Michelin Alpin VS Tigar Wintera

Michelin Alpin VS Tigar Wintera

Član
allroad je napisao(la):
sto se tice upravljanja nije bolje voziti bez kontrole proklizavanja
ali kad se treba gdje popeti ili proci onda je bolje
ne 100% nego 1000000%

probao i to ne samo na jednom autu, uvjerio se i dovoljno mi je ;)
a sto se tice guma ne znam sta da kazem ne bi nikad michelin zamijenio tigrom
danas bas igrom slucaja noke i ja smo isli do mene kuci kod njeg na seatu goodyear ultragrip guma ja mislim da je uglavnom puno skuplja od mojih S3 i ja se popnem bez problema svaki put iz prve a on je morao par puta da se vraca :D
S3 ima predobar grip, al zato kad se treba skrenuti auto ti ide pravo, zato nije mjerilo gume ko se moze popeti a ko ne ;)

Potpis na ovo, u to sam se uverio.
 
Član
znate li za sta sluzi ESP???

C/P za one koji ne citaju o opremi koju imaju u autu...

Electronical stability program (elektronski program stabilnosti) - program koji u suradnji s ABS-om pomaže automobilu da ostane na željenoj putanji tako što kada proklizuju kotači on koči sa suprotnim kotačem te pomaže automobilu da ostane na željenoj putanji. ESP se može isključiti no to rade samo iskusni vozači koji znaju kontrolirati putanju automobila.

ESP vodi Vas u svim kritičnim situacijama na sigurnu stranu tako što automatski ciljano koči pojedinačne kotače i na taj način održava vozilo na pravilnom tragu. Na taj način možete još bolje kontrolirati vozilo kod manevara izbjegavanja prepreke i pritom nećete izletjeti iz idealne putanje. Neće Vas moći iznenaditi ni jelen na cesti niti drugi nepredviđeni događaji.

Program stabilizacije ESP dopunjuje postojeće elektronske uređaje poput elektronskog antiblokadnog sustava ABS ili regulacije pogonskog proklizavanja ASR.

Antiblokadni sustav ABS već se dokazao u brojnim automobilima. Elektronski program stabilizacije (ESP) dodatno poboljšava sigurnost u vožnji. Dok ABS djeluje na uzdužni pravac vozila, ESP utječe na poprečnu dinamiku. Pritom je potrebno suzbiti dvije kritične pojave:

Preupravljanje: stražnji kotači gube kontakt s kolnikom i vozilo se okreće oko svoje vertikalne osi u zavoj.

Podupravljanje: prednji kotači gube kontakt s kolnikom i vozilo se okreće oko svoje vertikalne osi iz zavoja.

Ciljanim kočenjem ESP osigurava korekciju vozačkih pogrešaka koje mogu dovesti do preupravljanja odnosno podupravljanja. Ako vozilo ima tendenciju zakretanja u zavoj ESP lagano koči prednji kotač koji se nalazi na vanjskom dijelu zavoja, prije nego što dođe do izlijetanja stražnjeg dijela vozila prema vani. Obrnuto ESP koči kotač koji se nalazi u unutarnjem dijelu zavoja ako postoji tendencija podupravljanja vozila, te vraća vozilo na neutralni pravac.

Kočenje se odvija munjevito i traje samo djelić sekunde. «Mozak» koji upravlja tim kočenjem je računalo sustava. Ono preko senzora za stopu gira dobiva informacije o tome kako se vozilo okreće oko svoje vertikalne osi («gir» je naziv inženjera za okretanje oko vertikalne osi). Ostali senzori isporučuju računalu važne podatke: senzor kuta zakrenutosti upravljača, senzor poprečnog ubrzanja i četiri senzora kotača. Iz podataka dobivenih iz tih senzora računalo sustava utvrđuje odstupanje između «stvarnog» i «zadanog» statusa i sukladno tome upravlja potrebnim kočenjem kao Vaš elektronski anđeo čuvar.

Na osnovu ovoga je lako zakljuciti da si izgubio opkladu jer si imao upaljen ESP
jer si bukvalno varao haj da kazem kompjuter i isti je mislio da si u nekom klizavom zavoju ili naglom izbjegavanju necega iznenadnog na putu...
Nikakva topla voda nije da nam ESP nekad otezava voznju na snijegu, pogotovo uzbrdo, jer bas zbog tog proklizavanja koči jedan ili oba kotača koji proklizavaju a mi onda reagujemo dodavanjem gasa i stavljamo se u još goru poziciju kada sistem još više koči...
Zbog toga svega lako je zaključit da nije do guma, smjesno je porediti Micheline i Tigra... Ugasi ESP pa opet na istu uzbrdicu sa kolegom...

i naravno ne mješajte kontrolu trakcije (kontrolu proklizavanja) sa ESP-om ovo dvoje nije isto...
:123:
 
Član
Za danas uobičajene motore jakog okretnog momenta sustav regulacije proklizavanja pogona (ASR) nudi više komfora i sigurnosti, posebice na različito prianjajućem ili skliskom kolniku. Sustav regulacije proklizavanja pogona omogućuje postupke kretanja i ubrzavanja pri svakoj brzini bez proklizavanja kotača ili bočnog pomaka.
Sustav regulacije proklizavanja pogona funkcionira samo zajedno sa elektroničkom papučicom gasa (E-Gas) i koristi se senzorima broja okretaja kotača koji pripadaju sustavu protiv blokiranja kotača (ABS). Ako se na nekom pogonskom kotaču utvrdi iznenadan porast broja okretaja (proklizavanje), sustav vrši zahvat u upravljanju motorom, smanjuje snagu motora i sprječava taj efekt.
Regulacija proklizavanja pogona osigurava vuču i stabilnost u vožnji tijekom faze ubrzavanja pri svakoj brzini i time podržava aktivnu sigurnost. Dodatno to smanjuje trošenje guma. Da je regulacija proklizavanja pogona aktivna pokazuje se treperenjem kontrolne lampice u kombiinstrumentu, u rad uključuje i elektroničku blokadu diferencijala (EDS) i sastavni je dio elektroničkog programa stabilnosti (ESP). Deaktiviranje sustava regulacije proklizavanja pogona je moguće preko ESP-Schalter prekidača.
 
Član
kAcA je napisao(la):
Lexillium kakva je Debica po kisi?


Meni super...dobio sam više od te gume u odnosu koliko sam u nju uložio...(platio je čini mi se oko 79 KM/kom).
3-ća im godina eno na autu,ništa joj ne fali;)
 
Top