Dizelasi Se Ne Isplate

Dizelasi Se Ne Isplate

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
dumpors je napisao(la):
Ima razlike kod kupovine novog i polovnog, razlika u cijeni se s godinama smanjuje. Kod nas se kupuje polovno i dizel ima veliku prednost. Ja ga ne volim, ima odvratan zvuk za povracanje, ali meni dizel svake godine ustedi registraciju koja iznosi preko 600KM,a ne prelazim bas mnogo kilometara. Sto se tice odrzavanja, u skoro dvije godine,svasta sam nesto zamijenio ali nista od toga nije vezano za dizel, osim jedino kvacilo posredno,jer se ranije potrosi mozda.

dizel potrosnja prosjek 7l sa 115KS vozim kako hocu

benzin potrosnja optimisticno 9l sa pribliznim konjima

vecinom po gradu kao sto i vecina vozi

2l jednako 4KM, uz godisnje 15.000km jednako je 600KM

koliko vise si ga u startu platio od slicnog benzinca:icon_question:

sve zavisi od toga, npr. ja da sam uzimao JTD morao bi voziti godinama da bi 'vratio' to sto sam platio vise za njega na gorivu...plus zvuk benzinca nebi mjenjao za pare :D, nije sve u parama bitan je i gust..inace cemo svi da vozimo daciu logan...ja sam za benzin 100% i to turbo :)
 
Član
AnDel je napisao(la):
dumpors je napisao(la):
Ima razlike kod kupovine novog i polovnog, razlika u cijeni se s godinama smanjuje. Kod nas se kupuje polovno i dizel ima veliku prednost. Ja ga ne volim, ima odvratan zvuk za povracanje, ali meni dizel svake godine ustedi registraciju koja iznosi preko 600KM,a ne prelazim bas mnogo kilometara. Sto se tice odrzavanja, u skoro dvije godine,svasta sam nesto zamijenio ali nista od toga nije vezano za dizel, osim jedino kvacilo posredno,jer se ranije potrosi mozda.

dizel potrosnja prosjek 7l sa 115KS vozim kako hocu

benzin potrosnja optimisticno 9l sa pribliznim konjima

vecinom po gradu kao sto i vecina vozi

2l jednako 4KM, uz godisnje 15.000km jednako je 600KM

koliko vise si ga u startu platio od slicnog benzinca:icon_question:

sve zavisi od toga, npr. ja da sam uzimao JTD morao bi voziti godinama da bi 'vratio' to sto sam platio vise za njega na gorivu...plus zvuk benzinca nebi mjenjao za pare :D, nije sve u parama bitan je i gust..inace cemo svi da vozimo daciu logan...ja sam za benzin 100% i to turbo :)

Platio sam je 9.500 sa skoro full opremom,kozom itd,ali to je nebitno jer se kod polovnih to ne moze porediti,ne mozes znati nikako u kakvom je stanju. Ima benzinki po 11.000 isto godiste,ali opet mozda su drasticno ocuvanije od mog auta. Cijene polovnih se tesko porede,uvijek ti se moze posreciti i podrepiti,ali godisnje ti je 600 KM u dzepu svakako.
Da se razumijemo ja ne branim dizel,naprotim na zvuk se ne moze navici nikako
 
Član
Ljudi, pričajte šta hoćete, ko hoće neka mi vjeruje, ko neće, donesi pare, napuni pun u mom autu i idemo u vožnju i ako pređe 6l, vozi ga kući. Jednostavno, 6l mi ne prelazi, na otvorenom oko 5l. prvih 15.000km sam pisao kilometražu i koliko je litara sipano, napravio računicu i board i sveska su bili oko 0.03l razlike. Skoro sam bio u BL sa momcima iz AKCrankshaft i vidjeli su board comp i potrošnju. ZAŠTO bih uzimao dizela, ZAŠTO?! Kad će dizel da povuče kao benz. preko 4k rpm, a o guštu da ne pričam?
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
Ljudi, pričajte šta hoćete, ko hoće neka mi vjeruje, ko neće, donesi pare, napuni pun u mom autu i idemo u vožnju i ako pređe 6l, vozi ga kući. Jednostavno, 6l mi ne prelazi, na otvorenom oko 5l. prvih 15.000km sam pisao kilometražu i koliko je litara sipano, napravio računicu i board i sveska su bili oko 0.03l razlike. Skoro sam bio u BL sa momcima iz AKCrankshaft i vidjeli su board comp i potrošnju. ZAŠTO bih uzimao dizela, ZAŠTO?! Kad će dizel da povuče kao benz. preko 4k rpm, a o guštu da ne pričam?

Sve ja to postujem i ljubitelj sam benzinaca,ne govorim da lazes ali to je tako recimo u tvom slucaju!
Da recimo dodjes i zivis u Sarajevu i vozas se po Sarajevskim guzvama vidio bi kako tvoj benzinac trosi skoro 10litara!
 
Opet ista rasprava, ok uzeli su neki prosjek, ali slaba vajda od toga! Sve to zavisi od osobe do osobe i od njenih prohtjeva, neko ce uzeti dizela bez obzira sto je skuplji i sto nece praviti velike kilometraze, opet neko ce uzeti benzinca i praviti velike kilometraze! Uzima svak sebi ko sta voli i vozi! I dizel i benzin imaju svoje mane i vrline, i kad se sve to poklopi na isto dodje! Ja i kad sam kupovao auto gledao sam nako odprilike da ne trosi nesto puno, a to koliko cu ja ustediti za godinu 2 3, to mi u opste nije padalo na pamet! Imam i dizela i benzinca, tako da nisam nesto privrzen ni jednom ni drugom, ali da imam pare za neko novo auto, moj izbor bi bio neki jaci dizel! Upravo zbog neke trenutne potrosnje a ne potrosnje na godisnjem nivou!
 
Član
Al_Galone je napisao(la):
OggyBoy je napisao(la):
Ljudi, pričajte šta hoćete, ko hoće neka mi vjeruje, ko neće, donesi pare, napuni pun u mom autu i idemo u vožnju i ako pređe 6l, vozi ga kući. Jednostavno, 6l mi ne prelazi, na otvorenom oko 5l. prvih 15.000km sam pisao kilometražu i koliko je litara sipano, napravio računicu i board i sveska su bili oko 0.03l razlike. Skoro sam bio u BL sa momcima iz AKCrankshaft i vidjeli su board comp i potrošnju. ZAŠTO bih uzimao dizela, ZAŠTO?! Kad će dizel da povuče kao benz. preko 4k rpm, a o guštu da ne pričam?

Sve ja to postujem i ljubitelj sam benzinaca,ne govorim da lazes ali to je tako recimo u tvom slucaju!
Da recimo dodjes i zivis u Sarajevu i vozas se po Sarajevskim guzvama vidio bi kako tvoj benzinac trosi skoro 10litara!

Iskreno, u gradu sumnjam da bi mogao ispod 8l ikad da spadne, pogotovo u većim gradovima. Kad sam bio u BG-u sa njim, stvarno je puno trošio, ali nisam vidio koliko. Ovo je uglavnom prosječna potrošnja, najčešće relacije su po okolini, ima i kreni stani, ali nema puno semafora. I iskreno, ne obraćam pažnju na potrošnju, vozim ga kako sam navikao, ako idem dalje od 5-10km, klima je uvijek uključena, stvarno sam zadovoljan. Sad, možda sam izuzetak, ali, stvarno mi malo troši i prezadovoljan sam. Čak sam siguran da ljudi koji "dave" auto i šaltaju na 2k rpm troše mnogo više. Rijetko kad ga šaltam ispod 3k rpm, i uvijek mi je obrtaljka između 2.5-3k rpm u vožnji. Mislim da nema potrebe daviti auto u niskim obrtajima, tad se više muči i da povuče i sigurno srkne više goriva.
 
Član
polovan dizel malo skuplji pri kupovini ali manje mu i pada cijena, laksi za prodati...
kazu odrzavanje dizela? samo redovan servis ulje filteri itd... sve brat bratu oko 110 maraka svako 10hiljada kilometara.
e ako je to sad skupo?
kvarova niti ulaganja nema za sad na motoru a kod mene je presao 40hiljada....


p.s. imao sam i benzince. nece oni potrositi sa laganom nogom ali teza noga i grad = prazan rezervoar !:cool:
 
Član
Ja ev' vozim Punta Mk2 1.2 60PS..
Gradska = 6.8L Ljeto.. (zima 8L)
Otvoreno = 4.5L do 5L mjesoviti rezim voznje, lagano (80km\h) i poneka preticanja na putu, uz Ivan 90km\h...itd

Kad svedem racunicu..izadje me gorivo 100 do 120 KM mjesecno,a vozim ga svaki dan...te na fax, te na kafu... Meni je sasvim OK.

Ugradjen protocni lonac imam, da mi daje dozivljaj kao da vozim pilu neku:D:D

Presao sam 40.000 km na motoru samo promjenjen senzor radilice motora = 100KM..

Naravno kad sam uzeo auto,odradjen je servis veliki... sve skupa 300KM
 
Član
Kome je stalo da ima zvuk benzinca, neka kupi sebi benzinca, ako vam ne odgovara potrosnja fino ugradite sebi plin kao što ja planiram i ugodno sa korisnim,... ;)
 
Član
Pa et vidite ovako, ja se nebih mogao navici na zvuk benzinca, ne volim kad mi auto bruji kao da sam ga stisnuo a ja samo normalno vozim, to mi uzasno ide na zivce posebno pri duzim putovanjima, ovako samo kao da je na struju, koliko gasa toliko se brzo krecem.Pazite, dizel ima ruzan zvuk samo ujutro kad ga prvi put upalite, kasnije jako ljepo zvuci, bar JTD...
U globalu dosta sam uvijek vozio brze dizele nego benzince, jednostavno zacas postignes optimalnu brzinu, ne saltam brzine ko ludjak, nemam potrebe za navlacenjem u obrtaje a ni blizu ne mislim na potrosnju, prosjecna brzina po gradu mi je uvijek bila brza sa dizelom nego sa benzincom... pazite, iste snage!!!
Tako sam nedavno isao u par dana 2 puta iz Sa za Bg. prvi put sa fabiom 1.2HTP 65KS, ljep auto, ide solidno za tu snagu, poprilicno tih ali samo pri niskim i srednjim obrtajima... potrosnja na otvorenom 6,5-7L ali uz brdo nula, preticati se nesmijem ni usuditi, gledam gdje god mogu da ne izgubim ubrzanje jer ga valja povratiti...
Drugi put idem alfom 147JTD 116, potrosnja 5L preticem gdje hocu i kako hocu, medju ubrzanja se ne mogu porediti, ne mislim na potrosnju uopste, nema navlacenja u obrtaje pa tako ni pretjeranog zvuka... prosjecna brzina brza za 15Km/h, na auto putu bez opterecenja idem 120 dok sa fabiom idem 110 poprilicno mi bruji i povecava potrosnju...
Eto ljudi, kako ali kako pored svega ovoga uzeti benzin... znaci samo u jednoj varijanti, auto za izlazak preko vikenda, nesto pravo bjesno, meni u srcu i dalje Bravo HGT2.0 20V sa rednim petocilindrasem, koji kad rikne zaboravis na sve i na ppotrosnju i na gume i na trosenje dijelova... ali to je samo za vikend, za normalan zivot, prosjecnog Sarajlije, Bosanca, Hercegovca, koji od auta ocekuje i da se moze ponekad poteci od semafora do semafora i da nemisli hoce li mu nestati goriva dok je na -5 negdje sa nekom sekom u blizini orgazma, i da ode na more a da mu auto ne posrce 2 dana boravka, turbo dizel je jednostavno idealna mjera...
 
Član
prazna prica, dizel je isplativiji 10 X, vozio 3 benzinca astra f , astra g 1.6 16v, vectra c 1.8 16v, vozim dizela sada, NIKAD vise benzin, ove prazne price da benzin trosi 8l, ili cak 6 necu da komentarisem, svaki benzinac po normalnom gradu, gdje ima vise od 2 ulice, i gdje je guzva trosi minimalno 10l, sarajlije najbolje znaju, isto tako i van grada svaki benzinac trosi 40-50% vise od dizela, vozio do makarske sa 3 razlicita auta i nazad, tako da su ove price besmislene u najmanju ruku
 
Član
Najisplativije Benz+TNG, kad mu dusu vadim trosi i do 18l ali je to isto po ceni kao da trosi 8-9l dizela, a odrace svakog dizela. Ako mi je do ekonomije na otvorenom lako moze i ispod 10l sto je kao 4-5l dizela...Kako onda da ti se isplati neki mrtvi dizel koji ima turbinu, plivajuci zamajac, osetljive dizne i jos 100 skupih stvari koje su potrosni materijal? Dovoljno je nesto od toga da ti rikne, ti si otplatio ugradnju tng-a na benzinca. Dizel ima jednu prednost, za penzionersku voznju je idealan, nema saltanja ima onaj turbo boom i samo preskocis auto na putu...
@Djogi: Mozes imati tog rednog petocilidrasa koji ti nece posrkati ceo odmor na moru;)
 
Član
Ja benzinca bez turbine ne uzimam a sad će doći i oni na red :cool: Najgore je uzeti te 1.2, 1.0 benzinca, to troši kao 1.6 normalne vožnje a ne ide...
 
Član
ljudi su vam napisali kako to ide u tekstu na pocetku, racunicu neku i sta se isplati sta ne, dacia dizel jedino ima znacajnu prednost ostali i ne bas...ali dizel je skuplji nov skuplji i polovan, tu treba traziti prednosti i mane..npr. meni za identican auto sa JTD motorom je trebalo jos bar 2000 KM , tako kad se skontam benzinac mi je mnogo isplatniji, iako bi dizela kasnije mogao skuplje prodati, ali bit je da li imam te 2000 km u datom momentu...i benzinac mi se svidio pravo, lako ga drzim na 7l dosta brze voznje...znaci dosta tu faktora ima, kako kome sta odgovara u datom vremenu, sta ko voli itd.....neki dizeli su isplativiji, neki ne....kad se sve sabere i oduzme kod novih auta iste snage nema znacajne razlike osim dacie i mozda jos kojeg vozila za taxiranje...posebno danas kad sva auta trose bas malo...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top