Golf 4 tdi tesko pali kad je hladan

Golf 4 tdi tesko pali kad je hladan

Član
"Alnaser" nije nema teorije jer takvo nešto ne postoji....a izgleda nije ni Anlaser jer i sam kažeš da dugo "vergla"....
Za sve ostalo, fino odeš kod provjerenog i dobrog mehaničara, pošto "online forumska dijagnostika" nije svemoguća! ;)
Najbolje je da vidi uzivo, jer ovo je nagadanje i razmatranje vise opcija. Ko zna od cega je anlaser graden zna da nije do njega, znaci dijelovi anlasera su: rotor,stator,cetkice,bendiks,automat. Kada ode automat nema verglanja uopste jer ne ubacuje bendiks, a kada bendiks ode onda proklizava prilikom verglanja. Dalje cetkice ako stradaju tada je mrtav znaci nema paljenja nikako, tako da je odma jasno da nije do anlasera. Znaci mozes krenut i ovako redom razmotri sta ima ulogu pri paljenju i uporedis sa trenutnim problemom i na kraju ces suzit krug na jedan dio :D
 
Član
Svakako, otici cu ja do majstora, znam da su ovo samo predpostavke, neko eto cisto podigoh temu malo da progovorimo koju, razmjenimo iskustva i tako
 
Član
Moj brat ima problem na Polu sa slicnim problemom. Naime kod njega se isto desava, samo sto je kod njega cesce malo, recimo cim auto stoji par sati poslije tesko upali. Mijenjali smo gumice dizni, filter goriva, gumice na tandem pumpi, alnaser ociscen, ne znam jesmo li jos sta dirali, ali problem se nije rijesio. Ublazili ga jesmo kad smo zamijenili gumice na tandem pumpi, bile su totalno izgorile od nafte, ali je problem i dalje prisutan, sad mozda kao kod tebe tako, ne toliko cesto kao prije.
Pisem ti ovo da znas sta ne trebas dirat, jer vjerovatno do ovih nabrojanih stvari nije. Zaboravio sam pomenut da smo prvo zamijenili grijace. Moja preporuka provjerit aku, ako bude to to javi da i mi uzmemo novi
 
Član
Koji je motor to onaj sa Bosch pumpom ?
66 ili 81 ?
66kw
Moj brat ima problem na Polu sa slicnim problemom. Naime kod njega se isto desava, samo sto je kod njega cesce malo, recimo cim auto stoji par sati poslije tesko upali. Mijenjali smo gumice dizni, filter goriva, gumice na tandem pumpi, alnaser ociscen, ne znam jesmo li jos sta dirali, ali problem se nije rijesio. Ublazili ga jesmo kad smo zamijenili gumice na tandem pumpi, bile su totalno izgorile od nafte, ali je problem i dalje prisutan, sad mozda kao kod tebe tako, ne toliko cesto kao prije.
Pisem ti ovo da znas sta ne trebas dirat, jer vjerovatno do ovih nabrojanih stvari nije. Zaboravio sam pomenut da smo prvo zamijenili grijace. Moja preporuka provjerit aku, ako bude to to javi da i mi uzmemo novi
Pa i kod mene ovih dana posto je hladnije vrijeme upalim ujutru i nako recimo 4-5 sati opet isto, tesko upali, provjericu akumulator prvo
 
Meni je elektricar neki dan namjestio alneser uzeo sve nove djelove.Sad sa polovnim akumulatorom pali iz prve,nekad zavergla par sekundi 3~4.
 
Član
U novijih dizela koji su direktno ubrizgavanje (dizna direktno u kompresionom prostoru) grijaci se ne pale, tek ispod 5 stepeni se grijaci pale. Da ne objasnjavam sto i kako i zasto :D ima videa na yt tonu zasto i kako rade noviji dizeli i kako bacaju naftu u cilindar. Nije kao kod starih da baci recimo nekoliko stepeni prije gornje tacke paljenja nego baca tri puta prije neho li klip dodje do gornje najvise tacke... Baca u magli tako da se ravnomjerno mijesa sa zrakom itd.... Uglavnom zbog toga ne pali iznad 5 stepeni grijace jer nemaju potrebe jer se moze zapaliti nafta i bez grijaca. Samo provjeri imas li napon na grijacima.
 
Član
U novijih dizela koji su direktno ubrizgavanje (dizna direktno u kompresionom prostoru) grijaci se ne pale, tek ispod 5 stepeni se grijaci pale. Da ne objasnjavam sto i kako i zasto :D ima videa na yt tonu zasto i kako rade noviji dizeli i kako bacaju naftu u cilindar. Nije kao kod starih da baci recimo nekoliko stepeni prije gornje tacke paljenja nego baca tri puta prije neho li klip dodje do gornje najvise tacke... Baca u magli tako da se ravnomjerno mijesa sa zrakom itd.... Uglavnom zbog toga ne pali iznad 5 stepeni grijace jer nemaju potrebe jer se moze zapaliti nafta i bez grijaca. Samo provjeri imas li napon na grijacima.
Hocu, hvala na odgovorima
 
Član
Nije tacno da se grijaci pale ispod 5 stepeni. Na benzincu svjecice sluze da bi bacile iskru i stvorile "eksploziju" koja pokrene motor, dok kod dizela nema svjecica nego grijaci griju kompresovani vazduh do odredene temperature koja je dovoljna da pokrene motor. Eh sad kad je auto hladno pri paljenju ona lampica od grijaca se upali, ali kada je vruce ona se ne pali jer grijaci ne rade punim kapacitetom zbog trenutne temperature motora koja je dovoljna :D Najvjerovatnije je akumulator zbog tog sto kad das kontakt dok je auto hladno on salje struju za grijace, a istovremeno mora poslat struju i za anlaser tako da slab akumulator nema kapaciteta za sve to pa malo duze vergla :D

O cemu ti pricas? Nije covjek pitao za trolejbus kako pali nego za golf 4 TDI...
Kakvi grijači i bakrači
Kompresija. Nema treceg. Pa da nisam imao ne bih nist rekao. Moj palio dobro, tri grijaca bila neispravna odnosno pocrkali kroz godine.
 
Član
Skoro isti problem imao, tada vozio Ibizu TDi, to je taj isti motor kao u tebe 66 KW , sistem Boš pumpa-dizna, (jutarnje paljenje na minusu teško, i rad sa trokiranjem kao na 3 klipa par sekundi i onda prokine normalno), obisao brdo majstora, koji su govorili , te dizne, te kompresija, grijači, znaš-standardno nagađanje i sve sam to isprovjeravao, što je bilo ok, čak i dizne skidao provjeravao...i bos pumpu, kad mi je neki lik na Ilidži "sjebao" pumpu i paljenje, ima tema na forumu već o tome.
Uglavnom problem mi je riješio momak, bošista u Zvorniku, pregledom pumpe i zamjenom nekog "ventila" (šaraf sa klipom u sebi da se tako izrazim) na Boš pumpi, (koji se može i naštelovati ako je ispravan, međutim moj je bio zaglavio), koji ima neki klip u sebi. Otprilike sve koštalo, zamjena tog ventila polovnim i štelovanje paljenja, oko 40 KM, ne sjećam se više. Bilo je to "ko rukom odnešeno", što bi naš narod rekao, a mislim da je suština bila da je zbog neispravnosti tog ventila, iz pumpe se vraćalo djelimično gorivo i valjda gubio određeni pritisak koji pumpa treba da ima, preko noći, i jutarnje paljenje je bilo sa trokiranjem, dok ne uspostavi traženi pritisak i valjda količinu goriva potrebnu. Možda negdje i griješim, ali nisam majstor, i nadam se da će ti pomoći. Uglavnom, ako kreneš da to radiš, Boš pumpu ne daji svakome, ja sam imao ružno iskustvo.
 
Poslednja izmena:
Top