BiH ukida zabranu uvoza starih vozila

BiH ukida zabranu uvoza starih vozila

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Početnik
ja mislim da je to sve suplja prica..logicno je da je to fakticki nemoguce
pazite:
- sami znate koliko se auta uvlaci u BH i kolike su guzve iz dana u dan..
a ako dozvole starija auta..sta ce tek onda biti...
nema mi logike..et to je neko moje misljenje..
pozz
 
Član
A3M Banja Luka je napisao(la):
edo_16v je napisao(la):
...U međuvremenu, morali bismo uspostaviti instituciju koja bi provodila proces tzv. homologacije koji je neophodan da bi BiH u ovoj oblasti primijenila standarde Evropske unije. To je postupak provjere, ocjenjivanja i potvrđivanja odgovaraju li vozilo ili neki njegov dio ili oprema zahtjevima i direktivama EU i mogu li se koristiti.

... uz hitno pokretanje procesa uspostavljanja homologacije.

Šta je homologacija

Pri homologaciji ispituju se i potvrđuju uređaji bitni za sigurnost vozila i oni od kojih zavisi ekološki kvalitet vozila. U to spadaju kočnice, upravljački mehanizam, svjetla, signalni uređaji, pneumatici.

Ispituju se i sigurnosni pojasevi, sjedišta za djecu, unutrašnja oprema, protivpožarna zaštita te toksična ispušna emisija, buka, radiofrekvencijske smetnje. Za to se moraju akreditirati posebne ustanove koje onda daju certifikat o ispravnosti vozila.

Znaci za sve i jedan dio koji zelite da stavite na vozilo morate imati TUV certifikat odgovarajuci za Vase vozilo. E-mark na farovima i stop lampama, itd, itd...
ovo mi se svidja...zato sto necu na cesti vise gledat one kako skakucu, jer su skratili opruge, crne stopove zatamnjene sprejem...jeftine pijacarske folije na staklima...itd, itd...za sve ce se morati imat certifikat...
 
Joj vala sto mrzim te zatamnjene stopove kad kao "upale zmigavac" pa nista ne vidis, izleti pred tebe k'o manijak, i da udaris ti kriv...
 
Član
Ne serendajte ba, gledajte u auta, a ne u sarena svijetla odozada da bi znali da li auto usporava ili ne.
 
Biti ce sigurno donesen zakon o ukidanju starosti na uvoz vozila, s tim sto ce svako vozilo morati da ispunjava Euro 3 normu, sto mogu vecinom auta tek od 2002 (koja su u perfekton stanju) ili da se kupuju katalizatori i sredjuju masine starijih auta (skuplja pita nego tepsija:) ), plus sto ce biti skoro duplo skuplje registracije za uvezena auta, a i uskoro ce da skoci cijena registracije za dizelska vozila! A od nove godine svako auto ce morati ici na obavezan tehnicki pregled!!!
 
Član
Ako su Euro 2 norme, onda mogu i neka starija auta od 2002. Recimo moj Saxo ispunjava Euro 3 norme, a 2001. je godiste. Tehnicki pregled odobravam, samo da se sprovodi da valja, red je da se raznorazne kante sklone sa ulice...
 
Preuzeli su to onako kao sto rade njemci, svako tehnicki neispravno auto se odmah upucuje na servis i dok ne bude 100% tehnicki ispravno nista od papira :)
 
Član
RED THUNDER je napisao(la):
Preuzeli su to onako kao sto rade njemci, svako tehnicki neispravno auto se odmah upucuje na servis i dok ne bude 100% tehnicki ispravno nista od papira :)

ovo podpisujem svi smo na cesti zašto da me boli glava ako neko nema kočnica
 
samo da velim da sam danas pitao podsefa policije kod nas u vezi ukudanja ove zabrane.

cojek veli da od toga nema jos nista,prvo ce se 2009. smanjiti porez uvoza auta (ali ovih mladjih od 7 g.) za 25%,pa 2010. valjda za 50% pa iduce godine bi se trebalo skroz ukinuti porez,a o ukidanju zabrane uvoza auta strarijih od 7 g. valjda se jos ne razmislja,prvo treba usvojiti ove prijedloge o okidanju poreza,a tek ce kasnije doci na red ukidanje zabrane,ako dodje uopce.

tako lik veli,ako on laze,lazem i ja.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top