Uvoz automobila u BiH: Potpuno ukidanje ograničenja izazvalo bi nered na tržištu

Uvoz automobila u BiH: Potpuno ukidanje ograničenja izazvalo bi nered na tržištu

Član
thumbnail.php


Iako je razmatranje Nacrta odluke o ukidanju ograničenja prilikom uvoza automobila u BiH skinuto sa dnevnog reda sjednice Vijeća ministara BiH, u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH su i dalje mišljenja da predloženu odluku treba usvojiti i da je ona najbolje moguće rješenje u trenutnim okolnostima.

Kako je rečeno Feni iz toga ministarstva druga moguća opcija jeste potpuno ukidanje postojeće odluke što bi tek izazvalo nered na tržištu.

- U svakom slučaju u narednim danima ćemo obaviti još konsultacije pa ćemo moći donijeti konačan stav o ovom pitanju, navode iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.

Postojeća Odluka o ograničenju uvoza putničkih automobila, teretnih vozila i automobilskih guma na snazi je od 2000. godine. Nakon toga BiH je, kako podsjećaju iz Ministarstva, potpisala CEFTA sporazum i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, i u završnoj fazi je pregovora za pristupanje WTO-u.

Generalno, ovi sporazumi ne daju mogućnost bilo kakvog opšteg izuzimanja iz liberalizacije trgovine i shodno tome predstavlja kvantitativno ograničenje na regionalnu trgovinu.

Ovakve ocjene, ali i učestale kritike od Evropske komisije da važeća odluka nije u skladu sa SSP-om, te pritisak da se zamijeni drugim propisom, a u okolnostima da u BiH još nije uspostavljen sistem homologacije, uticale su da Ministarstvo pripremi novi nacrt Odluke kao privremeno rješenje.

- Činjenica je da smo u pripremi odluke imali niz primjedbi od drugih nadležnih institucija na entitetskom i državnom nivou, ali smo nastojali da sve te primjedbe u najvećoj mogućoj mjeri prihvatimo i ugradimo u Odluku. Takođe, prihvatamo da sama Odluka nije u potpunosti usklađena sa evropskim direktivama ali od predstavnika Evropske komisije je označena kao "unapređenje" u odnosu na postojeću, navode iz ureda ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Kao što je poznato, ovlašteni uvoznici novih automobila u BiH smatraju da trebaju imati značajniju ulogu u reguliranju pitanja koja se tiču uvoza rabljenih vozila, te da zbog sigurnosti učesnika u saobraćaju i zbog zaštite okoliša kao primarno ograničenje BiH treba da uvede ekološku normu Euro 4.

Uvoznici smatraju da je norma Euro 4 evropski standard koji se primjenjuje u zemljama regiona, a koji bi i BiH trebala slijediti.
 
Član
kakav nered ja bi pucao 6 dana od srece jojjj sto bi se navozilo dobrih strojeva za smijesne pare :)

Uvoznici smatraju da je norma Euro 4 evropski standard koji se primjenjuje u zemljama regiona, a koji bi i BiH trebala slijediti.

a ovi uvoznici naravno da oni lobiraju da se ne dopusti uvoz starijih auta kako bi oni inace gulili raju za smece koje prodaju
 

LSD

Član
ehhh....
kako bi samo spale cijene auta kod nas odma:cool::cool::cool::cool:
al bi opet jadnici krenuli uvoziti duje diezele i fiate kojekakve......
 
Ma nema od ove naše države ništa,lopovi ne daju uvoz vozila da bi i dalje derali sirotinju a kad bi pustili uvoz svako bi uzeo bolje vozilo pa bi i manje nesreća bilo
 
"Uvoznici smatraju da je norma Euro 4 evropski standard koji se primjenjuje u zemljama regiona, a koji bi i BiH trebala slijediti."

:icon_mad: :icon_mad: :icon_mad: :icon_mad: :icon_mad: :icon_mad: :icon_mad:
majku li vam j*em,ko ce onda pomjerat kilometrazu :icon_evil:
 
Ovo je tako providna glupost da je presmiješno više!Očigledno je kome jedino u prilog ide zabrana uvoza starijih auta i treba EU dobro da ih pritisne da se svo to njihovo "smeće" mora moći uvesti u BiH jednako kao i u sve druge članice i da bez tog nema pristupa uniji pa da ih vidimo onda :) kakva crna zaštita okoline i kakva sigurnost?!!!To su im sve ove kante što se napola raspadnute kotrljaju po cesti neki ne zagađivači i sigurna vozila?Pa ljudi voze krševe zato što logično da nemaju para da kupe sebi nov auto i šta će drugo nego to vozati, dok bi za te iste pare mogli sebi dovesti neki sasvim solidan auto izvana i manje zagađivati okolinu sigurno i biti bezbjedniji!Joj koji su to kreteni ccc fuj :icon_mad::icon_mad::icon_mad: Pa i ne treba dozvolit u EU nek smo jedini u regionu ostali, po zasluzi je definitivno, čim takav kretenizam donosi zakone! :icon_mad::icon_mad::icon_mad::icon_mad::icon_mad:
 
Član
daj Bože da skinu ograničenje na uvoz!
mislim da bi mi to bila najljepsa vijest u zivotu :lol:
za ove pare sto namjeravam Skodu mogao bi dobrog Lancera Evo VIII kupiti :lol:
 
ja stvarno ne mogu da razumijem kako ste vi svi takvi..ljudi se brinu o ekologiji, a prije svega o nasoj sigurnosti (!!) a vi ih nazivate lopovima.. :icon_rolleyes: :D

prosjecna starost vozila u bih je 17 godina a ovi govore da ce se uvoziti smece ako se dozvoli uvoz auta sa euro3 normom (tj 10 godina max stara) :icon_mad: :icon_mad:
 
BHT Ovisnik
da dopuste npr. od 99 da se auta uvoze bilo bi cak sto vise manje smeca po cesti,ljudi ne bi kupovali dvice i sl. za 5000km vec bi malo dodali pa kupili kakvog passata,fiat-a il sl. za male novce
 
Ma ko je lud da uvozi dvicu pored toliko auta na izboru?Uredu,bilo bi ih sigurno koji bi htjeli al ljudi iz nekog vlastitog auta, neko stvarno vrijedno očuvano auto vjerovatno iz sentimentalnih razloga, al da bi se masovno kupovale čisto sumnjam!A jedan je smao razlog što je ovo ovako po pitanju ove odluke kao i većine drugih u našoj državi-donese se odluka koja ne odgovara većini ali svi šute i pišu samo a niko ne protestuje dok u drugim državama ljudi izađu na ulice i bune se dok im se zahtjevi ne realizuju....
 
Ma njihova auta su u mnogo, mnogo boljim stanjima, uzeti primjer dva auta, koja su isti model, sve isto, isto i presli, a jedan u de, a jedan ovdje, mozes biti siguran da ce ovaj u nas biti krsina spram onoga iz de, a bit ce duplo skuplji, ma kakvi duplo, troduplo! Stvarno cijene su nam sramotne, malo novija auta pojeftinila sto se pojavilo vise dilera koji uvoze i prodaju, al' caba kad slabo naroda ima para da voza dobro auto, ja za sebe mogu reci da nemam para za dobro auto, to sto ja ovdje mogu vozat ocevo dobro auto, to mi ne ide u prilog, jer ga ne mogu vozati kad ja hocu, vec zavisim od toga kad mogu dobiti, i da za male pare u inostranstvu bih mogao naci poprilicno dobro i mlado auto za manje pare, Rodjak kupio Audi A6 C4 1996 god. 2.5 TDI Quattro 6 brzina mjenjac, i odradio veliki servis sto je se moglo zamijenit i skupe dijelvoe kupio i registrovao i osiguranje platio i sve to za 2500 eura.. Alo, pa samo 2500 eura (imam jos puno primjera al da ne pisem sve) , u nas ga kao krsinu ne mozes naci benzinca ispod 9000 maraka! Ja licno bih volio kad bi se ukinula starosna dob uvoza, al' se povecale mjere na tehnickim kod registracije! Jer cijene auta starijih su ne normalno visoke! Cuj auta po 20 godina stara kostaju po 4-5000 maraka..
 
Član
slazem se sa almirom u potpunosti.
nek uvedu strozije mjere na tehnickim a ukinu dobnu granicu da mi san o japanu ne ostane samo san :icon_smile:
 
Član
bmwscaner je napisao(la):
kakav nered ja bi pucao 6 dana od srece jojjj sto bi se navozilo dobrih strojeva za smijesne pare :)

Uvoznici smatraju da je norma Euro 4 evropski standard koji se primjenjuje u zemljama regiona, a koji bi i BiH trebala slijediti.

a ovi uvoznici naravno da oni lobiraju da se ne dopusti uvoz starijih auta kako bi oni inace gulili raju za smece koje prodaju

da nepisem dzabe,,potpisujem 100 posto,,,kao uvoznici vole nas vozace pa plase se da ce nam sta biti ako umjesto golfa starog 22 godine vozimo golfa starog 15 godina:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:a vecina bi mogla priustiti sebi mnogo mlade auto,,,pocevsi od mene
 
Član
ma koliko ljudi bi sebi moglo priustiti mladje aute??? mozda 15-20% gradjana BiH!
I za svako to auto koje se uveze treba se platiti opet carina i pdv!

Bolje bi im bilo da pripaze malo na ispravnost auta koja su na nasim putevima! pa 70% auta koja mi na pucavamo i sradjujemo u evropi ne bi smijeli izaci na cestu!

Po meni euro 4 je sasvim solidno! sto znaci opet auta rodjena posle 2000 god! i kad se to stavi na papir dobijes isto! pa nisu oni budale i kad bi to ukinuli opet bi izmislili nesto novo kako da nam uzmu pare kao sto i su naucili!
 
Top