Dektivacija EGR ventila (DA ili NE)

Dektivacija EGR ventila (DA ili NE)

Član
Zatvaraj slobodno, motor ce lakse disati

Evo da kazemo ovako, sta mislis kako bi ti disao da ti neko vraca karbon dioksid koji izdahnes na ponovno disanje?

Isto je i sa autom. Izduvni gasovi iz auspuha se vracaju u motor, prljaju usisnu itd.
EGR ventil ima svoj radni vijek u kojem radi dobro (otvara-zatvara), nakon toga sam sebe unisti jer zamasti oprugu koja ga vraca u zatvoreni polozaj i blokira pa onda konstantno vraca izduvne gasove i gusi motor

Ja sam ga zatvorio, auto mirnije radi, ljepse ubrzava sa nizih obrtaja, mogu reci i da bolje vuce.

Edit:
Ovo sto MTR predlaze sa uljem mozda ima uticaj dok EGR radi, cim blokira nema mu spasa. Ili ciscenje, ili zatvaranje ili kompletno mijenjanje EGR-a
 
Član
Sajo_Golf GT je napisao(la):
Hmm ljudi po meni je to nepotrebno raditi kad egr ionako zatvara sam cim krenes ili dodas gas....znaci snage neces nista dobiti

samo jos vise zagadjujes okolinu...



Sad da li ćeš dobiti ili ne snage to je upitno,ali ja sam sebi zatvarao EGR ventil i auto je tiše i mirnije radilo,ali i osjetno je bolje išlo...ne sad nešto pretjerano ali u svakom slučaju se ponašalo bolje ;)

E jedina mana je što mi je izbacilo grešku i onda sam ga vratio na staro.A da mi ne izbacuje gresku iste sekunde bih ga blokirao:123:
 
kaca fiat driver jedno pitanje za tebe: sto fabrike i vw i fiat i audi i reno i peti i deseti uopste ugradjuju te egr ventile? da bi ih pametni ljudi u bosni izbacivali jer su oni koji su ih izmislili glupi? sto bi se oni izlagali vanrednim troskovima ako taj dio nema nikakvu funkciju? sta mislis da se ti i takvi pametni prijavite u vw kao inovatori? a?
 
Član
hasseroder, odmah napadas covjeka a nemas 8 postova, pravi si cvikin nasljednik.
EGR ima zadatak da smanji emisiju štetnih gasova, i zato se i ugrađuje, i radi tako što te gasove ponovo vraća u motor.
logično je da će auto ljepše raditi kada nema EGR jer ga ništa ne guši
 
Član
Joj i mene greska nenormalno nervira....

Ima li ikakav nacin da se prevari, pa da ne ocitava gresku ?


Koja je kod tebe Lexillium greska na golfu ?

Meni posto je board na njemackom izbacuje
Abgas werkstatt

nekada nema greske, nekada se upali i svijetli
 
neznam ko ti je cviko a i ne interesuje me. ja dobro znam funkciju tog ventila, nego neznam sto vi svi koji mislite da je taj dio nepotreban na motoru ne napisete jedno zajednicko pismo audiju ili fiatu da vise ne bacaju pare i da neproizvode te ventile kad vec smetaju motoru?
i kakve veze ima koliko ja imam postova? sto? ako imam 8 postova treba da cutim ili da se divim sredjivanju neke dvojke juga ili nesto sl?
 
Član
Ne moras sutiti, mozes fino napisati komentar, i kada si toliko pametan obrazložiš, a ne da napadaš čovjeka.
Nismo svi toliko upućeni u svijet automobilizma, i bolje ti je sto neznaš kakav je cviko
 
prvi taj koji je napisao da treba staviti limenu podlosku i blokirati egr nezna da prilikom hladnog starta i za vrijeme otvorenog egr venyila ti izduvni gasovi koji ulaze u usisnu granu imaju funkciju zagrijavanja cela klipa iz razloga ranijeg dostizanja radne temperature pokretnog sklopa motora. koliko prija motoru benzinskom i dizelu da se odmah posle paljenja stavlja u pogon?pogotovo koliko prija turbo motoru da se posle paljenja odma vozi? sta mislis da je taj ventil postavljen samo radi reciklaze stetnih po prirodu izduvnih gasova? zato motori mnogo krace traju kod nas nego u ch njemackoj austriji ili bilo gdje drugo zato sto su ovde svi prepametni zato sto ovde narod zna sve bolje i od jednog elektricara, mehanicara ili sl.
brate zaboli me nek zatvaraju svi te ventile , nek ukinu jos 50 posto dijelova za koje bosanski inzinjeri kazu da nesluze nicemu ipun gas i sretno!;)
 
Član
Radna temperatura se može postići i bez EGR ventila, sad to što je neko majmun, to je drugo... to je jedan od razloga zašto je i postavljen.
 
Član
Nisam ja ništa rekao za tebe, i da smo mi najpametniji. Al ti si napao čovjeka, što ovdje nije rjetkost, svi nekoga napadaju, a nikada se ništa riješiti.
tebi hvala na ovoj inf, kao što sam rekao nismo svi upućeni u mehaniku, a ti si trebao odmah ovo napisati, a ne onako napasti čovjeka, i nebi se niko bunio
 
druze nema tu nikakvog napadanja. ne napadam ni tebe ni ovog ni onog nego bi volio da svi necim argumentuju svoje postove i da neprave cirkus. isto bi volio da kolega koji je napisao post o specijalnim uljima sa deterdzentom objasni svima nama ovde kako to specijalno motorno ulje ( svi znamo da se nalazi u karteru) utice na stvaranje ili nestvaranje garezi u usisnoj grani. uopste nije bitno da li je to recimo stilo jtd 85kw ili vw ajm asv ili neki drugi motor. zar nije opste poznata stvar da izduvni gasovi kroz izd grnu izlaze na auspuh i jedan mali dio ulazi ponovo u usis? ajde brate objasni kako specijalni deterdzent iz kartera nestvara garez u katalizatoru, usisu itd? mislim ako nije neki problem
 
Član
hasseroder je napisao(la):
kaca fiat driver jedno pitanje za tebe: sto fabrike i vw i fiat i audi i reno i peti i deseti uopste ugradjuju te egr ventile? da bi ih pametni ljudi u bosni izbacivali jer su oni koji su ih izmislili glupi? sto bi se oni izlagali vanrednim troskovima ako taj dio nema nikakvu funkciju? sta mislis da se ti i takvi pametni prijavite u vw kao inovatori? a?

Glavna funkcija EGR ventila su eko ili euro norme. Druga, popratna funkcija je brze zagrijavanje motora zimi. Moraju se izlagati troskovima jer moraju ispunjavati euro norme. Lexillium i ja smo kacili slike koje su pokazivale stepen zaprljanosti klapne, usisne zbog EGR ventila.

Lijepo sam napisao da u svom radnom vijeku, dok je ispravan, EGR radi svoj posao vrlo dobro i ne prlja motor u velikim kolicinama. Problem se javlja kad, zbog svoje prljavstine EGR blokira i ostane u otvorenom polozaju i sve vrijeme ubacuje garez i ostale nuspojave sagorijevanja nazad u motor. Postoje tri mogucnosti:
-Da se ocisti dobro i temeljno i odblokira (ne preporucujem jer se svako malo ponovo mora cistiti i EGR a i ostali dijelovi)
-Da se zamijeni novim dijelom (preskupo)
-I na kraju najbolja opcija da se blokira debljom plocicom lima (debljom da slucajno ne bi progorio a ostaci lima zavrsili gdje ne trebaju...)

Ovima kojim nakon blokiranja javlja gresku ne gine prva opcija ili direktno odstranjivanje EGR-a iz mape auta.
 
Član
Ista ta greška...kad budem imao malo vise vremena moram to prostudirati da vidim da li se moze kako ''disable''
 
Početnik
eh i ja sam odlucio blokirat to go*no jer ga cistim svaka 2 mjeseca i dosadilo mi je vise,e da as pitam moze li lim debljine 2 mm da se stavi da ga nebi progorilo jer neko rece da treba deblji i sl,,,da li moze 2 mm lim:cool:
 
Član

evo kako je kod mene danas bilo prljavo kad sam skino EGR,postavio sam limic i mogu iz prve ruke reci da vrijedi postaviti,mnoge stvari na autu sto tvornica postavi mogu komotno u bosni da se skinu,ne zato sto smo mi pametni ili prepametni nego i sami znamo da nekad Inzinjeri i ostali pajdasi znasju da stave neke stvari ne da su nepotrebne nego jednostavno mogu da poboljsaju rad...

Razlika je u biti samo u tome sto se turbina stalno vrti pod nekim konstantnim okretajima i kad stisnes na gas joj ne treba oni sekunda da se razlaufa.turbina je agilnija i manje se grije.:cool: (definitivno manja turbo rupa ,hvata prije 2000 okr/min...odaziv na gas je puno bolji, i turbo se cuje konstantno...toga prije nije bilo...ali u svakom slucaju se osjeti mala razlika)
Ja danas bio na tehnickom s otpojenim EGR i prosao s vrijednosti od 0.30 a dopusteno je 2,00 na ekotestu:cool:

Moje misljenje a ne i samo misljenje o Egr ventilu i dokazano je,da je egR VENTIL SAMO STAVLJEN IZ EKOLOSKI RAZLOGA I NEMA DRUGU SVRHU....

Druga stvar...za TDI motore je najbolje: začepiti EGR i staviti Blow-Off ventil koji će rasterećivati turbinu i ujedno je na taj način i čuvati...;)

I jos nesto da dodam ja mislim da je svrha foruma da se komentarise sta je dobro a sta ne,postavio sam ovaj post iz razloga sto sam procitao na jednom drugom forumu ovu temu...i zelio sam da prokomentarisemo uvezi ovoga,niko se ne pravi ovdije pametan ili bistar nego jednostavno sabiremo misljenja u jedno.....:icon_smile:


I OBAVEZNO PREPORUCIO BI SVAKOME DA SE ZACEPI EGR VENTIL SAMO NEK PROBAJU PA NEK KOMENTARISU,STO SE TICE GRESKE MENI JOS NIJE IZBACILO SUTRA IDEM ZA SARAJEVO NADAM SE DA MI NECE U VOZNJI IZBACITI.....


PUNO POZDRAVA FORUMASI IZ ZENICE.......:cool::cool::cool::123:

Sarajlic je napisao(la):
eh i ja sam odlucio blokirat to go*no jer ga cistim svaka 2 mjeseca i dosadilo mi je vise,e da as pitam moze li lim debljine 2 mm da se stavi da ga nebi progorilo jer neko rece da treba deblji i sl,,,da li moze 2 mm lim:cool:

sarajlic druze ja sam stavio deblji lim od 2 mm mozda neki 3 4 milimetra,jer bolje je da stavis deblji lim nekosta te nista,nego da tanji lim progori i ode gdije netreba...imas pasonju uradi pa se javi kazi i ti svoje utiske :cool:;)
Pozdrav...
 
Top