Otvoreno Prvenstvo BiH 2009 - Mostar II (26-27.09.2009)

Otvoreno Prvenstvo BiH 2009 - Mostar II (26-27.09.2009)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Alen_P je napisao(la):
Evo i od mene komentar...
Organizacija 10+, mali problemi sa obezbjedjenjem (malo ljudi iz sigurnosti, mnogo bezobraznih gledalaca )..
Džigera 10+, vodio kao i prošli put bez veće greške, uz zahebanciju i smijeh napravio pravu atmosferu..
Takmičari 10+, svi su bili za 10, naročito momci koji su imali problema sa vozilima ( Alen Maljić, Mrvica, Pliska, momak sa Mantom itd itd)..
Jedinu zamjerku imam za vašeg kolegu koji je vozio Safety car i Golfa 1 na trkama, koji se ponašao malo "bahato", kao neki razbijač, mada kad uzmemo u obzir organizaciju i pritisak na organizatore utrke nemožemo mu zamjeriti...
Ja, učestvovao dva dana, prvi izgubio od Topića kojem ovim putem čestitam pobjedu, a još više ćerkicu ( da je živa i zdrava, i da bude bolja od oca :lol: )..
Sa obzirom na to da sam auto spremao par mjeseci, slabo kretanje i vožnja, slikovi vrte ko ludi.. Kako je SM Chiptuning uradio čip, imam problema sa trakcijom :lol:. Drugi dan sam se popravljao iz vožnje u vožnju, i na kraju sam sveo auto na ono vrijeme koje mi je bio i cilj od kako sam kupio auto. 320 KS i 13 sec na 402 :D

I još čestitke svim pobjednicima, svim učesnicima takodje...

P.S. VELIKA ZAHVALNICA EKIPI IZ SMCHIPTUNING-a I AUTOSERVISU "SPORTCAR" KOJI SU MI POMOGLI DA NAPRAVIM REZULTAT KOJI MI JE BIO I CILJ

da te jos vidimo u Osjeku i to bi bio vrh ;)
 
Član
I ako moze organizaciji zamjerka.....NAPRAVITE VECU PLAYLISTU postane kao ispiranje mozga onih malo pjesama sto se stalno vrti jos sam ja bio od 7 ako ne i ranije na pisti!!!:lol::lol::lol::lol:
Ako treba sledeci put vam ja doniram USB pun muzike i opleti.....
Salu na stvanu svaka vam cast i hvala na onakvom SR
 
Član
turbina je napisao(la):
GocaS6 je napisao(la):
Parovi se slažu prema vremenima znači najbrži sa najsporijim iz klase i tako sve do finala, i to da znate da mi ne dođete drugi put kako mene s ovim kako mene s onim :icon_eek:

A moze li pitanje zasto je bas tako ? Nije li to malo nefer prema ljudima koji imaju slabija vremena u klasi ? Mislim, ako vozis 16,8 da te odmah u startu zakaci neko ko je sposoban voziti 16,1 (a vjerovatno i nize, posto su ljudi koji voze nisko u klasi obicno sposobniji voziti i brze od klase u kojoj voze) i odmah te u startu izbaci.
Ta varijanta slaganja parova definitivno odgovara organizaciji jer se puno brze ciste parovi ali nije li sa aspekta neke zabave, postenja, za publiku neizvjesnijeg ishoda, bolje slagati parove sa pribliznim vremenima i malim razlikama ?

Takodjer, neki prijedlog za buducu organizaciju, znam da se ovo pitanje uvijek povlaci ali mislite li sta poduzeti sa ljudima koji kalkulisu obzirom da ih je sve vise ? Sada u Mostaru je to bas doslo do izrazaja.... Bilo je ljudi za koje svi znamo da su sposobni voziti klasu 14 a prijavljivali su i vozili cak u klasama 17 i tamo bukvalno razguljivali ljude koji su vadili dusu svojim autima da bi postenim putem pokusali napraviti neki rezultat u svojoj klasi :icon_question:
Mislim da ovo kalkulisanje prilicno i sve vise ubija cari i neizvjesnost potezanja na SR-u i licno bi uveo diskvalifikaciju ili prebacivanje u brzu klasu odmah po primjecivanju da takmicar koci ili pusta gas.

OK u situacijama kada neko najbolje vozi npr 15,5 i vise pa prijavi klasu 16 al nije OK kada neko prijavi neku klasu a sposoban je voziti sekundu pa i vise od klase koju je prijavio...

Za organizaciju svaka cast, pobrinuli ste se fakat za sve ! Jedino bi predlozio ad iduci put rasporedite nekoliko kanti za smece u predstartnom prostoru i pored staze. Licno nisam imao gdje da bacim smece osim da ga skupljam pored auta pa kasnije nosim sa sobom a nije svako ko ja, neko ga jednostavno baci i ostavi...

Kalkulisanja će uvijek biti to nitko ne može spriječiti, samo toliko koliko ti kažeš da je bilo baš i nije. Postoji jednostavno pravilo da vozač ne smije probiti dvije klase (a oni koji voze 17 a mogu 14 to moraju da urade kad tad pa makar u finalu!) i vjeruj mi da je bilo bar 10 auta koja su diskvalificirana zbog probijanja dvije klase!

Što se tiče slaganja parova ne čini li se nelogičnim i nepoštenim da odmah u 1. krugu voze auta koja idu 15.1 i 15.2 a s druge strane 15.8 i 15.9? I da se u finalu nađu 15.1 i 15.8??? Nemoj biti smiješan.

Onaj ko ne može voziti brže od 15.8 ne treba da vozi klasu 15. Organizaciji potpuno svejedno koji parovi voze, ali sa aspekta vozača je PUNO pošteniji ovakav sustav slaganja na kojem smo mi inzistirali!

A vreće za smeće... dovraga znao sam da smo nešto zaboravili :icon_biggrin:...
 
Član
turbina je napisao(la):
SM chip tuning je napisao(la):
pa slaganje paraova na osnovu brzi-sporiji i jeste borba protiv kalkulacija jer onaj ko najbrze vozi u krugu ako nema para bude lucky winner a ako i nije najbrzi a ima dobro vrijeme u klasi onda dobije najsporijeg iz klase i to mu je na nekin nacin nagrada i motiv da i dalje vozi nisko u svojoj klase jer ce mu biti lakse u svakom sledecem krugu.

Onaj ko nemoze voziti nisko u klasi nema sta ni da se trka i nema sta ni da ocekuju i to je EXTRA i odlicno pravilo i veoma je fer.

Slazem se jednim prvim dijelom tvog posta i ima smisla ali, da li je fer kada neko posteno sa reakcijom pravi vrijeme na dnu svoje klase (na primjer 16.1) a izbaci ga auto koje sa reakcijom vozi na dnu brze klase od one u kojoj se takmici (na primjer pravi vrijeme 15.1) ? Vjerujem da ces se sloziti sa mnom da nije.
Ipak, tih primjera je bilo dosta sada u Mostaru. Naravno, nije mi namjera da prozivam ljude koji tako kalkulisu, imaju pravo na to i pravila im to dozvoljavaju, znam takodjer da je tesko, i kao organizator, pogoditi koliko je neko zaista sposoban voziti ali mislim da bi se slicne situacije trebale barem malo vise pokusati onemoguciti u buducim organizacijama. ;)

Evo da i ja malo pojasnim situaciju oko ovoga pitanja. Vječno pitanje u sportu bilo koje vrste. Kalkuliranje!!!!!
Kalkuliranje uništava sport, pa i automobilizam gubi s jedne strane čar zbog toga, ali....
U ovoj grani autosporta sam od 2004. Pravila i pravila se promijenilo od početaka. Ovo sada je ipak najrealnije riješeno utrkivanje. Kad se stvore pravila, u primjeni uvijek postoji tendencija korištenja rupa i manjkavosti u pravilima da bi se ostvario što bolji rezultat.

Ali u ovom sportu nije dobar rezultat kada ti auto ide recimo 14,2 a ti voziš 16 klasu. Meni bi osobno bila sramota voziti u toj klasi kada svi vozači koji me poznaju da vozim 14,2. Cilj mi je uvije bio biti što brži. Brzina je ulaganje u auto i drago ti je da si postigao cilj svojim trudom i ulaganjem.
Ljudi koji kalkuliraju uvijek će biti, a meni osobno dok sam aktivno vozio NAJSLAĐA pobjeda je bila protiv likova koji su kalkulirali. Stariji trkači će znati MIkija iz Zg koji je vozio crvenog golfa I i koji je vozio nekih 12,6. A vozio bi u klasi 14. Meni je osobno najveći izazov protiv njega bilo kako ga izbaciti. Znam da je brži i da ga ne mogu pobijediti, ali mogu ga izbaciti ako ga nacuckam da visi na 14,0 pa ga isfolirati da probije klasu. E to je odličan osjećaj vjerujte mi. I nasjeo je par puta. To je isto užitak.

Ako se želite utrkivati sa pobjedničkim rezultatom onda morate visiti na vrhu klase, što znači stalni rizik da probiete. Ako ne dirate auto do utrka i ide koliko ide onda vam smetaju ti kalkulatori. Ali potrudite se da se ubrzate na vrh klase i onda vam neće smetati ni kalkulatori ni pravilo najbrži najsporiji.
Samo da znate, jako je teško kalkulirati ako ne poznaješ jako dobro mogućnosti svog auta. A poznavati svoje auto je isto tako jako dobro.

Uglavnom ovo je zasada najrealnije pravilo: najbrži - najsporiji. Kao organizatori želimo da nam u finalu budu najbrža auta, a ne da se sporiji provlače do finala i onda u finalu budu na sramotu sebe i nas ostavljeni 20-30 metara od spremnog vozača.
Sve ne možemo zadovoljiti, ali ipak više volim da su zadovoljni pravi vozači koji se spreme za utrku, nego foliranti koji se samo žale na sve i svašta a ništa ne žele uraditi da postanu bolji i najbolji u svojoj klasi. Jer kad postaneš najbolji u klasi, onda poželiš preći u bržu klasu i tako napreduješ ti i ovaj sport. Zato imamo sve brojnije i kvalitetnije brže klase.

sreto je napisao(la):
GocaS6 je napisao(la):
A vreće za smeće... dovraga znao sam da smo nešto zaboravili :icon_biggrin:...

Ma nije bitno svejedno su cigani sve pokupili na kraju :lol:
Btw. vreće su bile kupljene samo što su neki radnici bili prelijeni da ih odnesu dalje od šatora i šanka.

Sve vaše primjedbe kao posjetitelja i učesnika uzet ćemo u obzir prilikom budućih utrka, jer tako ćemo biti bolji domaćini.
Zahvaljujemo na konstruktivnim prijedlozima i primjedbama.;)
 
Član
dobro je bilo a cigosu su to pokupili da se sve svijetli jos da otkupljuju papir i najlonske vrecice bili bi najcistija drzava na balkanu a i sire :)
 
evo konacno i ja da se javim..

trka je bila dosta dobra, prvenstveno zbog jako dobrog odziva atraktivnih takmicara.. propusta je bilo i uvijek ce ih biti, ali kada covjek pogleda kako je to nekom izgledalo sa strane, onda ne moze da ne bude zadovoljan...

bilo je dosta kvarova i odustajanja, te nekoliko cudnih situacija kada su ljudi koji su prakticno u drugom krugu izgubili uzimali novce za 1.mjesto u klasi ..

da odmah i javno razjasnimo, sve je bilo regularno, a ovaj sistem spajanja parova jednostavno je doveo do toga da su prakticno u polufinalima uvijek vozili potencijalni kandidati za probijanje, pa su tako i probijanja bila cesta, a okoristili su se oni koji su ostali u klasi sa relativno dobrim vremenom ...

sto se mene kao takmicara tice, vikend je bio dosta haotican.. znao sam da u mostaru ne mogu ponoviti vrijeme iz osijeka, zbog gripa, pa sam tako stavio za broj vecu kombinaciju dizni za nitro, i nadao se da ce to biti tu negdje.. kad ono, ni blizu ;)
svo vrijeme vremena auta izmedju 13.5 i 13,7 .. jednostavno nisam mogao iskoristiti ni prvu, ni drugu..
odlucujem se voziti u klasi 14 ..
prva voznja sa kresom (golf 1 g60) - imao je nekih problema sa autom i nisam morao ni nitro pucati , samo sam ga drzao na odstojanju i bez problema u sljedeci krug...
drugi krug sa mirsom (astra turbo 300+) - mirso je vozio na 18-kama, i imao je isto kao i ja velikih problema u startu.. protiv njega sam drzao i nitro pola druge. i 3. i pred sami cilj malo popravio u 4.toj jer je opasno prilazio.. njegovo vrijeme 14,07, a moje 14,02...
nakon toga sa meljkutijem (zuti kadett d) - polufinale..
sve je islo po planu do 3., gdje kada sam pritisnuo nitro auto pada naprijed i dobijam zagusenje zbog prevelike kolicine goriva i nedostatka nitra.. na kraju 14,9 cini mi se.. konopek je poslije napravio RL u drugom polufinalu i tako sam dosao do pehara za 3.mjesto...

u nedjelju je bilo veselije, ali kasnije o tome.. moram ici ;)
 
u nedjelju dan se nastavlja sa istim problemima sa nitrom kao i u subotu.. test voznja propada ...
nakon toga rjesavam konacno problem s nitrom i u kvalifikaciji opet vrijeme auta oko 13.6 ..

ponovo klasa 14...

krece redanje parova, prilaze suci iz parka vozaca i govore mi ti ides za ovim sto prolazi, a ja u retrovizoru vidim da zovu i Dinu (mog majstora) ...
nakon kracih konsultacija dogovaramo se da ja probijem u 13, a da on nastavi u 14, jer da smo isli oba puni, oba bi probili i to nije islo nikom u prilog...
tako je i bilo, odvezao bez greske i sa dobrom reakcijom ukupno vrijeme 13,6 ..

klasa 13 ..

jos dok smo stajali na cilju i cekali da nas vrate u park vozaca, skontam da cu staviti jos vecu kombinaciju dizni za nitro, pa sta bude...
sa ovom jednostavno nisam imao nikakvih sansi u 13-ci, a veci nitro bi mi mogao omoguciti da jos nadoknadim vremena u drugom dijelu staze, jer sam prvih 100m jos u subotu otpisao...

prvo pa musko :icon_biggrin:
prvi krug sa dadom - mrvicom (kadett turbo).
pobjegao mi je na startu, ali sam se u drugoj odmah poravnao sa njim.
treca,nitro i puni i odmicem mic po mic i ne mogu da vjerujem kako auto ide.. na nekih 300-320m dado je na mom zadnjem tocku i cujem samo glasno buum! , okrenem se i vidim ga i dalje pored sebe.. tako smo i prosli kroz cilj..
cekam vrijeme, kad javljaju da je neki problem sa kablom na mjernoj opremi i da nema vremena.. kasnije se ispostavilo da se dadi otkinuo blow off, izletio ispod haube i pogodio motalicu sa kablom, i ujedno i presjekao kabal...
nismo ponavljali voznju buduci da on vise nije mogao nastaviti utrku...
vrlo mi je zao sto se to njemu desilo, ali isto tako sto nemam vrijeme iz te voznje jer je to bila jedina voznja koju sam vozio pun do kraja u 13-ci...

krug 2
u drugom krugu protiv pliske (golf 2 turbo)
idealan start i mene i njega.. nitro odmah od druge i vec sam ispred.. treca opet nitro i dok odmicem i ocekujem ga jer znam da mu auto leti od trece, cujem prasak i vidim ga vec u retrovizoru.. drzim gas i dalje ali bez nitra, i onda na nekih 300m skroz pustam i gas jer vidim da je odustao.. vrijeme u ovoj voznji 13,6!
i zbog pliske mi je zao jer mu je auto super islo, ali eto, spletom okolnosti osvojio je pehar za trece mjesto sto moze biti barem mala utjeha..

ostala su jos 3 auta - zeleni porsche, laguna BMW i ja..
dragan (bmw) je vec bio lucky winner, a porsche zbog red light-a protivnika nije isao pun i tako sam ja sa vremenom 13,6 bio lucky winner (i to se ne vidja cesto :) )..
porsche u polufinalu pravi RL, tako da vozim finale sa legendarnim laguna sped BMW-om e30 M5 iz gradiske..
nisam se nesto previse nadao, ali sam sebi rekao da cu se potruditi da barem race bude dobar.. na moju zalost, nakon osrednjeg starta, ali dobre druge fulam saltanje u trecu i tu je bio kraj zanimljivosti... bmw nestade u vidu magle ;) a meni ostade da se radujem prvom osvojenom peharu u 13-ci na domacim stazama...

svakako cestitke draganu na zasluzenoj pobjedi, i svaka cast sto je dovukao legendu ponovo na stazu!

eto, sve u svemu moram biti zadovoljan, dva dana, dva pehara, jos samo prvo mjesto fali ;) ..

od osijeka ocekujem ako nista, onda sasvim sigurno novi licni rekord, jer cu voziti sa znatno vise nitra nego prosli put ... ;)

cestitke i ostalim kolegama koji su napravili sjajne rezultate (peka,danko,dino,pliska, ali i galetu,zanu, te svima koje sam zaboravio ;) )

pozz i vidimo se u osijeku!!
 
Član
Malo bi ti trebao smiriti s tim nitrom ili bi bar trebao staviti ARP šarafe na klipnjače ti motori su malo osjetljivi na pucanje tih šarafa a ti kako hoćeš ;)

Što se tiče tvog auta on ide extra pogotovo kad pogledaš omjer uloženo - dobiveno, skinuo si čak mnoga brža auta, samo taj motor nema više puno prostora za napredak a Osijek je samo u Osijeku :D...
 
GocaS6 je napisao(la):
Malo bi ti trebao smiriti s tim nitrom ili bi bar trebao staviti ARP šarafe na klipnjače ti motori su malo osjetljivi na pucanje tih šarafa a ti kako hoćeš ;)

Što se tiče tvog auta on ide extra pogotovo kad pogledaš omjer uloženo - dobiveno, skinuo si čak mnoga brža auta, samo taj motor nema više puno prostora za napredak a Osijek je samo u Osijeku :D...

osijek jeste 'samo osijek', jos uvijek, ali eto mene dogodine sa novim gumama u mostar, pa vise nece biti toliki problem ni start... sa ovim slikovima sam napravio preko 7000 km voznje... :cool:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top