Uvoz automobila u BiH: Potpuno ukidanje ograničenja izazvalo bi nered na tržištu

Uvoz automobila u BiH: Potpuno ukidanje ograničenja izazvalo bi nered na tržištu

Član
Ma svi ste vi pomalo u pravu, kod nas se auta jednostavno ne odrzavaju kako treba, kod nas se i dalje misli da onaj cije auto duze izdrzi bez mijenjanja ulja ima bolje auto.

Tako su uhandrili yugice, pa dvicine pa bi tako uj*ali i najnovija auta, s tim da na prste mozes izbrojati majstore koji stvarno znaju nesto o autima u citavoj BiH.
 
Član
335i je napisao(la):
kad bi bosna pustila da se auta uvoze u drzavu bezogranceno kiloko godina ima ...
cjene bi skocile u eu min 100% ..navise
tako je bilo i kad je taj belaj proso ...ljudi su se obgatili na autima starim samo da dode do bosne .....
trziste je bilo opuhano sa golfovima nisi mogo vise nac g2...u njemackoj ...

Upravo se ovo trenutno desava sa Golf IV 2003 godina, znamo da ih ima par 2004 godina, ali to je nesto sitno. A to kazem jer sam u potrazi za jednim ovakvim TDIjem (74kw) ovog godista. 4 svercera mi se kunu da su prosle godine u svabiji placali golfove stare 7 godina po 1000 eura manje nego sada, a i da nista ne pricaju to se moze zakljucit po mobile.de (sto po cijenama, sto po kolicini rezultata pretrage). Ma nije ni svabo budala, trazena su roba i zna da ce ih prodat i sa povecanom cijenom.
Ista prica se djelimicno vec sada ponavlja kao sa G2. Sto se tice G4 cijena nije bas da je otisla gore za 100%, ali sigurno jeste za 25-30%. Naravno..... pricamo o ovim 2003 godina. Strijih G4 <2003 ima, al sta ti vrijedi kad ga nemozes uvozit u BiH, a hocemol ili necemo moci...pokazat ce vrijeme, al ja nesto nevjerujem da ce se to desit..al...otom-potom..

Ja stvarno volim golfove, al kad vidis ovako nesto (cijena), dodje mi da kupim nesto drugo :)
http://www.askramar.com/index.php?option=com_autostand&act=object&task=showEO&id=2156&cid=0
 
Član
Hvala ti Salas,nisam ni vidio ovu temu;):lol:

Jel još uvjek važi granica od 7 godina ili neka euro norma?
 
Član
Daj zelja nemoj za*ebavat :) , pa to bi bila glavna vjest ovdje na forumu da je ukinuta granica od 7 godina, pola foruma bi promjenilo auta :D
Ja kolko znam jos uvjek vazi starosna granica od 7 godina
 
Ako ukinu starosnu naci ce neku drugu caku da nas sj*u. Ne razmisljajte pozitivno bar ne kada smo mi u pitanju. Dokle god je drzava "privatno" vlasnistvo dotle ce nam biti ovako kako je sada... Auto saloni odnosno ovlasteni zastupnici ce iskoristiti svoj lobi, malu ubaciti u dzep i evo preko noci se naslo rjesenje...

Jedino sto se moze desiti je da povecaju porez i carinu i smanje starosnu dob :)
 
Član
ma nece to oni nikad,mislim da je bezveze nadati se uopste,nego ajmo mi razmisljat kako kupit novo auto,sta cemo ici s konja na magarca:lol::lol::lol::lol:;)
 
ma i ako nam ukinu tu starosnu granicu, opet ce oni izmisliti nesto da nas ogule prilikom uvoza, ili registracije. tako da cemo biti priblizno na istom. a to ce pravdati dobro poznatom recenicom nasih politicara " takvi su propisi i u europskoj uniji ". jesu kad mi placamo drzavi, a kad drzava placa nama, eh tu je problem. nema para. osim naravno politicarima, jel, oni moraju imat vece plate nego EU parlamentarci. jer je to propisano sporazumom o stabilizaciji i pridruzivanju, il nekim drugim sporazumom kojeg spominju svaki dan, a od kojeg niko nema hajra. i tako glupi narode, opet u oktobru izadite na izbore i dajte nam opet glasove, ili nemojte izaci na izbore i tako nam pomozite da vas jos vise opljackamo, izgladnimo, i od vas pravimo budale svaki dan. nema za nas napretka, zaboravite to, nama ce sankcije uvesti.
pa onda ne da necemo moci uvoziti auta, nego nam nece dati ni da vozimo uopste.
 
Član
Pa sve sto bi postigli je pad nerealnih cijena golfa dvojke dizela 1.6 - fap - ferguson - golf
 
Član
Jes vala,cijena golfa 1.6 dizel je velika misterija za mene.Šta je našim ljudima?Vidio sam jednog 1.6 dizel,tamno plavi na ratkama bez ikakve opreme za 5,500 km:lol::lol:Nisu problem ljudi koji ta auta prodaju po tim cijenama,nego ljudi koji ih kupuju.
Nedavno sam prodao golfa 2 gti sa klimom,auto bez mane i bez ulaganja za 3500km
 
Član
Napisao sam jednom bas o ovome....
Taj zakon bi nasoj ekonomiji koja je i onako totalno skrsena nanio porazavajuci udarac.
Toliki bi bio spoljnotrgovinski deficit da bi smo propali u najskorije vrijeme.Sve bi pare izvezli iz zemlje i vise nebismo imali cime ni rezije da placamo....
Drugo, sav moguci otpad evrope zavrsio bi kod nas, zato nas i pritiscu jer zele da se ociste.
Trece, sadasnji zakon treba usavrsiti a inace nije los, samo da se po kubikazama ili klasama razdvoji uvoz ili da se naprave drasticne razlike u cijeni osiguranja i carine i poreza, za auta manjih klasa i auta vecih klasa...Tako bi izbjegli uvoz starijih auta sa vecim motorima a za iste pare bi se uvozila auta sa manjim motorima novija godista i u svakom slucaju ispravnija.
 

MTR

Član
ima dijelova , ne sekirajte se , papira od auta na sve strane , cak i u oglasima ( to samo kod nas ima ) nedavno sam mogao Astru povest za 500 EUR , jbg sam bio pa nije moglo . Ukinuli oni zakon ili ne 30000 komada polovnjaka udje godisnje u BiH ( ocarinjeno ) , dje su ovi stranci ( po meni minimalno jos 3-5 hiljada ) a ovi sto prodaju nova nek se puse ....

Ne mora se ni ukinuti ili odobriti uvoz , kad bi banke bile malo pametnije kao sto nisu bilo bi novih auta ko u prici ...

U Njemackoj kad dizes Leasing na bilo koje auto zalog je 10,20,30 % ucesca i ostalo su rate , auto je upisano u vlasnicki list davaoca Leasinga i to je to . Ne platis ratu dodju cike i odvezu auto koje prodaju ispod cijene i svi zadovoljni ...

U BiH kad dizes Leasing procedura je slijedeca : sva sila papira koje imas kod kuce , od zene , djeteta , nene , 2 ziranta , bjanko mjenice ( bjanko mjenica znaci da vam mogu uzeti bilo koji dio vase imovine pokretne ili nepokretne ) ovjereni ugovori kod notara , ako nisi dobar .... daj jos jednog ziranta al svi da su sa budjeta ......itd itd ...

Kad se u BiH rijese neki osnovni problemi postoji velika mogucnost da trgovina novim vozilima ponovo procvjeta ....

Nase ( tj. njihove ) banke pucaju kamate nebeske ( a isti kupuju pare vani na 1,5 do 2,25 % ) i plasiraju ih kod nas na 7-11 % , no medjutim kad pomnozis iznos rate sa brojem rata cifra ide nebu pod oblake , znaci kamata nije 7 % ukupna vec 7% godisnja pa x 5 godina i hopla , dobijes racunicu da si kao kupac kupio auto sebi + jos jedno banci + jedno prosjecno nekoj osiguravajucoj kuci ( kasko npr. 3000 godisnje x 5 = 15000 KM ) , a kad se nesto desi onda je kuku majko , osiguranje nema para , ti nemas auto , a banka trazi ratu , koji su to prevaranti , fuj .

Mislim drzava nam je u QRCU i to golemom , Somalija zna da nema vlast i vladu vec dugo vremena ..... mi jos ne znamo imamo li je ili ne vec 15 godina .......

Znaci zakon ili ne nama je i dalje gledat ovo sranje i nebuloze koje pricaju , umjesto da se skontaju kako da omoguce uspostavljanje veze trgovina-prodaja , znaci masa ljudi koja je ukljucena u proizvodnju necega , pa u prodaju istog , pa oni sto voze dijelove , pa ovi koji servisiraju , dobavljaci i prodavaci ulja , ......da ne nabrajam , svi u kompletu imali bi koristi , ovako samo nekolicina gladnih koji bi sve sebi uzeli , i kojima smetaju trgovci polovnih automobila , za mene su oni veci strucnjaci nego neki uriktani peder u salonu VW-a ( bez uvrede za VW-ce )

mrsko mi dalje al to je otprilike to
 
Član
ovo bi bilo dobra stvar, da se više ovi G2 bace na šrot i još dosta krša:icon_mad::icon_mad::icon_mad: mada će odma auta poskupiti iz zemlje iz koje se uvozi:icon_smile::icon_smile::icon_smile:
 
Član
Fino MTR to napisa, al svejedno bi bilo dobro da se ukine uvoz, ne zbog nabavke novijeg auta, neko nekog zanimljivog starijeg :icon_biggrin:
 
Top