Kraci zaustavni put??

Kraci zaustavni put??

Član
0g1 je napisao(la):
a po potrebi i rucnom . . . a to ako se naglo koci pa da ti prebacujes u manju brzinu gluposti nidze veze .. . kocnica kvacilo (rucna )

kakva crna rucna, nije nfs ili tokio drift, ili hollywood produkcija pa da se "policajka" napravi... prvo situacija te iznenadi, zamisli neka krivina ides brze, kad ispred zastoj, udes, sleper stoji i dignes pored svega rucnu... jos nase ceste pune spura, ulegnuca, samo te fino katapultira u bankinu, jarak, okean, neciju kucu, avliju, stub... heh najvaznija reakcija, sto ranije lupit po kocnici... i eto pribran ostat pa nekako "ciljat" pravac kretanja, zavisno od uslova...

Kenno je napisao(la):
technoGeek je napisao(la):
Ono sto si zapazio na svim testovima kocenja, je da uvijek koce s kvacilom i kocnicom, a logicno je da to rade jer zele testirati samo kocnice bez kocenja motorom.


Na kojim tačno testovima kočenja to rade????

Pošto vidim da ste obrisali neke moje postove na ovoj temi, obrišite i ove gluposti o kočenju uz pritisak kvačila ili još gore povlačenje ručne. Poginut će neko ako posluša nekoga...ode život...

kenno fino rece ;)
 
Član
Zela se mnogo nasekirao kako nista ne znate, pa vam porucuje: najbolje se koci kvačilo i kočnica skupa, jer kada ti je auto u brzini, motor ga gura naprijed i kočnice se bore i sa masom auta i motorom koji ga gura naprijed.

Kada moraš hitno stati, kvačilo i kočnica skupa. Kakvo kočenje motorom i vraćanje u brzine manje.
 
Član
Limpi je napisao(la):
0g1 je napisao(la):
a po potrebi i rucnom . . . a to ako se naglo koci pa da ti prebacujes u manju brzinu gluposti nidze veze .. . kocnica kvacilo (rucna )

kakva crna rucna, nije nfs ili tokio drift, ili hollywood produkcija pa da se "policajka" napravi... prvo situacija te iznenadi, zamisli neka krivina ides brze, kad ispred zastoj, udes, sleper stoji i dignes pored svega rucnu... jos nase ceste pune spura, ulegnuca, samo te fino katapultira u bankinu, jarak, okean, neciju kucu, avliju, stub... heh najvaznija reakcija, sto ranije lupit po kocnici... i eto pribran ostat pa nekako "ciljat" pravac kretanja, zavisno od uslova...

Kenno je napisao(la):
technoGeek je napisao(la):
Ono sto si zapazio na svim testovima kocenja, je da uvijek koce s kvacilom i kocnicom, a logicno je da to rade jer zele testirati samo kocnice bez kocenja motorom.


Na kojim tačno testovima kočenja to rade????

Pošto vidim da ste obrisali neke moje postove na ovoj temi, obrišite i ove gluposti o kočenju uz pritisak kvačila ili još gore povlačenje ručne. Poginut će neko ako posluša nekoga...ode život...

kenno fino rece ;)

rucnom nego sta ;) i to do kraja je dignes i namotas volanom ;)
 
Meni je jednom cetvorka uzela prednost prolaza, sreca pa sam je vidio i vozio sam 30 km/h ali jebi ga ja bez vozacke i maloljetan za volanom, prvo sam kvacilo malo pipno pa onda nagazio kocnicu i zakocio je Golf ko da ima ABS i jos me naruzi covjek ccc. Bio jedan drug i cura sa mnom u autu, pratim ja levata koliko se usro i on koci nogama govorim mu ja neka pod ces mi probit sivonja jedan...Znaci kvacilo i kocnica :D
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Zela se mnogo nasekirao kako nista ne znate, pa vam porucuje: najbolje se koci kvačilo i kočnica skupa, jer kada ti je auto u brzini, motor ga gura naprijed i kočnice se bore i sa masom auta i motorom koji ga gura naprijed.

Kada moraš hitno stati, kvačilo i kočnica skupa. Kakvo kočenje motorom i vraćanje u brzine manje.

Napokon neko ko je objasnio. Svaka čast.

Za ove šaltače:

Zaustavni put isključivo zavisi od podloge i pneumatika (podrazumjeva se da ako auto ne posjeduje ABS, ima kočnice koje mogu blokirati točkove) tj trenja koje se javlja između pneumatika i podloge. Točak kada blokira, možete imati još po jedan par čeljusti koje blokiraju diskove ali Vam to neće skratiti zaustavni put.

Zato su ljudi skontali i napravili impulsivno kočenje tj. ABS na principu "koči - pusti - koči" jer je trenje klizanja manje od trenja na granici proklizavanja. Prednost je upravljivost jer nema blokiranja točkova, a mana su ovi trenutci "pusti" i zaustavni put je malko duži.

To Vam mogu ilustrovati na sljedeći način:
Uzmite oprugu, ne previše krutu, zakačite neko predmet i lagano vucite sve dok ne krene da kliže. Primjetit ćete da u trenutku prije početka klizanja opruga se najviše istegne, a u trenutku kada počinje klizati, malo se skupi jer se smanji sila trenja, tj sila trenja pri klizanju.

Malo odudara od teme, ali možda će nekima pomoći da skontaju. :lol:
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Zela se mnogo nasekirao kako nista ne znate, pa vam porucuje: najbolje se koci kvačilo i kočnica skupa, jer kada ti je auto u brzini, motor ga gura naprijed i kočnice se bore i sa masom auta i motorom koji ga gura naprijed.

Kada moraš hitno stati, kvačilo i kočnica skupa. Kakvo kočenje motorom i vraćanje u brzine manje.

Pa to :cool:
 
prvo,ko ima vozacku i ko je polagao na regularan nacin,morao je cuti od instruktora vise puta ono ''halo konju 1000 puta ti ponavljam prvo kocnica a onda kvacilo'' :D sto neznaci drzati kocnicu bez kvacila dok se motor neugasi,cim po kocnici odmah zatim po kvacilu i to je to...

svrha pritiskanja papuce kocnice je da bi zaustavili vozilo,svrha pritiskanja papuce kvacila u tom momentu (tj nakon pola sekunde zavisi od razvijenosti mozga doticnog vozaca) je da se nebi ugasio motor

ima smijesnih komentara majke mi,tipa prvo kvacilo..ja kad pritisnem prvo kvacilo imam osjecaj da me neko jos gurnuo od nazad,pa ok,ja cu svoje auto zaustaviti sigurno na moj nacin,a ti pumpaj kvacilo u nadi da ce blokirati tockovi,
 
Član
svakakvih gluposti sam ovdje procitao

kad ti neko izleti na put ili slicno prvo pustis gas, obrtaji padaju i pocinje motor da koci, sto je moguce brze poslije pustanja gasa stisnes kocnicu (ako je ABS ne pustas je, a ako nema ABS-a onda ides na lagana pumpanja da ne dodje do blokade tockova, da zadrzis kontrolu nad upravljanjem) tek kada auto poprilicno uspori i padnu obrtaji pritisces kvacilo, saltas u manju brzinu i slicno.
naime ako pustis prvo kvacilo auto ima neku brzinu, tj inerciju i nastavlja se kretati istom brzinom i kocnice moraju da savladaju vecu silu, dok bez kvacila motor koci i stvara veci otpor kretanju od otpora kotrljanja tockova.
napravi jednostavan test, vozi auto po ravnom terenu 50 km/h u 3 brzini, stisni kvacilo i prati kako auto usporava, zatim ponovi test samo ovaj put pusti gas a kvacilo ne diraj :D
 
Član
Kočnice nastoje da blokiraju točak, a motor će se u tom slučaju protiviti tom blokiranju. Recimo motor je na 1000 o/min a ti hoćeš da blokiraš točak.

I šta ćemo sada? :icon_rolleyes: :icon_biggrin:


Još jednom pišem da nije problem blokirati točkove pri kočenju pod uslovom da su kočnice ispravne, nego je problem točkove dovesti do granice proklizavanja (pomoću ABS-a i sl.) pri čemu je trenje najveće i pri tome imate upravljivo vozilo.
 

rs6

Član
joj inzinjera .... kocis samo kocnicom od momenta stajanja !! tek onda odvajas kvacilo da ne utusis motor!!!
jer dok vozis i stisnes kvacilo auto ce dobit "zalet". inercija ljudi, inercija ....
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Kada moraš hitno stati, kvačilo i kočnica skupa. Kakvo kočenje motorom i vraćanje u brzine manje.

Kad pustiš gas (zanemarimo sad kočnicu) da li ubrzavaš ili usporavaš? To će ti dati odgovor na pitanje...

Zajahat kočnicu pa šta Bog da...ko ima ABS može i da upravlja...kod ima vremena može i da prešalta u nižu...ko vidi da će udariti nek pusti kočnicu...sva je nauka u tome...
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Zela se mnogo nasekirao kako nista ne znate, pa vam porucuje: najbolje se koci kvačilo i kočnica skupa, jer kada ti je auto u brzini, motor ga gura naprijed i kočnice se bore i sa masom auta i motorom koji ga gura naprijed.

Kada moraš hitno stati, kvačilo i kočnica skupa. Kakvo kočenje motorom i vraćanje u brzine manje.

Sad si me razočarao.:icon_cry:
 
Član
rs6 je napisao(la):
kad stisnes kvacilo abs se ne pali ....

:lol::lol::lol: Ja provale teške. :lol::lol::lol:
_________________________________________________



Ja praktikujem prvo kočnicu pa što prije kvačilo. Naravno, bitan je život, a ako se može treba misliti na motor, tj. na remen kojem sigurno ne paše naglo kočenje bez odvajanja kvačila.
 
Top