Osteceni zubi na zamajcu

Osteceni zubi na zamajcu

Član
Jesi ozbiljan ili se zajebavaš? Koji pritisak u ovom slučaju utiče na kompletnu površinu i stepen trošenja?

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
Cuj koji pritisak. Pa kada zupcanik od startera nalegne na istrosene zupce. Mora savladati silu, i on ima obrtni momenat tj. sila savijanja.

Vozi dok se ne pokvari
 
Član
Cuj koji pritisak. Pa kada zupcanik od startera nalegne na istrosene zupce. Mora savladati silu, i on ima obrtni momenat tj. sila savijanja.
Koja sila savijanja i koji obrtni moment?
Od kog materijala je zupčanik na zamajcu, a od kog na anlaseru? O kakvom trošenju pričamo? Koliko je potrošen zamajac, tj, zupčanik zamajca na automobilu starom 40 godina, npr, a da je još fabrički?

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
Koja sila savijanja i koji obrtni moment?
Od kog materijala je zupčanik na zamajcu, a od kog na anlaseru? O kakvom trošenju pričamo? Koliko je potrošen zamajac, tj, zupčanik zamajca na automobilu starom 40 godina, npr, a da je još fabrički?

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Okrece se sve u prazno, nema nikakvog otpora. Nema frikcije nema nicega. Nema sila nema nicega.
 
Član
Okrece se sve u prazno, nema nikakvog otpora. Nema frikcije nema nicega. Nema sila nema nicega.
Jbg sad, kad počneš nešto, dovrši. Najlakše se sprdati i prekinuti kad ne znaš nastaviti. Ne znam čime se baviš, ako ti je to struka, mogao si nam objasniti da svi shvatimo te sile, momente, naprezanja, trošenja usled trenja, frikcije itd.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
Ako je moja teorija da ce se potrositi ili zubci na zamajcu ili na starteru materijal od koga su napravljeni nije bitno. On samo usporava ili ubrzava proces trosenja.
Tvrdoca npr aluminij i celik. Prvo ce otici al
Kao sto auto kada krece mora savladati otpor kotrljanja ovo cini pomocu obrtnog momenta tj. sile savijanja. On mora savladati silu trenja i svoju tezinu kako bi krenuo
Starter Mora savladati tezinu najmanje samu tezinu zamajca i kompresiju motora, ovo se radi pomocu obrtnog momenta ili ti ga sile savijanja.
Zupcanici su pravljeni svi sa velikom preciznoscu, smanjuje se buka, trosenje istih i povecava se efikasnost.

Kada palis auto. Zupcanik na starteru izlazi u polozaj gdje dolazi u dodir sa zubcima na zamajcu. Starter se okrece, praveci obrtni momenat kako bi savladao "tezinu" motora. Zupcanik na starteru okrece zamajac, praveci najmanje cijeli obrtaj pun krug zamajca.
Ako postoji odstupanje zubaca na zamajcu i starteru moze doci do ubrzanog trosenja istih. Jer ne nalijezu jedni na drugi fino. Ako preskoci sto se naravno moze tesiti eto ti belaja.

New-and-worn-gears.jpg

Primjer istroseno, i novo.
Istroseni ako nalijeze na novi, ubrzati ce trosenje novog.
Kada guma slajdra, brze ce se trositi od one koja ne slajdra.
 
Poslednja izmena:
Član
Opet za neke stvari nisi u pravu. Kako može biti nebitan materijal od kog je jedno, a od kog je drugo?
Naravno da postoji taj moment i sile koje treba savladati, ali te sile u ovom konkretnom slučaju sa slike ne mogu imati mnogo efekta jer zamajac i njegov zupčanik nisu pravljeni da ih može skršiti slučajno malo jača sila, oni mogu izdržati mnogo veće i jače sile od jednog anlasera.
U ovom slučaju se vidi da će zupčanik anlasera uvijek imati kompletnu silu nalijeganja na kompletnom zupčaniku zamajca, osim na ovih par oštećenih zubića gdje ti pretpostavljaš da će sila biti prevelika da napravi belaj. Belaj može biti ako je sam materijal na tom mjestu porozan i ako je on uzrok oštećenja, mada meni ovo djeluje kao oštećenje usled spoljašnje sile, kao da je nasjeo zamajcem na ivičnjak i otkinuo par ćoškova zubića, uletio kamen i od udarca odbio ćoškove i sl. U ovom slučaju sigurno neće doći do trošenja ovih zuba prekomjerno da to utiče na neki kvar. U najgorem slučaju će se sasuti ovih par zubića jer su načeti i ako na tom mjestu postoji poroznost i koncentracija napona, doći će do loma i sasipanja jer je sam taj materijal po sebi porozan, krut i krt. Ovo vjerovatno može trajati duže od auta, a u krajnjem slučaju će ga morati zamjeniti ako se saspe, a o šansama na osnovu jedne slike ne možemo sa sigurnošću reći šta je tačno. Ja iskreno, da je moj auto, ništa pipao ne bih.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
Ne bitno je zato sto ce se jedan ili drugi kad tada istrositi. Ja kazem da ce se vremeno povecati trosenje...
Bas me zanima kako moze kamencic da uleti... Ako cemo bukvalno
Vidi se da zubci nisu odlomljeni, vec da je bilo neko struganje. Nemaju ostrih ivica, isto kao da ih je zasjeklo nesto.
 
Član
Ne bitno je zato sto ce se jedan ili drugi kad tada istrositi. Ja kazem da ce se vremeno povecati trosenje...
Ne vjerujem da će se zamajac ikad potrošiti. Anlaser je ionako potrošna roba i kad tad mu dođe kraj. Ne vjerujem ni da će se njegov zupčanik ikad potrošiti, stradaće nešto u njemu mnogo prije toga.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
Ne vjerujem da će se zamajac ikad potrošiti. Anlaser je ionako potrošna roba i kad tad mu dođe kraj. Ne vjerujem ni da će se njegov zupčanik ikad potrošiti, stradaće nešto u njemu mnogo prije toga.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Naravno da hoce, jer lezajevi na kome je sama osovina od startera nije ravna i vrsi se sila na cetkice, lezaj. Jer zubac ne nalijeze fino.
Kako god, osteceni zubci ce da ubrzaju trosenje same nove komponente jer ne moze da radi kako je namjenjena.
- Naravno ako je materijal meksi na starteru da ce on prvi da ode.

Komponenta je napravljena da bude u svome polozaju. Samim time osovina ne pluta vec je fikirana na lezaj. Samu osovinu diraju cetkice i sl.
Ako zamislis silu klackalice
Osobina nije vise zaista prava, vec ima uticaj sile na jednom kraju. Samim time lezaj ne radi kako je zamisljen vec pod vecim naporom, cetkice isto. Zupcanik isto...
 
Član
Naravno da hoce, jer lezajevi na kome je sama osovina od startera nije ravna i vrsi se sila na cetkice, lezaj. Jer zubac ne nalijeze fino.
Kako god, osteceni zubci ce da ubrzaju trosenje same nove komponente jer ne moze da radi kako je namjenjena.
- Naravno ako je materijal meksi na starteru da ce on prvi da ode.
Nema ovdje nikakvih dodatnih sila jer ovo oštećenje nikad neće aksijalno napregnuti anlaser. To je upravo ono na šta ciljaš od početka i nikako da shvatiš zašto dužim ovaj post. Aksijalno naprezanje bi uticalo na trošenje ležaja i dodatne sile na njega i osovinu što ovdje nije slučaj. Ekscentričnost anlasera i zamajca i nesaosnost mogu praviti dodatna aksijalna naprezanja što ovdje opet nije slučaj.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
sam nedostatak dijela zupca ti pravi odstupanje tj. ekscentricnost.
Pa sto se tockovi balansiraju...
Hoces reci da zamajac nije balansirana masa ?
Hoces reci da nedostatak te mase ne utice na njegov balans ?
 
Član
sam nedostatak dijela zupca ti pravi odstupanje tj. ekscentricnost.
Pa sto se tockovi balansiraju...
Hoces reci da zamajac nije balansirana masa ?
Ne može u ovom slučaju praviti odstupanje jer opet je nalijeganje isto, samo nije kompletnom površinom, već umanjeno za onoliko koliko fali zuba, ali zubi su i dalje svi na mjestu i veliki procenat tih zuba uopšte nije oštećen, samo ga fali.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
Ne može u ovom slučaju praviti odstupanje jer opet je nalijeganje isto, samo nije kompletnom površinom, već umanjeno za onoliko koliko fali zuba, ali zubi su i dalje svi na mjestu i veliki procenat tih zuba uopšte nije oštećen, samo ga fali.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

I to po tebi sto je nesto napravljeno da kompletno nalijeze fabricki po proracunima. Sada kao kada dio toga kada fali nece uticati da ubrzano trosi dio ?
Mora da se salis ?
Zbog cega je napravio uopste tu sirinu zubca. Bilo mu zanimljivo da budu 10 mm siroki. 10 na lotu 10 na bingu sretni broj.
smijesno
Mi ne pricamo o cm, vec o milimetrima i dijelovima milimetra.
Nadam se da razumijes sta hocu reci pod ubrzano
 
Top