Zakon o xenon svjetlima-BiH

Zakon o xenon svjetlima-BiH

Pusti se ti onih koji nemaju nikakvu nivelaciju
Ti s' tom ručnom nivelacijom,kao i ja,isto da je i nemamo
Jer nikad,nikad i nikad je ne koristim bez obzira na teret a vjerujem ni ti
I ti sad kažeš da automatska nivelacija nije toliko potrebna,hmmmm...
Nisi u pravu !!!
 
Član
Druze farovi podeseni. Vozim putnicki auto u kom djeca sjede vani. Ne pravim kucu niti sam keramicar pa da teglim u gepeku. Imam sportske opruge na autu. Ne vidim razlog zasto bi vrtio taster....
 
Član
Ti zakoni su samo izmisljanje gluposti da bi neko zgrnuo pare, tacnije fabrike pri ugradnji i da mogu naplatiti xenone 3000 eura umjesto 300 eura... ili kad ti hoces da ugradis nareda ti gluposti i jos homologacija na sve i da ti se ne isplati ugradjivati nego da na sljedecem novom autu uzmes originalne i ogule te kao bananu. Mi mozemo pricati sta hocemo ali mi kupujemo polovnjake, i krpimo se kako mozemo, ko ima pare za novo njemu nije nista uzeti i original xenone mada je to po meni sranje jer zamisli kad se uz*ebu senzori i slicno, a ovo kazem jer sam imao na jednom autu ta sranja pa pocne sam blicati podizati farove spustati :D Isto sranje je i sa eko normama, kao sadasnja auta imaju manje CO2 od onih iz 80-ih, gluposti zive, pa CO2 ti je ustvari potrosnja goriva, koliko ti auto trosi goriva toliki je co2, uzmimo clia 1.2 16V po gradu uzme pola litre ili litru manje od mog BMW-a i pored njegovog katalizatora on ima nesto sitno manje od mene CO2, ovo ne lupam nego kazem jer imam aparat za mjerenje co2 da ne bi neko rekao da je ovo rekla kazala... Moje auto radi na leru na 0.5% dok na punom gasu ide na 0.8-0.9% co2... Onda kao buka motora itd... Sve je to izmisljanje da bi se morala auta mijenjati. Sto sam sve ovo rekao upravo za tu automatsku kao regulaciju farova sa xenonom koja je potrebna xenonu a halogenom nije, opet postavljam pitanje sto halogenom nije potrebno to sve a xenonu jeste, zasto podesavanje treba xenonu zakonski a halogenom nije, pa smetaju oba kad su previse podignuta.
To za razbacivanje svjetlosti u obicnom faru je samo za h4 vati jer nije na istom mjestu nit kratkog svjetla i u xenonu kapsule sa plinom.
U h1 i h7 se nalazi na istom mjestu samo sto nasi krkani podignu farove jos, a kad stavis xenon morao bi spustiti far malo u odnosu na halogen jer je xenon 3x jaci u kelvinima od halogena, ja sma spustio i nikad nisam imao problema ni sa blicanjem niti sa zasljepljivanjem drugih ucesnika, niti sa policijom...
 
Član
Ti zakoni su samo izmisljanje gluposti da bi neko zgrnuo pare, tacnije fabrike pri ugradnji i da mogu naplatiti xenone 3000 eura umjesto 300 eura... ili kad ti hoces da ugradis nareda ti gluposti i jos homologacija na sve i da ti se ne isplati ugradjivati nego da na sljedecem novom autu uzmes originalne i ogule te kao bananu. Mi mozemo pricati sta hocemo ali mi kupujemo polovnjake, i krpimo se kako mozemo, ko ima pare za novo njemu nije nista uzeti i original xenone mada je to po meni sranje jer zamisli kad se uz*ebu senzori i slicno, a ovo kazem jer sam imao na jednom autu ta sranja pa pocne sam blicati podizati farove spustati :D Isto sranje je i sa eko normama, kao sadasnja auta imaju manje CO2 od onih iz 80-ih, gluposti zive, pa CO2 ti je ustvari potrosnja goriva, koliko ti auto trosi goriva toliki je co2, uzmimo clia 1.2 16V po gradu uzme pola litre ili litru manje od mog BMW-a i pored njegovog katalizatora on ima nesto sitno manje od mene CO2, ovo ne lupam nego kazem jer imam aparat za mjerenje co2 da ne bi neko rekao da je ovo rekla kazala... Moje auto radi na leru na 0.5% dok na punom gasu ide na 0.8-0.9% co2... Onda kao buka motora itd... Sve je to izmisljanje da bi se morala auta mijenjati. Sto sam sve ovo rekao upravo za tu automatsku kao regulaciju farova sa xenonom koja je potrebna xenonu a halogenom nije, opet postavljam pitanje sto halogenom nije potrebno to sve a xenonu jeste, zasto podesavanje treba xenonu zakonski a halogenom nije, pa smetaju oba kad su previse podignuta.
To za razbacivanje svjetlosti u obicnom faru je samo za h4 vati jer nije na istom mjestu nit kratkog svjetla i u xenonu kapsule sa plinom.
U h1 i h7 se nalazi na istom mjestu samo sto nasi krkani podignu farove jos, a kad stavis xenon morao bi spustiti far malo u odnosu na halogen jer je xenon 3x jaci u kelvinima od halogena, ja sma spustio i nikad nisam imao problema ni sa blicanjem niti sa zasljepljivanjem drugih ucesnika, niti sa policijom...




E jbg sad ga baš pretera , relativno moderni mali četverocilindraš da troši samo litru manje od šesterocilindričnog metuzalema u gradu , niđe veze?
Razlika pri istom režimu vožnje po gradu mora biti 4 litre pa naviše , zavisno od tempa...
Da si rekao za otvorenu cestu , možda bi se i moglo kotrljati ali ovako...
 
Član
E jbg sad ga baš pretera , relativno moderni mali četverocilindraš da troši samo litru manje od šesterocilindričnog metuzalema u gradu , niđe veze?
Razlika pri istom režimu vožnje po gradu mora biti 4 litre pa naviše , zavisno od tempa...
Da si rekao za otvorenu cestu , možda bi se i moglo kotrljati ali ovako...
Po bihacu Clio 1.2 16V 80 konja po gradu uzme 9-9.5 po board comp, Schevrolet aveo 1.2 75 konja 8.5-9.5L, Cosra 1.3 CDTI 80 konja 7-7.5-8L grad, golf 4 1.4 16V 75 konja 9-10L gradska, fabia 1.2 60konja 8-9L gradska, itd ovo su ti sva auta iz uze familije i toliko trose (stvarna potrosnja a ne ovamo rekla kazala, moj uzme 6, ne smije preko 7 itd) VW 2.0 TDi (novo auto) 140 konja common rail kombinovane 8L uzme... Moj BMW sa 20km predje 100 kilometara pa ti vidi ima li razlijke ili ne. Dok se ti motorici pate da guraju te sasije od 1000+ kila, sestak to radi na 1500 rpm... Ako ne vjerujes slobodno dodji naspemo 20 kermica i idemo se vozati citavu noc :D
 
Član
Ma nisam ja malo dijete da prosipam priče priče o 3 litre , što više potroši , sipaj u oko :D
Ali ga pretera sa spuštanjem potrošnje konstrukcijski prilično starog benzinskog šesterocilindričnog motora , kojem je gradska vožnja rak rana (za razliku od otvorene) u odnosu na npr. gore navedenu CDTi Corsu , koja ima jedan od najnaprednijih malih dizelaša , koja je u gradu na svom terenu.
E sad ne ulazim u to , ko kakvim stilom pravi takve prosjeke , ali isto se ja smijem okladiti , da ako tvoj M20B20 za cvanciku napravi 100km (što ne osporavam) da će taj mali Z13DT u Corsi ,prateći tvoj stil vožnje , tu istu kilometražu uraditi za cenera.
Jer i ona se bez problema "lera" na 1500 obrtaja a masa je ista kao i tvoj BMW i obrtni moment je isti kao BMW (samo na daleko manjim obrtajima) tako da takvim stilom nema šanse o potrošnji koju gore navodiš.
Naravno bez lutnje druže :D
 
Član
Bez ljutnje, ko ne vjeruje nek dodje, nasucemo 20 kermica i idemo se vozati pa ce vidjeti stil voznje i koliko predje kilometara M20B20 (ispravan a ne rastelan kao 90% njih) sa 10 Litara ;)

Odesmo mi sa teme bezze , xenoni su u pitanju :D
 
Član
E jbg nebi al moram.Kako sam navede da je to bezveze sistem koji regulise farove preko stangica(nisu stange nego potenciometri)zavisno od natovarenosti auta(ja vec naveo koju stranicu prije) daj mi onda bogati nesto objasni.
Kakve veze ima jedna stanga na zadnjem mostu ili lafeti sa automatikom i elektronikom.Nikakve jer nema nikakve elektronike.Modul upravljanja svjetlima je elektronika a ove stange nisu ni blizu.
Nastelaj svaki far na tehnickom i ako auto opteretis u okviru dozvoljene tj. propisane kilaze farovi ce imati odstupanje u granicama dozvoljene tolerancije.Pod ovim podrazumijevam ljude koji kupuju auto kao prevozno sredstvo za ljude a ne telad,ovce,keramiku,tonu cementa itd.
I da.Ja vjerujem da ovaj bmw tako trosi a i ovi svi gore navedeni su tu negdje kako je i napisano.I nije ti ta Corsa nesto poseban napredan mali dizel samo iz jednog razloga.Kad su vec kupili motor od Fiata trebali su ga ostavit kakav jest a ne izmisljat svoja sranja.Punto sa tim motorom manje trosi.
 
Top