veličina felgi i potrošnja

veličina felgi i potrošnja

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

JD.

Član
Spico007 je napisao(la):
Ja sam imao drasticni prelaz dimenzija,pa cu reci svoje.
Na Opel Omegi sam imao serijalu 195/65/R15 6.5J ET35.Presao sam na (pazi sad)Napred 225/45 R17 na 8J ET12 a nazad 265/35R17 na 10J !!!Razlike?
Pa ovako,na kocenju je auto bio fantastican,osjetila se ogromna razlika nabolje(vjerovatno zbog drasticnog povecanja gazne povrsine).U krivinama isao bolje,ali ne bas drasticno.I to je to sto se tice poboljsanja.Negativni efekti su bili povecana potrosnja cak do 1.5 l/100km,hvatanje auta i natezanje volanom po nasim BH cestama sa uzduznim brazdama,udarne rupe da ne govorim,svako malo felne na ravnanju,udobnost nestala zbog valjanja zadnjeg kraja preko neravnina,i razbijen sav zadnji i prednji trap.Geometrija odlazi,lezajevi odlaze,kugle mijenjam nakon svake rupe.....Da je bilo lijepo,jeste,al brate nikad vise felna preko 7J i guma 215 R17.To imam na Cali sada i to je gornja granica.Dobro je koristiti neki od mnogih programa za izracunavanje zamjenskih dimenzija felni i guma,moze spasiti novcanik.....

jbg ko ne pazi preko rupa moze i celicne felge sjebati i ovjes vozeci na celicnim
 
Član
to jeste, aj sam polomio svoju alu felnu serijsku na fabiji a na njoj 185-65-r14....doduse cigani ukrali mreze sa poprecnog kanalica....cak sam i gumu rasjekao kako je sjecnula izmedju ruba felne i ruba ( ostrog ) kanala...:icon_rolleyes:
 
Član
quattro je napisao(la):
ma sve zavisi . ako naletis na kakve lagane felge i fine mekane gume da nisu stare neces imat sigurno velike razlike

Apsolutno se slazem...ne moze se generalizirati ni felga ni guma...
 
Član
fabrika 185/60/14 presao na 195/50/15 razlike nikakve
195/50/15 presao na 215/45/17 razlike definitivno ima...litar gore potrosnja mi je isla...

Ali u biti litar halalim jer auto fakat izgleda prelijepo...ali imas druge stvari koje trpe.. recimo mene je najvise bilo strah servo pumpe...

Sad ce biti 195/45/16 kakva ce potrosnja biti o tome na proljece... ;)
 
Član
MONTOYA je napisao(la):
fabrika 185/60/14 presao na 195/50/15 razlike nikakve
195/50/15 presao na 215/45/17 razlike definitivno ima...litar gore potrosnja mi je isla...

Ali u biti litar halalim jer auto fakat izgleda prelijepo...ali imas druge stvari koje trpe.. recimo mene je najvise bilo strah servo pumpe...

Sad ce biti 195/45/16 kakva ce potrosnja biti o tome na proljece... ;)


Ja sam na Golfu IV sa onim BBS-ovkama uništio servo pumpu i letvu volana,sve zbog tih felgi.U pravu si što se bojiš.;)
 
sa 14" sam presao na 16",215/40.
izgubio sam na udobnosti,malko na ubrzanju,trosi mozda 3deci vise.
al je zato extra stabilnost,izgled,jednostavno jednom rjecju-gokart:cool:
 
Član
Ja sa 14 165/60/14 preso na 195/50/15 razlika u gradu sigurno do litra bez gasova, ako gasuje razlike su velike.... do dva litra minimum....

Na otvorenom ej razlima minimalna do tri deca maksimum do pola litre...

U pItanju je punto 1.2 2000 god
 
Član
ma joj moj trosi od 6 i po po gradu do 11 na otvorenom od cetri do sedam.
preko sedam nemoze jedino da motor promijenim il da ubije ovo malo jada :)
 
Član
Faya_M5 je napisao(la):
nema veze velicina felge toliko, kolko ima velicina ukupnog tocka (felga+guma), jer obicno kad stavljas vecu felgu, ide manji profil gume, pa ti obim u sustini ostane isti...
fazon je u sirini, jer tad auto ima veci otpor kotrljanja i naravno treba mu vise snage da pogoni siri tocak, nego uzi...zbog toga je auto sa sirim gumama sporije, al zato bolje u krivinama lezi...

Svaka cast od do po ps-u
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top