Koliko chip moze da skodi motoru

Koliko chip moze da skodi motoru

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
SM chip tuning je napisao(la):
Pa moze ali onda nema te snage vise koja je deklarisana sa SM powerom,ali ja i dalje nevidim zasto bi neko radio SM power na autu koga vozi svaki dan i sa kojim putuje.

SM optimum je sasvim OK i vise nego dovoljno.

SM power je super varijanta ali za malo ozbiljnije vozace koji znaju da cuvaju motor i koji nece sat vremena drzati papucicu gasa u podu.


A i to šta kažeš, nema potrebe, samo jos mi reci ako nije problem koja je razlika u chipovanju benzinskog i dizel motora?
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
moras mi tacno reci sta te interesuje u cemu je razlika?


Pa naprimjer jeli dizelaš izvlači više konja nego benzinac kad se radi o istom modelu automobila, btw ja imam opel astru classic 1.4 - 59 konja, nema je tamo na listi, benzinac, pitam jer možda planiram nesto u buducnosti prčkat
 
Član
Evo ti poredak i ljestvica za motore iste kubikaze a razlicitog tipa,poredano od najmanjeg dobitka prema vecem(znaci 1. najmanje se dobije a 4. najvise)

1.dizel obicni bez turbine
2.benzin atmosferac obicni bez turbine
3.turbo dizel
4.turbo benzin

Na toj astri se moze oko +5 ks dobiti i to se osjeti ma koliko cudno zvucalo i isplati se uraditi.
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
Na toj astri se moze oko +5 ks dobiti i to se osjeti ma koliko cudno zvucalo i isplati se uraditi.

Hvala na informaciji, vjerujem ja da se osjeti! Kad se odlučim na pothvat, javit cu se!
 
Početnik
pitanje za Srdjana


Skoda Octavia 2003.g. 1.9 TDI 66kW, AGR mislim da je oznaka motora.

90ks/4000rpm - 210nm/1900rpm tvornicki.

zanima me za OPTIMUM (120ks/4050rpm - 262nm/1820rpm).
uopce se ne moramo doticat teme punog gasa i visih okretaja, vec me interesuje sta biva sa potrosnjom pri sasvim normalnoj voznji, ono kad kazes "na momentu", recimo kreces se u nekom rasponu 1700 - 2200 okretaja po cesti sa manje gasa.

i kakva su inace tvoja iskustva i misljenje sa Optimum-om na AGR-u..
 
Član
Vec sam ti to objasnio to ali posto si ti upitanju i s obzirom na nase prijateljstvo,uradicemo tu ECO verziju i nemoj nista da platis dok neistestiras auto,vozaj se koliko hoces ako nebude manje trosio nista nemoras da platis :D

Eto, nemoze bolje i povoljnije po tebe.

To su extra motori i taj VM je dobra elektronika i mnogo bolja od V elektronike i super ces biti zadovoljan sa ECO tuningom ali ako ocekujes da potrosnja bude manja za 2-3 litre onda nema nista od toga da ti odmah kazem.
 
Početnik
SM chip tuning je napisao(la):
Vec sam ti to objasnio to ali posto si ti upitanju i s obzirom na nase prijateljstvo,uradicemo tu ECO verziju i nemoj nista da platis dok neistestiras auto,vozaj se koliko hoces ako nebude manje trosio nista nemoras da platis :D

Eto, nemoze bolje i povoljnije po tebe.

To su extra motori i taj VM je dobra elektronika i mnogo bolja od V elektronike i super ces biti zadovoljan sa ECO tuningom ali ako ocekujes da potrosnja bude manja za 2-3 litre onda nema nista od toga da ti odmah kazem.


ECO verziju za laganu voznju, no za okretaje i pun gas bi isao na to da se digne snaga (a jako jako rijetko je auto u tom rezimu voznje).

pa nisam lood da ocekujem da toliko nize bude potrosnja, auto ionako trosi mislim ispod 5 litara na otvorenom kad se vozi kako treba.

nek pun gas i max snagu dignemo koliko trebalo.. vidit cemo vec, a za laganu voznju nek bude 0.5l manje, ja prezadovoljan ;)

bude li love eto mene mozda sa 2 auta na proljece! :D
 
Član
Koji cip bi ste mi preporucili za saxo(1.4 75ks), da li ce power da mu steti iako nemam turbinu? P.S. Motor je presao 240hkm, da.li je preporucljivo raditi cip?
 
Član
M A R E X je napisao(la):
E ovak posto sam planirao da cipujem auto u pitanju je passat 1.9 tdi 74kw 100ks i plan je da se cipuje na nekih 151ks (smchiptuning).

Ali !
Postoje razne price:to nevalje,nemozes preci ni 100 km sa autom,skracuje vjek motora,ode turbina,ode motor,nije preporucljivo....bla,bla,bla,bla,bla :icon_confused:

I sad sam ja potpuno zbunjen :icon_confused:

I zanima me jel iko ima iskustvo sa chipom to jest da neko ima chip na autu vec vise godina(4-5 god)

HVALA PUNO ! :icon_smile:

Skracuje vjek motora sigurno, mislim Chip ti fakticki poveca "volumen" turba u ovom slucaj "bar" znaci vise daje od sebe. Ali to nemora znaciti da nece preci 100 000km.. Sve zavisi kako je auto vozen prije chipa, dali je redovno mjenjano ulje,filter itd itd. A i sve zavisi od auta do auta, recimo mozda turbo u 2.0T Audi nije isti kao u Saab 9-3, mozda audijev turbo je veci od saaba a na istom baru stoje 0.3, znaci kad bi povecao bar do 0.8 na obadva normalno da je onaj veci turbo manje opterecen.

Dosta stvari igra ulogu, Gorivo, ulje, vozac, auto, turbo itd itd. Dizelasi su inace jaci motori, tako da nevjerujem da bi nesto bilo kad bio cipovo..

dellas je napisao(la):
Koji cip bi ste mi preporucili za saxo(1.4 75ks), da li ce power da mu steti iako nemam turbinu? P.S. Motor je presao 240hkm, da.li je preporucljivo raditi cip?

Bolje nemoj, malen motor koji je presao dosta, a neces primjetiti neku vecu razliku.
 
Član
DasAuto je napisao(la):
Skracuje vjek motora sigurno, mislim Chip ti fakticki poveca "volumen" turba u ovom slucaj "bar" znaci vise daje od sebe.

Potpuno pogresno razmisljanje...

Vijek motora skacuje se nacinom voznje i odrzavanjem motora a ne povecanjem pritiska za 0.2 bara...ako je turbo ispravan i ako je ok onda nikakav uticaj nece imati povecanje iskoristivosti turba sa recimo 75 % na 80 %,a uopstalnom turbo i nije motor i nema veze to sa skracenjem vijeka motora.Motor su klipovi,klipanje,glava ventili,radilica a turbo,dizne,intercooler to nije motor.

Fabrika sama radi chip tuning,nepostoji vise marka vozila kod koje fabrika nije uradila chip tuning,jedni te isti motori i jedne te iste tubine se dguracije remapiru i dobijaju se razlicito snazni motori.

Motor moze imati i 300 000 km i ako je redovno i kvalitetno odrzavan a da bude u boljem stanju nego neki sa 20 000 koji nije cuvan i koji je na hladno forsiran i pregrijavan,vijek motora zavisi iskljucivo od nacina voznje i odrzavanja istog pod uslovom da je chip tuning uradio neko ko se time bavi profesionalno i da je mapiranje ok,jer ako je to uradio neko iz hobija i neko ko se time nebavi profi onda chip tuning moze biti veoma opasan i stetan po motor jer moze uzrokovati mehanicko unistenje motora i turbine vec nakon par stotina km pa i prije.

dellas je napisao(la):
Koji cip bi ste mi preporucili za saxo(1.4 75ks), da li ce power da mu steti iako nemam turbinu? P.S. Motor je presao 240hkm, da.li je preporucljivo raditi cip?

Sam remap nemoze biti stetan po tvoj motor ali pametno bi bilo izmjeriti pritiske u cilindru i vidjeti u kakvom stanju je motor prije nego power uradimo.Ta kilometraza nemora nista da znaci ako je motor u dobrom stanju mada je nerealno ocekivati da ce motor sa 240 000 biti kao nov sto je ali power i jeste mapa koja se prilagodjava stanju motora,tako da nece biti problem da se to uradi.
 
Član
Motor je u extra stanju, ne trosi ulje, odlicno ide ,pali itd....ali naravno ne moze biti kao nov. Koja je cena za cip i koliko moze da se dobije?
 
Član
u mene TDI i preso 55 000km tj 2 godine i nikakvih problema nemam,znaci samo redovno sevisiranje i naravno ne derat ga hladnog a ne gasit ga vruceg.....
 
Član
Cijena powera je 300 eura za remap sa sondama i na dynu(to sam ti spustio cijenu jer si iz BG pa imas i trosak dok dodjes)

Za power potrebno je imati otvoren izduv i neki sport filter na usisu.

Ocekivana snaga poslije powera treba da bude 90 ks.
 
Član
HONEY je napisao(la):
SM chip tuning je napisao(la):
Vec sam ti to objasnio to ali posto si ti upitanju i s obzirom na nase prijateljstvo,uradicemo tu ECO verziju i nemoj nista da platis dok neistestiras auto,vozaj se koliko hoces ako nebude manje trosio nista nemoras da platis :D

Eto, nemoze bolje i povoljnije po tebe.

To su extra motori i taj VM je dobra elektronika i mnogo bolja od V elektronike i super ces biti zadovoljan sa ECO tuningom ali ako ocekujes da potrosnja bude manja za 2-3 litre onda nema nista od toga da ti odmah kazem.


ECO verziju za laganu voznju, no za okretaje i pun gas bi isao na to da se digne snaga (a jako jako rijetko je auto u tom rezimu voznje).

pa nisam lood da ocekujem da toliko nize bude potrosnja, auto ionako trosi mislim ispod 5 litara na otvorenom kad se vozi kako treba.

nek pun gas i max snagu dignemo koliko trebalo.. vidit cemo vec, a za laganu voznju nek bude 0.5l manje, ja prezadovoljan ;)

bude li love eto mene mozda sa 2 auta na proljece! :D

Realno umjerenom vožnjom možeš očekivat i litru manje a kad ti konja treba i momenta npr. prilikom pretjecanja razlika je i više nego uočljiva nasuprot stock stanja.Pogotovo se i to osjeti dok se voziš s klimom.Recimo da sa optimum chipom auto s uključenom klimom ide kao recimo kako sad ide bez klime.
Potrošnja dosta padne(0,5-1,5) a stvarno umjerenom vožnjom na dugu dionicu po ravnom možeš postiči i ovakav SF rezultat...
:icon_smile:

Tak da ne kužim...što se čeka :cool:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top