veličina felgi i potrošnja

veličina felgi i potrošnja

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
joj inzinjera... kakva stabilnost s felgama i gumama ... joj sto valjate svasta... :cool::lol::lol::lol:
kao da svi vozite kruzne trke i osjetite razliku s felgama i gumama drugog profila... to sto dobijete s drugim felgama i manjim profilom je neznatno ni jedan od vas tu razliku ne moze osjetiti na "poboljsanju stabilnosti", to je samo hajdemo reci "drugaciji" i "prividini" osjecaj stabilnosti a lezanje na cesti se nije popravilo nikako i ne moze. na stabilnost auta pored samih felgi i guma utice jos milion raznih faktora koje vi nikada necete uraditi i osijetiti iste.

evo jedan kontra efekat od svega sto ste vi napisali u predhodnim postovima, pa pametnjakovici neka misle da se varam. s sirim felgama i gumama povecava se gazna povrsina gume na podlogu , jel tako ?tako je. a isto tako na drugoj strani tezina samog automobila na toj "gaznoj povrsini" se smanjuje s povecanjem povrsine nalijeganja na podlogu, sto znaci da se vracate na isto ili pak na MINUS ako je u pitanju kisa ili snijeg ili slicno nesta sto ne prigoduje "sirim" gumama. mislite vi da si glupi oni tamo neki izninjeri sto rade u fabrikama i stavljaju 165/55 R 14 gume na tamo neku Corsu u fabrickoj izvedbi...

e pa dajte taj isti auto s gumama 20/45/ 16 nekome i stavite ih na kruznu stazu, i vidjet ce te tko je brzi :lol:, raspored tezine, samo teziste auta, vrsta pogona i mjesto pozicioniranja motora, preko raznih stabilizacijskih opruga, preko kojekakvih silent blokova namjenjenih za pobosanu stabilnost, aerodinamike i downforcea, sve na kraju do felgi i nekih guma uticu na drzanje putanje.

sretno vama bilo koji zive u zabludi da s novim felgama i gumama mogu uci bolje u krivinu. sto, jer isti takvi nikad nisu probali uci u istiu krivinu brze, eto sto. kazu naginje se auto :123:

a nije vam ni jasno kada neki gradski autic prati puno jaci i bolji auto po par uzastopnih krivina

a to za potrosnju, izvagate stare felge+gume i stare , i koje budu teze te vise trose . to je neovjesena masa na automobili, pa je polu osovina ne moze poznati jel vi vozite na 13 inch gumama i ogromnom profilu s teskim gumama ili s ultra laganom felgom od 16 incha i laganom gumomo u toj dimenziji

@Faya_M5

...zbog toga je auto sa sirim gumama sporije, al zato bolje u krivinama lezi...

:cool:
hoces da ti dokazem kontra :icon_question::cool:
 

JD.

Član
tepsija da je to tako ko sto ti pricas ne bi ni za jedno auto bilo moguce doplatiti vece felge/sire gume... zasto onda na iste modele auta samo sa jacim paketom opreme stavljaju vece felge i sire gume ako ne valja ?

hoces znaci da kazes da je neki obicni najobicniji A4 na 205/55 16 stabilniji od recimo A4 S-line na 235/40 18 ???
 
Član
Manji profil se itekako osjeti, razlika između 195/50 i 195/45 R15 je nebo i zemlja, auto je puno stabiniji na 195/45 ... tako da
 
Član
tibore primi moje saucesce:D

al et,bar neces imat kamenja u bubregu,sve ce ti poispadat na rupama:lol::lol:
 
Član
pa jeste stabilniji ali ne drasticno da to vecina vozaca osjeti. napisah vec gore sta i kako. a i kod nadoplate za vece felge/gume vecina proizvodjaca praktikuje da to ide u paketu s ojacanim podvozijem, kojekakvim stabilizatorima i slicno sto je vec druga prica i druga tema za razilku od ove gore sto si ti napisao i ja opisao.
bash sam neki da u skoda prodajnom salonu bio i bzze pricao s ljudim sto tu rade bash na ovu temu. kada to uradis tj nadoplatis za vece gume i felge za jace motore to dolazi s "spotrskim podvozijem" stablizatori dodatni, nove opruge nize, i jos par sitnica oko geometrje auta sto je naravno bolje.
 
Član
neznam jel auto stabilnije sa manjim profilom ali ogromna se razlika osjeti na volanu . zimi vozim 185 60 a ljeti 195 50 - 16 ke . i do nek idan sam vozio na zimskim kad hocu da izbjegnem rupu ili nesto kad trznes volanom , imam osjecaj da se auto samo zaljulja , ko kesa neki osjecaj , bas ko da je na balonima . sad kad sam stvaio ove ljetne nizi profil , poslusnos na volanu je drasticno bolja . na medju ubrzanju osjeti osam razliku sigurno je i potrosnja skocila malo , nisam to upratio . a sa tepsijom se slazem da nema uticaja nekog da se osjeti sira guma i nizi profil za prolazak kroz krivine .
 
Član
Evo i mene na 17...

+: osjecaj an volanu, bolje prenosenje sa ceste na volan, manje valjanje u krivini, veci grip na suhom ( pokusao i nikako ne mogu ABS da upalim, samo pakne zasmrde hihi ), izgled, jebozovnost sa velkom felnom...

-: jebe ovjes, puno veca tvrdoca, potrosnja daleko veca ( kod mene nekih 1.2-1.5l koliko sam po BC-u skonto ), ne komfornost, 6 ociju na cesti zbog rupa, potrosnja kocnica zbog kocenja, jebanje lamele ( kod mene ) zbog veceg trenja pri polasku zbog slabog motora, puno osjetljiviji na neravnine na asfaltu, meta lopova...

ZAKLJUCAK: Da li se isplati imati valjak pod autom, koji ce vas izaci 1200KM felne + 800KM gume + x000KM ovjes i popravak ? SVAKAKO :D
 

JD.

Član
ako cuvas auto izaci ce te samo koliko platis felge i gume, ovjes neces popravljati ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top