Kraci zaustavni put??

Kraci zaustavni put??

_vwfan_ je napisao(la):
O ljudi pa opet nista, nema saltanja, semafora, kako stati pitanje je? Meni je nekako logicnije ako stisnem kvacilo i kocnicu jer kocim samo sasiju na tockovima, a kocnica i motor i sasija, mozda nisam u pravu ;)
Hvala na odgovorima, idemo dalje :cool:

grijesis druze... ako stisnes kvacilo prije kocnice onda dobijes extra ubrzanje i potrebna ti je veca sila kocenja da bi zaustavio auto u tom slucaju ako su u pitanju neke vece brzine ili iznenadne situacije... ako je hitno zaustavljanje prvo kocnica pa kvacilo dok se auto nije u potpunosti zaustavilo da se nebi ugasilo.. mada nekad je bolje i da se ugasi bez kvacila nego da udaris covjeka ili auto... a u normalnim okolnostima, laganini :cool:
 
Član
ja uvijek prvo pritisnem kocnicu u kriznim situacijama i automatski pritiscem kvacilo nakon toga i u manju brzinu, ili dvije...nisam imao problema do sada , iako ako nebi sve to proslo hotimicno bi potegao i rucnu....glavno je da auto brze staje ako kocis motorom i kocnicom zajedno.
kocenje samo kocnicom je ok pri nizim brzinama al je lose posebno ako si u viskom stepenu prenosa , sve zavisi od situacije u kojoj se nalazis tako se i ponasas...;)
 
Član
Ma ako ti imas vremena za kocenje motorom i kocnicom ti tako radi, a ako trebas naglo stat onda nema tu razmisljanja stajes samo na kocnicu pa ako se sjetis kvacilo pritisnut prije gasenja dobro je a ako ne jbg. Nema tu vremena za mijenjanje brzina, razmisljanje nego samo refleksno. :icon_rolleyes:
 
Ono sto si zapazio na svim testovima kocenja, je da uvijek koce s kvacilom i kocnicom, a logicno je da to rade jer zele testirati samo kocnice bez kocenja motorom. Ti ces reflesksno odmah po kočnici, kvacilo dolazi sekundu poslije ili jos kasnije, kada se sjetis... tako da, lupaj po kocnici odmah, ako ima abs covjek pokusava izbjeci, a kvacilo ako stigne. Normalno na nekim daljim preprekama ces kociti i spustati u nizu, ali to su opet vece brzine a ne gradska voznja gdje se kocnica odmah i udara bez razmisljanja ;)
 

LSD

Član
znas kako ces se uvjeriti da su u pravu ljudi koji govore prvo kocnica pa onda kvacilo...posto ne vozis kamion ili nesto vece..ubaci u auto u gepek nesto extra tesko..200-300Kg i idi negdje gdje nema nikoga..kreci se brzinom odredjenom recimo 70km/h i zabiljezi mjesta gdje ces poceti kociti na nacin kvacilo pa kocnica bez mijenjanja brzina...kad stanes zabiljezi mjesto gdje si se zaustavio

drugi puta obrni situaciju

dakle s istom brzinom kretanja pocni kocenje na istom mjestu gdje i prvi puta ali ovaj puta samo kocnicom i kvacilo stisni tek kad vidis da se auto oce da ugasi....pa nam javi rezultate :icon_smile:
 
<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/SFh-1ejfY1E" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Ovi su po meni prilično brzo stali ,pitaj ljude za savijet :D
 
Član
technoGeek je napisao(la):
Ono sto si zapazio na svim testovima kocenja, je da uvijek koce s kvacilom i kocnicom, a logicno je da to rade jer zele testirati samo kocnice bez kocenja motorom.


Na kojim tačno testovima kočenja to rade????

Pošto vidim da ste obrisali neke moje postove na ovoj temi, obrišite i ove gluposti o kočenju uz pritisak kvačila ili još gore povlačenje ručne. Poginut će neko ako posluša nekoga...ode život...
 
Tu nema plaho natezanja; prvo po kočnici stisnuti pa kad se i ako se sjetiš stisni kvačilo. A na duljim razdaljinama je poželjno šaltat u manje brzine pa rasteretit kočnice a ipak zakočit (motorom).
 
Član
Ja onda ne znam kocit' :cool:
Meni je u glavi samo kvacilo, danas sam pokusavao i uvijek mi se cini da brze stanem :icon_rolleyes:
@LSD mozda nekad probam, ne mogu sada tovariti toliko ;)
 
A sta cemo mi sto nemamo kvacilo:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Zavisi to od situacije, po gradu lagano kocis prvo kocnicom, i cim pocne da gusi motor stisnem kvacilo...

A ovako, kocis cime stignes ko Kremenko nogama, samo da stane:lol:
 
Član
_vwfan_ je napisao(la):
Ja onda ne znam kocit' :cool:
Meni je u glavi samo kvacilo, danas sam pokusavao i uvijek mi se cini da brze stanem :icon_rolleyes:
@LSD mozda nekad probam, ne mogu sada tovariti toliko ;)

Šta će ti kvačilo? Prvo ide kočnica do poda, a kad auto bude blizui stajanja, kvačilo da se ne ugasi, a možeš i bez kvačila izbaciti auto iz brzine i neće se ugasiti.;)
Čim ti stisneš kvačilo, motor radi u prazno i auto je u leru, a samim tim i veće opterećenje za kočnice. Ovako kad nagaziš na kočnicu bez kvačila, motor koči koliko - toliko, mada su te razlike minimalne, a i nikad ne treba kočiti sa stisnutim kvačilom, skretati u raskrsnicu sa kvačilom i slično, jer tada nemaš kontrole nad autom za slučaj neke opasnosti.
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
_vwfan_ je napisao(la):
Ja onda ne znam kocit' :cool:
Meni je u glavi samo kvacilo, danas sam pokusavao i uvijek mi se cini da brze stanem :icon_rolleyes:
@LSD mozda nekad probam, ne mogu sada tovariti toliko ;)

Šta će ti kvačilo? Prvo ide kočnica do poda, a kad auto bude blizui stajanja, kvačilo da se ne ugasi, a možeš i bez kvačila izbaciti auto iz brzine i neće se ugasiti.;)
Čim ti stisneš kvačilo, motor radi u prazno i auto je u leru, a samim tim i veće opterećenje za kočnice. Ovako kad nagaziš na kočnicu bez kvačila, motor koči koliko - toliko, mada su te razlike minimalne, a i nikad ne treba kočiti sa stisnutim kvačilom, skretati u raskrsnicu sa kvačilom i slično, jer tada nemaš kontrole nad autom za slučaj neke opasnosti.
To mi je jasno, samo brzo stajanje je u pitanju ;)
 

rs6

Član
kad stisnes kvacilo abs se ne pali .... sto je logicno da ce ti zaustavni put bit duzi ...
 
Top