavak svjetskog gospodarstva ne bi u većoj mjeri promijenio negativne stavove japanske kompanije prema "najbržem cirkusu na svijetu".

Hondinom bossu smeta što se u Formulu 1 uvodi sve više ograničenja, koja, kako kaže, "onemogućavaju različitim proizvođačima i ekipama razvoj novih tehnologija i nadmetanje u raznim područjima".

"Premalo je prostora za ispitivanje novih ideja i izazova, pa s obzirom na sadašnje stanje u Formuli 1 ne vidim zašto bismo uopće gajili želje za povratkom", odriješito je Takanobu odbacio ideje o mogućem novom angažmanu Honde u Formuli 1.

Da smo zlobni, a nismo, upitali bismo ga zašto tijekom nekoliko neuspješnih sezona nisu ispunili svoje želje i ambicije za novim izazovima. Nije da nisu imali vremena i prilike za nadmetanje s ostalima...
 
Top