Koliko chip moze da skodi motoru

Koliko chip moze da skodi motoru

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
E ovak posto sam planirao da cipujem auto u pitanju je passat 1.9 tdi 74kw 100ks i plan je da se cipuje na nekih 151ks (smchiptuning).

Ali !
Postoje razne price:to nevalje,nemozes preci ni 100 km sa autom,skracuje vjek motora,ode turbina,ode motor,nije preporucljivo....bla,bla,bla,bla,bla :icon_confused:

I sad sam ja potpuno zbunjen :icon_confused:

I zanima me jel iko ima iskustvo sa chipom to jest da neko ima chip na autu vec vise godina(4-5 god)

HVALA PUNO ! :icon_smile:
 
Član
ako se kvalitetno i ispravno uradi u nekoj optimum normi onda nece biti nikakvih negativnih pojava i motor ce preci isto km kao i bez cipa.

moze se uraditi i power varijanta ali to nije za nekoga ko ce stalno da drzi gas u podu i ta varijanta je dobra u slucaju povremenog koristenja te snage a nije za konstantno gas u pod.

Motor na tome autu je ustanju da izdrzi 260 ks bez otvaranja i ako se mapa uradi dobro motoru nemoze nista biti,turbina je ta koja trpi na sm power varijanti i ona realno moze da strada ako neko duzi period bez odmora drzi pun gas(recimo auto put na max speed i takva voznja sat ili vise vremena bez popustanja gasa).

Sa jacom turbinom tih 150 ks se moze uraditi da motor i turbo pozive 100 godina :)

Evo ti jedan takav motor na SM powerom ali bez usisa i izduva,znaci cista serijala i samo remap uradjen.

attachment.php
 
Član
;)Hvala puno....
Ali nevidim sta si postavio :icon_cry:

i molim te pojasni ovu zadnju recenicu :icon_question:

Pzzz

i molim te pojasni ovu zadnju recenicu :icon_question:

Pzzz
 
Član
Pa da bi se uradio SM power mora se staviti neki sport filter i mora se uraditi bolji izduv da turbina moze lakse da se vrti jer na standard izduv sa katalizatorima(vecinom zacepljenim) tesko da moze izbaciti 150 ks a sva snaga je u pritisku turba,ako turbo nemoze da odrzi pritisak ni snage nema...

Otvaranjem usisa i izduva, turbu je omoguceno lakse da dise i tada se moze dici snaga na deklarisanu mjeru.

Ovaj motor sto sam postavio je bio orginalno 100 ks a sada je 141 ks a rijec je o potpuno istom motor kao sto je tvoj znaci 1.9 tdi ali na njemu nije stavljen filter i nije otovren izduv i zato nisam vise forsirao snagu nego sam ostavio na 141 ks,da je sve uradjeno sto treba za power bilo bi i preko 150 ks :)
 
Član
Znaci ako bi stavio KN panel filter i jel moze samo zadnji lonac mogao bi izbaciti 150 ks :icon_smile:
Ili mora complet ici izduvni sistem :icon_question:
 
Član
ako je katalizator protocan i ako nema pregradnih lonaca onda se moze izvuci 150 ks uz sport panel filter bez da se ista prepravlja na izduvu,ali s obzirom na dosadasnje moje iskustvo i nas kvalitet nafte mala je sansa da katalizator nepravi usko grlo i vadjenjem istog dobija se na prostoru za jos koji ks.

Da budemo sigurni,izvadi katalizotor i stavi panel KN i ako ti je turbo i motor u OK stanju,mozes ocekivati 150 ks na SM poweru...
 
Član
Znaci izvadim katalizator i stavim KN i dobijem 150 ks....
I jos jedno pitanjce??:D
A hoceli sta skoditi zbog vadjenja katalizatora ?? :icon_question:

Hvala unaprijed ;)
 
Član
hm...hm...ove gore krivulje mi se ne čine baš sjajne...a moment tek?

Po meni prenagli porast momenta i snage...s naglim izražemim padom nakon 3800..rpm i onda porastom?

Svaki motor može izdržat povečanje 30-80 ili 100 % snage bez problema. Vozač određuje pravila igre koliko čemu trajat..a i remap je bitan.
Kvarovi koji mogu nastati su: skračenje vijeka kuplunga u odnosu na stock,problemi s poluosovinama koje nisu predviđene za tu snagu.Grijanje turbine...itd.
Recimo da je omjer 40(chip):60(vozač)
Za umjereno chipanje do 20-40% snage nije potreban nikakav down-pipe ,auspuh ili KN dok za dizanje iznad toga (stage2) svakako.;)
 
Član
Pa ja sam i planirao da stavljam KN ali me zeza sad taj katalizator...sta ce biti ako ga skinem(jel skodi:icon_question:)

;)
 
Član
kolko ja znam ako skineš škode prirodi gasovi :D al zato auto bolje radi katalizator ga samo guši
 
Član
Cuo sam od nekih ljudi da skidanjem katalizatora skracujem vijek auspuha(prije progori)i motora:icon_question:
Sta sad cinit :icon_question:
 
Član
hakkler je napisao(la):
hm...hm...ove gore krivulje mi se ne čine baš sjajne...a moment tek?

Po meni prenagli porast momenta i snage...s naglim izražemim padom nakon 3800..rpm i onda porastom?

Svaki motor može izdržat povečanje 30-80 ili 100 % snage bez problema. Vozač određuje pravila igre koliko čemu trajat..a i remap je bitan.
Kvarovi koji mogu nastati su: skračenje vijeka kuplunga u odnosu na stock,problemi s poluosovinama koje nisu predviđene za tu snagu.Grijanje turbine...itd.
Recimo da je omjer 40(chip):60(vozač)
Za umjereno chipanje do 20-40% snage nije potreban nikakav down-pipe ,auspuh ili KN dok za dizanje iznad toga (stage2) svakako.;)

Ova krivulja je extra dobra na malu stock turbinu,pa zar nevidis na motor na 4500 obrtaja ima 115ks a standardno na 4500 obrtaja ima 80 ks.
nemoguce je na malu turbinu odrzati pritisak u visokim obrtajima a da se turbina neunisti,ovo je extremno dobra kriva i veoma dobro uradjen remap.

Katalizator ako je zacepljan unistava motor i treba ga skinuti,ako nije zacepljan netreba ga dirati.Funkcija mu je ekologija.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top