zvuk

zvuk

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Pozdrav!

Eh ovako...interesuje me, da li je moguće intenzivirat zvuk turbine pri ubrzanjima na TDI motoru, dakle, glasnije šištanje :cool: chip tuning je već uradjen, dakle pritisak turbine je podignut...Blow off mi i nije neko riješenje jer daje zvuk samo pri puštanju kvačila, a mene interesuje ovo drugo...

Pa eto, dakle da li je uopšte moguće i ako jest, kakve šeme-dileme treba ugraditi i uraditi...hvala unapred na mudrim savjetima :D
 
Član
A trebao si pitati one tamo na SCC sto dobijaju "sove"...

Ja koliko sam shvatio katalizator se skida i srednji lonac, zadnji lonac se takodjer skida ili se stavlja full protochni i cijev od turbine do kraja fi xx zavisi koliko hocesh dubod zvuk ...

Stavljali su fi60, 65 pa cak i 70 :icon_biggrin:
 
Član
vako sve cupas sem katalizatora i do nazad stavljas cijev i dobijes sovu,a druge mogucnosti imas hepek neki kao zvizdaljku sto ide u auspuh i on pisti........ a sto se tice blow off-a ....... stari moj bolestan zvuk(imam ga):D
 
Član
DiAbLo je napisao(la):
A trebao si pitati one tamo na SCC sto dobijaju "sove"...

Ja koliko sam shvatio katalizator se skida i srednji lonac, zadnji lonac se takodjer skida ili se stavlja full protochni i cijev od turbine do kraja fi xx zavisi koliko hocesh dubod zvuk ...

Stavljali su fi60, 65 pa cak i 70 :icon_biggrin:

Hehe ne sjetih ih se pitat, ali i ovo pomaze :)
Hvala druzek :)
 
Super Moderator
moj tetak ima megana i bio je malo udaren naprijed... nista strasno bezveze al pri udaru jedna cijev od intercoolera se valjda pokrivila, i nema neku zastitnu plastiku na turbini i sad dosta zraka koji treba ici u turbinu ne ide, vec ide negdje pored i to stvara dobar zvuk (al slabije ide)... eh sad ako si igrat igro gran turismo 4 npr. i kad ti je kamera unutra ono kao da ti vozis auto i cujes ono turbinu kako puni, ne kako pisti vec bas ono psss... eh tako ti je kod njeg a jeftino rjesenje samo uzmi cekic i pokrivi par djelova :D
dobro sad ovo je neka alternativa :lol: al ne znam ja nesta oko toga da ti mogu reci.. doci ce neko ko zna :D
 
Član
:) ovo sve sto su ti dosad napisali... nista nije tacno (bez uvrede svima, al nemate pojma i pricate nebuloze)

ako hoces da imas dobar zvuk na tfi autu, t.j. da se cuje "turbo" kako "sisti" imas...

1. skine se katalizator skroz, zadnji lonac (nema srednjeg nikako) se pravi custom, ima jedan covjek u TZ koji je radi sve fino, pedantno i precizno, moze ti napraviti sve fino od lonca do kraja i da imas efekat "sistanja", ne sisti to ustvari turbina, turbina samo nabija pritisak, turbinu bi cuo kad bi naprimjer probusio rupu malu na izduvnoj grani i onda bi cuo kako zuji, ako hoces pravi sisteci zvuk ovo se uradi, njega daje zadnji lonac t.j. cijevi su stavljene u takvu konfiguraciju u loncu i poslije njega da pritisak pod kojim izlaze gasovi stvara efekat sustanja i to je to, sto je turbo veci/jaci to ce efekat biti bolji.

2. mozes isto tako napraviti da se cuje t.j. da zuji (to je ono sto je allroad govorio, cujes kako puni) kao sto sam vec napisao napravis malu rupu na izduvnoj grani, i cuje se rezak sportski zvuk, ali se cuje ispod haube a ne iz auspuha i pri vecim obrtajima zagusi ga zvuk motora, u prvom primjeru je srazmjerno, motor se isto cuje uvjek, a efekat se samo povecava. (ovom opcijom gubis na snazi auta)

ove price, skinuti katalizator prvi (ma da nisam vidio jos 1.9 TDI sa srednjim i zadnjim loncem, bar ne noviji) i drugi i staviti nekakvu fi cjev... to je cista glupost, onda bi bilo najlakse skinuti auspuh skroz... uglavnom, to ne raditi, posto taj zadnji lonac mora da stoji tu i na izduvu mora da postoji neki otpor da bi sve radilo kako treba, ko god ti kaze drugacije, nema pojma.

isto sto je pogodno uz to jeste imati i dobar filter zraka, cisto radi protoka, nista vise, to je dizel, nije benzinac.
 
Član
da ne zaboravim, blow off valve - BOV, koliko je dobar, toliko je i tebi nepotreban, pogotovo ako nisi radio turbo upgrade, on u svakom slucaju sluzi svrsi, smanjuje stres cjevi i odbacuje visak pritiska, ali nemoj zaboraviti jednu stvar, taj zrak koji se pusti u atmosferu pomocu BOVa je prosao i izmjeren na MAF senzoru (masse messer, mjerac protoka zraka itd) i auto ga ima registrovano da je tu, a ti si ga ustvari ispustio, to isto tako ima i svoje mane i potrebno je posebno obratiti paznju na to i rijesiti to kvalitetno. Moram da te ispravim, BOV ne daje "zvuk" pri pritiskanju kvacila, nego se kod dizela uobicajeno koristi rjesenje da se stavi prekidac t.j. senzor kada pritisnes pun gas, i kada ga pustis da on okine BOV. (Znaci pustanje gasa, a ne pritiskanje kvacila) imas i drugih BOV rjesenja naravno... mrsko mi sad pisat vidim da te to i ne interesuje bas najvise.
btw
Reci mi na kolko ti turbo sad nabija pritisak u bar, jel znas ?
 
Član
hehe kod jarana na focusu se bas izrazito cuje zvuk sistanja turbine, i to iz auspuha... valjda mu je neka komora pregorila,pomjerila se, sta vec... ali to njemu smeta :)
 
Član
bosko je napisao(la):
da ne zaboravim, blow off valve - BOV, koliko je dobar, toliko je i tebi nepotreban, pogotovo ako nisi radio turbo upgrade, on u svakom slucaju sluzi svrsi, smanjuje stres cjevi i odbacuje visak pritiska, ali nemoj zaboraviti jednu stvar, taj zrak koji se pusti u atmosferu pomocu BOVa je prosao i izmjeren na MAF senzoru (masse messer, mjerac protoka zraka itd) i auto ga ima registrovano da je tu, a ti si ga ustvari ispustio, to isto tako ima i svoje mane i potrebno je posebno obratiti paznju na to i rijesiti to kvalitetno. Moram da te ispravim, BOV ne daje "zvuk" pri pritiskanju kvacila, nego se kod dizela uobicajeno koristi rjesenje da se stavi prekidac t.j. senzor kada pritisnes pun gas, i kada ga pustis da on okine BOV. (Znaci pustanje gasa, a ne pritiskanje kvacila) imas i drugih BOV rjesenja naravno... mrsko mi sad pisat vidim da te to i ne interesuje bas najvise.
btw
Reci mi na kolko ti turbo sad nabija pritisak u bar, jel znas ?

Drug, hvala puno na komentarima, puno su pomogli :) Ona prva opcija mi se najviše svidja jer ne bih volio ništa da radim na uštrb snage motora...

Nažalost, nisam siguran koliko bara sad turbina nabija...1,9 TDI (fabrički 105 ks) chipovan, dakle kolko bi otprilike moglo da bude...jel se može to negdje kod nas izmjerit?

p.s. ma da, BOV me nešto posebno i interesuje sad zasad...previše zajebancije je s tim na ovim motorima...

lov2xlr8 je napisao(la):
ma mirso prodaj dizela kupi benzinca,recimo cupra model i rahat si

aha, al valjalo bi dodat još jedno 25.000 KM što je malo puno za zvuk jelde :D Ostaje se pri TDI-u zasad ;)
 
imo je jedan moj jaran na seat leonu 1.9 tdi 150 ks drugu ispušnu granu+komplet protočni lonac i gljivu a i veću turbinu od bmw 530 d i jos razno razne prerade..uglavnom da skratim auto je imao sa nitrom oko 300 ks i super mu se čula turbina...moj savjet ti je samo protočni lonac i samo GAS...;)
 
Član
mario_audi je napisao(la):
imo je jedan moj jaran na seat leonu 1.9 tdi 150 ks drugu ispušnu granu+komplet protočni lonac i gljivu a i veću turbinu od bmw 530 d i jos razno razne prerade..uglavnom da skratim auto je imao sa nitrom oko 300 ks i super mu se čula turbina...moj savjet ti je samo protočni lonac i samo GAS...;)

hajd jos nam samo reci da se radi o zoranu iz gorice, leonu sa tablicama ZG7777VG, turbu Garett GT22 itd... ne razumijem uopste spominjanje ovoga jer poredis babe i zabe, al eto.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top