BiH ukida zabranu uvoza starih vozila

BiH ukida zabranu uvoza starih vozila

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
erol_brcak je napisao(la):
samo da velim da sam danas pitao podsefa policije kod nas u vezi ukudanja ove zabrane.

cojek veli da od toga nema jos nista,prvo ce se 2009. smanjiti porez uvoza auta (ali ovih mladjih od 7 g.) za 25%,pa 2010. valjda za 50% pa iduce godine bi se trebalo skroz ukinuti porez,a o ukidanju zabrane uvoza auta strarijih od 7 g. valjda se jos ne razmislja,prvo treba usvojiti ove prijedloge o okidanju poreza,a tek ce kasnije doci na red ukidanje zabrane,ako dodje uopce.

tako lik veli,ako on laze,lazem i ja.

jesi siguran da je reko "porez"??? da nije mozda carina u pitanju??
 
Član
erol_brcak je napisao(la):
samo da velim da sam danas pitao podsefa policije kod nas u vezi ukudanja ove zabrane.

cojek veli da od toga nema jos nista,prvo ce se 2009. smanjiti porez uvoza auta (ali ovih mladjih od 7 g.) za 25%,pa 2010. valjda za 50% pa iduce godine bi se trebalo skroz ukinuti porez,a o ukidanju zabrane uvoza auta strarijih od 7 g. valjda se jos ne razmislja,prvo treba usvojiti ove prijedloge o okidanju poreza,a tek ce kasnije doci na red ukidanje zabrane,ako dodje uopce.

tako lik veli,ako on laze,lazem i ja.

porez nije garant, može bit jedino carina
poreza nije oslobođen ni hljeb, pa gdje će auta... i to uvozna :)
 
Član
Mislim da si erol_brcak nesto pobrkao.

Koliko sam ja cuo - nezvanicno, ukidaju se porez i carina, al PDV raste na 21% i uvode se trosarine. Bit ce tu jos nekih limitacija i otezavajucih okolnosti, pa vidjet cemo sta ce na kraju ispasti...
 
Legend
VR6Boki je napisao(la):
Mislim da si erol_brcak nesto pobrkao.

Koliko sam ja cuo - nezvanicno, ukidaju se porez i carina, al PDV raste na 21% i uvode se trosarine. Bit ce tu jos nekih limitacija i otezavajucih okolnosti, pa vidjet cemo sta ce na kraju ispasti...

Skoro sam gledao na TV, a bilo je i na avaz.ba neki od ministara za finansije je rekao da nema govora o diranju PDV-a, tj stope PDV-a. Ono sto ja znam, a vezano za kola, tj sto sam "nacuo" ukida se porez, a uvode se trosarine.

Jedno je sigurno drzava se nece odreci para, a definitivno ce poraditi na tome kako jos da namakne, jer koliko imaju ministarstava, pa to nema nigdje. Valja to sve podmiriti, pa njhove zamjenike, sekretarice, kupit im kola, kupit mobitele, pa vozaci njihovi... ifff mogli bi ovako dug spisak poredati.
 
ups:icon_redface::icon_redface:

Mislio sam carina da se ukida,ne porez,hihih,malo sam polupao loncice:icon_redface:

No uglavnom sto daki veli koliko god to zvucalo ovako fino nece se drzava odreci para samo ce smisliti neki novi nacin da izvuci i vise nego prije.Sranje!

ali ipak bih sa osmijehom docekao ukidanje one zabrane 7 g.,pa taman se i placala duplo vise registracija za takva auta,neka,bar ce tako POSTOJATI mogucnost da nekad budem posjedovao GTR-a,NSX i slicna auta kojih u BIH nema. (ovo GTR/NSX je samo primjer,mislim na bilo koja auta kojih nema ni jednog primjerka u bih)
 
Član
ja bih trebao uvesti sada do nove godine jedno auto tj Pezoa 307... pa ne znam jel mi bolje cekat poslije nove godine ili....
 
Početnik
ukida se carina, to je sad vec odavno potvrdjena vijest... na 11000 artikala koji dolaze iz eu nece vise biti carine, a automobili su jedan od tih artikala (naime, toliko stvari uvozimo - olfa... )
 
Član
GTR i NSX su rijetkost u čitavom svijetu i čisto sumnjam da će neko od "nas" dati 30000€ za auto starije od 10 god .
 
Član
Da,ali carina se ukida samo na nova auta? ne i na polovna? koliko sam ja cuo kazu bit ce carina 20%manja, nego sada....kad to izracunam to mi je nekih 200-300KM....ako je samo to ne isplati mi se bas cekat...
 
Član
carina se nece ukinuti odma, nego idu na smanjivanje, pa tek kasnije ukidanje. i ukidace se carina SAMO na robu koja je proizvedena u EU, ne amerika, ne japan... sto se tice tog da li ce nakon ukidanja namaknuti na drugoj strani, normalno da hoce, ako nista drugo, povecace PDV i bice nam samo vece sranje...
sto se tice ukidanja ove zabrane uvoza starijih vozila od 7 god, u blizoj buducnosti mozemo samo sanjati. jer za to treba bruku stvari prethodno pripremiti...
 
Član
Porez nece ukinuti jer od cega ce drzava zivjeti...

Carine ce ukinuti ali sigurno ce na neki drugi nacin nadomjestiti izgubljeno...jer i to je budzetski prihod...a moraju nekako i zastiti domacu proizvodnju od inostrane konkurencije...ne mogu izravno ali mogu neizravno, vjerovatno ce upotrebiti kvote ili kvantitativna ogranicenja ili pak dobrovoljno ogranicavanje izvoza, sto je jedna vrlo primjenjena metoda u razvijenim zemljama, jer svjetska trgovinska organizacija ne dopusta upotrebu kvantitativnih ogranicenja zemljama koje nemaju ozbiljnih platnobilansnih teškoća stoga one pribjegavaju navedenom...

Trece ukinuce granicu od 7 godina...ali sam nacuo da je ministar, kad su se ostali ponadali da ce moci uvoziti stara vozila, pod pritiskom distributera novih vozila u BiH dodao na to da uvezena vozila moraju ispunjavati eko3 normu...stoga ponovo se vracamo unazad nekih 7-8 godina i u biti to se na isto svodi....

suma sumarum...cekamo 01.01...
 
Član
MONTOYA je napisao(la):
Trece ukinuce granicu od 7 godina...ali sam nacuo da je ministar, kad su se ostali ponadali da ce moci uvoziti stara vozila, pod pritiskom distributera novih vozila u BiH dodao na to da uvezena vozila moraju ispunjavati eko3 normu...stoga ponovo se vracamo unazad nekih 7-8 godina i u biti to se na isto svodi....

suma sumarum...cekamo 01.01...

Naisao sam na jednu vrlo zanimljivu stvar na mobile.de. Trazio sam Golfa 3 iz '98 godine i izbacilo mi je 187 rezultata, medjutim kada sam unio EURO3 u pretragu, izbacilo mi je 78 rezultata. Dakle, ima dosta trica sa EURO3 normom. E sada jesu li EURO3 i ECO3 ista stvar?
 
Član
Kad ste do sad vidili da je drzava uradila nesto u nasu korist,korist obicne raje? Zato nemojte previse ocekivati jer nam nece biti bolje,moze samo gore..kako god opet cemo isto platiti,na ovaj ili onaj nacin..Jedino sto ce pomjeriti starosnu granicu je dobro za nas,ali opet cemo isto placati na kraju..I to je dobro i za njih,jer ce se automatski vise auta uvoziti,a oni ce ubirati na porezu i na carini.Rece mi juce jedan covjek da ce granica biti 10 god,bumo vidili ne....
 
emir_89 je napisao(la):
carina se nece ukinuti odma, nego idu na smanjivanje, pa tek kasnije ukidanje. i ukidace se carina SAMO na robu koja je proizvedena u EU, ne amerika, ne japan... sto se tice tog da li ce nakon ukidanja namaknuti na drugoj strani, normalno da hoce, ako nista drugo, povecace PDV i bice nam samo vece sranje...
sto se tice ukidanja ove zabrane uvoza starijih vozila od 7 god, u blizoj buducnosti mozemo samo sanjati. jer za to treba bruku stvari prethodno pripremiti...

smanjivanje je vec bilo, od prvog juna ili jula nisam siguran, tako da trenutna carina na auta iz EU iznosi 8%(bila je 16%), a od nove godine ce biti 0%...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top