Plin - iskustva, prednosti-mane?

Plin - iskustva, prednosti-mane?

Ajmo malo raspravljati o plinu. Da napravimo jedan topik gdje će vlasnici koji imaju ugrađen plin u svoja auta prenijeti iskustvo. Tako da bi se moglo olakšati ako neko planira možda ugradnju, ili kupovinu auta sa već ugrađenim plinskim sistemom, jer u zadnje vrijeme koliko sam primijetio puno raje se odlučuje za plin. Ja nemam iskustva, al' me interesuje, možda slijedeće auto bude na plin.

Eh, sad:
- iskustva vlasnika, koliko ste kilometara prešli
- koji sistem ste ugradili
- održavanje plinske instalacije (na godišnjem nivou šta je obavezno paziti)
- koje su prednosti, a koje su mane
- kakva su iskustva u zimskim uslovima
- kako funkcioniše rad kada se radi o kratikm relacijama, gradska vožnja
- i na kraju kako ste zadovoljni tom računicom, da li je isplativije u odnosu na dizel

Da napomenem samo, da ne kvarimo temu sa pričama o Mehi iz susjednog sela kojem je Golf 2 sa plinom zapalio se. Već da se malo ozbiljnije iznesu informacije, najbolje lično od osoba koje imaju iskustva.
 
Član
Evo ja vozim vec pola godine bmw-a e34 2.5 170 ks na brc obicni plin..sto se tice potrosnje prezadovoljan,jer za njeg sam dao merca 190d koji je mali potrosac i po gradskoj mi dodze isto ko da vozim tog merca cak i manje kad fino vozim :D a na otvorenom jos manje :D a sad ima nekih tu zafrkancija,kao sto su detonacije sto je nocna mora..raznosi protokomjere itd ali kod mene je detoniro zbog lose smjese plina nastimana idealna i nema problema..sto kod seqventa nema i ako bude mogucnosti ugradzivam sekvent,puno manja potrosnja i auto drasticno bolje ide :) a sto se zimski uslova tice u mene benzin ne radi zbog dizni tako da sam citavu zimu na plin vozio i palio,ujutru malo teze par puta mora zaverglati ali palio je sjecam se kad je bilo preko -10... tako da sve u svemu ja prezadovoljan vozim auto od 170 ks koji ima brutalan zvuk a po cjeni kao neki dizel...tako da sve preporuke za plin ne sikiraj se nece se zapaliti hahha nadam se da sam bar malo pomogao :D
 
Evo moje lično iskustvo
Imam 2 auta na kojima je ugradjen plin
Golf II 1.8 8v s vakuum sistemom
Golf IV 1.6 8v s sekvent sistemom
Računica je sledeća da ja u Sarajevo odem i vratim se za 28KM 310 kilometara (cijena plina 1.10KM ) voznje preko 100 Km/h
sto se tice odrzavanja naj bitnije je to gdje se sipa plin ja preferiram točenje isključivo na jednom mjestu gdje ljudi dnevno prodaju po 5 000 litara plina ( tu je najčišći)
filteri se mjenjaju svakih 5000 Kilometara na vakuum sistemima (mali filter ) a i na sekvent sistemima isto ( veliki filter na sekvent sistemu svakih 20 000 kilometara)
koji kostaju mali 5-6KM veliki 30KM
vec 2 godine u oba auta imam ugradjen plin i nemam nikakvih zafrkancija sto se tice samih sistema
kod vakuum sistema je najbitnije imat dobru struju (kablove da ne probijaju) da nebi dolazilo do detonacija
sa sekvent sistemom te detonacije ne postoje ;)

Ostalo neznam ni sam vise sta bih pisao ima tu sila stvari sve zavisi koga sta zanima neka pita sve se da rijesiti ;)
 
Ja vozim 4 godine nepune na plinu, nije me nikad iznevjerio,
uradio par servisa ono cisto filteri i podesavanje na kompu,,
meni otvorene nije nikad 10km presao, gradska me malo zeza
puno vise trosi kako ja ne znam ali uduplo, ugl zadovoljan sam potrosnjom
kvalitetom sistema, sekvent je u pitanju.
 
Član
u mene drug ima opel vektru b iz 98 godine, motor je 1.6 16v 74 kw.
ugradio je sekvent plin prije godinu i po, sve je bilo super do skoro, sipa plin na istoj benzinskoj citavo vrijeme HIFA benzinska, znacio nasuo je 30 km plina i krenuo vozit odma nakon par kilometara auto je poceo da trzucka pri manjim obrtajima do nekih 2000 rpm, na leru normalno radi i kad malo divlje vozis nema trzanja, kad prebacis na benzin auto prestaje trzat i ponasa se sasvim normalno, mijenjao je te neke filtere pa je bio i u servisu. Uglavnom evo 5 dana se auto vuce po servisima jos nije rijeseno.
eto to je upravo mana tog plina, da li sad mi nemamo kvalitetan plin il opremu za isti, nesto tu fali imam osjecaj kao da se nismo jos usavrsili dovoljno za te plinske sisteme.
 
BHT Ovisnik
ja imam 2 auta s plinom, imam volva v40 turbo 200ks i bmw e46 318i sa 2.0 motorom,143ks
u mene je kombinacija zavoli-tomaseto, na oba vozila... odrzavanje nikakav bauk, imas svako 10-15000km promjeniti veliki filter koji je 20km, ovaj obicni je pravilo svako 5000km,al mozes uvijek svako 1000 sam otvoriti i propuhati ga ili zamjeniti, jer ionako kosta samo 3km... sve mozes sam promjeniti, a u servisu da oba promjenis ti je 30km, to ti je sve od odrzavanja...
ako je jace auto bilo bi dobro i bolje dizne,mene su zajebavale vise puta,al pod garancijom pa su mjenjali, i bitno je da je dobra mapa, tj. da je auto unaprijed dobar, kod turbo motora svaka sitnica moze prouzrokovati gubitak snage, tipa razna crijeva,vakumi i sl. i onda kada se na to postima plin, ti taj problem rijesiti odmah auto drugacije radi i valjalo bi prilagoditi mapu plina, takav problem sam ja imao, losa mapa, a cesto sam radio oko motora i nisam stimao kako treba i na kraju mi je otisla klipnjaca, ili je zastekala dizna neka,ili je mapa losa,ostalo problema nema,kad ga ustimaju samo pali i vozi i pazi da ti je sve ostalo na motoru ispravno ,jer ti od tog plin ovisi...
bitno je da su i dobre svjecice,jer cestooo bude problema kao sto je gore Dzeni naveo, a ljudi nisu probali ni svjecice promjenuti, znaci prvo je bitno da ti je na benzinu ispravan,a na plin imas dizne,rasplinjac i mapa...
zimski uvijeti ista stvar kao i ljetni,samo autu treba malo vise da se zagrije, on automatski prebacuje na plin kada se radna temp digne na 40C°, zimi ga ja nastimam na 30, uglavnom kroz 2-3 min se ugrije dovoljno da prebaci na plin,zavisi od auta do auta, bmw-u mi treba nesto sitno vise nego na volvu, uglavnom valjda nsi takav tip da zbog 1km palis auto, a naravno sve vise se isplati jer prebaci na plin,pogotovo u gradskoj voznji gdje se vise grije, tako da je opet isplativo
isplativost u odnosu na diesela je velika, ja sa bmw-om ljeti otvorene za 15km znam preci 200km normalne voznje, skontaj ako trosi 7l plina to ti je hajmo reci 8.5km na 100km (ljeti plin padne na 1km, zimi do 1.30km, al zaokruzit cemo da je prosjek 1.20km), dok projsjecni diesel takve voznje uzme hajmo reci 5.5L (2.30km), jer mogu i ja bmw kad vozim ko pezioner spustit na 6-6.5L, tako da ti diesela dođe oko 12-13km, sto je znatna razlika vec na 100km,a ne tek na vecoj kilometrazi... volva necu racunati jer je on cesce pod gasom,al prosjecna potrosnja mi je 12L sto je hajmo reci 14.5km, racunaj da je auto 200ks, dok diesel te snage i voznje prosjek nije sigurno ispod 7L sto je opet minimum 16-17km, a nemozes porediti voznju i zvuk benzinca sa nekim čađavcem... kako god racunaj da je od svega ovog navedenog plin vecinom jeftiniji, a diesel skuplji...
ugradnja plina ti se isplati vec na oko 6000km, tada si vec na pozitivnoj nuli sto si ulozio i presao te se onda samo vozis jeftinije i jeftinije, ja sam ga ljeti isplatio za 2mj. vec... kako god moja preporuka za ugradnju jer mozes voziti znatno jace auto, s vecim gustom i manjim troskovima za manje novca,jer logicno je da je obicni benzinac mnogo jeftiniji za odrzavati nego neki diesel,a cijene servisa plina imas gore,tako da ako i prelazis puno gosidnje te nemoze kostati vise od 50km,a ako toliko prelazis onda si drasticno ustedio na gorivu
Bitno ja da nađes pumpu gdje dobar plin i to je to, ja stalno sipam na Hifi i prilicno sam zadovoljan
Ja sam radio u Darkom-u u Sarajevu, te jos 3 auta od rodbine vozio,uz njega bih ti preporucio Njegosa jer sam cuo da dobro radi, rodak je isto kod njega ugrađivao
 
Član
Evo ja vozim vec pola godine bmw-a e34 2.5 170 ks na brc obicni plin..sto se tice potrosnje prezadovoljan,jer za njeg sam dao merca 190d koji je mali potrosac i po gradskoj mi dodze isto ko da vozim tog merca cak i manje kad fino vozim :D a na otvorenom jos manje :D a sad ima nekih tu zafrkancija,kao sto su detonacije sto je nocna mora..raznosi protokomjere itd ali kod mene je detoniro zbog lose smjese plina nastimana idealna i nema problema..sto kod seqventa nema i ako bude mogucnosti ugradzivam sekvent,puno manja potrosnja i auto drasticno bolje ide :) a sto se zimski uslova tice u mene benzin ne radi zbog dizni tako da sam citavu zimu na plin vozio i palio,ujutru malo teze par puta mora zaverglati ali palio je sjecam se kad je bilo preko -10... tako da sve u svemu ja prezadovoljan vozim auto od 170 ks koji ima brutalan zvuk a po cjeni kao neki dizel...tako da sve preporuke za plin ne sikiraj se nece se zapaliti hahha nadam se da sam bar malo pomogao :D
Ta detonacija se riješi jako jednostavno i jeftino da protokomjeru ne može biti ništa, ali to niko ne uradi, ne znam zašto.
I sam sam imao taj problem, ali NE SVOJOM krivicom, i kad sam skontao zbog čega se to dešava i kad može da se deši, ubacio sam klapnu koja prilikom detonacije ne dozvoljava izbijanje vazduha na usis, protokomjer, kućište filtera i tako to. Znači, klapna ne košta ništa, a protokomjer zna biti i 100KM.
Zašto se zajebavati i misliti da li će se desiti?
 
Član
sto se tice plina ja imam na trojci plin skoro 3 godine,obicni plin,nije sekvent,posto je kod mene motor manje kubikaze,potrosnja plina na otvorenom je mizerna,10 KM predjem oko 120 km,da ga vozim normalno,oko 100km/h,a sto se tice gradske vozenje (sarajevo) tu mi zna potrositi poprilicno jer zivim u brdu :) sto se tice odrzavanja,u ove ajmo reci 3 god promijenio jednom membrane na isparivacu 50 KM kostale,i par puta filter plina koji kosta 10 KM,ostalih nus pojava nije bilo,samo kvalitetne svjecice nabaviti i rahat si,bar sam ja tako :)
 
Na audiju 100, 2.3E ugradio plin u Marko-gasu (obični), vozio 4 pune godine, prešao 90 hiljada, bez ijednog kvara na plinskoj instalaciji ili zbog nje...sve pohvale.
 
Član
Nema plinare da trosi ispod 10 litara na 100 km. Ovo sto ti col3 pricas moze biti samo na otvorenom putu nekom economy voznjom na tempomatu. Imam prijatelja koji imaju plin na 1.2 motoru trose im ko i moj 1.6 na leonu.
Moje je jedino iskustvo da gledam gdje sipam plin. Kad naspem na BHPetrolu sa bocom od 40L (naspe uvijek oko 34L) predjem blizu 400 km (odbij jedno 20 km koje predje na benzinu dok se ugrije) a na HIFI kad naspem jedva 300 i kusur.
 
Ja sam čuo da u Brčkom ima kvalitetan majstor koji ugrađuje plin, imal' ovih Brčaka da se jave i potvrde/demantuju?
 
Član
Koliko vrijedi atest za plinsku instalaciju u BiH?? Meni se plin ogadio jer sam vidio kako mi se kolega s posla pati. Znaci ima e46 touring sa 3.0 benzinskim.motorom, i ja sam se par puta vozio s njim i auto mu uopste ne ide kako sam ja ocekivao, automatic je i imao sam osjecaj da se stvarno pati. U brdu se x puta desilo da mu trza, gubi gas i slicno. jedne prilike smo se zakacili kad smo isli na rucak, ja sa 3.0 tdi sam ga morao bukvalno cekat. Taj plin je njemu ugradjen u italiji gdje i zivi, i sto se tice potrosnje sigurno je zadovoljan, medjutim ja ono sto sam vidio me nije ostavilo ravnodusnim. Poslije sam skuzio da je njemu vjerovatno do instalacije, jer sam vozio jedan drugi auto, koji ima cirka 200ks i nisam mogao primjetit na cemu vozi, je li benzin ili plin. Vlasnik vozila vjerovatno zna razliku, ali ja za prvu voznju nisam mogao skuzit. Tu je bio ugradjen sekvent sistem, i.momak je prezadovoljan
 
To i jest problem, kvalitet instalacije i kvalitet postavljene instalacije, zato treba navesti koji su kvalitetniji servisi u BiH za ugradnju i održavanje.

I mene interesuje za atest, koliko se plaća, i koji su dodatni troškovi pored ugradnje da bi sve to bilo regularno?
 
BHT Ovisnik
Nema plinare da trosi ispod 10 litara na 100 km. Ovo sto ti col3 pricas moze biti samo na otvorenom putu nekom economy voznjom na tempomatu. Imam prijatelja koji imaju plin na 1.2 motoru trose im ko i moj 1.6 na leonu.
Moje je jedino iskustvo da gledam gdje sipam plin. Kad naspem na BHPetrolu sa bocom od 40L (naspe uvijek oko 34L) predjem blizu 400 km (odbij jedno 20 km koje predje na benzinu dok se ugrije) a na HIFI kad naspem jedva 300 i kusur.
pa koliko u tebe u sistemu ima buradi vode pa ti treba 20km da se ugrije ?
ja sam rekao otvorena voznja jer mi je 80% te voznje, ovo sam racunao mostar-sarajevo i ostala voznja skoro pa otvorena s malo gradske, kombinirana mi je 8-9 max kada vozis normalno, pa i moj bmw uzme skoro ko kolegin 1.2 punto,zato jer je nejako auto, jedva se vuce po cesti,normalno da vise trosi, i u volvu k ao u mene 1.6 trosi umal pa ko moj volvo 200ks jer je nejak,samo po gradu uzme do 2l manje... pa kolega ima chryslera c300 5.7hemi pa mu plina otvorene uzme 9-11L normalne voznje
i ne,nemam tempomat na bmwu,a voznja je klasika 80-100, nikad se ne vucem po putu,kad idem striktno 80 i ne prestizem spustim ga na 6l,al o tome ne pricamo,za sto isto imam potvrdu, al prosjek mi je otvorena-grad 8.5L plina, a to je bas kombinirana jer mi je dio otovrena do grada, i onda po gradu i nazad, 50/50%

@armin oko 180km ti je atest, a to sto trza i sl. je ocito neki problem na autu, meni kad je volvo ispravan ne osjetis razliku na plinu i benzinu,cak sam se i na pisti trkao vise puta s plinom jer i zaboravim
 
Član
Za tako nesto bi se i ja odlucio sigurno, medjutim kad sam oprao onog bmw-a s plinom rekao sam mu jebes to, zapali ga, medjutim skuzio sam da tu ima neki problem, dok onako trza i gubi snagu. Medjutim ovaj drugi slucaj me zainteresovao pravo, jer je auto bas isao glatko, svako stiskanje gasa je bilo lijepljenje u sjediste, jer auto ide vrhunski, i nisam osjetio razliku benz plin, na tako bi i ja pristao sigurno.
Jos jedno pitanje, taj atest je na godisnjoj bazi ili ,,, fkt sam neupucen oko toga. Imao sam ja benzinca medjutim svako stiskanje kvacila znacilo je i fatanje za kljuc, jer nije bilo sanse da ostane upaljen,heheh, pa sam tu zavrsio a benzinom.

Sto se tice servisa skoro mi je prijatelj pricao da je vozio od rodjaka c klasu na ugradnju sekventa, momak prezadovoljan, a servis je AC Simanic sarajevo, oni su se predstavili ovdje na forumu
 
Top