Poliranje

Poliranje

Član
OggyBoy je napisao(la):
Nije mi jasno samo zašto ćeš to sam da radiš ako je on sfušerio:icon_question:

Ma cale je isao po auto ja sam bio u gradu, pa sad ne bi da se prepirem, sta je tu je... probacu nesto da uradim...nije to ni sad toliko primetno ali mi ide na zivce,posto auto uvek drzim da bude tip top :)
 
Član
djuka91 je napisao(la):
OggyBoy je napisao(la):
Nije mi jasno samo zašto ćeš to sam da radiš ako je on sfušerio:icon_question:

Ma cale je isao po auto ja sam bio u gradu, pa sad ne bi da se prepirem, sta je tu je... probacu nesto da uradim...nije to ni sad toliko primetno ali mi ide na zivce,posto auto uvek drzim da bude tip top :)

Nije to prepiranje.
Majstor koji i najmanje drži do sebe i ugleda, prvo, ne bi isporučio takav auto i ne bi dozvolio da takav auto izađe iz garaže.
Drugo, ako nije prošlo mnogo, tek koji dan, a i da je više, on bi sam trebao istog momenta da se 'vati posla i to sredi.
Obraz se u trenutku gubi, a godinama stiče.;)
 
Član
Neces ti to moc rucno ispolirat najbolje ti je ako imas od nekog posudit masinu pa sa njom odradit
 
Preporucio bih ti vodeno poliranje.. Ako hoces da ga ispoliras kako treba, koristi grubu 3M pastu-grubu spuzvu, srednju 3M pastu i finu pastu i finu spuzvu.. i bice :cool:
 

MTR

Član
samobahato je napisao(la):
Preporucio bih ti vodeno poliranje.. Ako hoces da ga ispoliras kako treba, koristi grubu 3M pastu-grubu spuzvu, srednju 3M pastu i finu pastu i finu spuzvu.. i bice :cool:


a sta ti je ovo , i na koje grube mislis ?? , 3m ima siiiiirok spektar pasti i nacina aplikacije
 
Član
Jel ima neko strucan da moze odvojiti vremena da mi objasni kako ispolirati auto? Znaci od pocetka do kraja. Nisam do sad nikad radio, uzeo sam masinu za poliranje http://static.limundoslike.com/slika-Ma ... 88h216.jpg ovakva. Ima mi jos nekih ostecenja na autu, il od udara od kamena ili neko parno, obio i sl. I na mjestu kod blatobrana kao koroziralo. Pa me i za to zanima kako odraditi dobro skinuti pa gitovati, pa preci sprejom i zastitnim lakom. Ako moze neko, bio bi zahvalan. Golf 4 je u pitanju. Pozdrav
 
Član
Nije ta, ali je slicna. Nemam druge nit mogucnosti za nesto vise. Ako imas da mi poklonis bolju bujrum. Ako ne molio bi ako ima neko da mi objasni kako ovo uraditi?
 
Član
Ma razumijem. Za tako kvalitetno treba i mnogo para. Za nesto bolje bi sigurno dao i strucnima da odrade posao. Ali ova poliranje po 80-ak maraka sto ovi rade, ne koriste nista bolje.
 
Super Moderator
a imas drug sve u ovoj temi o poliranju procitaj.. nema tu u biti puno pametovanja sto se tice toga ''kako'' se polira auto, al treba znati :) ne mozemo ni ti ni ja ispolirat auto kao neko ko to radi i ko ima puno iskustva djaba ti i masine i polir paste itd, al probaj zasto ne, samo oprezno da ne bi jos gore napravio :)
 
Član
Ma citao sam vec, al kad bas nemam nikakvog iskustva s tim. Koliko treba povlaciti preko, onda koje paste koristiti, sta prvo. Pitam od osnovnog sve. Da to koliko toliko na nesto lici.
 
Kreni citati ovu temu ispocetka i sve postove sto je MTR napisao u vezi poliranja. Ono sto ne znas - proguglaj.
Prvo pitanje (nakon sto sve iscitas) tj zadatak koji trebas uraditi je vidjeti u kakvom je stanju lak na autu kojeg zelis "polirati". Da li na njemu ima holograma, swirl-ova, rds a (detalji na google-u)... ?
Prema stanju laka ces i preduzimati buduce korake.
Neke "ogrebotine" ce mozda biti potrebno uklanjati prvo vodobrusnim, sto je opet prica za sebe.... Neke se i ne mogu bez ponovnog farbanja/lakiranja...
Za svako ostecenje imas 100001 tutorial na youtube-u, googleu i mnogim poznatim detailing site-ovima (dovoljno je ukucati car detailing na google-u i izbacit ce ti more detailing sajtova).
Sve i kad "izucis" osnovne pojmove, pregledas/procitas 100001 tutorial, pogledas slike radova drugih ljudi, sve to nije dovoljno jer ti nedostaje ALAT. Prvenstveno mislim na rottary ili D/A masinu koju (kvalitetnu-Makita, Flex, Mirka, Rupes, 3M, Meguiars, Dodo Juice) ispod 300-400km (realnije bi bilo 500-600+) i ne mozes nabaviti.
U zavinosti od ostecenja, primjenjuju se i razliciti "preparati".
Kod "nas" su najcesce to 3M paste (do kojih je i najlakse doci, ali vjerujem i da nema potrebe za bilo kojom drugom jer oni koji znaju s njima - nema mane) koje su danas vrlo "jednostavne" za pocetnike i smislu da njihovu "ABRAZIVNOST" tj CUT opisuje cep na njihovoj boci.
Najabrazivnija je ZELENA pasta (guglaj za sta se primjenjuje), zatim ZUTA i PLAVA. 3M je za te paste uskladio i pad-ove tj podloske (ne radi mi mozak za nazive obzirom da je 5ujutru) prema pasti (plavi pad za plavu pastu, zuti za zutu itd itd).
Iskusni/Profesionalci kombinuju razlicite pad-ove i paste i postizu fenomenalne rezultate.
Pored 3M-a masa raje koristi i Meguiars proizvode / konkretno paste (ima ih MILIJARDU), a dobrim su se pokazale (tudja iskustva) i Scholl polir paste.

Ta tvoja masina je za nanosenje voska ili sealanta i to je to. Ni za sta drugo.

Pored same polir masine neophodno je i dobro osvjetljenje jer odredjene nedostatke na laku (npr holograme) je moguce primijetiti samo pod odredjenim uglom (ili kako mnogi kazu "na suncu"), a upravo to i omogucava dobro/kvalitetno osvjetljenje.

Uciti mozes tako sto ces kupiti neku jeftiniju polir masinu (npr LUX ili sl ali obavezno sa regulacijom) i neku haubu nabaviti na otpadu i onda se praxati prije nego pocnes igrati se po svom (ili tudjem :D) laku.

Svemu ovome prethodi PRAVILNO pranje/dekontaminacija/gliniranje auta (a sam postupak mozes proguglati).

Nakon poliranja ( u zavisnosti od stanja laka i samog odabira preparata...da li ce biti one-step polishing ili "multi" step), slijedi nanosenje sealanta ili voska, ili oboje.


Suma sumarum, preskup sport.
Za dobre rezultate su potrebna poprilicno skupa sredstva (recimo 3M ultrafina je boca 80ak KM, glina je 40-ak km, lubrikant za glinu 20-ak km, dekontaminacija tipa ironx ili sl 30ak km, bolji sealanta 60+km, neki panel pot dodo juice voska je 20ak + km / ili umjesto sealanta + waxa moze i keramicka zastita-100tinjak km, kvalitetne buffing krpe ispod 7-8km nema, a za cijeli auto ti treba dosta komada) i alat i dosta iskustva, ali je zato konacan rezultat SAVRSENSTVO.
A da bi to savrsenstvo i ostalo, neophodno je nakon kvalitetno odradjenog poliranja i zastite, u buducnosti koristiti kvalitetna (samim tim i skuplja) sredstva, i nauciti kako prati tj. odrzavati auto.

PS O mjeracu debljine laka ne zelim ni govoriti jer ga ni sam nemam, ali za nekoga ko se ozbiljno misli posvetiti detailingu smatram da je neophodan.
 
Poslednja izmena:
Član
Ma citao sam vec, al kad bas nemam nikakvog iskustva s tim. Koliko treba povlaciti preko, onda koje paste koristiti, sta prvo. Pitam od osnovnog sve. Da to koliko toliko na nesto lici.

dzabe si kupio masinu a ni paste nisu jeftine +

za to treba ISKUSTVO. kolko god da ti netko objasni, neces nista napraviti.

moze biti samo stete
 
Top