Da li je SM Skup

Da li je SM Skup

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
RE: Fiat Stilo 1.9 JTD Chip Tuning

Pogea nije ebay tuner imali su ove godine stand na SEMA show-u, malo detaljnije se pozabave oko auta i mapira ecu na gorivo sa kojim si dosao u rezervorau i izvuce max iz toga...



ima puno rasprava o svim mogucim mapama na www.motor-talk.de i ljudi koji voze godinama njegove mape na 1.8T imaju po 150-200 hiljada prednjenih kilometara sa prvim turbom...



ne kazem da ti losije radis al standard u BiH nije kao u njemackoj
 
Član
RE: Fiat Stilo 1.9 JTD Chip Tuning

Jasno je meni sve sta ti govoris ali ti nikako ne mozes da shvatis u cemu je moj problem.Evo sad cu ti pokusati objasniti ukratko.

Naravno ni ja nisam mislio na ebay,nego sam mislio na profi tunere,evo o cemu se radi i sta odredjuje cijenu mape,napravicu paralelu izmedju tuninga kod nas i tuninga kod njih.

U Njemackoj zavsis skolu,ozenis se,dobijes stan skroz lako,hoces da otvoris firmu za chip tuning,odes u agencije koji ti naprave projekat,dobijes pare i kredit,otvoris sve,sve sto treba da naucis je vec u njemackoj i ne treba nikud da ides,sve ti je dostupno.Sve sto treba da kupis je u EU,mislim na opremu i sve mozes da kupis bez carine a na cifre od xxx xxx eura to puno znaci.

Kod nas,jednostavno od svega toga sto ima gore nema nista,ako hoces da otvoris firmu,opstina te ubija porezima i dazbinama neda ti da prezivis,o podsticaju i ulaganju u tvoj posao nece niko da cuje,sve sto hoces da kupis mnogo je skuplje nego u EU i za sve sto hoces da naucis moras da ide vani i da placas hotele,seminare i ostalo.

Zasto je kod nas mapa 50 eura,pa zato sto ti koji to rade za te pare oni nisu nista odo ovoga naprili i od opremen nemaju nista i nista ih to ne kosta,sto god imas vise opreme to je cijena mape skuplja ali je i kvalitet bolji,svi mi profi tuneri imamo manje vise istu opremu ali ovi sto rade po 50 eura oni nemaju nista od toga.Evo konkretno za taj 1.8 turbo motor da se napravi od opremen treba sledece:

1. alat sa kojim se cita i pise obd
2. dijagnostika koja moze pratiti paremetre
3. programator koji pise direktno cip ako nesto obd zasteka
4. wideband sistem
5. EGT monitorimg
6. Knock monitoring
7. Dyno
8. Emulator koji taj 1.8 turbo pretvara u kompijuter na kome se u realnom vremenu moze raditi mapa
9. SW koji edituje mape
10. znanje i iskustvo koje moze da iskoristi potencijal opreme

Tako isto imaju i vani,svi mi koristimo manje vise iste stvari ali hobi tuneri nemaju nista osim obd kinesne kopije programatora i ebay mape i zato oni nisu u stanju da naprave dobru mapu,znaci ne najjacu,nego najodmjereniju.

Bez obzira sto ti forsiras da je ovo BiH i da je ovo nizi standard,ja sam sve ovo platio mnogo vise nego svi ti vani,ja sam mnogo vise se napatio da napravim firmu,objekat,dozvole,ja i dalje svaki mjesec placam update,odrzavanje ali i dalje ucim i ulazem i znanje i ne mogu da to radim jeftino jer i mene sve to kosta skupo.Meni niko ne daje nikakve popuste cak sta vise sve vise i puno skuplje platim a to niko od vas ne vidi.

Ja ako cu raditi jeftinije onda ne mogu to da radim na ovom nivou na kome radim sada,moram necega da se odreknem a to ce se odraziti na kvalitet koji je meni uvijek bio na prvom mjestu i ja licno ako ne mogu raditi sve najbolje i najkvalitetnije ja cu prestati ovo da radim i necu raditi nikako nista.

Pozdrav za tebe i ne zamjeri na dugom postu jer pokusao sam samo malo da ti docaram da meni nije ni malo lako jer imam jako puno troskova svaki mjesec ,imam opremu za sve a sve to kosta i sve se mora odrzavati.
 
Član
RE: Fiat Stilo 1.9 JTD Chip Tuning

pa vidi u svakom poslu je lakse poslovazi u njemackoj nego u BiH
ne znam jesi ti registrovan kao d.o.o ako jesi znas i sam kako drzava uzima na svakom koraku a nista ti ne okalsava nego cak sta vise otezava poslovanje sa novim glupostima svaki dan...



zelim ti puno srece u radu i da imas dovoljno posla da opstanes do nekih boljih vremena kad ce si vise ljudi moci priustiti kvalitetan tuning u BiH.
 
Član
RE: Fiat Stilo 1.9 JTD Chip Tuning

Uglavnom to sto si napisao Srdjane stoji osim par nekih stvari,koje cu ja pokusati da obrazlozim ovde. Uzeo si za primjer Njemacku.Pa vjeruj i taj tjuner tamo koji hoce da se bavi tim poslom,uglavnom ima podsticaj od drzave u smislu da ce da dobije neki kredit za sve sto misli da ulaze,ali isto tako i on ima porez na krajnji proizvod tj.mapu.Znaci ako bi on (sad lupam) htio da pravi mape za 200 eura,kada dodas porez ta mapa ce da izadje preko 200 eura.To je porez koji mora da plati drzavi ako zeli da bude sve uredno sto se tice papirologije,garancije na uslugu itd. A svi znamo sad kakvi su Njemci,kod njih nema muljaze.Sve crno na bijelo.
Druga stvar je sto ce on sve to da napravi kada digne kredit,ali vjeruj mi da nece znanje tek tako dobiti.Nemoj misliti da neko ko hoce da postane tjuner,od u neku tjunersku kucu i kaze: e slusajte,haj sad vi sve sto znate meni fino recite,prenesite mi znanje,pa cu za 7 dana i ja da budem tjuner i da vam budem konkurencija...Mora se i on naplacati isto i seminara i hotelskih soba i cega vec sve.
I onda dodjemo do mape,u ovom slucaju koja je konkretno 390 eura jel,u toj nekoj tjunerskoj kuci koja vazi za dobrog tjunera,dok je tvoja mapa 300 odnosno 250 sa tim sto moram imati istaknutu tvoju reklamu ili naljepnicu kao vid garancije odnosno reklamiranja.A da se razumijemo ta reklama/naljepnica nije mala,i po nekom mome misljenju ne uklapa mi se estetski na vozilu nikako.Doduse ima i likova kojima je WOOW da imaju neku tjuning naljepnicu na vozilu,i kontaju kako je to cool i pravo dobra stvar.Meni nije naljepnica cool,meni smeta,i znaci za bosanski standard i njemacki standard razlika u mapi je 90 eura ?

Sad ide jedno laičko pitanje,kad si vec spomenuo gorivo.Znaci neko u EU napravi super mapu na ''super'' gorivu.I ta mapa ok radi dok je super gorivo,cim bi to auto natankao u BiH,znaci li to da je mapa taraba,odnosno da nece raditi kako treba? Znaci li to da moze imati kao posljedicu masu negativnih pojava,pocev od nemirnog rada pa do bacanja u safe mod? I obratno,mapa iz BiH pravljena na losem gorivu,kad se naspe ''pravo'' gorivo da poludi?

Ono sto ti radis i ulazes je za svaku pohvalu.Kupio si vjerovatno profi alat,pravis objekat,znaci sve ono sto radis je za pohvalu i tu ti ja skidam kapu,ali isto tako treba da prihvatis i necije kritike pa bile one dobronamjerne ili ne,ali tako je kako je.U tvom slucaju ti imas strasno lose distributere(govorim sto se tice Sarajeva) i visoke cijene sto se tice ostalih.Kada kazem za visoke cijene,pod tim mislim za optimum mape.Uzeo ja tvoju ili bilo koju drugu mapu,ja ne znam sta mi dodje u njoj.Auto ne ide na valjke da bih ja bio siguran sta je to ustvari.Znaci tvoja mapa kosta 300 eura,mapa drugog tjunera 150 eura. Ni u jednom slucaju auto ne ide na valjke,znaci samo ispade tvoj rad skuplji u odnosu na drugog?
Da i kada auto ide na valjke i kad se pravi custom mapa,onda cijena koju si postavio nije velika,obzirom da imas ''amortizaciju'' opreme koju koristis,vise vremena ti treba da uradis mapu kao i vise struje potrosis. Ali trebas imati jednu stvar na umu a to je da ono sto si ulozio ne mozes preko naci da vratis.To je jednostavno takav posao.Nije to pekara pa da ti svaki dan prodajes lupam po 100 hljebova,vec nekad mozda napravis jednu mapu,nekad 10 a nekad mozda u danu nijednu.
Kada u BiH zazivi zakon o zastiti potrosaca,tada ce tvoje (optimum) mape da budu korektne cijenovno.Do tada ja mislim drugacije.Imao bih svasta jos reci ali eto,krenula bi diskusija u drugom smijeru...

I zaista nemoj mi uzeti za zlo sto ovako iznosimo neke stvari preko foruma,jbg forum je tu da diskutujemo,ali stvari su onakve nekad kako ti vise ljudi kaze da su,a ne onako kako bi covjek sam zelio da bude...

Izvinjavam se na duzem postu.
 
Član
Pa moras se sloziti opet bez obzira na sve da je puno lakse i jeftinije da se otvori firma i nauci chip tuning u Njemackoj nego u Bosni.Ja imam puno saradnika u cijelom svijetu i znam kako je vecina pocinjala,oni imaju neke agencije za podsticaj koji mogu lako da iskoriste i to nije klasican kredit,to mnogo pomaze u opremanju i nabavci jer to vracas kako napredujes poslovno,prvih godina nista ne moras ni vracati pa kako ide posao tako vracas a kod nas te ubije odmah da nemozes ni da se oporavis,takodje da ne pominjem sto kod njih na kraju godine mozes umjesto da platis porez na dobit te pare da ulozis u posao i firmu i da ti se otpise velika vecina,znaci sav alat,sve masine i aparate mozes da kupis od poreza na dobit,kod nas naravno to ne treba ni pominjati.

Oni uz sve te povlastice koje imaju, opet jefininije kupuju opremu od mene,ja sve placam u prosjeku 30 % skuplje od njih,a imam nize cijene od njih svih,problem je sto sam iz Bosne i Hercegovine, i da zivim vani puno lakse bi mi bilo,ALI uz sve to NIKAD nebi zivio vani iz mnogo drugih razloga i istinski smatram i bez ikakve ironije i zeze da je ovde najbolje za zivot (nije po standardu,nije po zaradi,ali su ljudi puno bolji,puno je vece drugarsto i puno je bolja raja)

Ovde si postavio jedno odlicno pitanje
"Sad ide jedno laičko pitanje,kad si vec spomenuo gorivo.Znaci neko u EU napravi super mapu na ''super'' gorivu.I ta mapa ok radi dok je super gorivo,cim bi to auto natankao u BiH,znaci li to da je mapa taraba,odnosno da nece raditi kako treba? Znaci li to da moze imati kao posljedicu masu negativnih pojava,pocev od nemirnog rada pa do bacanja u safe mod? I obratno,mapa iz BiH pravljena na losem gorivu,kad se naspe ''pravo'' gorivo da poludi?"


Evo ostacemo konkretno na 1.8 t VAG motoru,ta elektronika u verziji ME7.5 je veoma napredna i jako komplikovana za tuning ali su mogucnosti ogromne.Kad se radi mapa vani oni nemaju problem sa gorivom i mape momenta paljenja se prave agresivno jer bolje gorivo to podnosi bez problema a time snaga ide gore.Taj sistem ima 3 kontrolu rada u relanom vremenu kad motor ubrzava gleda AFR,EGT i knock,taj trostruki sistem moze da se ugasi ali to niko ozbiljan ne radi,moze da gasi ponesto ali sve nikako.Kako je paljenje napravljeno na dobro gorivo sve je to bilo uredu,knock je bio miran,EGT u granici normale i kriva izgleda ok.
Kad taj isti motor dodje kod nas,na nase gorivo,onda knock se javlja odmah,ECU vraca paljenje da zaustavi knock,onda opet ga vraca na zadano paljenje pa onda opet knock se javi pa opet vraca i tako stalno.Kad god se javlja knock povecava se i EGT a onda ecu dalje dalje obara AFR da sacuva motor.

Ishod svi ovih radnji je da snaga bude puno manja nego da se napravljeno sve na manje agresivno paljenje !!!

MTM nece da radi turbo benzince iz exYu jer imaju puno reklamacija i popravljanja.
Ja sam mjerio mnogo auta,koja su radjena vani na dobro gorivo,pa kad dodju kod mene na to gorivo bude snaga ok,kad naspemo nase gorivo i mjerimo snaga je mnogo manja.

Da ne govorim sta mi se sve desavalo na trkackim motorima i nasem benzinu,zato vecinu tih auta pravim na E85 i benzin sve manje i koristim,jedino oni koji vani kupuju pa onda moze.

Dalje si pitao
"Kada kazem za visoke cijene,pod tim mislim za optimum mape.Uzeo ja tvoju ili bilo koju drugu mapu,ja ne znam sta mi dodje u njoj.Auto ne ide na valjke da bih ja bio siguran sta je to ustvari.Znaci tvoja mapa kosta 300 eura,mapa drugog tjunera 150 eura. Ni u jednom slucaju auto ne ide na valjke,znaci samo ispade tvoj rad skuplji u odnosu na drugog? "


Ti placas SM mapu 300 eura jer to ti je garancija da turbo nije pojacan za 50 %,da ti kvacilo nece otici za 1000 km,da ti ecu nece biti zakljucan,da nece biti safe modova,gresaka,da ces uvijek moci vratiti orginal,itd.

Ti kad dobijes mapu i kad je izmjeris i kad dobijes +30 ks opet nije isto da li si dobio +30 ks za 0.2 veci boost ili si dobio +30 ks za 0.7 bara veci boost,to je velika razlika bez obzira sto snaga moze biti ista ili slicna.To je razlika izmedju SM optimuma i nekih mapa gdje ne znas sta ustvari imas.
 
Član
Uvjek ali uvjek preporucujem svima SM ali..... uvjek ima ali...

kad mi je gospodin Srđan rekao da 600€ kosta custom remap za moju raspalu kocketinu tad sam umalo pao u nesvijest!!!

za sta brate 600€!?

i koliko konja ja to dobijem za 600€ na atmosfercu?


stvarno sto je previse previse je...

gosp. Srđane neznam zastop vi nama navodite troskove u opremu koj posjedujete,mene to savrseno ne zanima, pa covjek da 500k€ za kamion i za 500€ vozi punu slepu alfa sporeta slozen na tri sprata iz vranja u BiH, dva dan putuje i u trenu moze da ostane bez svega a ti meni za par sati prckanja po tastaturi trazis 600€!!

DA SE RAZUMEMO, ja nekazem da tvoj rad nije kvalitetan...ali brate onih 600€ mi neizlazi iz glave!
 
Član
upravo sam bio na sajtu od SM bas me zanima ako je chipovanje mog auta 250 EURA bez ikakve garancije na motor sto je navedeno pa kolko bi onda kostalo da se da pismena garancija ili nesto tome slicno :icon_question:
 
Član
Ko moze da ti garantuje za motor, jel tebi auto u garanciji? Fabrika garantuje 100 000km, a sta ce biti dalje ne moze da ti garantuje NIKO.

A sto se tice cene, nekome je skupo nekome ne. Meni licno je skup sm za mog atmo benzinca posebno, jer se ne dobija puno...
 
Član
kako možete govoriti da je skupo??? čipovanje auta nije potrebno,to je luksuz ,a to se plaća...i po meni je uvijek bolje odraditi costum remap za 600eura,nego optimum za 300e....

svi bi auto za džabe,auto svako ide i bez remapa,ako vam je skup remap nemojte ga raditi i gotovo

ovo mi je isto kao kada se počme govoriti bbs rs ili rm ne vrijede 1000eura i ljudi se ismijavaju,pa auto vozi i bez bbs-ica ....a ako hoćeš nešto moraš to i platiti
 
Član
Stvarno ste ljudi cudni ...


Iskreno razumijem Srdjana , jer i ja sam se bavio elektromotorima pa smo neke masine uvozili i koliko tu ima samo zajebancije s PDV i carinom i da otplatis to moras malo povecati cijene , na sto su ljudi govorili neka ja za te pare kupim nov motor ovo ono...

Prosle godine mi je bio jedan Slovenac sto se tice neke saradnje i stari otvara el.motor i ovaj ga pita koliko ce kostati taj motor stari pravo ono rece onako zalosno 80KM kaze covjek ja ga nebi pogledao ispod 100 eura u Sloveniji.. bez obzira sto mene recimo 1KG bakra kosta 22 KM i gdje je tek lak ,prespan papir, i jos neke sitnice .. I sta jednostavno neide vise , ljudi hoce za 50 KM da vikluju motor i stator i rotor .. neces jarane kljuc u bravu i jebite se ...

A sto bas zbog toga sto je danas svako majstor ... Opet se napravi koji motor kad ima naleti ,opet od neceg moras zivjet ..
I da sam ja na srdjanovom mjestu ja bih nasao tamo u EU neku kucu i pravio za njih ,kupio masne pare a ove nase cunere ko ih jebe ... svaka roba nadje svog vlasnika ... jebiga isto ko i gewide nemas ih novih ispod 1000 KM a sta da bi mogo malo odvrcati i zavrcati ( bukvalno receno )



PS: Srdjane jel ti imas neku historiju chipovanja automobila, napr. htio bih da kupim jednu opel astru ima tvoju naljepnicu pozada ...da li bih mogao da mi ti kazes koliko je chipovana i slicno .. ukoliko se dogovorim s covjekom
 
Član
a tih 600€ jos vise boli kad znam da su neki sa autima 2000+god platitli 300€ custom remap i dobili po 50% snage neke sam i licno poslao i ko je sad ovde lud?
 
Član
-Suki- je napisao(la):
Uvjek ali uvjek preporucujem svima SM ali..... uvjek ima ali...

kad mi je gospodin Srđan rekao da 600€ kosta custom remap za moju raspalu kocketinu tad sam umalo pao u nesvijest!!!

za sta brate 600€!?

i koliko konja ja to dobijem za 600€ na atmosfercu?


stvarno sto je previse previse je...

gosp. Srđane neznam zastop vi nama navodite troskove u opremu koj posjedujete,mene to savrseno ne zanima, pa covjek da 500k€ za kamion i za 500€ vozi punu slepu alfa sporeta slozen na tri sprata iz vranja u BiH, dva dan putuje i u trenu moze da ostane bez svega a ti meni za par sati prckanja po tastaturi trazis 600€!!

DA SE RAZUMEMO, ja nekazem da tvoj rad nije kvalitetan...ali brate onih 600€ mi neizlazi iz glave!



Fino sam ti rekao da se to ne isplati jer je to puno posla meni.
Dva dana mi treba da napravim to sto ti hoces,potrebno je da se postavi emulator,sonde,knock,da se auto radi na dynu i na cesti.

Ja ne naplacujem dobitke na snazi nego posao.Isto bi ti kostalo 600 eura da si dovezao kovani motor sa turbinom i rekao da idemo na 600 ks,za mene je to isti posao kao i ovo sto trazis.

Pogledaj vani koliko kosta posao da se uradi custom remap sa ITB na standard elektroniku ???

Mene isto tako kao i tebe savrseno ne zanima da li ti imas motor star 30 godina i na koji ces dobiti 5 ks ili imas turbo motor na kome ces dobiti 400 ks poslije mape,za mene je to isti posao i toliko kosta moje vrijeme odnosno 2 puna dana posla.

Tebi ako je puno,ti nadji negdje jeftinije i nekoga madjionicara koji ce to sve iz fotelje nastimati za 50 eura,ja stvarno to ne znam da uradim to bez svih ovih gore stvari koje sam rekao i bez 2 dana posla :(

Tvoj motor nije uopste naivan za uraditi sa tom prepravkom i mnogo je to komplikovanije nego ti mislis ako hoces da se uradi kvalitetno.
 
BHT Ovisnik
nas standard jest nizak,meni je isto skupo,ali ceif se placa,kao i kvalitet, uvijek je bolje platiti vise za kvalitetno,nego manje za nekvalitetno. Banalan primjer je u mene praona tepiha. Radimo vec 11god i najskuplji smo,a najvise smo posla imali uvijek,jer ljudi cijene kvalitet,drugi operu 2-3 tepiha pa zavisno od vrste i vise nego mi 1,ali se kvalitet cijeni,potpuno razumijem cijenu gledajuci vani stavis li na papir sve,a to sto ja nemam novca to je druga stvar,nije pod moranjem,ceif kosta,treba gledati i na dugorocnost,a covjek radi sve,nije opredjeljen na samo jedan tip motora/vozila... Svi silni trkaci/tuneri vecinom rade u SM-u,te njihovi rezultati valjda govore o kvaliteti,a svatko od nas ima pravo izabrati sto ga volja,nadam se da cu i ja imati novca pa to odraditi kako treba
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top