Styling, prijedlozi

Styling, prijedlozi

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Ev kako je bilo nekih zalbi prosle godine oko ocjenjivanja stylinga, red je da se to malo usavrsi ove sezone. Prosle sezone se radilo po ovoj tabeli, ocjenjivanje od 5 do 10 (10 najvise), tako je neko za sredjen motor mogao dobiti 10 bodova, i biti bolji od nekoga ko ima sredjen vanjski izgled skoro maksimalno (sa 9 bodova). To ni meni nije djelovalo ok, no tako je pocela sezona i po tome se radilo. Da vidimo prijedloge i podkategorije za bodovanje za novu sezonu, da se izmjeni sto nevalja. Da vidim prvo sta cete vi napisati o tome...



Dakle molio bi konkretne prijedloge, npr:

Vanjski izgled:
- boja
- detalji
- kvaliteta izrade
i sl...
 

JD.

Član
1. vanjski izgled

1a. boja
1b. felge i ovjes
1c. spojleri, farovi, stopke i ostalo
1d. kvalitet ugradjenih dijelova (kako je sve uklopljeno)
1e. ukupan dojam za vanjski izgled

2. interijer

3. motorni prostor

4. audio sistem

5. ukupna ocjena znaci kako auto u kompletu izgleda

eto ovako ocjenjivati bilo bi puno pravednije...

bice puno auta na stylingu ove godine i mislim da se niko ne bi trebao prijaviti ako ostane jedna jedina ocjena za vanjski izgled... dobijes isto bodova svejedno imao 14 ili 19 alu felge, bitno je da su alu... :lol:
 
Član
Pa interijer - al kao naznaka da se i audio sistem boduje tu. Ta tablica je bila totalno blesava, nemojte se oslanjati na nju, nego dajte prijedloge za novu, koja ce biti dobra i potpuna. Pa cemo takvu i napraviti, zato sam dao primjer kategorije - sa podkategorijama ;)

To se trazi JD, da vidim sta ce i ostali predloziti, pa cu sloziti nesto da vidim jel ok...
 

IGY

Član
evo po meni, da krenem redom

vanjski izgled: (slicno tvom nabrojanom)
-boja (i koliko je zahtjevna)
-kvaliteta izrade i detalji
-funkcionalnost
-motorni prostor
-estetika

unutrasnjost:
-sjedista,
-prednja konzola
-gepek
-funkcionalnost
-estetika

I.C.E.
-kvaliteta zvuka i jacino zvucnog sistema
-multimedija
-paneli na vratima
-gepek od polestera (ili je smo obicna kutija sa wooferima)
-funkcionalnost
-estetika

i naravno ne bi lose bilo da se takmicar sam prijavi za pod gupu kojoj misli da pripada

sto znaci, biraju se velika i mala auta, i ostele

german style
clena look
yap style
VIP style
extrime look
itd.

i da se svak prijavi za klasu za koju misli da pripada, a naravno sudije da odrede da li stvarno zasluzuje da pored jedno od 3 mjesta u osnovnoj klasi (velika ili mala auta) dobije i jedno mjesto u ovim klasama


to je moj prijedlog


i prijedlog za sudije, trebali bi izabrati jednog sudiju iz podrucija autoakustike, ( da se razumije u to i da daje svoju ocjenu sto se toga tice)
jedan sudija da bude neki lakirer-limar ili nesto slicno, znaci da mu je to posao od kojeg zivi
i jedan da bude mehanicar, npr

jer po meni ti su ljudi jedini kompetenti da daju ocijene i kritike i prijedloge kako sta da se uradi da se isparvi odrezden greska

a ne kao prosle godine sudije koji nemaju pojma sta je sta

eto sorry na dugom i opsirnom obrazlozenju
 

JD.

Član
p.s. zaboravih pitati Boki jel ovo naznaka da ce se nesto promijeniti ili pitas tek tako... da se ne peglamo dzaba i dajemo prijedloge ako niko drugi nece ovo procitati... ;)
 
Član
JD. je napisao(la):
p.s. zaboravih pitati Boki jel ovo naznaka da ce se nesto promijeniti ili pitas tek tako... da se ne peglamo dzaba i dajemo prijedloge ako niko drugi nece ovo procitati... ;)

Rekao sam geri da je bilo zalbi na styling i da bi tu trebalo nesto uraditi. Sto vi meni kazete, ja cu to sklopiti u neku finu cjelinu od koje ce se napraviti novi sistem bodovanja. Prosle godine na slican fol je organiziran i onaj sastanak sa vozacima i uvedene su vremenske klase, pa vjerujem da ce i ovo proci. Vec na izbor sudija ja nemogu uticati, no sto pravilnik za ocjene bude detaljniji, manja je i sansa za greske :)

Hvala Igy, cekam jos prijedloga :lol:
 

IGY

Član
ajde cekaj
ovo je kasno za toliko razmisljanja
mozda sutra skujem jos bolji plan
 

JD.

Član
ok onda evo ti i prijedlog za klase, mada je ocjenjivanje puno bitnije od klasa...

po godistima

do 1990

1990-2000

2000+


mala i velika je vec prevazidjeno a ni vi sami ne znate koje auto ide u malu koje u veliku klasu... ne mora biti ni po godistima ali bar napravite nekakvu normalniju podjelu, da budu bar 3 klase...
 
jeste da nije moj fah ali sam imao prilike saradjivati sa ljudima koji su vrhunski profesionalci na tom polju i koji imaju jasno postavljen sistem ocjenjivanja.

dobro je da zelite poboljsati sistem, a moj savjet je da se dobro raspitate, a siguran sam da ne netu postoji neka vrsta urneka od strane nekog respektabilnog organizatora styling takmicenja, pa vam to moze posluziti.

vanjski izgled je samo jedna od grupa koje se ocjenjuju, a koliko je bitan motorni prostor ili neki drugi naizgled nebitan detalj moze vam sire iceman iz svog iskustva objasniti :), gdje ga je bod ili 2 (od 140 mogucih bodova) dijelio od prvog tj, drugog mjesta ...

kako god, bitno je da se ide naprijed ... :)
 
Član
Pa zato se ovdje raspituje, a pogledat ce se i kako to rade drugi, pa sta bude najbolje, sklopiti :D

JD bodovanje ce se moci promjeniti, za klase vec nisam siguran, al moze se nesto i tu probati, ko zna...
 
Član
ja iskreno mislim da je jako tesko u kamari dobro i kvalitetno uradjenih auta znat koji kojem mjestu pripada al bi definitivno dodao da bi se i kolicina prerada na autu trebala brojat, znaci kolko je stvari ustvari na autu uradjeno (kolicinski) jer recimo prosle godine mazda rx8 uzima prvo mjesto u tuzli spram madzida zbog tog sto je mazda sudijama "izgledala" kvalitetnije sto je ako mene pitas nidje veze jer se prerade na toj mazdi mogu prebrojat na nozne prste a madzidove sve prerade na bmw-u nemogu stat u italijanski jelovnik .... joj jede mi se pizza :cool: .... nadam se da sam bar malo pomogo hehe ....
 
pretežno sve bitno su naveli igy i jd suvišno je na to išta komentirat i nadodavat moje je isto mišljenje kao i njihovo a definitvno je najbitnije da u svakoj klasi tj maloj i velikoj budu ove pod klase

german style
clean look
extreme look
jap style

i ostale koje budu i da netko je reko za prerade mislim da je puno vrijednija svaka ručna izrada nego kupljena gotova što se uživo može vidjet i prezentirat dali je netko radio ili kupljeno takvo moglo bi se tu dosta nabrajat al iskreno treba nešto poduzet koliko toliko da se to malo rješi i da svi budu zadovoljni
 

JD.

Član
eddo je napisao(la):
ja iskreno mislim da je jako tesko u kamari dobro i kvalitetno uradjenih auta znat koji kojem mjestu pripada al bi definitivno dodao da bi se i kolicina prerada na autu trebala brojat, znaci kolko je stvari ustvari na autu uradjeno (kolicinski) jer recimo prosle godine mazda rx8 uzima prvo mjesto u tuzli spram madzida zbog tog sto je mazda sudijama "izgledala" kvalitetnije sto je ako mene pitas nidje veze jer se prerade na toj mazdi mogu prebrojat na nozne prste a madzidove sve prerade na bmw-u nemogu stat u italijanski jelovnik .... joj jede mi se pizza :cool: .... nadam se da sam bar malo pomogo hehe ....

nisi nimalo pomogao jer je pobjednik onaj sa najvise bodova a ne sa najvise prerada

a da se broj prerada ocjenjuje pa nije korida, tamo bi mozda i bila opasna konkurencija... pobjednik onaj ko ima 3 krovna spojlera :lol:

da su klase pravedno podjeljene madzid i rx8 ne bi ni bili u istoj klasi jer je jako nezahvalno porediti ta 2 auta i prerade na njima jer su 2 suprotnosti...
 
nisi nimalo pomogao jer je pobjednik onaj sa najvise bodova a ne sa najvise prerada

a da se broj prerada ocjenjuje pa nije korida, tamo bi mozda i bila opasna konkurencija... pobjednik onaj ko ima 3 krovna spojlera

da su klase pravedno podjeljene madzid i rx8 ne bi ni bili u istoj klasi jer je jako nezahvalno porediti ta 2 auta i prerade na njima jer su 2 suprotnosti...


DEBELO POTPISUJEM
 
Član
Po mom misljenju ovako:

Interijer:

- Opci vizualni dojam
- Kvaliteta ugradjenih ili doradjenih komponenti
- Kolicina ugradjenih komponenti
- Originalnost i inovativnost
- Odrzavanost kvalitete ( znaci bez da je negdje ostecen tapacirung, zaderana presvlaka sica ili negdje da kopca je pukla pa vidi plastika malo na kokpitu i slicno )

Exterijer:

- Opci vizualni dojam
- Kvaliteta i pedantnost ( znaci bez da iz praga sarafi vire, da se karambolike ne uklapaju, odnosno da je prednji branik i prag visok, a zadnji 5cm visi od ostatka donje povrsine)
- Izbor i opci dojam felgi i guma
- Inovativnost i originalnost
- Boja i zavrsna obrada ( bez farbanja samo vanjske plohe, a unutar na stokovima vrata da bude druga boja, ili da je po kederima zamackano...)

Audio:

- Izgled ugradjenih komponenti ( snaga niti slusljivost niej bitna toliko jer je style )
- Izgled prostora gepeka, i pedantnost ugradnje suba i pojacala
- Ozicenje i nacin provlacenja i skrivanja kabela

Motorni prostor:

- Urednost i cistoca motornog prostora
- Kvaliteta uradjenih komponenti ( znaci ne samo da nakalemite gljivu negdje u stranu, nego da se gleda kako, gdje i zasto, ako su plastike farbane, da se provjeri kvaliteta laka )
- Zvuk motora ( smatram da je bezveze da auto bude uredno i lijepo, a tamo cagrlja lanac ili cici remen motora jer niej mjenjanj 150 godina )

Podvozje i blatobrani:

- Urednost i cistoca ( da ne bude vani usminkano, a podnica prljava i blatnjava, ili blatobranske plastike ili ti obloge skurene zato sto struze guma po njima )
- Dodatne komponente ( Ako je neko lud pa ima airbrush unutar blatobrana, ili ako je neko komplet inox uradio ispuh i lijepo figura, zasto ne )

Ukupni dojam:

- Kvaliteta
- Inovativnost i originalnost dizajna ( nadam se da se nece nio naljutiti, ali smo se susreli s time da je prosle i predprosle sezone zavladalo farbanje plastika interijera, i narandzasta boja )
- Odrzavanje auta i paznja na detalje ( krcnut prag ili malo potkorupila boja, to je neprihvatljivo )
- U sklopu stylea cvrsto ustrajem da se organizira show&shine, znaci dio gdje se auto ocjenjuje od opceg dojma kad je u pokretu, znaci jedno je kad stoji prakirano, a drugi dojam se dobije kad se auto vozi i vidi se presijavanje boja, dojam felgi te optickih grupa na autu, sto je po meni jako bitno...

To bi bilo to ;)

Mislim da je vrijeme da sa hobi i amaterskog cuniranja auta predje na profesionalne uradke i paznju detaljima kakve i ja pokusavam zadovoljiti, koliko mogu...dosta je bilo auta koja su prvo pravljena za price medju raje i puhanje, pa tek onda styla !
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top