Golf 4 tdi tesko pali kad je hladan

Golf 4 tdi tesko pali kad je hladan

Član
Skoro isti problem imao, tada vozio Ibizu TDi, to je taj isti motor kao u tebe 66 KW , sistem Boš pumpa-dizna, (jutarnje paljenje na minusu teško, i rad sa trokiranjem kao na 3 klipa par sekundi i onda prokine normalno), obisao brdo majstora, koji su govorili , te dizne, te kompresija, grijači, znaš-standardno nagađanje i sve sam to isprovjeravao, što je bilo ok, čak i dizne skidao provjeravao...i bos pumpu, kad mi je neki lik na Ilidži "sjebao" pumpu i paljenje, ima tema na forumu već o tome.
Uglavnom problem mi je riješio momak, bošista u Zvorniku, pregledom pumpe i zamjenom nekog "ventila" (šaraf sa klipom u sebi da se tako izrazim) na Boš pumpi, (koji se može i naštelovati ako je ispravan, međutim moj je bio zaglavio), koji ima neki klip u sebi. Otprilike sve koštalo, zamjena tog ventila polovnim i štelovanje paljenja, oko 40 KM, ne sjećam se više. Bilo je to "ko rukom odnešeno", što bi naš narod rekao, a mislim da je suština bila da je zbog neispravnosti tog ventila, iz pumpe se vraćalo djelimično gorivo i valjda gubio određeni pritisak koji pumpa treba da ima, preko noći, i jutarnje paljenje je bilo sa trokiranjem, dok ne uspostavi traženi pritisak i valjda količinu goriva potrebnu. Možda negdje i griješim, ali nisam majstor, i nadam se da će ti pomoći. Uglavnom, ako kreneš da to radiš, Boš pumpu ne daji svakome, ja sam imao ružno iskustvo.
Upravo tako se i kod mene desava, provjericu i to, a jel kod tebe kad tek upali izbacivao dim?
Hvala
 
Poslednja izmena:
Član
Upravo tako se i kod mene desava, provjericu i to, a jel kod tebe kad tek upali izbacivao dim?
Hvala
koje ti je boje dim? Bijela boja dima znaci nesagorena nafta a to se moze desiti jer se nafta nije zapalila a dizme ubacivale naftu i onda se nakupi u auspuhu i kad upali onda ti baca bijel dim na auapih jedno 5-10 selundi. Plav dim znaci lose gumice ili stubline.
 
Član
Probaj ga parkirati tako da ti je motor nizi, tj.nizbrdo pa vidi onda kako ce ujutro upaliti, 99% da ti vraca gorivo. Otvori haubu i kad upali pogledaj jel prolazi zrak kroz crijevo od filtera prema pumpi.
 
Član
Probaj ga parkirati tako da ti je motor nizi, tj.nizbrdo pa vidi onda kako ce ujutro upaliti, 99% da ti vraca gorivo. Otvori haubu i kad upali pogledaj jel prolazi zrak kroz crijevo od filtera prema pumpi.
Prije sam to probavao, dok je bilo vise goriva u rezervoaru :D , i mogu ti reci da ima razlike, bolje pali, mada nisam vjerovao da je zbog toga, sad mi ne vrijedi kad je 6-7 litara u rezervioaru, ali nasucu pa cu probati, a sto se tice zraka, gledao sam i to, bude pomalo onih sitnih mjehurica ali nisam puno paznje pridavao tome, mislio sam da je nebitno, ali eto vidis da sam trebao provjeriti
 
Član
Prije sam to probavao, dok je bilo vise goriva u rezervoaru :D , i mogu ti reci da ima razlike, bolje pali, mada nisam vjerovao da je zbog toga, sad mi ne vrijedi kad je 6-7 litara u rezervioaru, ali nasucu pa cu probati, a sto se tice zraka, gledao sam i to, bude pomalo onih sitnih mjehurica ali nisam puno paznje pridavao tome, mislio sam da je nebitno, ali eto vidis da sam trebao provjeriti

Promijeni nepovratni ventil na pumpi, skini povrat sa fitlera i vidi jel pun nafte. Gorivo ti je problem 100%, mozda i prljav plovak, cak i filter, bez obzira sto si ga mijenjao.
 
Član
O cemu ti pricas? Nije covjek pitao za trolejbus kako pali nego za golf 4 TDI...
Kakvi grijači i bakrači
Kompresija. Nema treceg. Pa da nisam imao ne bih nist rekao. Moj palio dobro, tri grijaca bila neispravna odnosno pocrkali kroz godine.
Eto sad je kompresija, ja sam govorio kakvu ulogu grijaci imaju, ali skontao sam da novija vozila pale bez grijaca uz pomoc drugih elemenata. Medutim ne mora znacit da je do kompresije znam slican slucaj i nakon svega uradenog od akumulatora do grijaca ispadne na kraju da je otisao senzor temperature. Od stotinu komentara ni jedan nije isti sto znaci da svi nagadamo :D
 
Član
Promijeni nepovratni ventil na pumpi, skini povrat sa fitlera i vidi jel pun nafte. Gorivo ti je problem 100%, mozda i prljav plovak, cak i filter, bez obzira sto si ga mijenjao.
Alene i kod buraza ovo, sad mi probali. Nizbrdo kad ga okrene pali ko mina, ostavio ga uzbrdo i vergla. Pd je motor, jel ima taj nepovratni ventil i gdje se nalazi ako ima
 
Član
Upravo tako se i kod mene desava, provjericu i to, a jel kod tebe kad tek upali izbacivao dim?
Hvala
Jeste bacao dim, malo vise nego ostala paljenja po danu, otprilike bijele boje. U sustini, gore govore o nepovratnom ventilu, a ovo o cemu sam ja pricao mislim da i ima ulogu nepovratnog ventila na pumpi, ako ste procitali. Samo jos jednom moram napomenuti NE DAJTE DA VAM SVAKO CACKA OKO PUMPE, jer vidio sam sta se desava samo malim pomjeranjem tog ventila, naravno i svega ostalog sto se tice pumpe.
 
Član
Evo da se javim, promijenio sam filter goriva, remontovao alnaser, gledao bos pumpu kod majstora, nesta je cacko al kaze da je uredu, plovak cu provjeriti dal je zaprljan, akumukator je dobar, trenutno stanje je da auto dosta bolje pali, brze i krace vergla, nego sa jos primjetio da ne salje struju na grijace, to sam danas vidio, a bila je temperatura oko -2, a trebali se paliti grijaci a ispravni su, jos cu to popraviti, mislim da me jos samo to zeza, dakle glavni problem kod mene su bili filter alnaser i grijaci
 
Član
I zna li neko koji je relej od grijaca? I taj neki senzor temperature, koji salje podatke kad da se pale grijaci, gdje se on nalazi? Mjeri li on ovu temperaturu motora koju ja vidim na satu, na brzinomjeru ili nju mjeri neki drugi senzor?
 
Poslednja izmena:
Član
Senzor se nalazi na crijevu kroz koji prolazi rashladna tecnost. Prvo to zamjeni pa se javi. Pa dalje gledaj pa cu ti dati broj releja
 
Top