Yugo 1,1EFI &BMR

Yugo 1,1EFI &BMR

Član
Montirane "skrge":


Izmenjeno kacenje ukrasnih plastika na sedistima posto je to bilo jos izlomljeno kod bivseg vlasnika:


Izmenjen odusak menjaca kako crevo ne bi bilo prejako savijeno zbog skucenog prostora:


Napravljena aluminijumska T racva za iber umesto neke frikombinacije koju sam ja napravio pre 12 godina:


Nabavljeno ulje (5.2l) i filter za mali servis. Dodatan kapacitet je zbog OAC koji ce uskoro biti napravljen:


Nakon 350km koriscenja, malecna razlika izmedju prednjih i zadnjih guma :D
 
Član
Posto se polako spremamo za Kulu 2019, moramo da krenemo malo sa radovima, rasturen zadnji osteceni branik, olaksana sina i nosaci (-290g):




Popravljen branik pa uduvano sve u prajmer, a difuzor ofarban sa bumper sprejem:




I zavrsen spliter:
 
Član
Hehehehehe necemo, nece ni spliter biti za stalno, napravljen je da se skine za par minuta, to je vise za posebne prilike :D I vise je napravljen za sledecu godinu ako budem vozio slalom, pa cisto da cunjevi i to lupaju o njega a ne o branik :D
 
Član
Sklopljen auto:


Farbanje zadnjeg branika opet nije uspelo jer spric git koji sam koristio je reagovao hemijski sa podlogom a posle i sa farbom, tako da su dani pripreme otisli u nepovratno, usled nedostatka vremena jednostavno nisam mogao da spric git gulim pa je bzvz ofarbano, takodje sredjena i ofarbana svetla za tablice:


Usled nedostatka vremena nisam zavrsio prednji branik kako sam zamislio, pa sam napravio privremeno hladenje za kocnice:


Oil accumulator can nazalost nece biti spreman za vikend da se proba, ali veci deo je u pripremi:


I prepravljen fabricki regulator pritiska u stelujuci:



Tako da usutini mnogo nedovrsenih planova za ovaj vikend u Kuli, koji se mozda i nece odrzati zbog kise...
 
Član
Zamenjena sirena posto se stalno pregrebala i obijala da svira kad je potrebno:


Bili u Kuli, nazalost pehovi danima pre odlaska su se nastavili i na sam dan plus umor od obaveza su me naterali da ne budem posebno produktivan, pa umesto uvek ciljanih 80-100krugova, odvezeno sam svega 20-25 krugova, nazalost problemi sa ispadanjem kamere iz lezista od G sila (ali uspesno reseno ispadanje kabela iz USB prikljucka sto je bio problem na Miseluku prosle godine) su doveli do toga da imam snimljena samo 4 brza kruga i to iz prvog stinta po vlaznoj stazi. Ipak, nije sve bilo tako lose, auto je mnogo napredovao od prethodnog puta, prosli put sam krenuo sa krugovima od 48+s da bih posle dva manja izletanja i dosta mucenja postavio licni rekord od 44.13s po suvoj stazi. Ovaj put auto koji je mehanicki skoro indentican tadasnjem, samo sa podesenim trapom 95% od toga kako bi trebalo, omogucilo mi da vec prvi brz krug odvezem svega 0.25s sporije od rekorda, a vec u trecem krugu da oborim svoj rekord i spustim na 43.6s. Nazalost vec receni problemi sa kamerom su me sprecili da izmerim vremena po suvom, pa samo iz nekih usputnih krugova sam uspeo spajanjem sektora da vidim da sam konstantno vozio u 43s i niskih 44s i da auto ima potencijal za 43.23s, mada ja verujem da sam mogao da spustim i u 42s da je bilo sve kako treba. Slike sa staze ce biti kad dobijem, za sada samo snimak voznje ;)


 
Član
Evo slika iz Kule:






I jos jedan karting samo sa zadnjom vucom :D


Gde je guma?


Tu je :D Salu na stranu, guma je bila ostecena prosli put u Kuli zbog kacenja ruba pa sam resio da je dokrajcim pred zamenu:


Malo kacenja bankine:


I jos jedan snimak iz drugog ugla, drug vozio:
 
Član
Dve starovinske:


Napravljen prohromski nosac za kameru (planirao sam ga za Kulu ali nisam stigao napraviti):


Nsta bitno, ali ova plocica je nestala pre koju godinu misteriozno i pre neki dan sam je nasao isto tako na radnom stolu, tako da sam morao da obelezim vracanje nazad na auto :D


Skinute stare gume, oprane felne, ociscene gde naleze guma, gumeni ventili zamenjeni sa metalnim:


Namontirane nove Tigar High Performance gume, usput olaksan auto za ~900g posto je nov vulkanizer puno sposobniji u balansiranju guma nego prethodni. Nije sala, prethodni vulkanizer je potrosio vise od 1kg tegova za 4 tocka, da ne ulazim u sve razloge zbog cega:


Posto fabricka opruga nije mogla da nagura pritisak preko 3.2 bara i pored brdo podloski koje su je sabile vise nego sto je fabricki bila, stavljena tvrdja opruga za probu. Prvo merenje 2.8 bara iako je jedva sabijena, sutra cemo probati 1 podlosku da vidimo kakav je napredak:





Neki su bili zainteresovani za funkcionisanje alu matica, pa nakon malo koriscenja u saobracaju i na stazi da podelim iskustvo. Ne preporucujem ih za koriscenje u kombinaciji sa celicnim felnama. Mala kontaktna povrsina na konusu dovodi do toga da se haba matica kod celicnih felni i da zbog toga mora da se dotegne 1-2 puta pre nego sto nalegne kako treba. Sa alu felnama posto konus na matici nalegne u potpunosti na konus od felne, nema nikakvih problema, sve se propisano stegne i ostane tako i nakon voznje na stazi.
 
Član
Pojavio se neki mali luft na volanu pa sam skinuo da proverim letvu, mislio sam da se mozda ponovo popustila, ali nije, malo sam prestelovao zazor kad na kraju ustanovim da se luft ustvari pojavio u zgloblu kardana volana:


Namontirane felne sa novim gumama:


I onda meni kazu da mi auto nije praktican :D
 
Član
Ja sam jos uvijek zapeo kod 1kg tegova na felgama :D

Pa jebote bolje bi ih sam balansirao da sam felgu zavrtio na prstu ko konobar tacnu :D
 
Član
Da nastavimo tamo gde smo stali u julu.

Napravljen nosac hladnjaka ulja, posto bivsi vlasnik to nije nikako resio kada je promenio fabricku poziciju hladnjaka da bude unutar veznog lima, takodje ukloljen i 4ti nosac ventilatora koji je bio delimicno odsecen jer smeta pri toj izmeni:



Posto je poceo motor da slini ulje na meracu za nivo, zamenio sam gumicu i dodao jedan "O ring" tako da se nadam da sad nece biti problema:


Prepravljena creva za hladnjak ulja sa selni na AN spojke:


I posle skoro 2 godine, 3 nedelje mucenja sa delovima koji ne rade ono sto je predvidjeno i jednog nervnog sloma, napokon napravljen Oil Accumulator Can:


Za one koji zele vise o sistemu, da krenemo od pocetka. Poenta Oil Accumulator Can-a je da poboljsa konstantnost pritiska ulja u motoru koji zna da opadne u krivini i pri kocenju (teoretski i pri ubrzanju, ali ne mom autu :D ) kada pumpa povuce vazduh umesto ulja. Takodje omogucava zadrzavanje ulja pod pritiskom i nakon gasenja motora i moze da ga oslobodi pre startovanja motora kako bi se izbegao suv start. To se postize postavljenim klipom u rezervoaru, ~2/3 rezervoara je ispunjeno uljem dok je ~1/3 rezervoara ispunjena vazduhom pod pritiskom koji sluzi da pomeri klip i istisne ulje u motor kada opadne pritisak ulja u motoru. Sistem moze da sadrzi oko 0.9 do 1.2l ulja u zavisnosti kako je podesen.
Sto se tice konkretno ugradnje na moj auto, OAC sam povezao sa motorom tako sto sam ga spojio na mesto gde fabricki dolazi davac pritiska ulja koji sam prebacio u sam rezervoar za OAC, to mi ujedno omogucava da nagledam situaciju u celom sistemu, da pratim da li je rezervoar dovoljne zapremine (da li se prazni skroz u voznji), kao i da znam kad se rezervoar u potpunosti ispraznio pre startovanja motora. Zbog konstruktivnog ogranicenja elektromagnetnog ventila (pod naponom pusta ulje u jednom pravcu, a bez napona u drugom pravcu), napravio sam stelujuci davac pritiska ulja koji se nalazi izmedju motora i ventila/rezervoara, kada u motoru opadne pritisak ulja, davac daje signal ventilu da ispusti ulje u motor, kad se pritisak stabilizuje, ventil se gasi i omogucava motoru da vrati ulje nazad u rezervoar. Menjanje pritiska vazduha u rezervoaru omogucava stelovanje brzine reagovanja sistema tj kojom brzinom ce se ispustiti ulje nazad u motor, dok stelujuci davac pritiska ulja mi omogucava da nastelujem kad ce da se vrati ulje u motor. U normalnoj voznji planiram da bude namesteno ispod pritiska ulja koji motor stvara pri leru, kako sistem ne bi stalno ispustao ulje u motor, dok za voznju na stazi cu da podignem da ispusta pritisak ulja cim malo opadne maksimalan pritisak ulja u motoru kako bi najefikasnije zastitio motor. Pored kontakt brave sam stavio prekidac koji gasi ventil kako bih izbegao ispustanje ulje iz rezervoara u slucaju kada necu startovati motor, ali imam potrebu da dam kontakt.
 
Član
Napravljeno par nosaca za creva od hladnjaka ulja, OAC-a i nov centralni nosac branika:





Posto je sa prvim reagulatorom bilo tehnickih problema, napravljen drugi stelujuci koji je namontiran i podesen na 3.3 bara, sa fabrickih 3 bara:



Nabavljeni neki delovi za limariju, ostalo jos da nadjem levi prag i desni kos ili samo dzep:



Napravljeni novi 10mm distanceri, tako da auto sad ima siri grag tockova ukupno 110mm:


 
Top