veličina felgi i potrošnja

veličina felgi i potrošnja

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Kod mene su 215/45 R17, i auto sa 125 konja troši 10-11 litara. Ne znam da li je to zbog veličine, il motora, al sigurno ti se poveća potrošnja, makar malooo
 
Početnik
195/55/15 prije sa starim felgama i gumama je trosio mrvicu manje, al zato dobijes nesto drugo za tih pola litre..stabilnost vozila i nema treskanja kod brzina iznad 100 i naravno ,, zlatno pravilo..
felge su prva stvar kad je uljepsavanje vozila u pitanju:D:D:D:D
 
Član
Sa 14" na Astri sam presao na 16" na Fiatu
Osjetim svaku rupu ali je auto dosta stabilnije
Za potrosnju ne znam da li se povecala (astra nije imala board comp.) ali Fiat mi trosi 6.6-7l u gradu i 4.8-5l na otvorenom
 

JD.

Član
da zakljucimo temu, to povecanje potrosnje je neznatno u odnosu na to koliko vece felge poboljsaju izgled auta. 2-3 stiskanja auta do blokade i eto ti te razlike...
 
Član
homer je napisao(la):
jasno mi je da veća felga znači i veću potrošnju
interesuju me iskustva ljudi koji su stavljali veće felge, recimo sa 14" prešli na 16", u kojoj mjeri se povećala potrošnja? i koji su još popratni efekti, logično popravila se stabilnost, kakva je situacija sa ubrzanjem, udobnošću, i sl? hvala unaprijed ;)
Kao sto su decki naveli do povecanja ce doci, al nista strasno recimo nekih 0,5l/100km... To ti opet zavisi kako startas i kako vozis na novim felama.. Popratni efekti su ti, da ti je ovjes izlozen brzem trosenju...Stabilnost je bolja,Ubrzanje losije,Udobnost znatno losija!
 
ja imam tvorničke 17" 225/45 R17 na 150ks i auto odlično drži, ali je neudoban totalno. sad za zimu ću kupiti alu 16" pa ćemo viditi hoće li doći do pada potrošnje i rasta ubrzanja


moram napomenuti da je dosta bitno kod odabira felge izračunati dimenzije guma tako da bude što manja konačna razlika
to možete napraviti i ovdje samo ubacite u tablicu ono što vam treba
http://www.alloywheels.com/tyrecalc.asp#
 
Član
hehe kod mene su bile 185/65/14 pa stavio 215/40/17, na udobnosti nista nisam izgubio, auto puno stabilnije, malo izgubio na startanju, potrosnja po gradu je veca za oko 1 litar ali na otvorenom vjerovali ili ne ista, mozda i manja... uglavnom, puno lakse zakocit, u krivinama stabilniji, ljepsi-ta mala razlika u potrosnji je zanemariva za ulozeno dobijeno...
 
Član
Ja sam imao drasticni prelaz dimenzija,pa cu reci svoje.
Na Opel Omegi sam imao serijalu 195/65/R15 6.5J ET35.Presao sam na (pazi sad)Napred 225/45 R17 na 8J ET12 a nazad 265/35R17 na 10J !!!Razlike?
Pa ovako,na kocenju je auto bio fantastican,osjetila se ogromna razlika nabolje(vjerovatno zbog drasticnog povecanja gazne povrsine).U krivinama isao bolje,ali ne bas drasticno.I to je to sto se tice poboljsanja.Negativni efekti su bili povecana potrosnja cak do 1.5 l/100km,hvatanje auta i natezanje volanom po nasim BH cestama sa uzduznim brazdama,udarne rupe da ne govorim,svako malo felne na ravnanju,udobnost nestala zbog valjanja zadnjeg kraja preko neravnina,i razbijen sav zadnji i prednji trap.Geometrija odlazi,lezajevi odlaze,kugle mijenjam nakon svake rupe.....Da je bilo lijepo,jeste,al brate nikad vise felna preko 7J i guma 215 R17.To imam na Cali sada i to je gornja granica.Dobro je koristiti neki od mnogih programa za izracunavanje zamjenskih dimenzija felni i guma,moze spasiti novcanik.....
 
Član
ja kako sam sa 17" siso na 14" fabricke celicne felge osjetio sam finu razliku u potrosnji,sad mi dosta manje trosi na moje veliko iznenadjenje.a o udobnosti da i ne govorim
 
Član
ma sve zavisi . ako naletis na kakve lagane felge i fine mekane gume da nisu stare neces imat sigurno velike razlike
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top