ubrzanje 60-100 km/h

ubrzanje 60-100 km/h

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
a jbt kojih gluposti ima napisanih:lol::lol: izgubio sam sat vremena ali vrijedilo je;)

usput neka naprave poredjenja od 60 do 100 u drugoj ili od 100 do 150 u trecoj bas bi bilo zanimljivo;)
 
Početnik
GTI FAN je napisao(la):
To neces nigdje naci :icon_biggrin: .


tipovac je napisao(la):
apsolutno NETAČNO
zbog toga što je turbo i ima veliki Nm baš dizela može voziti bez šalatanja, po našim putevim akomotno u 3oj , gdje ćeš se moći spustit ina 50 km/h i samo dodavanjem gasa, bez šaltanja ubrzati i do 120 i više, zavisno od otora, ljetos vozio skoro non-stop u 3oj Octaviu TDI 105KS na relaciji Tuzla_more
Tu si u pravu ;) samo nije bitan turbo,turbo je tu da da dvoljan broj ks jer da ga nema taj bi motor imao npr 80 ks.Razlog su Nm koji su visoki kod tog motora zbog dugog hoda klipova te posljedicno duzeg kraka na radilici.Zato je fleksibilniji pri ubrzanju sa manjih brzina netreba manji stupanj prenosa ali ce mu zato vrlo brzo zatrebati veci stupanj prenosa jer je slab na visim okretajima.
profulo si bolan skroz
nisi u pravu, upravo TURBO upravo daje velike Nm, naravno pojačv i kS ali je prvenstveno poenta na Nm, i ne može ih stići običan motor, eto baš primjer tih auta koji mene interesuju
najbolje češ to vidjeti kod ovog primjera
Fabia 1.4 85 KS i Fabia 1.2 TSI takođe 85 KS
a može uporediti i Nm od Fabije 1.6 sa 101 KS i Fabie 1.TSI 105 KS
sve će biti jasno kao dan
dakle isto KS ali drastična razlika u Nm


dellas je napisao(la):
tipovac je napisao(la):
dellas je napisao(la):
Ne voze se jednostavno benz i dizel na isti nacin, dizel je bolji za svakodnevne voznje i visoke stepene prenosa, a ako treba da se potegnemo zna se ko je brzi. Imam ja jedan moj video(na jednom delu ima malo nizbrdice pa nije bas merodavan, znaci 80-120 4s, a realno oko 5)

http://www.youtube.com/watch?v=PcjCEqX9MCg
apsolutno NETAČNO
zbog toga što je turbo i ima veliki Nm baš dizela može voziti bez šalatanja, po našim putevim akomotno u 3oj , gdje ćeš se moći spustit ina 50 km/h i samo dodavanjem gasa, bez šaltanja ubrzati i do 120 i više, zavisno od otora, ljetos vozio skoro non-stop u 3oj Octaviu TDI 105KS na relaciji Tuzla_more

Ako malo pazljivije procitas moj post, videces da sam ja upravo to i rekao, da dizel povlaci od nizih obrtaja i da ne moras puno saltati nego ga ubacis u neki visi stepen(4-ta, 5-ta) i to je to. A ako si vozio non stop u 3-oj do mora, onda nisi presao nigde 70-80.

u suštini i nisam, to je neka prosječna brzina bila, ali kad sam htio preticat, SAMO dodam gas, on povuče, zalijepi te na sjedište, u toj istoj 3 oj brzini i za par sekundi (e to je to ubrzanje o kojem pričamo) dođe do 100-110 koliko je potrebno da lako pretekneš, sa mojim tipom, istina smo 70 KS, meni treba da dobro ubrza da bi pretekao i nema tog efekta naglog ubrzanja, nego onako lagano se on zalaufafa dok ne nekako ne dogura do potrebnih 90-110 da bi pretekao neko vozilo koje ide 70-80 po ograničenju



edoze je napisao(la):
dellas je napisao(la):
Isti slucaj je i kod mene, a petom mogu i 40km/h da vozim. Sto se dizela tice, nije mi jasna njihova prva koja sluzi da krenes 2 i po metra i ubacis u drugu...

passat,2006-ta godina 2,0 tdi 140KS,prva mu je toliko kratka da steknes osjecaj da je kao redukcija kod terenaca...ne znam cemu to,kad sam probavao od druga auto,kaze,dok krenes ubaci ga u drugu i onda pun gas...i fkt,kad sam kasnije probao malo prvu zavrtit,lete obrtaji ko ludi a ubrzanja nigdje:icon_rolleyes:
koji ce ti klinac mjenjac sa 6 brzina kad prvu ni ne koristis...

osnovno nepoznvanje tehnike
na niskim obrtajima do nekih 1200-1300 ne pali se turbina, ili ne u punom kapacitetu, odnosno ima tzv."turbo rupa" i naravno da je pri polasku ili u drugoj na tim niskim obrtajima trom, ali kad uhvati više obrtaje i turbina proradi onda povuče ko lud, pri čemu mu nije nijedan benzinac ravan, osim ako nije isto turbak
 
Član
tipovac je napisao(la):
profulo si bolan skroz
nisi u pravu, upravo TURBO upravo daje velike Nm, naravno pojačv i kS ali je prvenstveno poenta na Nm, i ne može ih stići običan motor, eto baš primjer tih auta koji mene interesuju
najbolje češ to vidjeti kod ovog primjera
Fabia 1.4 85 KS i Fabia 1.2 TSI takođe 85 KS
a može uporediti i Nm od Fabije 1.6 sa 101 KS i Fabie 1.TSI 105 KS
sve će biti jasno kao dan
dakle isto KS ali drastična razlika u Nm

Zakon fizike je nepromjenjiv

snaga je umnozak okr. momenta i broja okretaja motora.

snaga (kW)= (moment (Nm) x 2pi x brzina obrtanja (rpm)) / 60000

Nemozes imati jare i pare,okretaje i moment,visok krak na radilici i mjenjacu bez ulozene snage.Dakle ti jesi u pravu turbaci imaju veci vrsni moment ali na malom broju okretaja.Razlog malog momenta atmosferca ja to sto je on maksimalan na visokom broju okretaja,cesto preko 4000 rpm u trenutku kad je moguc jako veliki krak na mjenjacu.Skodin turbak popt dizela postize veliki moment ali na samo 1500 okretaja.Puno bolje za grada i svakodnevnicu i nebitno za utrku i medjuubrzanje sa saltanjem.Zasto benzinci sa turbom ipak postizu okretni moment na malim okretajima od atmosfersko benzinca nisam siguran,sumnjam i na produzen hod klipova.
 
Početnik
GTI FAN je napisao(la):
nebitno za utrku i medjuubrzanje sa saltanjem.Zasto benzinci sa turbom ipak postizu okretni moment na malim okretajima od atmosfersko benzinca nisam siguran,sumnjam i na produzen hod klipova.

e tu je caka, NEMA šaltanja, riječ je ovdje o ubrzanju u JEDNOJ/4.oj brzini od 60-100 km/h, pa valjda čitaš temu, i tu i jeste ta fora, što vjerovatno na 60 km/h TURBAK a i obični su negdje oko 2000 obrtaja, ali je caka u tome što je to blizu obrtaja od 1500 do 1700 , na kojima turbaci imaju najveći Nm a daleko od obrataja na kojima imaju obični, nejčešće 3000-4000 , kontaš
upravo je u tome fora !! zašto bolje ubrzavaju,
 
Član
tipovac je napisao(la):
e tu je caka, NEMA šaltanja, riječ je ovdje o ubrzanju u JEDNOJ/4.oj brzini od 60-100 km/h, pa valjda čitaš temu, i tu i jeste ta fora, što vjerovatno na 60 km/h TURBAK a i obični su negdje oko 2000 obrtaja, ali je caka u tome što je to blizu obrtaja od 1500 do 1700 , na kojima turbaci imaju najveći Nm a daleko od obrataja na kojima imaju obični, nejčešće 3000-4000 , kontaš
upravo je u tome fora !! zašto bolje ubrzavaju,
Ne ubrzavaju bolje.Ovdje je tema ubrzanje 60-100 maximalno,dakle mema veze u kojoj je auto brzini a u tome ce biti jednaki 2 motora iste snage bez obzira na max moment i turbo , samo sto to atmo benzinac najbolje odradi u 3oj a npr turbo dizel u 4 oj brzini jer je to podrucje niskih okretaja.Ako ti je izvor informacija npr zeperfs gledaj menduubrzanje npr 80-120 mini a ne 80-120en 4.

Primjer
http://www.zeperfs.com/duel385-387.htm

Kao sto vidis otprilike su podjednaki na 402m cak je u medjuubrzanji 80-120 min malo brzi benzinac iako je u dizela puno veci okretni moment i ima puno bolja medjuubrzanja u 4 i 5 brzini ali nije brzi od benzinca u medjuubrzanju kad se oba saltaju kako spada jer benzinac bolje ubrzava u 3oj :) Pisali smo dosta o tome vec.
 
Početnik
haloo, JA sam otvorio ovu temu i POGLEDAJ prvi post, sve će ti se uostalom kazati
auto-stručni časopisi dakle broje ubrzanje u 4. ili 5. od 60-100 a ne ko prije stigne šaltajući, to ostavi za mahale ili za ulične utrke

jesi li ti nepismen, taj link što si dao (i to je moj prvi link za tu stranicu) gdje se upoređuju golf benzin i dizel
POGLEDAJ rubriku 80-120 (nažalost nema 60-100, vjerovatno smatraju nepotrebnim za ovako snažna auta)
jel piše
u 4. brzini benzinac 8,8 sec /TDI 6,7 sec !!!
u 5.brzini benzinac 11 sec/TDI 8,3 sec !!!

ponavljam tako mjere i auto-časopisi
te ulične utrke sa tim ko će prije doći do veće brzine šaltajući kad god ko želi ostavi znači za ulične utrke, uostalom to je u kategoriji ubrzanja 0-100 koje se navode za svako auto, i kad se gleda što prije doći do 100tke, gdje će Lamborđini to obavit u PRVOJ brzini, ne mora se ni šaltat
 
Član
Uh sto je gore napisao Shurda GSI sto se nalupaste gluposti na temi.

Neznam jesi li ti nepismen ili bas nista ne kontas.Na ovom linku na 402 oba golfa idu 16,1 a 80-120 benzinac ide 5,7 a dizel 5,8
80-180 benzinac 24,8 a dizel 25 sec.

Dizel je brzi samo u 4 oj na 80-120 jer je to podrucje niskih okretaja a u 3 oj visokih pri toj brzini pa treca vise pase benzincu.
Jesi li mozda bez ruke pa ti se neda saltati brzine ili sto :icon_question:
Na drugoj stranici teme Porshefan daje usporedbu BMWa 325i kocke i Golfa 5 2.0 tdi i kao izvodi zakljucak da je Golf brzi a BMW ga doslovce jede za veceru.Kao sto se vidi Bimer ide 400m za 15,6 a golf tdi 17,4.Bimer ubrzava 80-120 za 4,8 sec a Golf za 6,6 sec.Bimer ga jede za veceru doslovce.

Npr 120-150 u 4oj bi bio brzi benzinac jer je to isto podrucje visokih okretaja,kapito.

Trebas razumjeti da 190 Nm na 4800 rpm moze obaviti isti rad u istom vremenu kao 320Nm pri 1900 rpm.Izracun kaze da oba motora imaju istu snagu oko 150 ks a ostalo je stvar duzine i stupnja tj kraka mjenjaca.
 
Član
A šta ti onda u stvari hoćeš da dokažeš i pokažeš, ne kontam te ni ja, a očigledno ni drugi?
Dizel i benzin su 2 različita tipa motora, TDI je elastičniji i ima veći obrtni moment, to i baba zna. U svakoj usporedbi elastičnosti u određenoj brzini sa nižih obrtaja pobjeđuje dizel. Idiot vidi da je to očigledno. U čemu je onda poenta teme ako ne dozvoljavaš da ti se kaže da se dizel i benzin ne voze na isti način?
 
Početnik
odgovorio sam, ili je neko izbrisao post ili nije prošao
nemam namjeru ponovo pisat, pobrko si kruške i jabuke
ne mjeri se ovo ubrzanje 60-100 sa šaltanjem nego u jednoj brzini
 
Član
tipovac je napisao(la):
odgovorio sam, ili je neko izbrisao post ili nije prošao
nemam namjeru ponovo pisat, pobrko si kruške i jabuke
ne mjeri se ovo ubrzanje 60-100 sa šaltanjem nego u jednoj brzini
Kao sto vidis mjeri,80 a 120 min.To ti je sa saltanjem :) i to je najbitnje.80-120 en 4 je mjera flexibilnosti a ne ubrzanja.

Evo ti i dokaza BMW 325i e30 vs Golf V 2.0 TDI link koji je Porshefan stavio na stranici teme br 2

http://www.zeperfs.com/en/duel916-1200.htm

Kao sto vidis na dnu stranice ACCELERATIONS je na strani BMW a FLEXIBILITY na strani Golfa sto je on lukavo isjekao :)
 
Član
I dalje te ne razumijem. Ako ćemo bez šaltanja, ja ću drugom da vozim od 60-100, a sigurno ne četvrtom ako mi je bitna brzina.

PS. Nisi mi odgovorio na pitanje.
 
Početnik
OggyBoy je napisao(la):
I dalje te ne razumijem. Ako ćemo bez šaltanja, ja ću drugom da vozim od 60-100, a sigurno ne četvrtom ako mi je bitna brzina.

PS. Nisi mi odgovorio na pitanje.
haloo čovječe, ne možeš ti mijenjat standarde koji s primjenjuju
a oni kažu da se to mjerenje vrši u ISTOJ brzini 4. ili 5.oj
dakle voziš u 4. do 60 a onda ubrzavaš u ISTOJ brzini do 100 km/h

to što ti petljaš to je klasično ubzanje od 0 do 100 kad nije bitno sa kojom ćeš brzinom prije doći do 100, lambordžini će u PRVOJ za 3 sekunde, ti možda crkavajući šaltajući sa trećom
dalje kad voziš lagano u 4.oj nekih 60-70 i onda odjednom ti se ukaže prilika za preticanje, ti češsa svojim benzinecem morat ušaltat u nižu brzinu, dodavat gas da bi pretekao, ljudi sa turbacima jednostavno samo dodaju gas, zalijepi ih za sjediše, ostave i tebe i onog što pretiču, a ti šaltaj i dalje

dal se ovo može skontat više


GTI FAN je napisao(la):
tipovac je napisao(la):
odgovorio sam, ili je neko izbrisao post ili nije prošao
nemam namjeru ponovo pisat, pobrko si kruške i jabuke
ne mjeri se ovo ubrzanje 60-100 sa šaltanjem nego u jednoj brzini
Kao sto vidis mjeri,80 a 120 min.To ti je sa saltanjem :) i to je najbitnje.80-120 en 4 je mjera flexibilnosti a ne ubrzanja.

Evo ti i dokaza BMW 325i e30 vs Golf V 2.0 TDI link koji je Porshefan stavio na stranici teme br 2

http://www.zeperfs.com/en/duel916-1200.htm

Kao sto vidis na dnu stranice ACCELERATIONS je na strani BMW a FLEXIBILITY na strani Golfa sto je on lukavo isjekao :)

ne mogu da vjerujem da si toliko nepismen
pa primejr koji navodiš te potpuno OBARA i to totalno, jer je BMW jači za 30KS ima 171 golf samo 140 ali ga odere baš na ovom ubrzanju u 4.oj od 60-100 km/h, pa našao si baš pravi primjer koji potvrđuje to što pričam, dakle
60 to 100 in 4:
golf 6,3 sekunde !!!
bmw 9,6 sec !!!!!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top