zatamljivanje auto stakala - all about

zatamljivanje auto stakala - all about

Dakle posto ima dosta tema o zatamnjivanju, a i mene zanimaju neke sitnice, rekoh da objedinimo sve u ovoj temi.
Ja licno sam zatamnio zadnja bocna stakla, medjutim ima dosta balona i baloncica. Koristio sam onu malu ''spartlicu'' sto dodje uz folije i mislim da je to razlog. Takodje sam kao sredstvo za ''prskanje'' koristio razmucen johnsons beby sampon sa vodom.
Eto pa oni koji imaju iskustva sa zatamnjivanjem molio bih da podjele informacije sa onima koji se prvi put susrecu.
-Prvenstveno gdje nabaviti neke bolje spartlice za zatamnjivanje?
-Koje od jeftinijih folija su se dobro pokazale i gdje se imaju kupiti?
-Koje sredstvo za prskanje pri zatamnjivanju je najbolje?
-Da li je potreban indistrijski fen pri zatamnjivanju svih stakala ili samo zadnje sajbe?
 
Član
Ja sam se aktivno bavio lijepljenjem folija,.medjutim.posao me stisnuo pa to toliko vise ne radim, ali mogu vam objasniti sve sto vas zanima. Prvo sto se tice folija od ovih jeftinijih najbolje su se pokazale one koje pravi firma Exalibur, posto pisem s moba ne mogu ubacit sliku pakovanja, ali aktivno cu se ukljuciti u temu pa cu ubacit slike.
Druga stvar, sto se tice spahtlica moze se extra uradit sa.onim koje dodju u foliji, ali naravno uz koristenje papirnog ubrusa,paloma maramice,toalet papira i sl. Ja licno koristim malo vece spahtle,kupio sam ih u Italiji, skoro su iste kao i ove obicne samo sto su dosta gumirane, i poprilicno savitljive,extra stvar
Sto se tice pravljenja tekucine, moj princip je slijedeci: bocica za pranje stakla,ona sa spricom, skoro puna obicne vode, u nju dodam dvije,eventualno tri kapi Fairy-a, on se pokazao kao najefikasniji,daje dovoljnu masnocu,ne susi brzo. Znaci dvije tri kapi i izmuckat dobro.
Kad se lijepi folija najbitniji je sablon, ukoliko je folija duga, mozete imat tekucinu kakvu hocete ali nece bit dobro. Ja nikad, al ama bas nikad ne koristim nikakav fen, nema potrebe. Ako jos sta zanima pitajte, ja cu ubacit nekoliko slika sto sam radio, zadnje je bila fiesta koju sam skoro kupio, kako je ispalo mozete vidjet u mojoj garazi
 
e legendo hvala puno na odgovoru...
ja sam to prvi put radio i stavio sam malo vise sampona pa je vjerovatno i to uticalo, a nisam koristio maramicu preko one spahtlice...a mozda je i do folije :D...
nista slijedeci korak je da zgulim ove folije nadjem te exalibur, potrazim kakve spahtlice mekse, pa da se okusam drugi put :)...samo jos da te pitam koja je cijena te folije i da li ima u % da se bira koliko je tamna...
ako bas nista ne nadjem kontam ovo naruciti http://www.ebay.com/itm/Vehicle-Car...Parts_Accessories&hash=item2a28629ca9&vxp=mtr
 
Član
Naravno da ima u postotcima, pogledaj u mojoj garazi kako na fiesti izgleda, to je 30%,po meni idealno ako se radi cijelo auto. Meni foliju nabavlja jedan covjek koji ima autodjelove, ja mu ih placam 7km po pakovanju.mnogi ce reci to je sranje, ali odmah da razjasnimo, to je.najbolja folija s kojom sam ja radio, sto se tice ovih nama dostupnih.u zadnje 3 godine ja i drug smo uradili bruku auta,niko se nije zalio. Najbolja moguca "jeftinija" folija. Imam je na 3 auta, ne grebe se, ne blijedi,odlicna je. Naravno nije kao lummar, cijena sama govori. Sutra cu s laptopa ubacit slika da vidis kako izgledaju folije na razlicitim autima
 
Član
Moraš preko one špartle neku krpus staviti il nešto u suprotom izgrebe foliju pa kad sunce onasja katastrofa je iznutra xD Imaš one gumirane sto se koriste za čišćenje stakla zimi meni je ona poslužila, i šablon napraviš prvo sa vanjske strane stakpa pa odlijepiš zaštititnu foliju, napršćeš i foliju i staklo i onda je naneseš sa unutrašnje strane
 
Član
Moraš preko one špartle neku krpus staviti il nešto u suprotom izgrebe foliju pa kad sunce onasja katastrofa je iznutra xD Imaš one gumirane sto se koriste za čišćenje stakla zimi meni je ona poslužila, i šablon napraviš prvo sa vanjske strane stakpa pa odlijepiš zaštititnu foliju, napršćeš i foliju i staklo i onda je naneseš sa unutrašnje strane

To adi, zapamtio si :)
Sablon je najbitniji, s vanjsku stranu se radi i puno je lakse, jer foliju rezes kako vidis vani, u vecini slucajeva tako dolazi do kraja stakla, ne bude preduga i ne stvara problem.
Moja preporuka vam je da puno i ne istjerujete vodu, treba istjerati tek toliko da se folija ne moze micati po staklu. Naravno kad spricate staklo ne pravite mlaz, nego da sprica baca u obliku prasine, s jedno pola metra naspricati staklo tek da bude vlazno, foliju malo vise i to je to. U biti sto manje grebete po foliji bolje je, bude cudno prvi dan ali bolje legne folija, ne izgrebete je i slicno
 
Član
slažem se sa ovim da je najbitnije da se kako treba isječe... isjecite od prilike i onda stavite na glatku površinu, ja imam veliki komad stakla i na njega zalijepim foliju i onda je sjeckam da bude baš dobra. Ali imam problem da mi se pojavi par tačkica i u sred njih zrna prašine, i ne moguće je uklonit te balončiće... ne znam u čemu je fazon, operem staklo, prebrišem i vlažnim maramicama i jelenskom kožom ali džaba... mislim da bi moglo bit do onog sweepera za stakla, da sa njim treba?
 
Član
slažem se sa ovim da je najbitnije da se kako treba isječe... isjecite od prilike i onda stavite na glatku površinu, ja imam veliki komad stakla i na njega zalijepim foliju i onda je sjeckam da bude baš dobra. Ali imam problem da mi se pojavi par tačkica i u sred njih zrna prašine, i ne moguće je uklonit te balončiće... ne znam u čemu je fazon, operem staklo, prebrišem i vlažnim maramicama i jelenskom kožom ali džaba... mislim da bi moglo bit do onog sweepera za stakla, da sa njim treba?

Prije nego zalijepis foliju uvijek je predji nozem od skalpera, redom sve, on ce skinuti ono sto ti ne vidis golim okom;)
 
Član
Pa i ja sam pitao tebe kad sam htio lijepiti i posle pogledam još klip na yt pa probam, i onda vec 3-4 auta vidiš i sam šta je bolje i lakše :D Al nije ni na mom za prvi put loše ispalo nema nabora nigde :) Koja tačkica ima pa probam nekad ponovo trebalo bi sad da ide bolje
 
Član
misliš da okrenem naopačke nož :D da je neću izgrebat tako? probaću ovo :) a gdje se ima kupit ta folija?

Isječem je
pa na staklo doradim sve fino, linijarom isječem kako treba
obrišem staklo
skinem gotov čitavu zaštitu sa folije, ostavim pri dnu nekih 5cm jer je staklo spušteno
ostavim od gornje ivice 2 mm
istisnkujem gornji dio, važno je da se koristi nešto što će upijat vodu da se ne bi opet vraćala pod foliju, jer je gravitacija vuče :D
zatvorim staklo i završim istiskivanje... to je to...
 
Član
evo ukratko cu ti ja opisat kako ja lijepim foliju na prednje staklo, bez skidanja stakla
jedino sto treba skinut jeste tapacirung s vrata i onu lajsnu koja dodje do stakla, ukoliko ona ne ide sa staklom, kod tebe na mondeu recimo ona ide na tapacirungu, pa onda imas dosta prostora
drzis vrata zatvorena i foliju stavis s vanjske strane ( pazis koja je strana ljepljiva :p )
folija mora bit poprilicno zategnuta, da ne bi imao viska, lakse ces je zalijepit
sto se tice gornjeg dijela, njega sjeces odma pored vrata, znaci kako vrata idu tako sjeces foliju, sa strana sijeces po par milimetara, tek toliko da folija moze uci pod keder a da je ne zguli. Sto se tice donjeg dijela, svako auto ima i vani onu lajsnu koja dodje do prozora, u ovom slucaju sijeces foliju tacno po dnu lajsne, tako ces definitivno imat dovoljnu duzinu folije, nece bit preduga, i nece je falit
Poslije toga operes staklo unutra, dobro operes kedere, da nema dlacica i slicnih gluposti. Vrlo bitno je ne kvasiti puno staklo prije nego ce folija ic na njega. Prozor ostavis otvoren nekoliko centimetara, naspricas staklo malo i onda treba spricat foliju. Nju naspricat dobro, kompletan onaj zastitni najlon skinut, i naspricat foliju ( sve dok je folija mokra i ako ti se zalijepi kraj za kraj nije frka, moze se odlijepit ). Kad se folija dobro nakvasila ona je stavljas na staklo, odma ravnas gornju stranu, znaci ravnas sa staklom, dva tri milimetra do ivice stakla ides. Vrlo je bitno da ti kompletna folija udje u vrata, nek bude balona i vode pod njom. Ti moras istjerat vodu s gornje strane da mozes vodu istjerat, a potom ces zatvorit staklo, onda radis sredinu i donji dio i to je to. Ovo je sranje sto sam pisao ovako, al ko je radio bilo kad skontat ce.
Veoma je bitna tekucina kojom se sprica staklo i folija, jer kad foliju stavis na staklo moras je moc pomjerat po staklu, da bi mogao da je namjestis kako treba, ako bude previse sapunice nece folija moc ostat na mjestu, stalno ce se pomjerat ( dvije tri kapi deterdzenta na litar i po vode je sasvim dovoljno )
ako koga jos sta zanima ja cu objasnit, mozda neko ima i bolju opciju ali ja ovako radim zadnjih nekoliko godina, ja i drug smo uradili bruku auta, ne znam da se iko zalio
 
Član
da da, to je ta folija, danas gledam na papirima, u protekle dvije godine, koliko imam zapisano potrosio sam preko 150 pakovanja, sve preporuke za istu vjerujte mi. Best buy za male pare. Ko ne moze nabavit nek mi se javi, pa cu mu ja poslat busom ili vec nekako, imam nekih 10 kutija ovdje u kuci
 
Top