Ulje za PD motore?

Ulje za PD motore?

Član
505.01 normu ganjaj i naravno da je original ulje. I to gaspromovo bi trebalo biti ok ako ispunjava tu normu, za njega ide g energy sevice line w 5w40. I nema tu mnogo neke razlike između toga i Castrola ili Mobila, a kao što neko reče ako si osjetio baš veću promjenu možda je neko prije sipao neki aditiv...
Razlika je u tome sto vecina tih ulja ispunjava minimum i tek zadovoljava tu normu. Pa prema tome mislim da se ne moze porediti neko vrhunsko ulje, sa nekim lijevim. Sjedio sam nedavno sa covjekom koji proda oko 200 000 litara ulja godisnje, pa mi je prenio ta neka svoja znanja.
 
Član
5w-40 je bolje jer moze ici do 40 stepeni vanjske temperature. 5w-30 ide gdke se temperature ne krecu iznad 30... Castrol edge 5w-40 zlatna boca sa tom normom i to je to...
 
Član
Razlika je u tome sto vecina tih ulja ispunjava minimum i tek zadovoljava tu normu. Pa prema tome mislim da se ne moze porediti neko vrhunsko ulje, sa nekim lijevim. Sjedio sam nedavno sa covjekom koji proda oko 200 000 litara ulja godisnje, pa mi je prenio ta neka svoja znanja.
Naravno, postoje znatne razlike među uljima. Danas se mogu naći tehnički listovi svih iole normalnih proizvođača na netu pa se može vidjeti neka osnovna razlika... S tim da će svako ulje koje ispunjava određenu normu odraditi svoj zadatak. A kad je mašina loša džaba joj i najbolje ulje.
 
Član
5 ti je gustina ulja...
5w- gustoca ulja tacnije sintetika, visokozitet ulja
30-40-50 do koje temperature vani ide, tacnije u motoru da ne ide preko 100 stepeni 30 oznaka 40 takodje, 50 je nesto malo vise
http://www.auto-delovi.org/saveti/kako-radi/klasifikacija-motornih-ulja/
Prvi broj ispred W je gustoca na ca. -30°

Dok je broj poslije W gustoca na radnoj temperaruri

Sto manji broj to je ulje rjedje na tim uslovima.

0w40 i 15w40 imaju istu gustocu kad je motor na radnoj temperaturi.

Dok je onaj 0w rjedji kad je hladan, sto je dobro zimi, lakse i brze ga uljna pumpa protjera gdje treba
 
Član
RS TURBO, ne znam gdje izvuče tu informaciju, ali je netačna. 5w30 ide od -30 do +45 vanjske temperature. To meni u uputstvu auta piše, tako da nema dalje se tu šta govoriti.
 
Član
RS TURBO, ne znam gdje izvuče tu informaciju, ali je netačna. 5w30 ide od -30 do +45 vanjske temperature. To meni u uputstvu auta piše, tako da nema dalje se tu šta govoriti.
Pa sta sam ja pisao? Ca. -30° vanjske

A ona cifra poslije W nema "puno" veze sa vanjskom temperaturom, ali vise sa radnom temperaturom motora...
 
Član
Razlika je u tome sto vecina tih ulja ispunjava minimum i tek zadovoljava tu normu. Pa prema tome mislim da se ne moze porediti neko vrhunsko ulje, sa nekim lijevim. Sjedio sam nedavno sa covjekom koji proda oko 200 000 litara ulja godisnje, pa mi je prenio ta neka svoja znanja.
Bas bih volio da cujemo ko je taj sa kim si sjedio i prenjeo ti ta neka znanja, ajde ga ili ovde javno napisi, ili samo meni reci...jer cifra koju si napisao, BiH da bi potrosila, treba joj 12-15 godina, pa me bas zanima ko je taj...jer svakog ozbiljnijeg u BiH-SRB, poznajem minimum sa papira, biografijom. O znanju, takvih, tek da ne pricam, jer bas se pitam gdje su ih stekli, i kako...vjerovatno kao i 90% onih koji "se*u" ovde po forumu, na internetu. Cast svima onima koji to nisu.
 
Top