Uvoz automobila u BiH: Potpuno ukidanje ograničenja izazvalo bi nered na tržištu

Uvoz automobila u BiH: Potpuno ukidanje ograničenja izazvalo bi nered na tržištu

Član
kecc je napisao(la):
ma koliko ljudi bi sebi moglo priustiti mladje aute??? mozda 15-20% gradjana BiH!
I za svako to auto koje se uveze treba se platiti opet carina i pdv!

Bolje bi im bilo da pripaze malo na ispravnost auta koja su na nasim putevima! pa 70% auta koja mi na pucavamo i sradjujemo u evropi ne bi smijeli izaci na cestu!

Po meni euro 4 je sasvim solidno! sto znaci opet auta rodjena posle 2000 god! i kad se to stavi na papir dobijes isto! pa nisu oni budale i kad bi to ukinuli opet bi izmislili nesto novo kako da nam uzmu pare kao sto i su naucili!

Jest al ovako ti 100% gradjana ne moze kupit nijedno auto... 15% nek vozi auta pa kad bude trebalo prodati prodat ce vjerovatno za manje para onim ljudima koji nisu u stanju da kupe novo auto niti neko koristeno iz Njemacke u prvu ruku. Kako god bit ce na djelimicnom dobitku jos ako uzmes u obzir da se cijene auta pri tome spustaju moci ce za solidne pare da zamijene starija auta. I kako god norma Euro 3 i nije tako losha ako se zna kakva su auta "jacih" firmi iz tog perioda.
btw. Ovo i nema toliko veze sa "intelektualcima" koji donose ovakve odluke, jer ustvari oni su samo produzena ruka interesnih skupina koji drze auto kuce... Kao sto neko rece, donijet ce nam neki propis da bog sacuva pa makar i bio taj da jedino preko auto kuca i mozemo nabavljati koristena auta. Idiotluk koji bi u najgorem slucaju mogao zazivjeti samo kod nas...
 
Član
I na kraju krajeva kome bi u tom slucaju prodali auta koja se sada kod nas vozaju! kad biko ne bi dao za golfa dvojku 5-6000 kad zna da za te pare moze uvesti trojku! koja je presla puno manje naravno na satu :) pa i gore je daleko veci kriminal nego sto mi svi mislimo! ne krpe se auta i vracaju satovi samo kod nas! gdje to ima da svako auto koje se uveze ima priblizno 120000 do 150000 hiljada! pogotovo dizeli koji se npr u njemackoj ne isplate vozit ako godisnje ne prelazis 50-60 hiljada jer je toliko veca razlika u porezu kod registracije! a ti uvezes auto staro 10 god sa 120000 na satu :) da prelaze godisnje samo 40 hiljada to ispada 400000 km :)!

BAYA KAKO GOD ODLUCE MI U SVAKOM SLUCAJU PUSIMO :) :)! A ONI KOJI ODLUCUJU U SVAKOM SLUCAJU VOZAJU NOVA AUTA! ILI CE NAM ONDA UVESTI POREZ NA IMOVINU AKO IMAS AUTO MLADJE ILI STARIJE OD KOLIKO SE NJIMA CEFNE GODINA! KAO I NA MOTORE U RS POREZ NA LUKSUZ JER SU DVA TOCKA LUKSUZ KOJI KOSTA 10000EU PA ME JE REGISTRACIJA ZA R1 IZLAZILA NEPUNU 1000KM A NIJE LUKSUZ KAD NJIHOVI SINOVI VOZAJU AUTA OD 40-50000 EU! ZATO SE SAMO BOJIM DA NAM NA JEDNOJ STRANI FOL DAJU A NA DRUGOJ NAM ZABIJU DA SE PUSI IZ NAS HAHAHAA GORE NEGO IZ DIZELA :)
 
Član
ja sam za to da uvoznisi imaju iskljucivo svoj ekonomski interes,,,a euro3 norme su sasvim dovoljne naspram naseg voznog parka,,,a opet nebi mogao svako uvesti ni vozilo euro3 jer ni njihova cjena nije bas mala
 
Ma polahko, kad-tad ce se ukinuti zabrana uvoza. Jer je to jedan od uslova za ulazak u EU. U Europi se bez problema moze kupiti auto npr. u Ceskoj i dovuci u Spaniju i normalno registrovati. Medjutim, postoji nesto drugo na zapadu, a to je mjesecno osiguranje koje je ubitacno skupo. Mislim nije problem za 3000€ kupiti e38 740li, ali bez 200-300 eura mjesecno ga nemozes ni voziti.
 
Član
ma nema sta talentovani ljudi euro 4 mogli su staviti euro 5 i to je samo da uvoze oni koji su bogti a oni koji imaju manje para da kupe sebi kolica koja nimalo nezagadjuju trebalo bi minimalno staviti euro 3
 
Član
olensoner je napisao(la):
Ma polahko, kad-tad ce se ukinuti zabrana uvoza. Jer je to jedan od uslova za ulazak u EU. U Europi se bez problema moze kupiti auto npr. u Ceskoj i dovuci u Spaniju i normalno registrovati. Medjutim, postoji nesto drugo na zapadu, a to je mjesecno osiguranje koje je ubitacno skupo. Mislim nije problem za 3000€ kupiti e38 740li, ali bez 200-300 eura mjesecno ga nemozes ni voziti.

Ne mozes tek tako, imas razlicite uslove uvoza u razne zemlje.

I kod njih je sve striktno rijeseno jer je kod njih uvozni lobi jos jaci od naseg, a u Austriji si doskora placao za uvoz auta koji izbacuje vise od 180 gr/km CO2 nesto puno poreza, oko 20€ po gramu pri uvozu, a uslovi za uvoz su da te Bog sacuva.

Npr. ne mozes uvesti oldtimera pa ga srediti, nego moras uvesti auto u stanju za 5 pa ga registrovati kao oldtimera i onda ga mozes voziti samo 120 dana u godini s tim da moras voziti putnu knjigu kad si ga vozio i ako te policija uhvati da vozis a nisi ispunio knjigu nek ti je Bog na pomoci.

Niti je na Zapadu sve bajno niti je kod nas samo sve trulo, puno raje sebi umislja da je uvijek negdje drugo bolje, da je njemu najteze u zivotu i sl. a niko niti glasa na izborima (i time daje glas onima koji su pobijedili), niti taj neko ko nema pojma o necemu ne pokusava da se dalje edukuje i uci nego mu se sva saznanja skuupljaju za podnevnom kafom i pred TV-om.

I da, u Austriji nije toliko osiguranje skupo koliko je skup porez na auta, godisnje za auto od 120 konja 430€ samo poreza a osiguranje oko 600-800€ a za 400 konja je porez oko 1700€ a osiguranje oko 900€.

S tim da s godinama koe vozis bez da prouzrokujes sudar ti opada cijena, nakon 8 godina placas samo jos oko pola prvobitne cijene.

BiH je jedna od zemalja gdje je najjeftinije imati auto i gdje imaju svi auto, i oni koji mogu i koji ne mogu da ga imaju.
 

MTR

Član
Izglasali oni zakon ili ne opet ce biti isto sranje , koliki postotak stanovnistva ima toliku kupovnu moc da doveze sebi auto iz inostranstva ??? Jedino sta drzava treba uradit je da koriguje zakone o tehnickoj ispravnosti vozila , npr. ko od vas mijenja tekucinu za kocnice svake godine ili svake druge ? Raja se voza sa totalno istrosenim kocnicama !!!

U osnovi EU je do sada isisala sve resurse iz novoprimljenih clanica ( Bugarska , Rumunija i tamo neke drzave ) , svo smece koje su im mogli uvalit i prodat otislo je tamo , sad se traze nove zrtve na veliko , Bosna , Hrvatska , Srbija itd ..

Prisilit ce oni ove nase levate sto nam upravljaju drzavom na sve .

A ovi lazni uvoznici kao sto je ASA cu cudnovati , rade na principu forsirane prodaje , tj. svi dileri su ustvari sluge koji pune njihov godisnji plan prodaje , ne znam da li znate ali npr. diler koji prodaje Skodu je mjesecno OBAVEZAN kupiti od ASA Auta 8-12 vozila mjesecno , prodao on njih dalje ili ne !!!!

Jebo ti ovaj posao , meni se vise zgadilo da me ovi iz MAN Sarajevo svaki put tuze zato sto sam mimo njih prodao nov kamion - oni su gospodari trzista , ma daj . Slobodno trziste je zakon , ako ja odavde mogu isposlovat povoljniju cijenu za neko vozilo u Njemackoj a oni kao ovlasteni dileri skuplji , znaci da deru narod , kao i svi ostali "ovlasteni" zastupnici. Ma bjazzziii . I jos im krivo , nisam im ja ili bilo koja druga osoba koja se bavi uvozom kriva sto su nesposobni , pa sad traze neke fore u normama da bi obustavili ili bar malo usporili "sivi" uvoz .

Sto kaze Olensoner , svaka osoba u EU moze kupit vozilo u npr. Spaniji i registrovat ga u Njemackoj , slobodna trgovina brate , uzimas kod najboljeg ponudjaca
 
Ma normalno, sta ces ti kad ovi satro giganti drze BIH trziste. Njemu to ide uspjesno, ogromne pare zgrce itd. Ali samo po njega, ostali dobijaju mrve i batine. Meni je iskreno smijesno kad mi neko pocne hvaliti ASA Group, kako su uspjesni ovo, ono, a ljudi ne znaju da u tvornicama u ASA Preventa koje rade presvlake za VAG koncern radnici rade 12 sati svaki dan, padaju u nesvjest i sve to za max. 500KM. A da ne pricam sta rade ovi veliki uvoznici manjima na konursima, tenderima itd., od bezazlenih prijetnji do smrtnih prijetnji. Ali kao sto sam rekao polahko, potamanit ce njih EU...
 
Član
ne znam bogami za ovo,skeptican sam pravo,mada ovo je najbolja moguca odluka koju ovi papci mogu donijet,ukidanje starosne granice bi dobro doslo svima,popravilo bi se stanje na putevima,sigurno je da se ne bi vozali svakojaki krsevi,,ali opet kako sam rekao skeptican sam pravo,mislim da ce to i dalje ostati samo na papiru,da nista od toga nece biti,ali ostaje da se vidi
 
Član
Tačno, Almir je u pravu.
Uz povećanje bezbjednosnih mjera i kontrole na tehničkim pregledima, i uz povećanje cijena osiguranja (ne mnogo) situacija bi bila mnogo bolja i pored skidanja ograničenja na uvoz.
 
Član
Ja sam misljenja da bi se sa bezogranicenja situacija, sto se ispravnosti vozila tice, samo za kratko vreme popravila i a stara auta se bacila gdje stignu kao sto je bilo posle rata. Kupili uvozno, a ficu i yugica u rijeku.
Oni koji hoce da voze sigurna auta, i danas sa svojim" starijim" to rade, i ulazu u odrzavanje auta, oni koji to nisu navikli, ce samo da voze, i popravljaju samo kad stanu, i nemogu dalje.

Jedina prednost bi bila, sto bih se popravila ponuda rezervni djelova na otpadima.:icon_smile:

A i ja sam za to da se auta strozije na tehnickom pregledaju, a ne kao sto moj kolega to radi. Prenisko mi auto ne mogu se popeti na kanal. Cener u dzeb i tehnicki proso.:icon_question:
 
Član
olensoner je napisao(la):
Ne znam u Austriji, ali u Italiji uvozis sta hoces, samo je osigranje uzasno skupo...

U Njemacku, Austriju, Sloveniju, Holandiju, Belgiju i sl. ne mozes uvesti sta hoces, auto mora biti 100% ispravno i odgovarati veoma rigoroznim pravilima pri uvozu-

Npr. iz Austrije ne mozes uopste izvesti oldtimera jer to spada pod kulturno dobro.

Osiguranje nije toliko skupo, to sto je skupo je porez drzavi.

MTR je napisao(la):
Izglasali oni zakon ili ne opet ce biti isto sranje , koliki postotak stanovnistva ima toliku kupovnu moc da doveze sebi auto iz inostranstva ??? Jedino sta drzava treba uradit je da koriguje zakone o tehnickoj ispravnosti vozila , npr. ko od vas mijenja tekucinu za kocnice svake godine ili svake druge ? Raja se voza sa totalno istrosenim kocnicama !!!

U osnovi EU je do sada isisala sve resurse iz novoprimljenih clanica ( Bugarska , Rumunija i tamo neke drzave ) , svo smece koje su im mogli uvalit i prodat otislo je tamo , sad se traze nove zrtve na veliko , Bosna , Hrvatska , Srbija itd ..

Prisilit ce oni ove nase levate sto nam upravljaju drzavom na sve .

A ovi lazni uvoznici kao sto je ASA cu cudnovati , rade na principu forsirane prodaje , tj. svi dileri su ustvari sluge koji pune njihov godisnji plan prodaje , ne znam da li znate ali npr. diler koji prodaje Skodu je mjesecno OBAVEZAN kupiti od ASA Auta 8-12 vozila mjesecno , prodao on njih dalje ili ne !!!!

Jebo ti ovaj posao , meni se vise zgadilo da me ovi iz MAN Sarajevo svaki put tuze zato sto sam mimo njih prodao nov kamion - oni su gospodari trzista , ma daj . Slobodno trziste je zakon , ako ja odavde mogu isposlovat povoljniju cijenu za neko vozilo u Njemackoj a oni kao ovlasteni dileri skuplji , znaci da deru narod , kao i svi ostali "ovlasteni" zastupnici. Ma bjazzziii . I jos im krivo , nisam im ja ili bilo koja druga osoba koja se bavi uvozom kriva sto su nesposobni , pa sad traze neke fore u normama da bi obustavili ili bar malo usporili "sivi" uvoz .

Sto kaze Olensoner , svaka osoba u EU moze kupit vozilo u npr. Spaniji i registrovat ga u Njemackoj , slobodna trgovina brate , uzimas kod najboljeg ponudjaca

Nema sta EU isisavati iz bilo koga, oni vec vladaju citavim Balkanom, onaj ko nema vlastite banke i kome su najjace firme u drzavi strane firme, on je vec legao pod rudu a i nama se to polako sprema.

Ko se bavio Evropskom Unijom zna kako ona funkcionise i ko tu kolo vodi, tj. koje zemlje, ali to nije tema.

I kod nas zakon nije usvojen jednostavno zbog lijenosti nadleznih a ne ove teorije zavjere koje iznosis, jer npr. iako tebi ASA izgleda kao nesto veliko, nju ce samo firma Porsche (zastuupnik VAG vozila iz Salzburga) progutati onako za dorucak, baska ce njoj jedan ASA stati na put...smijesno je to.

Niste svjesni kako se u EU rade poslovi i kakve se tu norme i prometi moraju ispostovati tako i to sto ASA mozda zahtieva od svojih nije nista, to sluzi tome da se dignu debele guzice sa stolice i da se nesto uradi a ne da se sjedi i pametuje svaki dan nego da se gleda gdje da se utusi 12 vozila.

I da, niste ni svjesni kakve ribe plivaju u vodama EU i kako one brzo gutaju nase male bosanske ribice, ne samo bosanske, nego i balkanske.

olensoner je napisao(la):
Ma normalno, sta ces ti kad ovi satro giganti drze BIH trziste. Njemu to ide uspjesno, ogromne pare zgrce itd. Ali samo po njega, ostali dobijaju mrve i batine. Meni je iskreno smijesno kad mi neko pocne hvaliti ASA Group, kako su uspjesni ovo, ono, a ljudi ne znaju da u tvornicama u ASA Preventa koje rade presvlake za VAG koncern radnici rade 12 sati svaki dan, padaju u nesvjest i sve to za max. 500KM. A da ne pricam sta rade ovi veliki uvoznici manjima na konursima, tenderima itd., od bezazlenih prijetnji do smrtnih prijetnji. Ali kao sto sam rekao polahko, potamanit ce njih EU...

Ne kontam sta se ti brines za njihovu platu, kad EU moze uvoziti mermer iz Indije gdje ga rucno lome i iskopavaju cak i djeca i gdje ludi sa 30 godina umiru od plucnih bolesti, te rade za saku rize citav dan, ne kontam sta je tu cudno i za tih 500 maraka.

Kome se ne svidja nek obradjuje zemlju, ionako sad lezi sva neobradjena pa necemo morati uvoziti paradajz i paprike

Kekso je napisao(la):
A i ja sam za to da se auta strozije na tehnickom pregledaju, a ne kao sto moj kolega to radi. Prenisko mi auto ne mogu se popeti na kanal. Cener u dzeb i tehnicki proso.:icon_question:

Kad se jednom desi da jedno osiguranje ne bude htjelo pokriti stetu jer je taj na tehnickom pravio propuste p aon ode na robiju, i to ce se dovesti u red, ne zbog fine discipline nego zbog straha onog ko ti da potvrdu o ispravnosti vozila
 

MTR

Član
@ Damir : jarane ja tebe ne kontam nikako , ne interesuje me sta mislis o nasim komentarima nego daj svoj na temu !

Ne znam sa cim se bavis ali , ja ne iznosim nikakve teorije zavjere , vec prenosim neko svoje iskustvo kojeg imam mashala ,a za tvoju informaciju ja radim na prostoru EU i na prostoru Balkana i to striktno u autoindustiji vec dugo godina kao i sa Rusima , Kazahstancima , Arapima , Nigerijcima , Libijcima , Grcima , Spancima ...... o bio bi podugacak spisak .

A to kakve ribe plivaju u EU - to ti znas iz prve ruke kroz posao ili ti je neko pricao , jarane ja gledam svaki mjesec ove nase ribice kako se uvlace u supak za sitnu lovu .

I de objasni mi ovu tvoju recenicu strucnjak : U Njemacku, Austriju, Sloveniju, Holandiju, Belgiju i sl. ne mozes uvesti sta hoces, auto mora biti 100% ispravno i odgovarati veoma rigoroznim pravilima pri uvozu.

Evo ja prije par dana kupio kamion u Spaniji i dovezao ga u Njemacku , o kojem uvozu ti pricas - NEMA UVOZA BRATE , dobijes fakturu od prodavca u Spaniji ( ili bilo kojoj drugoj drzavi u okviru EU ) i registrujes dje oces ili prodajes dalje u granici EU ili van granica EU sto je bolje jer dobijes porez nazad .

De se saberi
 
Ni ja te fakat Damire ne kontam... A pusti se Bogati tih prica, u Indiji i Africi djeca kopaju i to, mislim to jeste istina. Ali znas ti kako sandzaklije djeci kazu, nemoj se mjeriti i biti zadovoljan po onom sto ima sve jedinice, los djak itd. vec se ugledaj na najboljeg i budi bolji od njega. Ti jarane ako si zadovoljan sa 500KM mjesecno, javi mi se da te odmah zaposlim u Visoko, pa da vidim sto bi izdrzao. Ali ne zaboravi da zivis u Bosni, koja osim sto je fizicki Europa samo jos sa Europom ima zajednicke cijene, pa dobrog dijela proizvoda i skuplje, a ne u Indiji gdje sa 500KM mozes biti Beg Hadzija.
 
Top