Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Član
bucky_mb@yahoo je napisao(la):
total quartz gdje se ovo ulje moze nabaviti u sarajevu, dobio sam preporuku od jednog mehanicara
da ovo ulje sipam;)
a sto se tice ovoga castrola tzv "original 100%", ja mogu reci da je cist fus :icon_mad:
em sto ga trosi motor ne normalno, em sto se zna stvoriti kondenz ali to je moguce zimi, to
cemo iskljuciti, jednostavno ne valja, ja cu na total preci pa javim rezultate, a ovaj castrol cim okopni vadim iz motora i
ako je sa njim presao tek neke 2500km,, inace na 10 mijenjam, a isto je 5w40.
skupo, a ne valja, radije cu kupiti modricino i znam sta je.

Koliko ti ga trosi cetvorka ako na nju mislis na 10000 km (castrola) a koliko drugog?
 
I ono OMV ljude takodjer hvale, govori pumpadzija da direktno iz Austrije dodje kamionom, tako da se nema kad prepakovati ;)
 

MTR

Član
CoL3 je napisao(la):
ja ziv neznam koje bih uzeo...kako sam doveo auto iz Njemacke sve je bilo super,promjenim ulje u Unitrade-u,uzmem castrol magnatec 5w40,tada su mi se poceli cuti podizaci ventila,kazu mi uzmi gusce ulje i to ce se rijesiti,i promjenim servis,na 9000 promjenim ulje,opet uzmem castrol magnatec ali 10w40,ulje mjenjao u AO LEKO, podziaci ventila mi sada konstantno lupaju,tek na 3-4RPM prestaju lupati,sada mi kazu uzmi rijeđe ulje,sada mislim da uzmem 0w40 ili koje vec preporucujete,auto je preslo 190 000,motor s direktnim ubrizgavanjem,gdi,kao sto je FSI ?
susjed mi radi u servisu i drze samo mobil 1 ulja,servis kao servis dobri su "bevanda" ako netko vec zna,on mi nudi mobil 1,a cujem price da je mobil smece,da je u nas sve iz bačvi,neznam živ sta da radim,ipak nije to mala stvar,radije cu dati koju marku da valja,nego da prođem jeftinije pa kasnije ispaštam zbog ebenog ulja

0W40 / 5W30 i 5W40 / su gradacije za taj motor , gusto ulje smeta zbog broja pokretnih dijelova u tom motoru ,a tom motoru smeta nekvalitetan benzin kakav je u nas pa se elektronika napreze da potrefi specificne stihiometrijske omjere po kojim on radi tj od 8,0:1 do 65:1 ( predpaljenje , paljenje ,fazno pomjeranje bregaste, ubrizgavanje itd itd )
a to da je Mobil smece jos nisam cuo , a ono sto sam cuo je da servisi mijenjaju naljepnice sa oznakama gradacije ulja , znaci skinu onu sa 5W40 i zalijepe je na bacvu u kojoj je 15W40 i vi mislite da je to to ulje , a nije , platite 4 puta vise za nesto sto nije za taj motor .

evo malo i pokazatelja , od nas ide roba u ovakvom stanju kao na slikama a sta oni dalje rade ( servisi i trgovci ) , to je njima na obraz

DSCN0101.jpg

DSCN0102.jpg

DSCN0103.jpg

DSCN0104.jpg
 
BHT Ovisnik
MTR hvala na detaljnom objasnjenju,samo mi reci sta ti predlazes koje ulje da uzmem onda,da li da odradim servis tu gdje drze samo mobil-ovo ulje,servis kao servis jako su dobar,rade jos od prije rata,nekada radili samo opel,dosta su poznati ovako,dal da ulje izmjenim u njih ili pak da se *ebem s nuicem ili kako vec,jel prodajes ti kvalitetno,ne bih da auto kvarim necim radi 10 km
 
Franki,, ne mogu se sjetiti koje je ulje bilo prije castrola, njega je trosila oko 1 do 1,5l na 10ooo km
a na ovome divljem castrolu potrosim litru na 3 hiljade :icon_eek: jos ko bila neka akcija lafo jeftinije bilo,,
ma fus ja garantujem. ako treba dovucu iz kanade 10l i cao, il modricu nasu nasut i miran,, sa ovim me tacno strah vozit.
sta preporucujete u 1.8t 184000km presao da sipam, do sad sam samo 5w40.
 

MTR

Član
CoL3 je napisao(la):
MTR hvala na detaljnom objasnjenju,samo mi reci sta ti predlazes koje ulje da uzmem onda,da li da odradim servis tu gdje drze samo mobil-ovo ulje,servis kao servis jako su dobar,rade jos od prije rata,nekada radili samo opel,dosta su poznati ovako,dal da ulje izmjenim u njih ili pak da se *ebem s nuicem ili kako vec,jel prodajes ti kvalitetno,ne bih da auto kvarim necim radi 10 km

samo ti radi u dobrom servisu koji izdaje racun i nema problema , za tebe je 5W40 dovoljno jer kod vas su velike vrucine i na preko +40 puca uljni film na stublinama i eto ti problema

Grga je napisao(la):
@MTR druze gdje se proizvodi Total, taj u bacvama i u pakovanju od litar?

Francuska i tu nema laziranja i foliranja

adams je napisao(la):
ili pak da kupujemo iz prve ruke? od MTR-a :)

moze brate samo recite ima svega : Mobil1 , Esso , Agip , Total , Elf
 
Član
Pitam te jer sam u jednom servisu radio nest na autu i gledam bacve od totala, Made in Belgium..
 
Član
Koliko ti je prešlo auto?
Moj prijedlog je da ne ulazim u polemiku sa ostalima ali nakon što sam isprobao par ulja na japanskim autima najbolje mi se pokazao repsol 15w40 za vozila koja imaju +200.000 km znači garantujem ti da mi auto ima bar 30+% bolji odziv na gasu i rad motora nego što je to imalo kod dole navedenih. U Sarajevu ga ima uzeti u F-autocentru.

Castrol je i meni bio totalna fula kao i Mobil bilo je tu i još par smetljarskih proizvoda ali nisu ni vrijedni spomena (stid me)...
 
U oktobru 2011. sam kupio punta, odmah sam uamjenio ulje (al sam nasuo ono iz bačve, znam da je 10w 40 a nemam pojma koja je marka...tad nisam znao da je preporučeno za njega selenia)...
Eh mene sad nešto zanima; prešao sam već s tim uljem preko 4000 kilometara (a perdviđeno je da se ne mijenja do 10.000, al naravno na nekih 7-8000 km ću zamjenit) i sad bi trebao malo dosut ulja, a kod kuće imam total 15w 40, dal bi smetalo motoru ako bi tog ulja dolio...naravno, kad budem sljedeće ulje stavljao biće selenia 20K
 
Top