Organizovanje protesta povodom poskupljenja goriva?

Organizovanje protesta povodom poskupljenja goriva?

MTR

Član
Treba usput napraviti i protest vezan za povecanje cijene struje :D

Normalno je da ce cijena nafte biti sve veca i veca , danasnja na Brentu je 122,26 $ i ima tendenciju povecanja , OPEC proizvodi naftu a mesetari i spekulanti diktiraju zvanicnu cijenu , nafta po barelu nije tako skupa ali spekulanti na NYMEX-u i WTI-u rade izvan kontrole i po svom navodjenju , tendencija i predvidjanje za ovu godinu je da ce srednja cijena otici na 150 $ .
Stvari vezane uz problem nafte je i cijena zlata po Unci koja je na danasnji dan sa cijenom od 1491 $ premasila sva predvidjanja , u zadnjih 20 godina cijena je skocila za nevjerovatnih 2235,37% .
1973 - ispod 30$
1978 - malo ispod 200 $
1983-2003 - oko 400 $
danas - 1491 $

zlato je osnova svega , po njemu se izdaju i prave valute , kakva je cijena zlata takva je i cijena svega ostalog

gold_all_data_o_usd.png



OPEC proizvodi
Mesetari kupuju i prodaju dalje na veleprodajnu cijenu
Rafinerije kupuju od mesetara sirovu naftu
Pumpadjije kupuju u rafineriji preradjenu naftu i derivate

svi su vec dodali svoju zaradu , idemo dalje

zemljoradnik da bi posijao psenicu treba naftu i placa za nju odredjenu cijenu , to uracunava u svoju cijenu
zemljoradnik da bi pokupio plodove svog rada opet treba naftu , i to uracuna u cijenu

dolazi firma NN i kupuje tu psenicu , normalno nece je u rukama nosit vec u kamionu i firma NN treba naftu i ona te troskove uracunava u cijenu , firma NN prodaje psenicu firmi NA koja ima mlin
NA firma melje psenicu i pravi brasno te ga pakuje u vrece , radi distribuciju sa kamionom te i njima treba nafta koju naravno uracuna u cijenu , ne radi niko djaba :D
Da malo skratim niz , dok to brasno dodje do krajnjeg kupca , on je jadan platio sve a da to i ne zna , platio je sve marze od prvog do zadnjeg , platio je pakovanje , platio je prevoze moguce i nemoguce , i na kraju je platio i PDV na sve to .

Zasto sve poskupljuje ?? cijena zlata se raketira u nebesa , smanjuje se vrijednost novca , tj za vise novca dobijate manje robe , i sve je to neki blesavi niz u kojem profitira par osoba dok ostali sisaju veslo .





univerzalna istina :D

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=v0PZxzAsExU[/video]
 
Član
U RS-u 2,31 km. Trebalo bi pronaći podatke o tome kako naše cijene prate one na svjetskom tržištu....tj koliko bude kad recimo poskupi na 120$ a koliko kad opet pojeftini na 110$ da se vide zloupotrebe poskupljenja kod pumpadžija...Treba napomenuti da su 1.1. carine ukinute i da nije pojeftinilo ni jednom nego konstantno poskupljuje od tad...i trebalo bi vidjeti kako se formira ta cijena kolika ja nabavna, koliko su kacize države a koliko marža pumpadžija...
 

MTR

Član
darko13 je napisao(la):
U RS-u 2,31 km. Trebalo bi pronaći podatke o tome kako naše cijene prate one na svjetskom tržištu....tj koliko bude kad recimo poskupi na 120$ a koliko kad opet pojeftini na 110$ da se vide zloupotrebe poskupljenja kod pumpadžija...Treba napomenuti da su 1.1. carine ukinute i da nije pojeftinilo ni jednom nego konstantno poskupljuje od tad...i trebalo bi vidjeti kako se formira ta cijena kolika ja nabavna, koliko su kacize države a koliko marža pumpadžija...

evo pa prati

http://www.cx-portal.com/wti/oil_en.html
 
nemoguce je pumpadjije uhvatiti, uvoze 3 cisterne goriva, a na carini placaju samo za jednu cisternu, ove druge dvije malo u kovertu i vozi, tako da su oni uvjek na dobitku;)
 
Član
ja u vitezu u subotu sipao euro 5 po cijeni od 2.20, ovdje kod mene je isti taj dan vec bilo 2.40
e sad nek meni neko kaze, u cemu je razlika, u drzavi mozda, uvozniku, kojem bogu
mislim van pameti je, i federaciji jedna cijena, i to u pola federacije jedna, u drugoj polovini druga, a u RS-u treca neka cijena
pa van pameti svegami:icon_mad::icon_mad::icon_mad::icon_mad:
 

MTR

Član
de ne lupetajte bezze , ako imate sta rec dajte konkretno .

Terminal Ploce svaki utorak izbacuje cijenu za narednu sedmicu , platis i saljes kamion po naftu ili benzin .
Na 20.000 litara ostaje cistaka od 2-3 milje jer je prevoz ove kolicine oko 2000 KM ( ili 0,10 KM po litri ) , znam jer sam prije godinu ovo radio , za danas ne znam al eto imate telefone pa nazovite nekog prevoznika i pitajte ga za koliko ce vam prevest 20 tona goriva .
 
darko13 je napisao(la):
U RS-u 2,31 km. Trebalo bi pronaći podatke o tome kako naše cijene prate one na svjetskom tržištu....tj koliko bude kad recimo poskupi na 120$ a koliko kad opet pojeftini na 110$ da se vide zloupotrebe poskupljenja kod pumpadžija...Treba napomenuti da su 1.1. carine ukinute i da nije pojeftinilo ni jednom nego konstantno poskupljuje od tad...i trebalo bi vidjeti kako se formira ta cijena kolika ja nabavna, koliko su kacize države a koliko marža pumpadžija...

kakav 1.1 znas li ti otkad mi ne placamo carine na uvoz proizvoda iz hrvatske i srbije
 
Član
Death_beat je napisao(la):
darko13 je napisao(la):
U RS-u 2,31 km. Trebalo bi pronaći podatke o tome kako naše cijene prate one na svjetskom tržištu....tj koliko bude kad recimo poskupi na 120$ a koliko kad opet pojeftini na 110$ da se vide zloupotrebe poskupljenja kod pumpadžija...Treba napomenuti da su 1.1. carine ukinute i da nije pojeftinilo ni jednom nego konstantno poskupljuje od tad...i trebalo bi vidjeti kako se formira ta cijena kolika ja nabavna, koliko su kacize države a koliko marža pumpadžija...

kakav 1.1 znas li ti otkad mi ne placamo carine na uvoz proizvoda iz hrvatske i srbije

Zvanično saopštenje je bilo da od 1.1 se ukida carina na uvoz naftnih derivata (bilo u novinama, na TV_u)...Kod nas u RS-u je predpostvaljam nafta iz Rusije...
 

MTR

Član
darko13 je napisao(la):
Death_beat je napisao(la):
darko13 je napisao(la):
U RS-u 2,31 km. Trebalo bi pronaći podatke o tome kako naše cijene prate one na svjetskom tržištu....tj koliko bude kad recimo poskupi na 120$ a koliko kad opet pojeftini na 110$ da se vide zloupotrebe poskupljenja kod pumpadžija...Treba napomenuti da su 1.1. carine ukinute i da nije pojeftinilo ni jednom nego konstantno poskupljuje od tad...i trebalo bi vidjeti kako se formira ta cijena kolika ja nabavna, koliko su kacize države a koliko marža pumpadžija...

kakav 1.1 znas li ti otkad mi ne placamo carine na uvoz proizvoda iz hrvatske i srbije

Zvanično saopštenje je bilo da od 1.1 se ukida carina na uvoz naftnih derivata (bilo u novinama, na TV_u)...Kod nas u RS-u je predpostvaljam nafta iz Rusije...

iz Nigerije ;)
 
ako sam dobro upucen, ukidanje carine je koristilo rafineriji bosanski brod, prilikom uvoza sirove nafte (iz nigerije). a na naftu koju mi uvozimo iz rafinerija iz hrvatske vec i prije nismo placali carinu. jel tako nekako, mtr?
 

MTR

Član
Na promet bilo kojih roba izmedju SRB,HR i BiH odavno nema carine , samo porez .
E sad kako ovi veliki igraju to samo nebo i oni znaju

zaboravio sam ovo

Rusi kazu da ispod Tuzle postoji i stoji vise nafte nego kod Saudijaca ;)
 
Član
MTR je napisao(la):
Na promet bilo kojih roba izmedju SRB,HR i BiH odavno nema carine , samo porez .
E sad kako ovi veliki igraju to samo nebo i oni znaju

zaboravio sam ovo

Rusi kazu da ispod Tuzle postoji i stoji vise nafte nego kod Saudijaca ;)



kazu, kazu , sto ne pocnu kopanjem ? :D Evo na mojoj zemlji mogu odmah, gdje da potpisem :D:D:D
 
Administrator
MTR tako je... kazu da ima... u naselju Simin Han ima izvor nafte i ljudi sa povrsine zemlje kupe kantama i sipaju u traktore... bilo je par reportaza na TV-u...

http://www.youtube.com/watch?v=FttQi333LyM&feature=player_embedded#at=108

no :icon_exclaim:


Šta ćemo ljudi za proteste?
 
Član
I ja sam ZA, treba se organizovati protest, blokirat saobracajnice, to ce biti i na dnevniku i mozda neko nesta i uradi po tom pitanju, svaka cast za ovu temu ;) pozz
 
Top