Dektivacija EGR ventila (DA ili NE)

Dektivacija EGR ventila (DA ili NE)

Član
EGR je sranje, ko znako kako motori rade i kako pojedine komponente funkcionisu vjerovatno me razumije. poboljsanje radi ekologije i brzeg zagrijavanja motora to stoji, ali samo dok je hladan,( svi znamo za parenje i pusenje hladnog motora). odatle nakupine cadjave smole. zbog nakupine cadji slabije zatvara pa auto slabije vuce, ovi koji su ga zacepili znaju to. e sad sranja oko elektronike i prijave gresaka pa i servisi moraju od necega ziviti. cistiti turbine, EGRove itd,. (prodavati maglu najvise) jebes auto gdje sajla ne vuce gas he he. pozz svima
 
Član
Iz principa ne remetim ništa što bi dovelo do povečanog zagađenja. Živim na mjestu gdje se zna desiti da je magla tolika da ne vidiš preko haube.
 
Član
Ja sam rijesio da ga zatvorim posto mi je auto bas nekako tromo pa cu pokusat i sa tim
Samo mozel ko malo bolje objasnit sta treba uradit
Znam da treba stavit plocicu lima 4-5mm na onu cijev
A trebali sta vakume cackat?
 
Super Moderator
koliko ja znam ne treba, eh sad mozda zavisi od auta do auta, mozda ima nekih specificnih slucajeva
 
Član
Zanima me informacija nekoga ko je blokirao egr na motoru vw 1.9 TDI 77 KW, na doticnom motoru sam odlucio da vidim kako se ponasa auto bez egr-a i samo sam skinuo i zacepio vakum crijevo bez plocica kakvih i puno bolje vuce na nizim obrtajima ali sam primjetio i da trosi vise najmanje litar goriva sve ovo je radjeno na motoru na radnoj temperaturi, kasnije sam provjerio ima li gresaka kakvih osim egr-a bila je greska maf senzora ko u smislu da ubacuje duplo vise zraka i vjerovatno zato puno bolje vuce ali je i potrosnja ne malo povecana. Mene interesuje ako je neki imao slican test i iskustvo da li bi se prilikom zatvaranja egr-a softverski i plocicom sta promjenilo u smislu boljeg potezanja u nizim obrtajima i u potrosnji tj. volio bih da ovako vuce al da potrosnja ostane ista kao sa egr-om ili manja ☺ jer ne znam da li se sta softverski podesava prilikom gasenja egr-a jer ovako maf ubacuje duplo vise zraka i vjerovatno zato bolje vuce a ne znam kako bi radio maf kada se softverski ugasi egr.
 
Super Moderator
Mora se na tim motorima ugasiti i softverski i najbolje ga je blokirati jer nikad ne znas koliko je prljav i da li je ostao otvoren malo
 
Član
Da ces bas toliko osjetiti sa blindiranim egr-om bas i neces, osim ako taj tvoj nije bas zacadjen. Ja sam 4god vozio sa blindiranim egr i nikakva veca potrosnja nije bila. Ja bi rekao da ti se cini da vise trosi jer si ga malo stiskao da vidis jel ti bolje ide pa ti na bc tako pokaziva. To za maf senzor se ne trebas briniti jer se samo u mjernim blokovima vidi kolicina zraka (pokazuje vecu zbog neaktivnosti egr-a) pa ga to "buni". Ja nisam softverski gasio jer mi se nije davalo 130€ za to
 
Član
Ja sam ovako na crijevu blokirao egr samo eto da vidim ima li razlike s obzirom da mi auto slabo povlaci u nizim obrtajima a remontovao sam turbinu kupio novi maf ne cujem nigdje na crijevima da pusta vakum jos mi ostao egr da probam, a toliko dugo isprobavam razne cake ne bi li dobio bolje potezanje na nizim obrtajima mislim da osjetim ako vjetar utice da bolje vuce :D Nisam imao nikakvih problema sa egr-om sto se tice gresaka na dijagnostici i kako je gledano ko radi u granicama kako treba ali kad sam blokirao crijevo od njega osjetio sam puno bolje da vuce i nakon krace probe provjerio greske i bila je ta od maf senzora ko ubacuje duplo vise zraka pa vjerovatno je zato bolje vukao samo sto ta potrosnja je veca nego sto bi se moglo ignorisati a gledao sam potrosnju u normalnom rezimu oko 2000 obrtaja u 4 brzini kada nema naprezanja naspram istog rezima sa egr-om. Pretpostavljam da maf prilikom dodavanja vise zraka mora se i goriva vise dodati i automatski poveca se potrosnja iako puno manje gasa moram dodati nego inace. Zato me interesuje da li bi bilo kakve razlike i u cemu ako se fizicki i softverski blokira egr u odnosu na ovako samo na crijevu.
 
Član
Kod mene je egr samo softwerski ugasen, nisam stavljao nikakve plocice jer mi je receno da nema potrebe za tim. Ja sam tada radio i remap i dpf off, i potrosnja od tada je skocila skoro za litar. Sada ne znam jel uzrok samo egr ili sve zajedno ali nije mi zao. Halal mu bio taj litar vise za ovo koliko se bolje vozi
 
Član
Ja sam htjeo prvo da vidim realna iskustva ljudi koji su softverski ugasili egr da vidim na sta sve utice gasenje egr-a i da li se osjeti poboljsanje u smislu boljeg povlacenja u tim niskim obrtajima koji su meni problem a i da vidim u kolikoj mjeri utice na potrosnju jer ne vozim brzo svakako porodicno je auto ali fali mu to ubrzanje prilikom preticanja. Ja sam mislio samo egr ugasiti bez remapa ikakvog pa me interesovalo sta se radi u ecu-u kada se softverski odradi i kako se odrazava na maf senzor jer ovako kada se samo blindira crijevo u vcds-u se vidi da radi u pojacanom rezimu da li maf dodje u normalne vrijednosti ako se iskljuci egr softverski a da li bi onda vukao dobro kao sa pojacanim vrijednostima kao sada. i da li sta utice na turbinu.
 
Član
Iskljucio ga ti softverski ili samo zacepio crijevo ici ce jednako u tom slucaju, osim sto ce ti svijetliti lampica na tabli, jedino za to se softverski i eliminira
 
Član
Iskljucio ga ti softverski ili samo zacepio crijevo ici ce jednako u tom slucaju, osim sto ce ti svijetliti lampica na tabli, jedino za to se softverski i eliminira
Znaci isto ce vuci kao sada po meni bolje vuce, jedino ako mu ne treba neka veca kilometraza za adaptaciju na nove podatke, a potrosnja bez remapa ostaje povecana?
 
Top