Turbo na mk2 gti 16v 102kw

Turbo na mk2 gti 16v 102kw

Član
Da ugradi 4 karburatora i dobijes doosta snage i oooogromnu potrosnju od 30+ litara a tu su uvijek zahebancije oko stelanja i to je veoma tesko ustelati i uskladiti da radi fino i uvijek ce se uzhebavati. Za brtske trke nije bitna potrosnja i kako ce raditi na leru nego je bitno prolazno vrijeme :D on ne stoji u guzvi i ne ceka na semaforima i ne voza se na 2000 rpm nego mu je gas stalno u podu i odvozi etapu i parkiraj :cool:
 
Član
;) Potpuno si u pravu ali ako zelis da auto leti,dobije puno snage a za minimalne pare jedino rijesenje su karbovi,turbo je jos bolje rijesenje ali za maximalne pare pa ko sta voli nek izvoli :icon_biggrin: .Mozda ga radi za brdske trke a u tom slucaju svakako karbovi ;)
 
Član
Mica MNE je napisao(la):
dado gti je napisao(la):
Kolko ja znam weber 45 je karburator a umene je anspric druze i zasto to da ugradjujem?

dado gti

Druze ja sam samo predlozio bez ljutnje, kao prvo jeftinija je opcija od turba kao drugo ako znas da ga ugradis sa njime moz lagano izvuc 200+ks tako da ja sam samo pokusao pomoci!

Tesko da ce sa koliko, 140ks da lagano izvuce 200+ks samo sa dva dupla karburatora... Ako bi uspeo izvuci dodatnih 30ks, ja mislim da bi to bila premija ko na lotou...
 
Član
YUgisa je napisao(la):
Mica MNE je napisao(la):
dado gti je napisao(la):
Kolko ja znam weber 45 je karburator a umene je anspric druze i zasto to da ugradjujem?

dado gti

Druze ja sam samo predlozio bez ljutnje, kao prvo jeftinija je opcija od turba kao drugo ako znas da ga ugradis sa njime moz lagano izvuc 200+ks tako da ja sam samo pokusao pomoci!

Tesko da ce sa koliko, 140ks da lagano izvuce 200+ks samo sa dva dupla karburatora... Ako bi uspeo izvuci dodatnih 30ks, ja mislim da bi to bila premija ko na lotou...
Ljudi sto voze brdske izvuku iz ovog motora sa karburatorima i debelo preko 200 ks (znam primjerak od oko 240 ks u dvici a kako auto ide rezultati na Hr brdu su pokazali,letiii,dere sve u svojoj klasi) ali to su vjerovatno neki vrhunski karburatori plus imaju i dizne na njima i ECU ,nerazumijem o cemu se tocno radi ali vjerujem da je i takav vrhunski karburatorski kit jako jako skup a opet veliki potrosac goriva ali raspitat cu se malo o cemu se tocno radi i koja je cijena.
 
Član
200 ks iz 2.0 atmosferskog motora je naucna fantastika za 99% tih sto voze trke a 240 ks iz 2.0 motora je vise nego sto ima sp klasa gdje auta kostaju 70 000 eura

koje je to auto sto ima 240 ks iz bih i koje hara po trkama na karburatorima ???

Kako se zove vozac,koje auto,iz koga grada ???
 
Član
ne moze samo karburatorimaduolim toliko dobiti, kad bi stavio 4 zasebna karburatora i uspio ustelati da to sve fino radi a da ne dira motor,sa 140ks bo isao na 155ks sto je dosta dobro i odziv na gas bi bio daleko bolji ali je problem ustelati i da ostane tako, to je jako osjetljivo i ako to hoces da imas moras znati oko toga, problem je ogromna potrosnja u odnosu na sadasnju, a ovo sve govorim jer dok sam ja imao 15 god. lik je stavljao na kadetta 1.3 4 karburatora i prasio je sviju pred sobom samo je imao te gore navedene probleme, svako malo de dostelaj jedan pa onda de ovaj pa de ovaj kad uvijek variranja na leru i trzuckanja u voznji na malim obrtajima zahebavaju dok na punom gasu se i ne osjeti
 
Član
GTI FAN je napisao(la):
ali to su vjerovatno neki vrhunski karburatori plus imaju i dizne na njima i ECU ,nerazumijem o cemu se tocno radi ali vjerujem da je i takav vrhunski karburatorski kit jako jako skup a opet veliki potrosac goriva ali raspitat cu se malo o cemu se tocno radi i koja je cijena.

To o cemu ti pricas su TB-ovi (eng. Throttle Bodies) a ne karburatori.
TB-ovi su posebna usisna kucista koja imaju posebnu klapnu za svaki cilindar a ubrizgavanje ide injectorima kojih imas jedan po cilindru a ima verzija i sa 2 injectora po cilindru, zavisno od potrebe. Dosta sportskih motocikala novije proizvodnje koristi sistem slican ovome

Uglavnom, taj TB set, injektori i elektronika koja ce sve to kontrolisati, cjenovno dodje ko i turbo, cak i skuplje a dobit u snazi samo sa TB-ovima i dobrom mapom je maksimalno 25-30 ks. Za vecu dobit, ide jos dosta sarafanja po samom motoru i neki pravilni slijed kad ugradjujes TB-ove ti je da prvo slozis vrhunski motor (povecana kompresija, kovani klipovi, klipnjace, radilica itd, maksimalno obradjena i nasvirana glava motora, bregaste itd...) pa na sve to onda ugradis TB i sve kvalitetno izmapiras

Vidjao sam po netu da je par engleza izvuklo nekih 250-260 ks iz atmosferskih 1.8-2.0 16v motora (ABF i KR) ali to su motori gdje je svaki dio zamjenjen sa namjenskim i vrhunskim komponentama i koji su tako vrhunski slozeni da im je cijena cca 15 000 EUR pa dalje.

Mislim da na nasim prostorima ne postoji niko sa takvim motorom. Bio je onaj plavi Golf kec (iz Zivinica ja mislim) i on je imao TB-ove i navodno komplet motor slozen negdje u Njemackoj a vlasnik je tvrdio da ima cca 250 ks... Nisam vidio dyno plot niti poznajem vlasnika tako da i ne mogu tvrditi da li stvarno ima ili nema tu snagu
 
Član
ma nije problem napraviti i 300 ks iz 2.0 atmosferskog motora ali to kosta mnogo para,ne mozes samo staviti karburatore i reci da imas 240 ks,mislim moze i tako svi nasi trkaci sa brda racunaju konje,svi koji voze brdo imaju bruku snage kao a obicni N1 sa 115ks je brzi od svih tih auta sa 250 ks

Ja sad radim 2.0 c20xe sa DTA SA ecuom i ITB i trebalo bi da ima oko 270 ks kad se zavrsi ali je mnogo para u tome motoru.

Radio sam mnogo 2.0 motora preko 200 ks i ni jedan nije bio jeftin i da je samo stavljen karburator na njega.

To sa karburatorima je samo jos u zivotu na ovoj nasoj jadnoj bih sceni jer ver 20 godina niko u okruznjenu ne vozi na karburatore jer stalno se rastelavaju i nikad ne rade isto i pouzdano,ako ne moze da se popne uz brzo jer ili trokiraju na startu ili na cilju da se poveca nadmorska visina,to je odavno prevazidjena tehnika koja se samo jos u muzejima cuva i to ne treba nikome preporuciti ni za trkace auto a o civilnom da ne govorim.
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
200 ks iz 2.0 atmosferskog motora je naucna fantastika za 99% tih sto voze trke a 240 ks iz 2.0 motora je vise nego sto ima sp klasa gdje auta kostaju 70 000 eura

koje je to auto sto ima 240 ks iz bih i koje hara po trkama na karburatorima ???

Kako se zove vozac,koje auto,iz koga grada ???

Jurica Majic,vozi prvenstvo Hrvatske i vise je nego uspjesan ima dosta pobjeda na Hr brdu, u pitanju je 2.0 ABF

http://www.youtube.com/watch?v=j5_kE1MHqZA

http://www.youtube.com/watch?v=i1REnGyWjW4

Vjerovatno su u pitanju ovi TBovi sto esso kaze i investicija je mozda ogromna ali ovi na Hr brdu daju za ovjes po 15 000 maraka , sto i koliko snage moze izvuci atmosferski benzinac iz male zapremine najbolje pokazuju sportski motocikli .



Samo da malo editiram moj post jer upravo sam kontaktirao Jaranovica jos jednog Hr trkaca.Kod Maica je bas u pitanju ovaj 1,8 KR i ima oko 250 ks na tockovima mjereno,cijena investicije oko motora je nepoznata ali je sigurno ogromna a auto ima snagu sigurno jer se dokazalo rezultatima na Hr brdu u prilicno jakoj konkurenciji. ;) Ali opet nebitno za ovu temu jer to ipak nisu samo obicni karbovi i radi se o prilicnoj invesiciji sigurno.

Mozda i skupljoj od turba.
 
Član
pa momak vozi na SA ecu i na E85,nema nikakve veze sa karburatorima,a 250 ks moze imati na radilici a na tocku nikako jer bi to znacilo da ima 300 ks na radilici a toliko nema ni ST motor ili je mjerio na nekim ludim valjcima :)
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
pa momak vozi na SA ecu i na E85,nema nikakve veze sa karburatorima,a 250 ks moze imati na radilici a na tocku nikako jer bi to znacilo da ima 300 ks na radilici a toliko nema ni ST motor ili je mjerio na nekim ludim valjcima :)

Maic ima 280 ks na radilici :icon_biggrin: kao sto pise .Prvak Hrvatske u klasi i 8mi u ukupnom poretku a zna se sto to znaci i kakvo brutalno auto (bas tako pise) treba biti jer zna se ko vozi u Hr brdo i kakve aute imaju Krstulovic,Bradaric,Pulic i ekipa.

http://www.ipazin.net/?p=5720
 
Član
Kao sto je ovdje vec receno od par ljudi koji znaju sta pricaju izvuci 200+ a ne cak 250ks iz Kr/Abf/9a je vecini samo zabluda ako ostajes atmo

Veoma skupo i tesko to odraditi ko nema dostup svim provjerenim i dokazanim djelovima da se masina obradi i sklopi

Pa slijedi elektronika itd

Moze se sklopiti turbo sistem sa puno manje para ako znas gdje i kako i koje djelove da skupis za svoj motor

Recimo ako si uporan mozda i naletis na originalni turbotechnics turbo sistem ili cak komplet sa motorom

Taj turbo sistem je koristio K-jet i bio je veoma efikasan

Nije bila neka cifra u KS ali obrtni moment je bio jako bolji neko atmo KR i odnosilo se je na vozljivost auta, motor je bio puno elasticniji

A ako zelis odraditi sam svoj sistem onda treba znanja u mehanici i fabrikaciji, recimo uzmes Ko3 turbo sa 1.8t ili ako hoces vise snage turbo sa Subaru wrx Ihivf23/24 ili cak Td04l, napravis izduvnu granu i izduv, Interkuler i cijevi i imas bazu turbo sistema

Koristi donji dio Kr usisne grane i na nju zavari odsjecenu gornju polovinu usisne grane sa 1.8t i usis je sredjen

Dupli dihtung da spustis kompresiju ili ako mognes nadjes klipove od Audi S2 motora je jos bolja solucija

Sredi crijeva za vodeno hladjene dovod ulja u turbo, cijev za povratak ulja od golf2 Gtd kao i karter i imas manje vise sredjen turbo sistem

Koristi 1.8t dizne i kuciste za gorivo, Bosch pumpa od Kr je dobra za 350+ Ks

Na taj hardver nabaci Megasquirt koji je jeftin ili neku skuplju elektroniku ako zelis ali ti onda treba senzor radilice i 60-2 zubicasti disk. Jeftina opcija koja se moze nabaciti vanjski je 60-2 od opel 1.4 corse

Ogranici boost na 0.6-0.8 bar i snagu na oko 220-250Ks zbog klipnjaca i klipova ako nisi stavio S2 i neces imati problema

Ali onda ce ti trebati jaci set kvacila kao i mjenjac jer 020 ili 02y nevoli puno snage

Tu imas opcija a jedna od laksih je nabaciti 02a mjenjac od recimo corrada itd komplet sa zamajicom od motora koji je bio vezan za mjenjac i set kvacila od vr6 i neces imati problema

Ugradi rucicu mjenjaca od golf4 ili seat/skoda itd sa sistemom dvije sajle i zadrzi hydro aktuator ako mozes jer je bolji osjecaj na nozi ali ako ti je to komplikovano mozes zadrzati sajlu kvacila i koristis dijelove sa seat cupre 16v na mjenjacu

Sve ove informacije mozes detaljnije naci na vise foruma da ti objasni malo preciznije

Uglavnom moze se uraditi ako si bas za i vrijedi pokusati :)
 
Član
Maic nema turbo i niko nije rekao da nije skupo,ali i turbo je skup. Nema jeftine konjice.

SM chip tuning je napisao(la):
pa momak vozi na SA ecu i na E85
Rekao sam da ima ECU i trube i vjerovatno je sistem koji esso spomenu u pitanju ali nije turbak :icon_biggrin: Normalno je da vozi na etanolu jer mu treba oktana na toliku kompresiju,nece voziti na 95 oktana da mu eksplodira motor,ali mislim da mu to nedaje snagu.
 
Član
novinarske price i malo preduvavanja oko snage...iz 1.8 motora da bi imao 280 ks na radilici taj motor bi kostao 25-30 000 eura koliko kosta i STW motor jer oni jedini mogu da imaju takvu snagu.

poenta price bez obzira na snagu je da nije moguce cak ni na jeftine karburatore dobiti 200 ks ili vise kako je predlozeno,a Maic vozi extra i auto mu stvarno dobro ide tako da su prava cijelina i zato rezultati i ne zaostaju.Bradaric,Pulic,Krstulovic nisu u njegovoj klasi i on se sa njima i ne takmici,oni su svi jaca klasa i oni voze fabricke sportske aute a ne pravljene.
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
novinarske price i malo preduvavanja oko snage...iz 1.8 motora da bi imao 280 ks na radilici taj motor bi kostao 25-30 000 eura koliko kosta i STW motor jer oni jedini mogu da imaju takvu snagu.

poenta price bez obzira na snagu je da nije moguce cak ni na jeftine karburatore dobiti 200 ks ili vise kako je predlozeno,a Maic vozi extra i auto mu stvarno dobro ide tako da su prava cijelina i zato rezultati i ne zaostaju.Bradaric,Pulic,Krstulovic nisu u njegovoj klasi i on se sa njima i ne takmici,oni su svi jaca klasa i oni voze fabricke sportske aute a ne pravljene.
Mozda :icon_biggrin: uglavnom razglabamo o gluposti jer je sistem mozda i skuplji od turba a bio je 8 mi u UKUPNOM poretku racunajuci Bradarica i ekipu koji voze brutalne aute puno jace pa to dajem kao usporedbu koliko je njegov Golf stravicno brz iako su oni klasa za sebe. ;)
 
Top