Član
Novo ruho, ali stari car
Da li VW pokušava da novim Passatom na platformi starog Golfa V proda kupcima rog za sveću?
Fascinantno! Od 1973. do danas, prodato je ni manje ni više nego 15 miliona Passata. Tada se na tržištu pojavio, tada još “topao” ispod olovke Giugiara Passat B1. Fastback naslonjen na platformu aktuelnog Audija 80, našao je svoju klijentelu po okriljem postavke da se za manje para dobijao (skoro) Audi. Što se naše nam drage zemlje tiče, prvi Passat je postao popularan nekih 12 godina kasnije, pa čaki i u karavan verziji, koja je i dan danas čest gost parkinga oko pijaca, sa gajbama, kupusom i lubenicama kao obaveznom dodatnom opremom.
Koncept Passata se kroz vreme malo menjao. Na platrformu aktuelnog Audija 80 kojeg je zamenio A4, naslanjala se znatno drugačija karoserija. Rezultat: modelna linija koja ima svoju vernu klijentelu pod sloganom nema auta do Passata.
E sad, od upravo smenjene generacije pod fabričkim kodom B6 koja se pojavila 2005, VW je Passat naslonio na sopstvene snage, tačnije na Golf 5.
Upravo nam je stigla i nova B7 generacija. Samo koliko zapravo nova, a koliko dobro ušminkan model na prastaroj platformi?
Ono što je evidentno na prvi pogled, novina su svi paneli lima (osim krova) i, po običaju svake restilizacije, svetlosne grupe, s tom razlikom što ovu formu prednjih svetlosnih grupa gledamo već par godina. Prvo nam je namiognula na Scirrocu, pa Golfu VI, pa Polu, pa Touaregu.
Zadnja svetla su pokušaj transfera stila Phaetona na Passata. Precizno i srpski rečeno “deja vu”, a ocenu o tome da li je lepo ili nije prepuštam svakom po naosob. Ja spadam u ove druge.
Šta još nije novo?
Šta još nije novo na “novom” Passatu? Pa, na primer, sve ostalo. Mehanička platforma je i dalje od Golfa V, koja je razvijana još krajem devedesetih da bi se na tržištu pojavila 2003. Nije greška. Aktuelni Golf VI je na platformi predhodnika. U VW-u kažu (a ja ne prihvatam) da ulaganje para u novu platformu ne bi donelo osetan boljitak, pa se nije isplatilo. Baš lepo! Ne menjajmo ništa desetak godina, ne isplati se! Pitam se naglas, pa gde bi onda bila auto industrija danas da su nekadašni VW vizionari, stratezi i inženjeri razvoja ostali na nuvou Bube. Kakva vrhunska arogancija. Da se razumemo, ne tvrdim da je platfroma loša, ali kakvo je to deklarisanje novih modela? Marketinga radi?
VW Passat 2,0 TDI Buemotion Confortline
Limuzina 4 vrata, 5 sedišta
DxŠXV 4769X1820(2062)X1472 mm
Masa praznog vozila: 1532 kg
Motor: 4 cilindra, tubodizel, direktno ubrizgavanje, commonrail.
Radna zapremina 1968 ccm
Snaga 103/140 kW/KS
Max obrtni moment 320 Nm od 1750 do 2500 o/min
Menjač: 6 brzina manuelni
Donji postroj: napred McPherson, pozadi multi link
Kočnice: vent disk/vent disk, ESP, ABS, TCS, EBD
Maksimalna brzina: 211 km/h
Ubrzanje 0-100 km/h 9,8 sec
Prosečna potrošnja na testu 7,1
Emisija CO2 119g
Cena: 28.750 evra (testirani model)
Novi enterijer?
Koliko je nov enterijer? Realno- malo. Deja vu ponovo.
Ok, tu je tradicionalna i besprekorna nemačka preciznost kojoj se ne može mnogo troga prigovoriti, korektna ergonomija. U testiranom Confort line paketu su i elektronska parkirna kočnica sa praktičnim hill holderom, kožni upravljač i kugla menjača te vrlo solidan audio sistem. U standardnoj opremi je i elektronski ključ i stop-start funkcija. Ponuda prostora je odlična, ali su zato prednja sedišta ipak skromno dimenzionisana i moja “šlank” figura se u njima dobro oseća, ali šta ćemo sa onima koji za večeru smažu 3 prsta švargle ili nešto drugo od plodova tora. Na kraju šta nedostaje? Nedostaje glavni elmenat zbog kojeg se kupuje novi automobil-osećaj i uzbuđenje novog, neistraženog modela.
kultivisan i elastičan agregat, +
ponuda prostora, +
emisija izduvnih gasova, +
cena +
neuverljiva vozna dinamika, -
skromna dimenzija prednjih sedišta, -
osnova stara desetak godina -
Bar nešto novo
Dobro da je barem je motorska ponuda za Passata B7 “up to date”. VW se odavno priklonio trendu “downsizinga” uveo nove malozapreminske agregate, ali zadržao popularnu dvo-litarsku TDI seriju, koja je uz bluemotion postala čistija i ekonomičnija. Pod predpostavkom da ćemo, i dalje, najčešće viđati Passat 2,0 TDI, mogu bez rezerve oceniti da je motorizacija nemačke limuzine sjajna. Kultivisanog je rada, dobre elastičnosti i daje od sebe sasvim dostatinih 140 KS uz 320Nm obrtnog momenta. Dakle, popularni dizel ostaje popularan i bez mane. Manuelna šestostepena transmisija je jeftinija prenosna kombinacija, dok je DSG preporučljiva ali i skuplja opcija, kao i mogući 4MOTION. Performanse ovog paketa nisu fascinantne, ali su sasvim dovoljne. Do 100 km/h za manje od 10 sec i 210 km/h maksimalne brzine su nešto sto potpuno zadovoljava i u gradu i na otvorenom putu. Ono što se oseti je i malo mekši trim ogibljenja i upravljanja, koji donekle jeste samnjio voznu dinamiku, ali uspešno povećao udobnost, što za naše uslove predstavlja dobru vest. Passat B7 se sasvim dobro vozi. Korektno balansiran, sa elastičnim agregatom i snažnim kočnicama. Dobro zvučno izolovan prija za dugo putovanje.
Ko se ovde šali?
I sad, ko se ovde šali? Novi Passat nikada jeftiniji Passat, koji je oduvek bio poprilično skup. Kako to? Od uvek su novi modeli bili skuplji od svojih predhodnika. Biti prvi na ulici sa novim modelom se uvek moralo ekstra platiti kao prvi mobilni telefoni koji su koštalo po 10.000 maraka. Da nije tu tajna ovog kozmetičkog ulepšavanja ili što bi rekli izvorno Facelift(tinga)?
Da nisu kupci dosadašnjem modela B6 generacije Passata preplatili svoje ljubimce i učinili plezir kupcima nove B7, koji je naprasno postao jedan od najjeftinijih u segmentu.
Da VW nije odavno naplatio razvoj, pa sada pod zastavom novoga prodaje, pa ne baš staro, ali svakako ne ni značajno novo.
Kako bilo, čudna mi je cela ova priča. Passat B7 je solidan automobil koji će i dalje u drugoj prodaji dosta vredeti, ali ne zaslužuje da nosi oznaku potpuno nove generacije kako se na našem tržištu predstavlja, a zbog toga ne zaslužuje ni moje simapatije.