1.8T vs 1.9TDI

1.8T vs 1.9TDI

Ma meni ide naživce to što se toliko podcjenjuju sve marke auta koje nisu dio VW koncerna a sve bez pravih argumenata. Slušam to svakodnevno od raznoraznih "stručnjaka" koji su imali jedno ili nijedno auto ali vole pričat o autima, i to toliko široko sve dok je tema Golf ili Passat. :)
 
Član
Ma meni ide naživce to što se toliko podcjenjuju sve marke auta koje nisu dio VW koncerna a sve bez pravih argumenata. Slušam to svakodnevno od raznoraznih "stručnjaka" koji su imali jedno ili nijedno auto ali vole pričat o autima, i to toliko široko sve dok je tema Golf ili Passat. :)
A koje su to marke koje se po tebi podcjenjuju bez argumenata
eto hajde ti navedi par njih a koje su zastupljene kod nas
 
Opel, Ford, Toyota, Mazda, Honda.... Uzmi prosječnog zemljaka odn. više njih i napravi anketu pa ćeš vidjet šta misle o tim markama a šta misle o VW-u. Bez argumenata.
Vidim da iz tvojih riječi izvire patriotizam za Fau Veom. :D
 
Član
Svi kazu da Ford ne valja bez ikakvih argumenata, nit su ga vozili niti imali, culi tamo negdje da ne valja... Mene zanima bas sta to ne valja na fordu opcenito da je lose auto da ne valja... TDDI motori se pokazali jako dobri i izdrzljivi. Stari TD i D motori takodje milione kilometara prelazili uz jako minimalna odrzavanja, sada TDCI motori takodje dobri a ja jos ne znam da imaju nekih velikih mana, ko ima focusa ili mondea ili cak fiestu nit se ko zali na njega, na zamajac, na dizne, na ista, eto ja jos nisam cuo da se neko zali joj kvari mi se ne mogu nataci para svako malo crkne ovo crkne ono. KAd pitas kakvo je auto? odgovori dobro je nemam problema, redovni servisi i pici...
Opel ne valja, ima los lim propada... :oops::eek: pa za kadete su govorili da ima los lim da propada pa se evo i dan danas kadetti vozaju, astre se vozaju iz 1999-e kojima i ako sta ode odu obrve zadnje, ali kojem autu iz 99-e ne odu ako ima 300 000+ na satu. Benzinci motori ne poderivi, dizeli isto tako jako dobri motori uz redovne servise se nema nekih problema, takodje ko ga ima ne zali se, kazu dobro sluzi, nemam problema nekih osim sto imaju stariji dizeli probelm sa crkavanjem elektronike na boschpumpi, to im je boljka, a ostalo su sitnice...
Honda to japanac skupi dijelovi nema dijelova, mazda uh boze sacuvaj bjezi od toga k'o od groma to se kvari a dijelova nigdje...
Eto argumenata kod nas, a 95% sto ih tako prica nikad nisu ni sjeli za volan od tih navedenih auta a kamoli posjedovali...
DA sada ne nabrajam jos, to je ukratko...
 
Legend
Pokrenuli ste temu kojoj mjesto nije u ovoj. Svi vi koji ne vozite vw imate aroganciju prema toj marki iz nekog razloga i vozite bmw merc ili neko peto deseto auto i to je sasvim normalno.
Evo ja cu reci sto ne vozim bmw opel ili ford, uopste.ih i negledam na cesti niti su mi zanimljiva.
Navikao sam na vw koncern, odgovara mi kako prave auta. Pozicija kako sjedis, raspkred tipki i izgled, kako se auto vozi, ponasa, odrzava, drzi cijenu, ...
Kada sam kupovao porodicni auto, gledao sam par mondea. Prvo , znam da imaju problem sa diznama, drugo poprilicno skuplji za odrzavat od passata recimo (veliki servis npr).
Opel prebrzo gubi na cijeni i to je neka moja zamjerka na taj auto, drugo sto nisam mogao naci auto koje je imalo dovoljno opreme, pricam o vectri.
Bmw ne slicno kao sa fordom. Preskup za odrzavat kada je nas standard u pitanju, unutrasnjost kaska 10 god za vw kada je dizajn u pitanju, zadnji pogon, ..
Japanska vozila jako postujem ali zbog nedostatka servisa dijelova (u poredjenju sa vw) imaju enigmatican status kod nas i ljudi ih izbjegavaju.. Sto ne znaci da ce tako biti i za 4/5 god.. Mazda radi odlican posoa, toyota takodje (jest da mi nije jasno kako je neko ko je izgubio renaultovu licencu dobio toyotinu al et). Honda je tu ima servis, ukoliko se adekvatno probije na trziaste ima nade..
 
Član
Opel, Ford, Toyota, Mazda, Honda.... Uzmi prosječnog zemljaka odn. više njih i napravi anketu pa ćeš vidjet šta misle o tim markama a šta misle o VW-u. Bez argumenata.
Vidim da iz tvojih riječi izvire patriotizam za Fau Veom. :D
Ne naprotiv nisam ljubitelj "fau vau" ali postujem tu marku ili ti brend automobila a evo noke je objasnio koji su razlozi i ja se samo mogu sloziti sa njim
a Romane ti bar znas sta si sve mijenjao na svojoj alfi
 
Super Moderator
zato ta toyota nista ne radi. vozio im auto 100 puta i nikad ne znaju popravit i na kraju zavrsi u zagrebu i poprave, kao sto znas noke cijelu pricu..pa eto kako su dosli do licence, sami bog zna
znam znam, al i dan danas mijenjam :D
 
Član
Prvo , znam da imaju problem sa diznama, drugo poprilicno skuplji za odrzavat od passata recimo (veliki servis npr).
sve si upravu, ali hajde objasni, ako imaju probleme sa diznama, kako moj TDCi mondeo gazi već 80 000 na lož ulju i radi ko sat? Globalno novi dizeli imaju probleme sa diznama.
Drugo na passatu radiš servis svakih 80k km zamjenski djelovi, 300ak KM koštaju, za TDCi-a su oko 400KM, sve od SKF-a, ali kvaka je da možeš preć najmanje 200k prije mijenjanja ičega. Imaju dvije vage, kod mene originalna na jednoj strani promjenjena tek na 220k, a druga na 270k, vodena na 285k propišala. Sitnice jesu skuplje, termostat je 50KM, ostale stvari su iste ko i za passata u 5 deka. Lično iskustvo. Poz
 
BHT Ovisnik
Zasto gledate gubljenje cijene, a kupujete auto sebi. A i oprema neznam kakva treba. Evo ja sam izbacio el. siceve i stavio obicne,jer mi se sviđa boja. Koji ce mi klinac, sjednem u njega,nastimam sic i tako stoji dok je auto kod mene. Senzore za kisu imam, koji ce mi klinac. Zadnje el. podizace imam, al koji ce mi klinac kad imam klimu,nisam ih 3x otvorio dok je auto kod mene . Imam siber, koji ce mi klinac,ne otvaram ga nikako,klima hladi,sta cu sa siberom. Prosjecnom covjeku,odnosno velikoj vecini ne treba nista osim prednjih el. podizaca, klima (2-3-4 glupa ozona,koji klinac,isto hladi i manualna klima), abs,servo, ESP isto dobra stvar,ali vecina to ima serijski i to je to. Sta se to drugo cesto koristi,nista osim sminka... to je samo moje misljenje
 
Super Moderator
a jbg vidi imas srecu sto ti je propisala pumpa sto nije jednostavno zastopala i eto ti belaja. a kad ce zastopat to ne znas i ne vidis i zato treba kasd se radi servis, remenje, obavezno i nju zamijeniti. i za mog forda pise servis prvi na 180000 il tako nesto al boga mi ja u to ne vjerujem..100000 kapak pa nek pricaju sta hoce. te stvari su na fordu skuplje i recimo zamajac je skuplji i dizna je skuplja, al iz razloga sto ih je manje nego vw i zato je skuplje. vw-a ima vise i zato se vise dijelovi traze i zbog toga su povoljniji jer se isplati. danas je po meni smijesno reci da je jedan auto bolji od drugog jer su to sve nijanse, svi koriste slicne tehnologije, slicne motore, opremu itd..i izbor je uglavnom takav da ljudi kupuju ono na sta su navikli i po svom ukusu sta im se svidi. jedan je bolji u necemu, drugi u necemu drugo itd....



slazem se cole, al tako neke sitnice vesele covjeka jbg :)
 
Član
a jbg vidi imas srecu sto ti je propisala pumpa sto nije jednostavno zastopala i eto ti belaja. a kad ce zastopat to ne znas i ne vidis i zato treba kasd se radi servis, remenje, obavezno i nju zamijeniti. i za mog forda pise servis prvi na 180000 il tako nesto al boga mi ja u to ne vjerujem..100000 kapak pa nek pricaju sta hoce. te stvari su na fordu skuplje i recimo zamajac je skuplji i dizna je skuplja, al iz razloga sto ih je manje nego vw i zato je skuplje. vw-a ima vise i zato se vise dijelovi traze i zbog toga su povoljniji jer se isplati. danas je po meni smijesno reci da je jedan auto bolji od drugog jer su to sve nijanse, svi koriste slicne tehnologije, slicne motore, opremu itd..i izbor je uglavnom takav da ljudi kupuju ono na sta su navikli i po svom ukusu sta im se svidi. jedan je bolji u necemu, drugi u necemu drugo itd....



slazem se cole, al tako neke sitnice vesele covjeka jbg :)
Upravu si za vodenu, ostalo nije bitno, motoru ništa ne može biti. Uglavnom kad počne svirati na sve strane mijenjaj i ćao. Jer se baš baš glasno čuje kada je pri kraju. Zamajac je oko 600 gengi bio, oko 400 lamela, korpa i hidraulički... Ne znam, ali i ovdje na forumu stalno vidim kako neko pita za dizne, tandem pumpe, turbine, kojekakva trzanja i sranja za VW. I u stvarnom životu često čujem... tako da priča da su izdržljiviji i manje kvarljivi pada u vodu. Normalno da će više tema biti, ako ih i ima u većem broju, treba biti objektivan, dobra su to auta sve u svemu. Ali nisu za kovanja u zvijezde, realno :)
 
Legend
sve si upravu, ali hajde objasni, ako imaju probleme sa diznama, kako moj TDCi mondeo gazi već 80 000 na lož ulju i radi ko sat? Globalno novi dizeli imaju probleme sa diznama.
Drugo na passatu radiš servis svakih 80k km zamjenski djelovi, 300ak KM koštaju, za TDCi-a su oko 400KM, sve od SKF-a, ali kvaka je da možeš preć najmanje 200k prije mijenjanja ičega. Imaju dvije vage, kod mene originalna na jednoj strani promjenjena tek na 220k, a druga na 270k, vodena na 285k propišala. Sitnice jesu skuplje, termostat je 50KM, ostale stvari su iste ko i za passata u 5 deka. Lično iskustvo. Poz
Taj fenomen ja ne mogu objasnit, moguce da su ova 2 modela sto sam ja gledao imali probleme (iako sam od dosta taxista isto cuo da izbjegavaju te motore kao lose gorivo kod nas pa imaju ceste probleme sa diznama), elem odustao sam konkretno od tog mondea..
Ja u skoljicu kad sam provjeravao set za tog 2.0 dizela je bio preko 1000km (2010 god auto) dok je recimo za 2.0 tdia oko 550/600..
 
Legend
Zasto gledate gubljenje cijene, a kupujete auto sebi. A i oprema neznam kakva treba. Evo ja sam izbacio el. siceve i stavio obicne,jer mi se sviđa boja. Koji ce mi klinac, sjednem u njega,nastimam sic i tako stoji dok je auto kod mene. Senzore za kisu imam, koji ce mi klinac. Zadnje el. podizace imam, al koji ce mi klinac kad imam klimu,nisam ih 3x otvorio dok je auto kod mene . Imam siber, koji ce mi klinac,ne otvaram ga nikako,klima hladi,sta cu sa siberom. Prosjecnom covjeku,odnosno velikoj vecini ne treba nista osim prednjih el. podizaca, klima (2-3-4 glupa ozona,koji klinac,isto hladi i manualna klima), abs,servo, ESP isto dobra stvar,ali vecina to ima serijski i to je to. Sta se to drugo cesto koristi,nista osim sminka... to je samo moje misljenje
Ja sam to sebe isto pitao, ali evo ovako.. Generalno mislim da se to za sve treba gledati, ne samo za auto. Logika biznisa ti je kada kupis nesto, koliko ces izgubiti na necemu ako je to nesto sto se preprodajne naravi. Kupujes stan, gledas hoce li mu vremenom vrijednost porast ili opast, kupis auto logicno da ces gledati da li ce mu vrijednost padati ili rasti koliko, sta kako ?
Ja kada sam uzimao seata, gledao sam da uzmem nesto sto ce drzati cijenu, iako zvuci glupo da ce seat drzati cijenu, ali sam uzeo auto koje ima recaro, dig klimu, el retrovizore, 4 motion, siber, 150ks dizel itd itd.. jer za 5 godina taj auto ce biti star 15 godina ali ce oprema koliko toliko drzati cijenu tog auta. Ako danas kupujes auto i kontas da ces ga za 3/4 godine mjenjati, zar nije bolje kupit sad auto za 10 i prodat ga za 8 nego da ga prodas za 3/4/5 milja i popusis toliko na njemu. Sad ce mnogi reci aha pa zato vi vozite vw da ne bi popusili pare na njemu, opet cu da preskocim tu konstataciju jer ne slazem se sa tim stavom. Auta koja drze cijenu, znaci da su dobra, kvaliteta i pouzdana (uvijek mi je fascinantno bilo kako ljudi za bmwa iz 2002 godine e46 jer je m optic traze 20.000) ali valjda on ima neku svoju vrjednost..
 
Legend
Upravu si za vodenu, ostalo nije bitno, motoru ništa ne može biti. Uglavnom kad počne svirati na sve strane mijenjaj i ćao. Jer se baš baš glasno čuje kada je pri kraju. Zamajac je oko 600 gengi bio, oko 400 lamela, korpa i hidraulički... Ne znam, ali i ovdje na forumu stalno vidim kako neko pita za dizne, tandem pumpe, turbine, kojekakva trzanja i sranja za VW. I u stvarnom životu često čujem... tako da priča da su izdržljiviji i manje kvarljivi pada u vodu. Normalno da će više tema biti, ako ih i ima u većem broju, treba biti objektivan, dobra su to auta sve u svemu. Ali nisu za kovanja u zvijezde, realno :)
Niko vw ne kuje u zvijezde.. narod na danasnjem vaktu sve gleda kroz prizmu novca, pogotovo kod nas.. to fol da neko uziva da se hadzija zaboravi kad je prosjecna plata u drzavi jedva 600 maraka gdje ces se bolan hadzijati, sa cim ? Onda naravno da gledas sve kroz prizmu ekonomije.
Da je narod glup, jeste, opet zavisno sa koje strane gledas, ali kad su pare u pitanju, narod je tesko zeznut. Iz toga proizilazi da ljudi voze najekonomicnije aute. Daleko od toga da se auta ne kvare, pogotovo jer vozimo auta koja u prosjeku imaju po 15/20 godina, pitanje je samo cjelokupnog odrzavanja tog auta.. cijene voznje i odrzavanja istog..
 
Top