Scenic ne vuce uz brdo,pali se lampica na sredini konzole, promijenjen MAF

Scenic ne vuce uz brdo,pali se lampica na sredini konzole, promijenjen MAF

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
RE: Scenic ne vuce, padaju mu obrtaji, trazim polovan MAF, turbina se ne cuje

evo imao sam isti isti problem sa astrom G i u pitanju mi je bio magnetni ventil zbog njega je auto bilo nula jer on pali turbo...
 
Član
RE: Scenic ne vuce, padaju mu obrtaji, trazim polovan MAF, turbina se ne cuje

menso je napisao(la):
evo imao sam isti isti problem sa astrom G i u pitanju mi je bio magnetni ventil zbog njega je auto bilo nula jer on pali turbo...
haj mi molim te objasni gdje se nalazi taj magnetni ventil i sta se sa njim treba uraditi, ocistiti ili mijenjati.
Evo sada mi raja prica na poslu , voze volva da imaju isti probelm i majstori im rekli da ova auta nisu za gradsku voznju i da se mora sa njima izlaziti na autoput i da ih treba propuhivati.
Ne mogu vise da budem pametna. Moj majstor mi ne da da skidam katalizator nego da opet dovucem auto pa da ga pregleda..ne mogu biti pametna. Znaci nakon mijenjanja mjeraca protoka zraka i jednog propuhavanja auto je bilo OK oko mjesec i pol dana i sada se sve vratilo na pocetno stanje.
 
Član
RE: Scenic ne vuce, padaju mu obrtaji, trazim polovan MAF, turbina se ne cuje

Deyo je napisao(la):
Čuj ne da ti... je li tvoje auto ? 20KM je skidanje.
Ma jasta nego je moje auto ali sve kontam je li to 100% jer on kaze da je skidao prvi put kada sma imala ovaj problem prije mjesec i pol dana i kaze da mi je katalizator OK pa sada sve kontam mozda je upravu,a aovako kada cujem price okolo od ljudi sa istim problem i kod sviju problem katalizator bas ne znam sta da radim.
Moze li se katalizator skinuti kao odvrnuti ili se bas mora izrezati.
Ako se moze odvrnuti da sama probam to skinuti, dignem auto na dizalice pa da probam provozati??
Nemojte zamjeriti ako je pitanje glupo ali sa ovim svojim autima sam svasta nesto naucila i ne bi mi bilo tesko pokusati sama saznati u cemu je probem ali normalno uz neciji savjet i pomoc:)
 
Član
RE: Scenic ne vuce, padaju mu obrtaji, trazim polovan MAF, turbina se ne cuje

Taj ti se ventill nalazi kod mene na astri sa lijeve strane motora odmah ispod senzora protoka zraka i mora se mijenjati najvjerovatnije jer kad ode ode i kod mene je bio otisao i kupio sam polovan 100KM a nov je 300KM, a ne znam gdje je na renaultu pogledaj mozda je na istom mjestu...
Pogledaj temu -Slabo vuce-pomagajte- i na 3 stranici ces vidjeti kako izgleda taj magnetni ventil odnosno ventil turbine jer ja ne znam postaviti sliku...
hajd pa kad pogledas javi...
>>>>A skidaj i katalizator to ti je najlakse provjerit mozda je i do njega ko ce znat.<<<<<
 
Član
RE: Scenic ne vuce, padaju mu obrtaji, trazim polovan MAF, turbina se ne cuje

menso je napisao(la):
Taj ti se ventill nalazi kod mene na astri sa lijeve strane motora odmah ispod senzora protoka zraka i mora se mijenjati najvjerovatnije jer kad ode ode i kod mene je bio otisao i kupio sam polovan 100KM a nov je 300KM, a ne znam gdje je na renaultu pogledaj mozda je na istom mjestu...
Pogledaj temu -Slabo vuce-pomagajte- i na 3 stranici ces vidjeti kako izgleda taj magnetni ventil odnosno ventil turbine jer ja ne znam postaviti sliku...
hajd pa kad pogledas javi...
>>>>A skidaj i katalizator to ti je najlakse provjerit mozda je i do njega ko ce znat.<<<<<

sad cu pogledati. Molim te reci mi kakva ti je potrosnja bila jer se meni pravo povecala na 10l a prije je trosio 7,7
 
Član
pa dobro potrosnja mi se malo povecala jer sam ga ja tjerao na silu a i mora malo se povecat postrosnja jer je autu teze..
 
Član
Evo sada sma pricala sma majstorom na tel o rom magnetnom ventiliu i katalizatoru. Kaze majstor obzirom da ja ne prelazim puno KM do 20 Km na dan da se bas katalizator nakon jednog procepljavanja ne moze bas tako lako opet zacepiti, tako da je to odbacio. Provjerio je prosli put taj magnetni ventil i kaze da je to uredu. Sada sumnja na EGR jer taj EGR je vec jednom drugi majstor cistio i rekao da je pri kraju i da ce ga najvjerovatnije trebati mijenjati mada mi moj majstor kaze da ne vjeruje da cu ga morati mijenjati nego ce ga na neku masinu prikljuciti da nesto proba...a do tada cu pojesti i ruke i noge:)
 
Član
samo ti probaj sa istog renoa taj ventil pa onda vjeruj majstoru a vidi i egr ja sam svoj cistio i osjeti se znatno je bolje...
 
Član
Zdravo ako mogu dam savjet sa moje taceke gledista na tvoj problem sa senikom

po mom misljenju glupost je skidati katalizator jer je nemoguce da ima toliko zacepljene da ti toliko gusi auto koliko ti kazes znaci da je zacepljen i toliko imala bi problem i na radu u mjestu
drugo velika vjerovatnoca je da taj MAF senzor koji si vec ugradila opet ponovo lazira protok zraka usljed cega ti osiromasuje smjesu i imas slabu vucu
na turbo punjac nemoj ni pomisljati to je 1,9 motor i on moze da vuce i bez turbine bez ikakvih problema uz neko normalno brdo (nekazem da nema sfrhu i da nije bitna ali za laganu voznju i manje uspone neznatna je pomoc turbine

ako ti se pali lampica na sredini table kako si rekla i prije sam njegdje procitao da si sipala ATF ba da je bilo boljih rezultata obavezno kontrolisi pumpu visokog pritiska
to ti moze biti osnovni faktor tvog problema
a taj poso mozes samo povjeriti majstoru za pumpe visokog pritiska

uz sve to ponovo provjeriti MAF senzor za reno je jako bitno da taj dio bude orginal ili barem jako dobra zamjena
 
Član
besha je napisao(la):
Zdravo ako mogu dam savjet sa moje taceke gledista na tvoj problem sa senikom

po mom misljenju glupost je skidati katalizator jer je nemoguce da ima toliko zacepljene da ti toliko gusi auto koliko ti kazes znaci da je zacepljen i toliko imala bi problem i na radu u mjestu
drugo velika vjerovatnoca je da taj MAF senzor koji si vec ugradila opet ponovo lazira protok zraka usljed cega ti osiromasuje smjesu i imas slabu vucu
na turbo punjac nemoj ni pomisljati to je 1,9 motor i on moze da vuce i bez turbine bez ikakvih problema uz neko normalno brdo (nekazem da nema sfrhu i da nije bitna ali za laganu voznju i manje uspone neznatna je pomoc turbine

ako ti se pali lampica na sredini table kako si rekla i prije sam njegdje procitala da si sipala ATF ba da je bilo boljih rezultata obavezno kontrolisi pumpu visokog pritiska
to ti moze biti osnovni faktor tvog problema
a taj poso mozes samo povjeriti majstoru za pumpe visokog pritiska

uz sve to ponovo provjeriti MAF senzor za reno je jako bitno da taj dio bude orginal ili barem jako dobra zamjena
Hvala ti puno na ovako dobrom postu i objasnjenju. Meni sve ponovo lici na MAF jer auto se isto ponasa kao i prvi put. Ovaj dio koji sma uzela je identican onom koji je bio u autu i imam garanciju na njega godinu dana ali ne mogu da vjerujem da on tako lako ode i mislim da ga nesto zezne. Kada sma taj MAF napravial amjstor iz reno servisa mi je rekoa da mi je otisao neki elektroventil za visok pritisak na bosh pumpi i mislim da to bas ima veze sa onim sto si mi pisao ali eto kao taj ventil nije toliko bitan oa neka to sada stoji (tako rekao majstor) pa nisam nista ni radila po pitanju tog ventila jer kaze i on je skup. Sad on sumnja na taj EGR ventil ali taj ventil je ciscen i ne vjerujem da je do njega. Sve mi nekako ima smilsa nakon tvog posta jer bas da se taj MAF tako lako zacepi nema mi logike. Imala sam corsu i jednom sam joj promijenila MAF i skinula katalizator i za tri godine nikad nisma imala problema.
 

MTR

Član
svi oni sumnjaju , kontaju ovo ono , ustvari niko ti problem ne zna rijesiti !!!!

regulator pritiska jeste skup , ali i vrlo bitan u cijelom sklopu dobavke goriva i procesa ubrizgavanja i paljenja .
ako se ne varam kod tebe je common rail pumpa koja radi na pritisku ( 1200-1600 bara ) , ako pritisak u sistemu opadne , drugi dijelovi sistema pokusavaju da to kompenziraju . Izgleda jednostavno ali je to u principu zahebata masinerija tako da kad odvezes auto mehanicaru koji je glup i za kojega na motoru postoji samo bregasta,klip i MAF senzor od tog posla nema nista .
Po meni , majstor kojem odvezes auto bi trebao ici sklop po sklop dok ne nadje pravi problem , tj. u prevodu ako das 20KM za pregled reci ce ti da ti ne radi sijalica - plati malo vise i rece ti dje se Aladin i 40 razbojnika skrivaju :D

Sta kaze dijagnostika ( ne ova sto skines sa interneta - nego oridjidji u ovlastenom servisu ) ???
 
Član
Ma ti si naletila na pogresnog majstora, to sto se tebi sad desava su svakodnevni problemi, mogu ti preporuciti pravog majstora koji uz to nije supak i nije tako skup.
Ako ti ne izbacuje gresku na dijagnostici velika je mogucnost da je opet maf, samo ne znam koji je princip na renou ali meni na fiatu 1.9JTD kad iskopcas maf senzor auto uzima srednju vrijednost i radi bey njega, doduse nesto malo vise cadi i trosi ali to je neznatno, odlicna zamjena dok ne nadjes drugi.

Ako si zaintresovana javi se na P.M. mislim ipak da ti je glavni problem u majstoru.... pa nije avion da se mjesecima j*..es oko nekih j*enih sitnica.
Isto ti mogu reci da su te masine jako osjetljive na gorivo i da su dizne bolna tacka.
Pogledaj da ti kutija filtera zraka nema gdje kakvo ostecenje pa da na njega ulazi prljavstina i ostecuje Maf senzor.
 
Član
Deyo je napisao(la):
Pa idi na dijagnostiku vidi da li prima dovoljno kila vazduha, on se ne začepi, eventualno se zaprlja ili crkne skroz, već on zatvara klapnu i tim reguliše protok vazduha u motor ( tzv protokomjer ) i samim time smjesu goriva i vazduha.
Probaj auto bez MAF senzora tj kad je klapna otvorena skroz. EGR ventila vraća izduvne gasove u motor da se auto brže zagrije kad je hladno, ako je otvoren on nastavi da vraća vruć zrak čime se gubi na snazi, pogotovo uzbrdo. Kada se auto ugrije njemu treba hladan zrak, da izvuče najbolje performanse.

PS ... nisi ti otišla ni M od Majstora ;)
Mene vise moj zeludac boli od ovog auta a da ne spominjem da muzu krv pijem na slamku. Prvo vozila u jedan servis kazu EGR, pa ga ocistili, ali auto bilo jos gore, pa drugi Renault servis i bio je kod njih 3 dana da bi nakon toga auto bilo 100 puta gore i dobila sam dijagnostiku MAF. Kupim MAF promijenim opet s elampica palil, kazu propusi auto, odem propusem i sve ok mjesec dana i opet sve ispocetka.
Ako imate dobrog majstora za Renault javite bicu Vam zahvalna.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top