veličina felgi i potrošnja

veličina felgi i potrošnja

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
jasno mi je da veća felga znači i veću potrošnju
interesuju me iskustva ljudi koji su stavljali veće felge, recimo sa 14" prešli na 16", u kojoj mjeri se povećala potrošnja? i koji su još popratni efekti, logično popravila se stabilnost, kakva je situacija sa ubrzanjem, udobnošću, i sl? hvala unaprijed ;)
 
Početnik
Potrosnja maloo poraste,ja na dizelu i ne osjetim, al zato koliko ljepse izleda auto sa vecim felgama...isplati se da ne znam ti koliko vise potrosi...
 

IGY

Član
ja presao sa 165x13x70 na 195x15x45
potrosnja se povecala za mozda pola litra mada i ne primjetim toliko to
stabilnost se pravo povecala, racunajuci i da je bilo spustanja
izgubio sam dosta na udobnosti, puno je tvrdze auto ali i ljepse ga je valjati po krivinama
sto se tice ubrzanja i ono je oslabilo kao i krajnja brzina
ali racunajuci da mi je motor mali i da od brzine nemam nista bar lijepo izgleda
 
Član
nema veze velicina felge toliko, kolko ima velicina ukupnog tocka (felga+guma), jer obicno kad stavljas vecu felgu, ide manji profil gume, pa ti obim u sustini ostane isti...
fazon je u sirini, jer tad auto ima veci otpor kotrljanja i naravno treba mu vise snage da pogoni siri tocak, nego uzi...zbog toga je auto sa sirim gumama sporije, al zato bolje u krivinama lezi...
 
Član
Sta da ti kazem ja sam presao sa 14 na 16 sto se tice potrosnje skoro pa nista neznam kako al je tako,a i ubrzanje nije nesto strasno opalo,malo se vise osjete rupe a to je zato sto su gume sad kroz 50 a bilo je je kroz 65-uglavnom mogu ti reci da predobro izgleda kad stavis za dva broja vece..............................

[attachment=8664]
 
ja sam na golfu 2 vozio 175 70 13 pa 185 60 14 pa 195 50 15 i sada an kraju 215 40 16 promjena ima dosta ali za izgled se sve trpi
 
Član
ma potrosnja ti varira negdje od 0,5-1l, ti samo prati koja dimenzija guma, mislim da ti ostane u visini fabricke, jer ako je veca ili manja zna ti i sat lagati brzinu....
 
Član
Faya mudro zbori

A jos bitan faktor koji ne uzimate u obzir je tezina, imash modela alu felgi koji su sve samo ne "lightweight", kad je felga plus guma par kila :O teza nego celicna kombinacija, logicno je da ce se auto vise patiti, i samim time vise trositi
 
Član
pa poveca se potrosnja , smanji se udobnost i osjeti se na vuci ali sasvim malo , da to zaboravis kroz 2 dana ustavri to zabrovis cim vidis kako auto izgleda na 16 kama
 
Član
Faya_M5 je napisao(la):
nema veze velicina felge toliko, kolko ima velicina ukupnog tocka (felga+guma), jer obicno kad stavljas vecu felgu, ide manji profil gume, pa ti obim u sustini ostane isti...
fazon je u sirini, jer tad auto ima veci otpor kotrljanja i naravno treba mu vise snage da pogoni siri tocak, nego uzi...zbog toga je auto sa sirim gumama sporije, al zato bolje u krivinama lezi...

Tacno sve do reda, sire gume potrosnja veca za 5% do 10% znaci lupam ako je trosio 5,0L/100km u krajnjem slucaju ako drasticno povecas sirinu guma odnosno gaznu povrsinu gume trosit ce 5,5L/100km...
 
Član
Kako god pogledas, ubija ga tezina i sirina guma, kako potrosnju tako i mehaniku ovjesa...ali sta se moze... :)
 
Član
zavisi kako gledas na sve to! Ako ti je bitna toliko potrosnja onda neces postaviti te felge ali ako si stvarno zaljubljenik u tuning to ti nece igrati ulogu! Tad ne gledas na potrosnju!
 
Član
ev ovako...moj jaran je to radio..znaci audi 80 cc,sa celicnih 13" na alu 15"...potrosnja se ni ne primjeti,znaci manje-vise isto,malo vise,al nista znacajno...stabilnost je extra...slijedi stavljanje sportskih opruga i amortizera,od GTI-ja vjerovatno,a i zadnja karambolka od audija 80 jaje,a i spojler na zadnju haubu ce bit uskoro...ubrzanje je malo slabije al u njega je neki lud mjenjac na 50 km/h ide normalno u petoj brzini,ne trese se,ima manji omjer,tak da mu te felge ne smetaju...ev slika...felge prije i nakon farbanja..sad su skroz sive,al nemam sliku:icon_biggrin:



 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top