Zatamnjivanje stakala

Zatamnjivanje stakala

Legend
joj ja ove zakone slabo kontam skroz al et hahahaha
jos nisam skontao gdje pise da smiju stakla bit zatamnjena koliko.toliko :D
 
Super Moderator
Ne znam sta da vam kazem za to zatamnjivanje meni je to bacanje para osim nazad malo zatamniti ili ako je vec tvornicki zatamnjeno. Imam na jetti llumar folije na svim staklima osim na sajbi prednjoj i zadnjoj cini mi se, i koliko god kvalitetne one bile navece se slabije vidi pogotovo u retrovizore kad gledas puno je smanjena vidljivost.. Sto se tice policije nije bilo problema, al eto, ja sam tako kupio auto, a sam to nikad ne bi radio na prednjim staklima
 
BHT Ovisnik
vjerujem da jeste Noke jer vidim da se raja zali kako ih kazne,al evo mene nikad, al prva stvar sto mi nije jasna je to da je u mene auto tehnicki ispravno, zasto, zato jer evo vec 2 godine za redom registrujem auto zatamnjenih stakala,auto slikaju, isto tako mi slikaju stakla u osiguranju dodatno jer imamo kasko stakla, zanci imaju slike i sve da je tehnicki ispit prosao zatamnjenih stakala, e kako onda oni mogu to kazniti ne shvacam ?
 
Član
Col3 zakon kaze KAZNA :D a sad ovo je bosna i u njoj sve prolazi kod mene je pug takodjer 100% zatamnjen al kao sto rekoh ako oce da te pisu a imas tamna stakla da znas da ti ga biberi :D
BTW @ShoneZ Nalog za vanderetni tehnicki pregled je unutar 24h :D znaci moras ga obavit ehehhe
pa sad ako oces skines stakla das 40 za pregled , il ne skines das 40 pa ti nabiberi jos 40 kazne ;)
 
Član
pa da znao sam da je previse dobro da bi bilo istinito, samo mi nije jasno kako auto se uveze,prodje homologaciju i normalno registruje bez prb sa zatamljenim staklima i onda dodje murijak i kazni te xD
 
BHT Ovisnik
ja ne bih skidao nit placao, slozio bih se da odem na vanredni, pa nek nađu slike gdje se vidi da su me oni tako i pustili sa tehnickog, to je njihov propust,nek oni placaju, jos se nisam u ove 3+ godine imao problema, al kada bi tako bilo tako bih postupio
 
Član
u mene je u golfa bilo zatamljeno sve sem prednje sajbe dvije godne vozio tak i nikad nista,eo i u bore je vec godna dana isto sve sem prednje sajbe nema dje nisam iso preko granica,eo sad ga trenutno vozim u austri i nikad nista,nikad mi policija nije spomenila folije,a dok sam bio u bosni vece nije mogla proc da me nezaustave,al su folije 25-30%
 
Član
PRAVILNIK

O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O DIMENZIJAMA, UKUPNOJ MASI I OSOVINSKOM OPTERECENJU VOZILA,
O UREĐAJIMA I OPREMI KOJU MORAJU IMATI VOZILA I O OSNOVNIM UVJETIMA KOJE MORAJU ISPUNJAVATI
UREĐAJI I OPREMA U PROMETU NA CESTAMA


Član 1.
U Pravilniku o dimenzijama, ukupnoj masi i osovinskom opterećenju vozila, o uredjajima i opremi koju moraju
imati vozila i o osnovnim uvjetima koje moraju ispunjavati uredjaji i oprema u prometu na cestama
("Službeni glasnik BiH", broj 23/07), u članu 2. stavak 4. se mijenja i glasi:
"(4) Pojedini izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku,
a nisu definirani u Zakonu o osnovama sigurnosti prometa na cestama (u daljnjem tekstu: Zakon) i služe u svrsi definiranja
vrste vozila klasificirani su sukladno standardu BAS ISO 3833 (Cestovna vozila - Tipovi - Termini i definicije). "

Član 2.
U članu 11. stav 4. broj "73" se zamjenjuje brojem "120".

Član 3.

(1) U članu 46. stav 3. se mijenja i glasi:


"(3) Stakla na vozilu ne smiju se na bilo koji način dodato zatamnjivati
(npr. postavljanjem folija, dodatim bojanjem stakla i sl.), u odnosu na fabričku ugradnju."
(2) Poslije stavka 3. se dodaju st. 4. i 5. koji glase:

"(4) Izuzetno od stava 3. ovog člana, mogu se dodato zatamniti:
a) zadnja i bočna stakla autobusa postavljanjem homologiranih promidžbenih folija,
b) bočne staklene površine motornih vozila iza leđnog naslona sjedala vozača i suvozača, homologiranim folijama bez refleksije.

(5) Odredbe ovog člana ne primjenjuju se na vozila oružanih snaga BiH, policijskih agencija u Bosni i Hercegovini,
kao i vozila vrlo usko specijalizirane namjene koja se ne koriste ni u jednom drugom segmentu društva. "

Član 4.
U članu 113. stavak 3. poslije tačke se dodaju riječi:
"Stakla na ovim oknima ne smiju se prekrivati nikakvim dodatim folijama. "

Član 5.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u
"Službenom glasniku BiH", a objavit će se i u glasilima entiteta
i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.
Broj 01-02-2-2385/07 10. srpnja 2007. godine Sarajevo

Što će reci iza B stuba sva bocna stakla zatamnjuj 800% folijom ako hoces, sva ostala su zakonom zabranjena. Ali kako ArminM rece, u normalnim procentima i nema problema. Ja vozim 3 godine sa 30% na svim staklima, nikad me niko ni pit'o nije za njih.
 
Član
3 auta u porodici i nikad problema, otkako sam se poceo bavit folijama uvijek sam ih imao na autu, nisam nikad kaznu platio, ali nisam pravio grob od auta da se razumijemo
 
pitanje, kako uvesti u saobracajnu zatamnjena stakla?
kupio sam iz njemacke auto sa zatamnjenim staklima, imam njihov atest, kako kod nas to ide..
 
Član
folije imaju mnogo boljih strana nego losih (vidljivost), ali kod nas se uglavnom zakoni prave da bi se pare uzimale bez nekog posebnog razloga da li je nesto dobro ili ne,
iako milicija ima vise razumjevanja s tim sada, kod mene su zatamnjena sva bocna 50%, razliku jedva da primjecujem iznutra , vidljivost minimalno smanjena nocu
 
Top