Volkswagen (opet) slavi postojanje Golfa GTI

Volkswagen (opet) slavi postojanje Golfa GTI

Član
Da, da, da…Golf GTI je na tržištu već puna četiri desetljeća, pa je vrijeme za proslavu (i opet) stiglo. No ovaj puta Volkswagen slavi na malčice drugačiji način od onog tradicionalnog koji podrazumijeva „Edition“ verziju GTI-ja.


Volkswagen Golf GTI Clubsport – slavlje u punom sjaju.

Naime, kako jesen užurbano stiže, naravno je vrijeme i da IAA Frankfurt, odnosno jedan od najvećih salona automobila na svijetu ponovno otvori svoja vrata.
Kada se to dogodi, svijet automobila će i opet biti obogaćen raznoraznim premijerama novih modela, redizajnima nekih već postojećih i poznatih, te malim milijunom koncepata u smislu automobila i tehnologija koje dotični nagovještavaju.
Uglavnom, kako to obično biva, i Volkswagen će u Frankfurtu predstaviti nekolicinu noviteta, a jedan od njih će biti i slavljenička verzija već četiri desetljeća stare ideje vezane uz Golf GTI.

Tijekom godina je svaka generacija imala nekolicinu posebnih, specijalnih i limitiranih izvedbi ovog slavnog VW-ovog modela sa sportskim duhom, pa smo tako već pomalo oguglali na tzv. „Edition“ verzije modela. No za ovu četvrtu dekadu vezanu uz Golf GTI taj „Edition“ sufiks nije na meniju, već ga je zamijenio jedan pomalo drugačiji i više nalik Porscheu ili BMW-u nego Volkswagenu.
Dotični slavljenički Golf GTI s četrdeset svjećica na mehaničkoj torti dolazi sa sufiksom „Clubsport“ i kao takav ispunjava obećanje koje je iz Volkswagena stiglo već prije više od pola godine. No nemojte ni na sekundu pomisliti kako će GTI Clubsport biti „samo“ još jedan Edition u nizu, jer za početak izuzev kozmetičkih dodataka i proširenja popisa opreme, ovaj Golf na tržište dolazi i s nekih 35 konja viška u odnosu na dosad poznatu ergelu koju je moguće naći pod poklopcem motora standardne „sedmice“.
To u prijevodu znači da će dvolitreni Turbo-motor s četiri udarajuća cilindra imati ukupno 265 konja na raspolaganju, no ni to nije sve, jer će uz „overboost“ funkcije koja nakratko snagu diže za dodatnih 10 posto, vozačima na raspolaganju biti i do 290 konja, što bi trebalo pomoći još boljem osjećaju brzine za volanom.


Nema nikakve sumnje da će ovakve scene za ovaj automobil biti česta realnost.

Što se performansi tiče, iz Volkswagena stižu najave od nekih 6 sekundi od stanja potpune statike do stotinu kilometara na sat, odnosno 5,9 sekundi za one koji se odluče doplatiti DSG-mjenjački sklop s dvije spojke.
Maksimalna brzina stoji na elektronički limitiranih 250 kilometara na sat, što je zapravo uobičajena praksa, no i još jedan presedan u svijetu automobila kompaktne klase, pa je i to nekako vrijedilo napomenuti.
Iz Volkswagena su se raskokodakali i o raznoraznim lateralnim i još svakojakim drugim silama koje će vozači ove verzije GTI-ja osjećati kad god im za to dođe volja, no kako nikada ne volim citirati teoriju i navode napisane od strane ljudi koji o vožnji i performansama (najčešće) nemaju pojma, tako će biti i ovaj put. Zasad je zapravo dovoljno reći da je ovaj Golf GTI jak, brz i samim time zanimljiv.


Vidite kotače? A pragove?

Od dodatne opreme, tj. proširenog popisa iste može se spomenuti sto i jedna stavka, no i taj bih dio izbjegao ako je to ikako moguće. Umjesto toga bih svim zainteresiranima savjetovao da posjete internetske stranice proizvođača i pogledaju detalje ukoliko ih zanimaju, a ja ću spomenuti samo neke koji mi se čine zanimljivijima od ostalih.
Uglavnom, izuzev 18-inčnih kotača unikatnog dezena (odnosno 19-inčnih uz doplatu) Golf GTI Clubsport dolazi u poprilično monokromatskom izdanju što se tiče obojenja karoserije. Doduše, uz bijelu, crnu i sivu boju zasigurno slijedi još pokoja, no o tome se u ovom momentu ne zna puno, pa ne bih nagađao. No ono što se u ovom momentu jako dobro zna jest opcija crnog krova o kojoj god da se boji eksterijera radilo, što će s nekolicinom drugih crnih detalja (poput onih na branicima i pragovima) zasigurno izgledati dobro.
…a kad sam već kod branika i pragova, valja spomenuti kako Golf GTI Clubsport dolazi u dosad najagresivnijem izdanju u smislu optike, dok s druge strane zadržava sve one posebne dizajnerske detalje koje smo tijekom vremena zavoljeli na sedmoj generaciji GTI-ja. Zahvaljujući prednjem braniku, stražnjem spojleru, difuzoru i poboljšanim pragovima stvara negativan potisak na razini trkaćih automobila.
Cijela priča oko optike i detalja zapravo za ideju ima odavanje počasti originalnom GTI-ju iz 1976. godine, no ako ćemo realno, teško je uspoređivati ovu modernu inkarnaciju s onom koja je prije četrdeset godina revolucionarizirala poimanje malog gradskog automobila, pa i na to ne bih baš trošio puno riječi i vremena.


Ovo radno mjesto vozača uopće ne izgleda loše, zar ne?!

Interijer je također obogaćen s nekim nostalgičnim detaljima koji bi sve nas trebali podsjetiti kako je bilo lijepo gledati originalni GTI iz „onih“ vremena, te su u Volkswagenu upravo na taj dio Golfa obratili najviše pozornosti.
Interijer u cijelosti djeluje homogeno, te uz crvene i kromirane detalje automatski odaje dojam jednog urbanog trkača, dok s druge strane djeluje nekako otmjeno i elegantno.
Doduše, nije mi jasno kod vraga na volanu radi crvena traka smještena na „dvanaest sati“, no kako je drugim proizvođačima nabrijanih kompakata to već godinama praksa, ne čudi da se i Volkswagen odlučio na takav potez.
Uglavnom, izuzev crvenih i srebrnih detalja interijer dolazi i s nekolicinom novih igračaka, ali mi se jednostavno ne da pisati o čemu se sve radi, pa i opet vjerujem da bi bilo bolje posjetiti VW-ove internetske stranice i pogledati o čemu se radi.
Dovoljno je reći da interijer (za razliku od mnogih do sada) ne izgleda nimalo jeftino, te se čini kao dobro mjesto za provođenje vremena – u „overboostu“ ili bez njega.


Sjedala izgledaju udobno i sportski – baš kao i ostatak interijera.

Naravno da iz Volkswagena nisu stigle informacije koje bi ukazivale na cijenu ove slavljeničke verzije GTI-ja, a isto tako nije spomenut ni datum početka prodaje.

11052480_1162589857101678_8272467022422788637_n.jpg 11996898_1162589787101685_4166997860311281327_n.jpg
 
Član
Pretpostavljam sarkazam :D
Trebali uopste ista govorit ?

1976-civic.jpg

0604205-Volkswagen-Golf-GTI-1976.jpg
 
Golf GTI je svjetski kult, ipak je prvi automobil sa tom koncepcijom i ja ga nikada ne bih ubacio u isti koš sa ostalim običnim verzijama. Kroz sve generacije je bilo i boljih automobila od njega, ali orginalna ideja će uvijek nositi oznaku Golf GTI. :)

E sad, BiH + Golf + sport ??!! Ovdje se javlja problem zbog kojeg i meni općenito Golf ide na k..... A evo zašto. Još od početka uvoza automobila iz Njemačke tamo davne 1992.-93. stvorio se mit o nadnaravnim svemirskim performansama koje je imao Golf GTD dakle, bolid sa čitavih 70KS. Iza njega je došao mk3 sa TDI motorom i nenormalnih 90 KS koji je već počeo rušiti zakone fizike. Iza njega mk4 sa 110KS koji je u razini borenog lovca F16, pa mk5 sa nenadjebivim 2.0tdi i snagom od 1xxxxxx KS. Svakodnevne priče o rušenju brzinskih rekorda sa tek običnim, prosječnim automobilima, ispodprosječnih i zanemarivih performansi.
U isto vrijeme, Golf GTI je bio samo "šta će ti to, koliko to troši" baza za ubacivanje dizela koji "ide isto a troši duplo manje". Tek rijetkim znalcima je GTI značio ili još uvijek znači baš to, GTI.
 
Član
Ne razumijem ja ni toliko pljuvanje po tdi smatram da su to odlicna auta odlicni motori al ne za mene. Auto mi je predosad o na svakom cosku je. A gti mk3 i mk4 su za zaborava. Nista tu nije bilo od hot hatch
 
Top