Veci ili manji turbo punjac !?

Veci ili manji turbo punjac !?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
Na dosta foruma, trazim,citam, trazim misljenja, pa bih i ovdje postavio pitanje da li preferirate veci ili manji turbo? Je li pametnije stavit veci turbo koji ce na manjem motoru radit na nekih 50% kapaciteta, ili stavit manji, efikasniji turbo koji ce radit na nekih 80,90% kapaciteta..
Konkretno na 1.6 TD da li bi isli na kkk k24 ili garett T3 turbo, ili pak kkk k14 ili garett t03..

Molim odgovore onih koji znaju, koji su strucni u ovoj problematici..
 
Član
Manji turbo stavi jer ce ga prije zavrtiti na nizim obrtajima. Da je u tebe benzinac bilo bi ti bolje veci trubo jer bi imao obrtaja i mogao bi ga poslije 3000 rpm zavrtiti ali posto je dizel kod tebe bolje je manji turbo, bar bi ja stavio manji turbo i bio bi ti dosta zivahniji na nizim obrtajima, dok sa vecim turbom ces imati rupu veliku i bice lijen na nizim obrtajima...
 
manji turbo ko sto napisa RS TURBO, nemas ti sta trazit visoke obrtaje s tim motorom, bolje je kad cupa na malim obrtajima i kad ima dobro medjuubrzanje
 
Član
JA ti dadoh konkretan predlog, malo extreman doduse, pa niko nista a ni ti ne prokomentarisa :)
 
Član
T3 gledao sam par snimaka kako auto ide sa tim turbom brutalan je vjeruj mi T3 lik zavrce 2 bara na toj turbini i na tom motoru =)


http://www.youtube.com/watch?v=oq6D0jfcoR4
 
Legend
dzenan90 je napisao(la):
T3 gledao sam par snimaka kako auto ide sa tim turbom brutalan je vjeruj mi T3 lik zavrce 2 bara na toj turbini i na tom motoru =)


http://www.youtube.com/watch?v=oq6D0jfcoR4

ovo je bas extremno, ali tu ide jos dosta, dosta prepravki..
ovaj motor ove bare ne moze dugo izdrzat, to je logicno..
T3 sam imao na autu, jako dobro puse, ali je poprilicno trom, doduse puhao je standardnih 0.7-0.8 i to je to.. ali auto tek trecom vuce.. do tada manje-vise nista..

menjic je napisao(la):
Manji kuglicni Garrett sa eksternim wastegate-om :D

mislis na t03 ?
 
Član
esso_sa je napisao(la):
Kakvih se sve gluposti covjek nece nacitat na ovom forumu :lol:

Nek si im rekao SULC :lol::lol::lol:

Noke, vec ti je esso pricao o tim turbinama u ranijim nekim postovima i covjek ti je sve fino detaljno objasnio sta i kako i da li moze ili ne moze i opet ti nije jasno

Na taj motor 1.6 da stavis "turbo krompir"(najbolju turbinu) bez mapiranja to auto nece ici sa ovim turbinama samo grijesis i to je bacanje para ako hoces moj savjet kupi motor 1.9 tdi pumpa dizna, promjeni turbinu na anjemu,stavi cip i taj dizel ce tek tada ici (imao sam se priliku trkati sa 2-3 dvice sa tim motorima i ta auta zaista idu fino) jer ima i obrtaja i momenta sam od sebe,a s tim 1.6 se samo patis nema on dovoljno kuveta

Lijep pozdrav.................
 
Legend
alenx je napisao(la):
esso_sa je napisao(la):
Kakvih se sve gluposti covjek nece nacitat na ovom forumu :lol:

Nek si im rekao SULC :lol::lol::lol:

Noke, vec ti je esso pricao o tim turbinama u ranijim nekim postovima i covjek ti je sve fino detaljno objasnio sta i kako i da li moze ili ne moze i opet ti nije jasno

Na taj motor 1.6 da stavis "turbo krompir"(najbolju turbinu) bez mapiranja to auto nece ici sa ovim turbinama samo grijesis i to je bacanje para ako hoces moj savjet kupi motor 1.9 tdi pumpa dizna, promjeni turbinu na anjemu,stavi cip i taj dizel ce tek tada ici (imao sam se priliku trkati sa 2-3 dvice sa tim motorima i ta auta zaista idu fino) jer ima i obrtaja i momenta sam od sebe,a s tim 1.6 se samo patis nema on dovoljno kuveta

Lijep pozdrav.................
tebe ce sulc u crno zavit, ako budes mapirao 1.6 td :D
Pricali smo u vezi toga, medjutim problem je sto je esso dao neke podatke vezane za aftermarket turbine, i vezane za da kazem stock motore, druge dizne, veci ic, drugi filter, kraci mjenjac uveliko mjenjaju sve to.. a opet sa druge strane nebih isao na neke "divlje turbine" jednostavno me interesuje da li stavit primjera radi kkk k14 ili kkk k24 .. na kraju krajeva, dosta ljudi ce radit te poduhvate, pa bi pametno bilo kada bi neko ko zna, napisao koju pametnu, daleko od toga "cega se necu nacitat na ovom forumu i sl.."

Druga stvar, trenutno ne razmisljam stavljat PDa, niti se trkat sa istim , vec jednostavno zelim sto bolje iskoristit to sto imam :icon_smile:
 
Član
Nije stvar tako laka i jednostavna,zato i ima tako mnogo razlicitih misljena.

Sve ima svoje dobre i lose strane,pitanje je vage i onoga za sta treba motor da sluzi.

Ako stavis K14 imaces manji lag,imaces obrtni moment raspoloziv prije ali neces imati mnogo snage kasnije.To dalje znaci da ce ti motor ici super u medjuubrzanjima i u gradskoj voznji,bice ga lako voziti i bice elastican za svakodnevnu upotrebu.Mana turba je sto na vecem pritisku i vecim obrtajima imaces veliki IAT a samim tim snaga ce ti padati.Vijek trajanja K14 turba na nekih recimo 90 ks je mnogo manji nego K24

Ako stavis K24,dobijas veliku turbo rupu i ogroman moment koji dolazi kasnije,motor ce ti ice mnogo bolje u obrtaje ako budes imao adekvatno ubrizgavanje.Snaga ce ti dolaziti do izrazaja na pistama i autoputevima ali u svakodnevnoj voznji ces stalno biti u turbo rupi i nisam siguran da ce ti se to svidjeti.K24 moze da izbaci istu snagu sa mnogo vise rezerve i sigurno da ce duze trajati nego manja turbina na istoj snazi.

Da bi odabrao pravi turbo moras sve da uzmes u obzir,prije svega cinjenicu da li ti auto treba za autoputa ili piste ili za grada i putovanja.Nakon toga treba da se uopznas sa koncepcijom motora i vidis koliko motor ima potencijala i sta mozes da iskoristis.Poslije treba da analiziras sta ti pruza pumpa i dizne,bregasta i prenos.Kad sve to sagledas onda mozes da kazes sta je bolje za tebe konkretno a to opet nece znaciti da je bolji manji ili veci turbo,nego ce vaziti samo za tvoj konkretan slucaj.

Nadam se da sam malo pomogao ;)
 
Član
eto covjek ti je sve lijepo objasnio i podrzavam u potpunosti sto je rekao,sto znaci da iz tog tvog motora bez veci dizni,mapiranja cipa i drugi stvari sto trebaju ne mozes nista dobiti to je zavaravanje samo bez motora dizelovog gdje je pumpa dizna a ne bos pumpa nemas sta traziti
 
Član
Garrett TA0304B vs Kühnle, Kopp & Kausch K24

Kompresorski dio:

garrett compressor:
blades: 6
wheel diameter: 60.00mm
inducer bore: 35.40mm
tip height: 3.00mm


kkk compressor:
blades: 6 major, 6 minor (12 total)
wheel diameter: 60.5mm
inducer bore: 37.5mm
tip height: 4mm


Dvije razlike tip height i inducer bore idu u korist kkk tip height utice na vecu efikasnost a inducer diameter na veci protok.

Turbinski dio:

garrett turbine:
blades: 11
wheel diameter: 59.00 mm
exducer bore diameter: 49.00mm


kkk turbine:
blades: 12
wheel diameter: 59mm
exducer bore diameter: 49.5mm



Eto ti poredjenje neke dvije od tih koje si naveo ali opet gledam K24 imaju 4 ili vise sa istim imenom ali drugacijim part number, pa su i karakteristike malo drugacije.

Pa sad sve zavisi od konkretno koje imas ili mozes da imas.

A sto sam rekao turbina sa kuglicni lezajevima ce se brze i lakse da zavrti i ima po prilicno manju rupu ali je skuplja i skuplji je servis ako ga iko uopste i moze uraditi ali i traje mnogo duze od kliznih iliti uljnih lezajeva koji su komad mesinga koji kad servisiras kod nas stave kineskog kvaliteta pa ne traje ni pola koliko bi trebao :)

Pored toga u turbini sa kuglicnim lezajevima nema trust bearing ili kako se to na nasem kaze valjda aksijalnih lezajeva i to doprinoso laksem obrtanju i manjoj rupi.

Recimo Garrett navodi da se njihove kuglicne turbine zavrte 15% brze od turbina sa kliznim lezajevima.

Isto sam rekao externi wastegate to doprinosi boljoj kontroli pritiska, manjoj rupi i brzem dostizanju obrtaja, smanjuje povratni pritisak u auspuhu, maltene sprecava pojavu prevelikog pritiska i nazalost isto podize cijenu. I cesto ide direkt u atmosferu sto ce reci ako se tako napravi nema sanse da ces proci tehnicki ako ovi na tehnickkom budu znali sta rade i gdje da gledaju :)

Eto dosta ti za sad pa ti tacno prepisi koje turbine su u opciji, ali sve sto pise na njima ili sto mozes da dobijes pa se onda moze tacno uporediti, ja nemam nekog licnog iskustva da sam ja sad vozio sto hiljada s nekom turbinom ili vise njih pa vidio koliko traju ali generalno mislim da je ispravan garrett bolji od ispravnog kkk ali i da je ispravan kkk bolji od sjebanog garretta ako razmisljas o polovnim turbinama. Treba dobro pregledati te neke polovne koje imas ako imas ili te koje kupujes, pozeljno bi bilo znati okvirno makar koliko su presle i u kakvim uslovima, perca na turbini ne bi trebala da imaju ni parnice a da ne pricam o otpalim komadicima krilaca, takve nemoj ni gledat.

Razmisli jos o ubrizgavanju vode i metanola u veci interkuler od postojeceg koji imas ako vec hoces da ganjas extremne rezultate. Jer ce ti ovo ubrizgavanje da hladi zrak i mozda da donese nevjerovatne dodatne konje o kojima necu jer sve zavisi od ostalog sistema.



Može se i iz čađe izvuć svašta ako se dovoljno potrudi :icon_smile:
 

mk4

Član
Srdjane kralju, imam golf4 1.8t agu, gdje bi mogao nabaviti dobar-nov-repariran ne-kineski turbo k03s, jel problem izvaditi ovu k03, staviti k03s i uraditi mapiranje - trebam li sta mjenjati neka crijeva na usisu,imam i nov rezervni n75j ventil i 710N Diverter. bil se mogla kakva kombinacija sa o tim turbom mapom i ovim ventilima napraviti. konji me ne interesuju sto vise momenta od 2-6K, bar jedno 230Ks sa 370ak NM momenta ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top