Koliko chip moze da skodi motoru

Koliko chip moze da skodi motoru

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
SM chip tuning je napisao(la):
DasAuto je napisao(la):
Skracuje vjek motora sigurno, mislim Chip ti fakticki poveca "volumen" turba u ovom slucaj "bar" znaci vise daje od sebe.

Potpuno pogresno razmisljanje...

Vijek motora skacuje se nacinom voznje i odrzavanjem motora a ne povecanjem pritiska za 0.2 bara...ako je turbo ispravan i ako je ok onda nikakav uticaj nece imati povecanje iskoristivosti turba sa recimo 75 % na 80 %,a uopstalnom turbo i nije motor i nema veze to sa skracenjem vijeka motora.Motor su klipovi,klipanje,glava ventili,radilica a turbo,dizne,intercooler to nije motor.

Fabrika sama radi chip tuning,nepostoji vise marka vozila kod koje fabrika nije uradila chip tuning,jedni te isti motori i jedne te iste tubine se dguracije remapiru i dobijaju se razlicito snazni motori.

Motor moze imati i 300 000 km i ako je redovno i kvalitetno odrzavan a da bude u boljem stanju nego neki sa 20 000 koji nije cuvan i koji je na hladno forsiran i pregrijavan,vijek motora zavisi iskljucivo od nacina voznje i odrzavanja istog pod uslovom da je chip tuning uradio neko ko se time bavi profesionalno i da je mapiranje ok,jer ako je to uradio neko iz hobija i neko ko se time nebavi profi onda chip tuning moze biti veoma opasan i stetan po motor jer moze uzrokovati mehanicko unistenje motora i turbine vec nakon par stotina km pa i prije.

dellas je napisao(la):
Koji cip bi ste mi preporucili za saxo(1.4 75ks), da li ce power da mu steti iako nemam turbinu? P.S. Motor je presao 240hkm, da.li je preporucljivo raditi cip?

Sam remap nemoze biti stetan po tvoj motor ali pametno bi bilo izmjeriti pritiske u cilindru i vidjeti u kakvom stanju je motor prije nego power uradimo.Ta kilometraza nemora nista da znaci ako je motor u dobrom stanju mada je nerealno ocekivati da ce motor sa 240 000 biti kao nov sto je ali power i jeste mapa koja se prilagodjava stanju motora,tako da nece biti problem da se to uradi.



Pa to sto si naveo skorom sam i napisao, necu se svadjati s tobom, sigurno znas vise od mene u to ne sumnjam, ali cinjenica je da motor koji je isao 200 000km ima dosta veci rizik da zariba kad je cipovan nego jedan koji je presao 10 000km. Mislim neko ko ce cipovati auto sigurno nece vozit "lagano" a sigurno i nije pre toga. Jos pogotovo dole kod nas sa takvim "kvalitetnim" gorivom

A te price da ce cip smanjit potrosnju goriva je tolika laz da je to nevjerovatno da ljudi vjeruju u to. Da motor stoji na nekoj stalazi i da radi 3000rpm konstantno mozda bih se razlikovalo u potrosnji (minimala) Ali ko cipuje auto da bi sporije vozio ili ustedio goriva?

Znam par koji su "ECO" ciipovalo, nisu smanjili nista.. A ta extra snaga je minimalna, Auta Volvo S40 1.8T i Volvo V70 2.5T
 
Član
Najjace da neko chipuje auto da bi smanjio potrosnju.....:lol: Cipuje da bi izvlacio maximum iz njega i zato mislim da je najbolji neki umereni chip (optimum)...
 
Član
"Jos pogotovo dole kod nas sa takvim "kvalitetnim" gorivom".

Udio vode ili općenito loše gorivo sa smanjenim viskozitetom možete popraviti s Castrol TBA za benzince ili Castrolom TDA.Razlika je osjetna.:icon_smile:
 
Član
hakkler je napisao(la):
"Jos pogotovo dole kod nas sa takvim "kvalitetnim" gorivom".

Udio vode ili općenito loše gorivo sa smanjenim viskozitetom možete popraviti s Castrol TBA za benzince ili Castrolom TDA.Razlika je osjetna.:icon_smile:

Koliko je marki ta jedna boca :lol: izace gorivo 5maraka/litra :)
 
Član
ECO chip tuning nije laz,pogotovo na kamionima ili drugim turbo motorima vece kubikaze.

Fazon je sto se ECO cip tuningom povecava obrtni moment i mijenja se interval ubrizgavanje goriva cime se dobija veca iskoristivost ubrizganog goriva a veci momenat omogucava motoru da se prije "makne" iz rupe gdje mnogo trosi i gdje mu je veliko opterecenje i motor lakse pobjegne iz obrtaja koji ga standardno "guse".

ALI...

ECO chip tuning neradi ako je gas do poda,tada nema nikakve ustede jer se od motora trazi da isporuci svu snagu i tada motor nemoze manje da trosi ali ako se vozi sa malo gasa ili sa pola gasa moze znacajno da se smanji potrosnja sa ECO chip tuningom.

Na manjim motorima(mislim na kubikazu) manje se osjeti ali na traktorima i kamionina razlika je i do 20 % manja potrosnja a veci momenat ali opet samo ako nije full gas i full obrtaji.
 
Član
Ne znam koliko je marki..kod nas u ZG između 50 i 70 hrk...kako gdje naiđeš..i dovoljna ti je za cca 5-10000km ...ide mala količina na pun tank ...cca 50litri.
evo jedan link za TDA

u mom slučaju flaša traje ..recimo 9700km :icon_smile:

Pa sad ti podijeli koliko ti izađe litra na PET somova km.:D
 
Član
Koliko sad kosta optimum i jel jos uvijek ima ona akcija, posto nikako ne mogu da otvorim vasu stranicu.
 
Član
Jedno pitanje za Srdjana,pogledao sam na tvojoj stranicu ponudu za golfa 2 gti 8v.Tu se navodi standardna snaga motora 112ks.Zar to nije snaga tog modela ali s K-jet ubrizgavanjem i zar se on moze cipat.Mislio sam da se moze cipati samo verzija s katalizatorom koja ima 107 ks ili se ja varam.
 
Član
Ovo nije tema gdje bi se pricalo o golfu II gti ali kad si vec pitao evo da ti objasnim K-jetronic odnosno k glava kako je po naski se nemoze chipovati ustvari moze nesto da se prepravi na elektronici da motor dobije vise goriva ali to nemoze da se nazove chip tuning,znaci taj ECU sistem nema extrernu memoriju i neposjeduje mape koje bi se mogle mjenjati i remapirati.
Drugi sistem koji ima na tom golfu je digifant odnosno injection sistem koji ima elektro dizne i nema kglave i taj sistem se moze chipovati.

Ima 5 vrsta tih gti motora oni sa kglavom su oznake ev,dx,kt i gz a digifant je pb i on se obicno nalazi od 89 god do 91 god a ovi kglava sistemi su prije 89 gog mada nije ni to pravilo.

Snaga tih pb motora je zavisno od trzista 102,105,107,109 i 112 ks ali u osnovi to je isti motor,razlika je u vrsti elektronike(KEN,Bosch),gorivu koje se koristi(evropa,amerika...) kao i godistu motora jer noviji motori su bili ovi od 112 ks u Evropi.
 
Član
Evo da i ja napišem Srđanu jedno jednostavno pitanje... i direktno, jer nisam ga pitao u Mostaru za ovaj motor, samo smo pričali za turbaka :)

Snaga (KS/rpm) 125/5600 138/5690

SM Optimum je u pitanju... astra g.

Šta tačno dobijem ovim remapom koji vi nudite sa 125 na 138 hp. ?

Odziv na gasu na manjim obrtajima? većim obrtajima? veću maksimalnu brzinu auta? potrošnja manja? potrošnja veća? i sl... uglavnom interesuje me tačno ako se odlučim na čip, koje prednosti dobijem.

Auto se većinom vozi normalno... bez forsiranja nekog... recimo 2-3k obrtaja je prosjek... rijetko da ga forsiram, to ponekad samo kad se zanesem i imam potrebu pa ga maksimalno stisnem :D

Hvala unaprijed.

pozdrav.
 
Član
Sto se tice potrosnje na tom atmosfercu poslije SM optimuma,ona ce ostati ista,niti veca niti manja.

Sto se tice performansi, najveci dobitak na tom motoru mozes ocekivati na punom gasu od 3500 - 6000 rpm a na lagano stisnut gas od 1500 - 3000 rpm,mnogo zivlji ce ti biti motor kad lagano tj. uobicajeno stisces gas,na pun gas ce bolje ici u srednjim i visim obrtajima dok u nizim nece biti velike razlike,ali zato ce na manje stisnut gas biti razlike u niskim obrtajima.

Sve u svemu motor ce ti biti zivlji,mnogo bolje ce preuzimati brzine,rpm limiter ce biti pomjeren,potrosnja ce ostati ista...to je to :icon_smile:
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
Sto se tice potrosnje na tom atmosfercu poslije SM optimuma,ona ce ostati ista,niti veca niti manja.

Sto se tice performansi, najveci dobitak na tom motoru mozes ocekivati na punom gasu od 3500 - 6000 rpm a na lagano stisnut gas od 1500 - 3000 rpm,mnogo zivlji ce ti biti motor kad lagano tj. uobicajeno stisces gas,na pun gas ce bolje ici u srednjim i visim obrtajima dok u nizim nece biti velike razlike,ali zato ce na manje stisnut gas biti razlike u niskim obrtajima.

Sve u svemu motor ce ti biti zivlji,mnogo bolje ce preuzimati brzine,rpm limiter ce biti pomjeren,potrosnja ce ostati ista...to je to :icon_smile:

Hvala lijepo na brzom odgovoru. Vidimo se na proljeće ako Bog da.

pozdrav.
 
Član
Deyo je napisao(la):
Srđane, jedno pitanje, Golf 5 105ks TDI, 6 brzina... vlasnik kaže navodno da zaštopa na 100km/h u trećoj npr kad pretiče, i pita da li se može to riješiti.
Nebi vjerovao da je ovo moguce, da prije par dana nisam vidio novu astru dizel oko 140 ks,stara godinu ipo, presla 20,30 milja, prodaje se za 11 hiljada, tamo vamo auto ne moze ici iznad 100km/h!!!! Kaze da su posjetili sve moguce servise i da im niko nije uspio otklonit kvar.. Ja mislim da bi se to mozda moglo remapom elektronike sredit,ali eto nek se srle javi on zna najbolje
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top